Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Stronghold 2 edycja

Post autor: karawanken »

Też czekam na dodatek :D
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Stronghold 2 edycja

Post autor: koczkodan »

kiedy faq?
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Stronghold 2 edycja

Post autor: Błysk »

koczkodan pisze:kiedy faq?
Na bgg jest faq. Chyba, że chodzi o jakieś inne, nowe?
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Stronghold 2 edycja

Post autor: koczkodan »

o dziekuje! a to w wersji polskiej czy musze isc do tlumacza?
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Stronghold

Post autor: Matio.K »

TOMI pisze:Kiedyś mocno nastawiałem się na ten tytuł ale pierwsze recenzje 1 ed. ostudziły mój zapał. To jak jest z tym drugim wydaniem !?

- czy zasad jest nadal bardzo dużo i trudno je ogarnąć?

- jak z balansem ?

- czy te 90 minut to faktyczny czas gry ?

- jaki jest próg wejścia ?

Szukam gry w takiej tematyce ale nie lubię miliona zasad, liczenia i 4 godzin grania.

Myślicie że to drugie wydanie będzie dla mnie ok ?

Dzięki ;)
Może komuś moja odpowiedź się przyda.

Zasad jest mniej względem 1 edycji i są zdecydowanie wygładzone. Mówię to jako osoba, która ograła 1 do granic możliwości i był to czas, że nawet konsultowałem zasady z autorem, bo tyle ich było.

Balans - wydaje się być idealny w dwóch partiach w jakich brałem na razie udział

90 to może być faktyczny czas gry JEŚLI najeźdźca wejdzie w okolicach 5-6 rundy co jest bardzo możliwe.

Próg wejścia - spory ze względu na mnogość możliwości i nieco zakręcone na początku wymarsze. Po pierwszej grze wszystko powinno być jasne, choć oczywiście warto doczytać ponownie instrukcję, by sprawdzić, czy czegoś się nie przeoczyło.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Stronghold 2 edycja

Post autor: koczkodan »

kiedy bedzie polskie faq do drugiej edycji?
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold 2 edycja

Post autor: sorfal »

W zapowiedziach Portalu na ten rok niestety nie widać dodatku do Strongholda 2.
Czy jednak Trzewik (lub ktoś z Portalu) mówił cokolwiek na ten temat? Zrobią dodatek, czy już dali sobie spokój (na co wiele wskazuje, skoro nawet nie doczekaliśmy się faq do podstawki).
Łowca anegdot
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Stronghold 2 edycja

Post autor: koczkodan »

pewnie odpuscili. tak samo jak olali faq... a szkoda bo bardzo dobra gra.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Stronghold 2 edycja

Post autor: koczkodan »

a kiedy portal bedzie mial przyjemnosc udostepnic faq? ;)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold 2 edycja

Post autor: krzyss »

Pewnie nie będzie tak samo jak upgrade starej twierdzy do nowej.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: koczkodan »

i swoj post portal usunal. czyzby chowanie glowy w piasek i unikanie odpowiedzi? szkoda.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wosho »

kubajakub
Posty: 64
Rejestracja: 13 cze 2010, 09:59
Has thanked: 65 times
Been thanked: 1 time

Re: Stronghold (2. edycja)

Post autor: kubajakub »

Chyba słyszałem, że Ignacy Trzewiczek chce ruszyć ze Stronghold na Kickstarterze? Czy to prawda? Jeśli tak, to czym będzie się różnić, czy to nowa edycja?
Coś, ktoś wie?
Awatar użytkownika
Blaze
Posty: 100
Rejestracja: 30 lip 2004, 09:19
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Stronghold (2. edycja)

Post autor: Blaze »

O ile pamiętam, na kickstarterze pojawi się Strongold:Undead, jako standalone, osobna podstawka.
"A knight is sworn to valour/ And his heart knows only virtue
His blade defends the helpless/ And his mind upholds the weak"
Nocturnal Rites "The Kings Command"
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: wirusman »

Tylko trzy strony o tej grze? Dlatego że jest slaba, czy jednak poziom wejścia jest za wysoki?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: karawanken »

Była nawet fajna. Ale nie miałem z kim grać więc musiałem sprzedać. Niestety mam za dużo gier na dwie osoby a za mało chętnych do grania
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: MiXB »

wirusman pisze: 23 sie 2019, 09:18 Tylko trzy strony o tej grze? Dlatego że jest slaba, czy jednak poziom wejścia jest za wysoki?
Poziom wejścia zdecydowanie. Wystarczy powiedzieć, że How to Play na kanale "Watch it Played" (najbardziej popularny kanał tłumaczący zasady gier planszowych na YT) ma ponad 40 minut - to jeden z najdłuższych odcinków na tym kanale. Ogólne opinie też robią swoje, tzn. bardzo ciężka instrukcja itd. Jest też fakt, że wiele graczy pierwszej edycji było niezadowolonych z drugiej edycji, że dodała elementy losowości i takie tam.

To wszystko połączone z faktem, że ta gra konkuruje z takimi grami jak Rebelia czy Wojna o Pierścień sprawia, że zwyczajnie się nie przebiła. Szkoda, bo to bardzo dobra gra. I w tej cenie warto brać. Asymetrycznych gier 1vs1 w klimatach oblężenia jest jak na lekarstwo, a ta ma bardzo przyjemne wykonanie i jak się przebijesz przez instrukcje (co jest najtrudniejszą częścią zabawy, bo same zasady nie są aż TAK tragiczne jak już je opanujesz) to ta gra daje tyle możliwości taktycznych, że nigdy się nie będziesz nudzić, podobnie jak w takiej np. Wojnie o Pierścień, ale zamiast 6 godzin grasz 1-2 godziny.
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Stephan »

wirusman pisze: 23 sie 2019, 09:18 Tylko trzy strony o tej grze? Dlatego że jest slaba, czy jednak poziom wejścia jest za wysoki?
Gra jest rewelacyjna, jeden z bardziej niedocenionych tytułów. Świetne jest to, jak z rozgrywki na rozgrywkę odkrywamy nowe możliwości; jak zagrania, które uprzednio wydawały się słabe lub niepotrzebne (magia) nagle stają się kluczowe do zwycięstwa. Albo jako znajdujemy sposób, by poradzić sobie z czymś, co wydawało się być nie do zatrzymania (np. wieże oblężnicze). W pewnym sensie to sandboks, który daje masę możliwości - spośród nich wykorzystamy jedynie szczyptę w pojedynczym meczu, ale chęć sprawdzenia nowych zagrań i kombinacji każe ściągać tę grę z półki raz za razem. Co ciekawe to jedna z ulubionych gier mojej żony - gracza, który nie lubi negatywnej interakcji i lubuje się raczej w handlu jedwabiem czy innym sadzeniu marchwi.

Sama instrukcja jest nawet do przebrnięcia, niemniej faktycznie po kilkukrotnym jej przeczytaniu zostajemy z garścią wątpliwości, których nie rozwiewa oficjalne faq. Troszkę trzeba więc przysiąść na forum bgg, ale gdy wszystko uda się wyjaśnić... gra sztos! Dla mnie - obok Wojny o Pierścień i Zimnej Wojny - najlepsza duża gra dwugraczowa!
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Rigidigi »

Stephan pisze: 27 sie 2019, 14:39Sama instrukcja jest nawet do przebrnięcia, niemniej faktycznie po kilkukrotnym jej przeczytaniu zostajemy z garścią wątpliwości, których nie rozwiewa oficjalne faq.
Czy to faq istnieje w języku PL? Bo widzę tylko pliki po angielsku. Dzisiaj przymierzamy się z kolegą do rozgrywki, a pamiętam że poprzednim razem mieliśmy sporo wątpliwości w trakcie gry.
arsen99
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019, 20:12
Been thanked: 1 time

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: arsen99 »

Hej.
Trochę mi sie nudziło to przetłumaczyłem to faq tak jak umiałem.
W razie czego można znaleźć na BGG :

https://boardgamegeek.com/filepage/1902 ... i-polskiej
szmitek
Posty: 31
Rejestracja: 10 paź 2017, 06:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: szmitek »

Witam

Podpowiedzcie proszę bo się waham. Od jakiegoś czasu myślę nad zakupem tego tytułu, jednak nie mam takiej typowej gry na dwóch graczy w swojej kolekcji.
Pytanie tylko czy jest to gra która pozwoli mi w łatwy sposób przedstawić zasady mojemu przeciwnikowi tak żebyśmy mogli pograć, żeby przeciwnik miał jakieś szanse i się nie zniechęcił przy pierwszym podejściu? Czytałem że pierwsza edycja była bardzo sroga pod względem progu wejściowego. Czy może lepiej sobie darować i kupić coś mniejszego np Sztuka wojny od Foxgames?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Yuri »

szmitek pisze: 08 lut 2021, 15:25 Witam

Podpowiedzcie proszę bo się waham. Od jakiegoś czasu myślę nad zakupem tego tytułu, jednak nie mam takiej typowej gry na dwóch graczy w swojej kolekcji.
Pytanie tylko czy jest to gra która pozwoli mi w łatwy sposób przedstawić zasady mojemu przeciwnikowi tak żebyśmy mogli pograć, żeby przeciwnik miał jakieś szanse i się nie zniechęcił przy pierwszym podejściu? Czytałem że pierwsza edycja była bardzo sroga pod względem progu wejściowego. Czy może lepiej sobie darować i kupić coś mniejszego np Sztuka wojny od Foxgames?
Druga też nie była ideałem prostoty 😉 osobiście celowałbym w co innego.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
azazelmo
Posty: 888
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 276 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: azazelmo »

Ale do ogarnięcia. To była jedna z moich pierwszych gier. Mocna pozycja i piękne wykonanie, chociaż do dzisiaj szukam dla niej alternatywy dla setki mało klimatycznych kostek. Meeple z KSa jakoś mi nie leżą...
Chociaż pewnie się skuszę, kiedy Portal wrzuci je do sklepiku jako dodatek.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: krzyss »

Grałem w pierwszą edycję. Instrukcja to porażka.
Aby rozgryźć grę posilkowalem się forum, faq, poradnikami.
Jak się już udało to rozgrywka szkła gładko.

Sprzedałem. Widziałem że to gra dla wąskiego grona więc gościła by rzadziej na stole.
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Forcemaster »

szmitek pisze: 08 lut 2021, 15:25 Witam

Podpowiedzcie proszę bo się waham. Od jakiegoś czasu myślę nad zakupem tego tytułu, jednak nie mam takiej typowej gry na dwóch graczy w swojej kolekcji.
Pytanie tylko czy jest to gra która pozwoli mi w łatwy sposób przedstawić zasady mojemu przeciwnikowi tak żebyśmy mogli pograć, żeby przeciwnik miał jakieś szanse i się nie zniechęcił przy pierwszym podejściu? Czytałem że pierwsza edycja była bardzo sroga pod względem progu wejściowego. Czy może lepiej sobie darować i kupić coś mniejszego np Sztuka wojny od Foxgames?
Kup coś innego. Na 2 osoby jest od cholery gier dobrych, a na pewno lepszych od Strongholda.
ODPOWIEDZ