Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Stronghold 2 edycja (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Matio.K »

Informacje o drugiej edycji: https://www.boardgamegeek.com/thread/13 ... l-games-an

- Punkty chwały wyleciały; teraz najeźdca ma po prostu 7 rund na wdarcie się
- Najeźdca zaczyna grę z jednostkami na planszy [ma to sens, bo gra realnie przez to zaczynała się w okolicach 3-4 rundy]
- Większa plansza, lepsze grafiki.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold

Post autor: krzyss »

Ciekawe, czy stara plansza, znaczniki drewniane i żetony będą odpowiednia do nowych zasad?
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold

Post autor: ramar »

krzyss pisze:Ciekawe, czy stara plansza, znaczniki drewniane i żetony będą odpowiednia do nowych zasad?
Idąc dalej, to mam cichą nadzieję, że dla posiadaczy 1ed. będzie istniał jakiś "niby" dodatek (oczywiście płatny) który wprowadzi odpowiednie modyfikacje na planszy czy na kartach.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold

Post autor: krzyss »

ramar pisze: Idąc dalej, to mam cichą nadzieję, że dla posiadaczy 1ed. będzie istniał jakiś "niby" dodatek (oczywiście płatny) który wprowadzi odpowiednie modyfikacje na planszy czy na kartach.
Byłoby to bardzo dobrym posunięciem.

Jeśli stara edycja nie będzie kompatybilna z nowymi zasadami to trzeba będzie kupca poszukać, albo zostawić sobie jako kolekcjonerkę i sprzedać powiedzmy za kilkanaście lat z dobrym zyskiem.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold

Post autor: ramar »

krzyss pisze:
ramar pisze: Idąc dalej, to mam cichą nadzieję, że dla posiadaczy 1ed. będzie istniał jakiś "niby" dodatek (oczywiście płatny) który wprowadzi odpowiednie modyfikacje na planszy czy na kartach.
Byłoby to bardzo dobrym posunięciem.

Jeśli stara edycja nie będzie kompatybilna z nowymi zasadami to trzeba będzie kupca poszukać, albo zostawić sobie jako kolekcjonerkę i sprzedać powiedzmy za kilkanaście lat z dobrym zyskiem.
Jedna kwestia: stara edycja (już można ją tak chyba nazywać) cierpiała właśnie na przypadłość braku dynamiki... Jeżeli nowa edycja to zapewni, to stara wersja będzie rzeczywiście tylko reliktem przeszłości z wartością kolekcjonerską.

Zerknijmy na te zmiany:
• Streamlined rules and enhanced rulebook
• Shorter gameplay, featuring attackers being placed on the board during setup
• Glory Points rules replaced with a more straightforward system of castle defense in 7 rounds
• Improved components, such as a larger game board and new better artwork

Najbardziej zastanawiający jest punkt ostatni, bo tylko on może pokrzyżować grywalność wg nowych zasad na 1ed.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold

Post autor: krzyss »

Oby były tylko nowe zasady a grafika ulepszona/poprawiona.
Należy czekać na garść nowych informacji, może zdjęć.

EDIT: Może projektanci pomyślą o instrukcji podzielonej na Najeźdźcę i Obrońcę. Albo dać 2 szt do pudełka:)
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Stronghold

Post autor: Lothrain »

No i pytanie co z dodatkiem Undead - czy będzie kompatybilny z nową wersją, czy odchodzi do lamusa razem ze starym Strongholdem.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold

Post autor: krzyss »

Ma być większa plansza, to być może i nakładki z Undead nie będą pasowały.

Dobrym rozwiązaniem było by wprowadzenie dla posiadaczy starej wersji patcha (odpłatny nawet może być, ale nie za drogi) co napisał kolega wyżej, który zmieniałby grę do nowej edycji. Tak samo patch mógłby być do dodatku.
Z mojego punktu widzenia było by to najbardziej rozsądne, bo chcąc mięć grę z nowymi zasadami musiałbym kupić drugi egzemplarz.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Stronghold

Post autor: vojtas »

Stronghold 2 ma mieć jeszcze pomocniczą aplikację (nieobowiązkową). Może nowa plansza jest projektowana pod figurki?
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold

Post autor: krzyss »

Co to za pomocnicza aplikacja?
Jeśli plansza pod figurki to było by fajnie, ale musiałaby być dość duża, albo figurki malutkie.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold

Post autor: ramar »

krzyss pisze:Co to za pomocnicza aplikacja?
Jeśli plansza pod figurki to było by fajnie, ale musiałaby być dość duża, albo figurki malutkie.
Aplikacja ma służyć (nie wiem czy wyłącznie do tego) do wyliczania przewag na murach. Przychwytujesz na smartfona sytuację z walki na murze (wojowie vs orki,trolle i gobliny +/-mury, sztandary etc.) a apka wypluwa Ci wynik starcia;) Raczej bajer przyspieszający rozgrywkę - kto co lubi;) Jedni będą korzystać - inni stwierdzą, że takie coś zabija ducha planszówek.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold

Post autor: krzyss »

Są już jakieś nowe wiadomości o nowej Twierdzy?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold

Post autor: ramar »

krzyss pisze:Są już jakieś nowe wiadomości o nowej Twierdzy?
Zerknij na filmik Portalu dotyczący premiery uranopolis. Tam Trzewik odpowiadał na jakieś pytanie właśnie o "Twierdze". Jeśli mnie pamięć nie myli, to była mowa, że jeszcze za wcześnie na stwierdzenie czy będą niezbędne jakieś "łatki", ale jak to określił sam autor: Wspomagają graczy którzy mają ich stare gry (patrz. wydawanie armii Neuroshimy w starych wersjach graficznych).
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold

Post autor: krzyss »

Mam wielka nadzieje na patcha do 2.0 po tych slowach ktore Pan Trzewiczek powiedzial.
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Stronghold

Post autor: Maceqq »

Hej,

czy są już może jakieś informacje dotyczące nowych zasad do Strongholda oraz tego czy będzie można grać wg nich posiadając starą wersję gry?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Stronghold

Post autor: karawanken »

mauserem pisze:
karawanken pisze:Coś więcej wiadomo na temat Strongholda 2.0?
Stronghold - Sporo uproszczeń, ale moim zdaniem na plus.
Balans między punktami chwały i terrorem był jakiś taki siłowy - dodatkowo motyw "dam się zabić, żeby wygrać" - to było bez sensu i wyleciało. Teraz jest zerojedynkowo: po prostu obrońca musi dotrwać do końca 7 tury, żeby wygrać, a najeźdźca zdobyć twierdzę przed jej upływem. Wypada taran i mieniają się zasady z machinami. Dodatkowo o ile dobrze zrozumiałem wyjdzie update zasad dla posiadaczy wcześniejszych wersji Strongholda, więc będzie można grać po nowemu na starej wersji - mam nadzieje.

Pozwolę sobie zacytować odpowiedź na moje podobne pytanie
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Stronghold

Post autor: wirusman »

Widziałem, zagrałem, polecam, nie kupie. :)

Na ostatnim pionku zagrałem w wersje polską stronghold-a. Gra wydania przepięknie, gdzie nie popatrzy się na plansze coś się dzieje. Bardzo ciekawie oddany klimat średniowiecza na kartach. OGROM możliwości do wykonania. Spowoduje że czacha dymi, gdzie każdy błąd będzie nas bolał.
Na minus trochę za małe figurki i kostki, jak na moje ręce.
Dla mnie poziom trudności- trzewikowy.
Polecam, każdemu, kto ma wolną godzinkę i chce uruchomić swoje zwoje.
Nie polecam osobom, które mają dwójkę małych dzieci. Nie powinno się odchodzić od stołu podczas gry, bo obrońcy za bardzo mogą się umocnić na murach.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Stronghold

Post autor: karawanken »

Zagrałem dzisiaj pierwszą partię i wrażenia bardzo pozytywne. Wykonanie na 5+ ciężko przyczepić się do jakości wykonania. W samej rozgrywce popełniliśmy kilka drobnych błędów ale nie wpłynęły one na ostateczny wynik - moje zwycięstwo jako najeźdźcy (dodajmy niespodziewane zarówno dla mnie jaki obrońcy :D). Gra jest mega, dużo myślenia, kombinowania, przewidywania ruchów przeciwnika, niewielka moim zdaniem losowość. Naprawdę bardzo polecam.
Qbisz
Posty: 7
Rejestracja: 17 wrz 2015, 20:15
Lokalizacja: Toruń

Re: Stronghold

Post autor: Qbisz »

A jak myślicie, czy osoba, która nie miała do czynienia ze strategiami dałaby radę ogarnąć zasady i dobrze się bawić?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Stronghold

Post autor: karawanken »

Qbisz pisze:A jak myślicie, czy osoba, która nie miała do czynienia ze strategiami dałaby radę ogarnąć zasady i dobrze się bawić?
Zdecydowanie tak. Zasady według mnie nie są jakoś przesadnie skomplikowane
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: pan_satyros »

karawanken pisze:
Qbisz pisze:A jak myślicie, czy osoba, która nie miała do czynienia ze strategiami dałaby radę ogarnąć zasady i dobrze się bawić?
Zdecydowanie tak. Zasady według mnie nie są jakoś przesadnie skomplikowane
Do tego przeglądając nową edycję jest znacznie bardziej wygładzona ;)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Stronghold

Post autor: Lubel »

Czekam na więcej opinii, zarówno tych za i przeciw, bo nie wiem czy się skusić
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold

Post autor: krzyss »

Ja jeszcze czekam na więcej recenzji, opinii i na lepszą cenę, choć teraz jak za tak wydaną grę jest bardzo dobra.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Stronghold

Post autor: wirusman »

140 zł to zła cena?
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold

Post autor: krzyss »

wirusman pisze:140 zł to zła cena?
Abstrakcyjną cenę podałeś. Pokaż choćby jedno miejsce gdzie kupię nowego Strongholda z dostawą za 140zł...

A obecna cena jest dla mnie nie zadowalająca ze względu na to iż w takich pieniądzach jest sporo innych dużo lepszych gier które mógłbym kupić.
ODPOWIEDZ