51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

Yavi pisze:Wy o dodatkach, a my właśnie zrecenzowaliśmy podstawkę 51. stanu w nowym wydaniu :P
Bardzo fajna, rzetelna recenzja bez słodzenia i malowania trawy na zielono. :) Trochę ostro potraktowaliście żetony kontaktu, choć tektura i skąpe grafiki mogą faktyczne gryźć się z resztą komponentów (Trzewik komentował, że użycie tektury było celowym zabiegiem, aby odóżnić różne typy zasobów). Potwierdzam uwagi w kwestii instrukcji, miałem podobne wątpliwości. Elementy zasad, które są wyjaśnione w O:NI szczegółowo, tutaj pozostają zagadką (i człowiek się zastanawia, grać tak jak w Osadnikach czy jednak cos się zmieniło). Sam ton instrukcji też irytuje, przypomina tłumacznie gry przez przemądrzałego kolegę przeświadczonego o swojej wspaniałości (wiem, miało być śmiesznie, niestety do CGE jeszcze daleko).
Jedyne, czego natomiast zabrakło mi w samej recenzji to kilka słów o trybie solo, który jest silnym punktem tej pozycji i osobiście ocenam go nawet wyżej niż tryb jednego gacza w O:NI. Po małej modyfikacji stanowi on też sensowne wyzwanie nawet dla średnio zaawansowanego gracza!

ps."Dobra, wylałem swoje żale, więc możesz śmiało brać się za czytanie opisu rozgrywki. Bo przecież UWIELBIASZ go czytać!" Pięknie oddałeś ducha instrukcji- proszę nie rób tego więcej... ;)
Ostatnio zmieniony 20 paź 2016, 16:31 przez Bary, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kal-El83 »

O jakiej modyfikacji do solo mówisz ?? Z chęcią przetestuje ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

Azazelek pisze:O jakiej modyfikacji do solo mówisz ?? Z chęcią przetestuje ;)
Zmnieniłem zasady końcowej punktacji dla wirtualnego gracza. Dostaje on dwa (zamiast jednego) PZ za każdą wybudowaną lokację.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kal-El83 »

Hmmmmm ... Ciekawe. Może wieczorkiem rozłożę i zobaczę jak to wygląda. Dzięki za pomysł :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Yavi »

Bary pisze:
Yavi pisze:Wy o dodatkach, a my właśnie zrecenzowaliśmy podstawkę 51. stanu w nowym wydaniu :P
Bardzo fajna, rzetelna recenzja bez słodzenia i malowania trawy na zielono. :) Trochę ostro potraktowaliście żetony kontaktu, choć tektura i skąpe grafiki mogą faktyczne gryźć się z resztą komponentów (Trzewik komentował, że użycie tektury było celowym zabiegiem, aby odóżnić różne typy zasobów). Potwierdzam uwagi w kwestii instrukcji, miałem podobne wątpliwości. Elementy zasad, które są wyjaśnione w O:NI szczegółowo, tutaj pozostają zagadką (i człowiek się zastanawia, grać tak jak w Osadnikach czy jednak cos się zmieniło). Sam ton instrukcji też irytuje, przypomina tłumacznie gry przez przemądrzałego kolegę przeświadczonego o swojej wspaniałości (wiem, miało być śmiesznie, niestety do CGE jeszcze daleko).
Jedyne, czego natomiast zabrakło mi w samej recenzji to kilka słów o trybie solo, który jest silnym punktem tej pozycji i osobiście ocenam go nawet wyżej niż tryb jednego gacza w O:NI. Po małej modyfikacji stanowi on też sensowne wyzwanie nawet dla średnio zaawansowanego gracza!

ps."Dobra, wylałem swoje żale, więc możesz śmiało brać się za czytanie opisu rozgrywki. Bo przecież UWIELBIASZ go czytać!" Pięknie oddałeś ducha instrukcji- proszę nie rób tego więcej... ;)
O trybie solo nie pisałem świadomie - zagrałem w życiu trzy partie solo (Osadnicy, Zamki Ludwika) i taki typ zabawy zupełnie do mnie nie trafia. Dlatego też darowałem sobie testowanie go i opisywanie - to niestety nie moja działka i sam nie uwierzyłbym w swoje opinie ;)

Dzięki za miłe słowa! Obiecuję, że o ile nie trafi się nam podobna instrukcja, to takich wstawek więcej nie będzie :D
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Migdał »

Wyszedł jakiś dodatek 3 miasta? Ktoś coś wie?
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Yavi »

Migdał pisze:Wyszedł jakiś dodatek 3 miasta? Ktoś coś wie?
Minidodatek dostepny na stronie Portalu - http://portalgames.pl/sklep/pl/51-stan- ... 316.p.html
To dodatkowe lokacje, z którymi chyba można podpisywać umowy :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Veridiana »

Jeśli to to, co było dostępne w wersji KS, to są to trzy płytki miast, które co turę produkują zasoby i można z tymi miastami podpisywać umowy, a także je podbijać (w tym drugim przypadku zabieramy wszystko co się naprodukowało i miasto znika ze stołu). generalnie do umów to wychodzi to bardzo drogo, ale złupienie w odpowiednim momencie przynosi naprawdę spory zastrzyk danego zasobu (kart, ludków, naboi).
Awatar użytkownika
Salah Ad-Din
Posty: 144
Rejestracja: 30 sie 2012, 20:55
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Salah Ad-Din »

Yavi pisze:Wy o dodatkach, a my właśnie zrecenzowaliśmy podstawkę 51. stanu w nowym wydaniu :P

No no no recenzja wypas Carcassonne dostał ocenę za klimat i tematykę 7 ,a master set 5. TAK TRZYMAĆ !
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Yavi »

Salah Ad-Din pisze:
Yavi pisze:Wy o dodatkach, a my właśnie zrecenzowaliśmy podstawkę 51. stanu w nowym wydaniu :P

No no no recenzja wypas Carcassonne dostał ocenę za klimat i tematykę 7 ,a master set 5. TAK TRZYMAĆ !
Dzięki, TAK TRZYMAMY! Niestety same grafiki nie sprawią, że z gry zacznie wylewać się klimat postapokalispy.
A z planszówek o tej tematyce, w które grałem 51. stan miał chyba najmniej odczuwalny klimat. Z drugiej strony w bardzo prościutkiej Gorączce złota oddano to całkiem fajnie - dla niej też poprzeczka w tej kategorii była pewnie zawieszona ciut niżej :)

e: W sumie teraz zerknąłem na tę samą ocenę w Osadnikach, więc porównując oba tytuły, 51. stan powinien dostać nawet z pół oczka mniej, niż dostał.
No i zakładam, że wpływu na Twoją opinię nie ma pewnie to 2/10 dla Carcassonne'a (grałeś też w Gorączkę złota?) i 8/10 dla Master Setu :D
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jax »

Master Set - w przeciwieństwie do oryginału - jest całkowicie wyprany z klimatu - to czysta, bezpłciowa euro-optymalizacja i równie dobrze mielonymi towarami mogłyby być firanki i doniczki a frakcjami sklepy dekoracji wnętrz;
ocena klimatu na 5/10 z recenzji mnie nie dziwi (chyba że tym że jest tak hojna :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Ash »

jax pisze:Master Set - w przeciwieństwie do oryginału - jest całkowicie wyprany z klimatu - to czysta, bezpłciowa euro-optymalizacja i równie dobrze mielonymi towarami mogłyby być firanki i doniczki a frakcjami sklepy dekoracji wnętrz;
ocena klimatu na 5/10 z recenzji mnie nie dziwi (chyba że tym że jest tak hojna :)
Nie od dzisiaj wiadomo, że niektórzy nic nie poczują nawet jak im pierdnąć klimatem w twarz. Z drugiej strony kiedy do wątku wraca jak bumerang Jax to śmierdzi jedynie hejtem.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: hamish »

Ash pisze:
jax pisze:Master Set - w przeciwieństwie do oryginału - jest całkowicie wyprany z klimatu - to czysta, bezpłciowa euro-optymalizacja i równie dobrze mielonymi towarami mogłyby być firanki i doniczki a frakcjami sklepy dekoracji wnętrz;
ocena klimatu na 5/10 z recenzji mnie nie dziwi (chyba że tym że jest tak hojna :)
Nie od dzisiaj wiadomo, że niektórzy nic nie poczują nawet jak im pierdnąć klimatem w twarz. Z drugiej strony kiedy do wątku wraca jak bumerang Jax to śmierdzi jedynie hejtem.
Serio, ja w tej grze klimatu również nie uświadczyłem. I to nie dlatego, że go nie zauważyłem, ale z tej przyczyny, że go tam nie ma. Ilustracje są ładne i budują swego rodzaju otoczkę, ale to za mało. To, co powinno być klimatem nie ma absolutnie żadnego wpływu na rozgrywkę. Przez całą grę człowiek skupia się na zbieraniu zębatek, kanistrów czy gnatów i wymianie ich odpowiednio na szare, niebieskie i czerwone strzałki, które później przemienia się w inne karty potrzebne do gromadzenia większej ilości zębatek, kanistrów i gnatów, które wymienia się na... Tu rzeczywiście trzeba zbudować doskonale zoptymalizowany kombajn do farmienia surowców, które trzeba umiejętnie wykorzystać do ostatniego. I gdzie tu klimat? Gra jest O.K. Choć ja mam do niej inny zarzut, z kolei brak klimatu mi specjalnie nie przeszkadza.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jax »

Ash pisze: Nie od dzisiaj wiadomo, że niektórzy nic nie poczują nawet jak im pierdnąć klimatem w twarz. Z drugiej strony kiedy do wątku wraca jak bumerang Jax to śmierdzi jedynie hejtem.
Jakbyś ruszył trochę mózgownicą zamiast pluć pianą i być wulgarnym, to byś znalazł na forum moje szczegółowe, chłodne porównanie Master Seta i oryginału. Ale lepiej pisać o hejcie samemu hejtując.
Bez odbioru.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Salah Ad-Din
Posty: 144
Rejestracja: 30 sie 2012, 20:55
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Salah Ad-Din »

jax nie zrozumiał zdania i dalej pociągnął temat w trochę innym kierunku. Chyba ,że zrównał klimat oryginalnego 51 stanu do klimatu Carcassonne.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wincenty Jan »

Jakie osiągacie wyniki w grze solo? Ja w pierwszej rozgrywce 48... nie wiem czy dobrze gram ale patrzac na mój wynik zastanawiam się jak można ponad 100 pkt osiągnąć... :shock:
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kal-El83 »

Dawno nie grałem solo. Mój wynik oscylował w okolicach 50+ .. Grając bez wmieszanych dodatków :)
Trochę byłem zawiedziony grą solo, bo łatwo można było sztucznie przedłużać grę przez opóźnianie cpu. Ale skoro można wykręcić 100 to chba podejmę rękaicę ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wincenty Jan »

Azazelek pisze: Trochę byłem zawiedziony grą solo, bo łatwo można było sztucznie przedłużać grę przez opóźnianie cpu
Co masz na myśli?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kal-El83 »

Można wyliczyć ile cpu zdobędzie punktów (w pierwszej rundzie budujesz po trzech atakach i podnierasz jedna karte połączenia) i w pierwszej rundzie zdobywa 2 pkt. W drugiej już coś mam zbudowane i może trafi może nie, a karte połączenia podnieram tak czy siak i buduje po atakach żeby zminimalizować szansę na trafienie ... I po dwóch rundach ma 4 pkt (o ile nie trafi atakiem). W późniejszych fazach wyliczyć tak żeby uzyskać 24 pkt i kieć mocny silniczek i w ostatniej rundzie zaczynasz punktowanie ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: KubaP »

Dostałem z MatHandlu 51 Stan Master Set w folii. Czy mogę po prostu otworzyć i grać, czy na przykład brakuje z difoltu jakichś elementów albo jakieś karty są źle wydrukowane i powinienem się zaopatrzyć w jakieś suplementy od wydawcy?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kal-El83 »

Jest jedna karta poprawiona do zakupu w portalu ... Po groszu.
Z jednego z dodatków. W samą podstawkę możesz śmiało grać.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: KubaP »

Azazelek pisze:Jest jedna karta poprawiona do zakupu w portalu ... Po groszu.
Z jednego z dodatków. W samą podstawkę możesz śmiało grać.
Super, dzięki!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Yavi »

KubaP pisze:
Azazelek pisze:Jest jedna karta poprawiona do zakupu w portalu ... Po groszu.
Z jednego z dodatków. W samą podstawkę możesz śmiało grać.
Super, dzięki!
Ale ta karta ma jakiś drobny błąd, bez większego wpływu na rozgrywkę - gdybym o nim nie przeczytał, to bym nawet nie zauważył.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: KubaP »

Za późno, właśnie zostawiłem 32 PLNy + 16 za kuriera w sklepie Portalu, okazało się, że tam jeszcze jakieś promki były do 51. Stanu.

Ja.

W sklepie Portalu.

Czas umierać.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zioombel »

KubaP pisze:Za późno, właśnie zostawiłem 32 PLNy + 16 za kuriera w sklepie Portalu, okazało się, że tam jeszcze jakieś promki były do 51. Stanu.

Ja.

W sklepie Portalu.

Czas umierać.
Właśnie tak się zastanawiam kim jesteś i co zrobiłeś z KubaP ;-)
ODPOWIEDZ