Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: warlock »

koczkodan pisze:
kastration pisze:
dave8 pisze:Nie wiem jakie są rebele ale maydaye odradzam są zdecydowanie za długie.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Dzięki, to pewnie zrezygnuję. A czy ktoś używający Maydaye się wypowie?
potwierdzam. maydaye sa za dlugie.

dodatek do cywilizacji? dodadza karty do IV ery? rozbuduja antyk? ta gra jest tak duza i wydaje sie kompletna. da sie tam jeszcze cos dorzucic?
Nowi liderzy i cuda, przy czym system ich wmieszania do talii będzie taki, że liczba kart się nie zmieni ;).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: seki »

warlock pisze:
koczkodan pisze:
kastration pisze: Dzięki, to pewnie zrezygnuję. A czy ktoś używający Maydaye się wypowie?
potwierdzam. maydaye sa za dlugie.

dodatek do cywilizacji? dodadza karty do IV ery? rozbuduja antyk? ta gra jest tak duza i wydaje sie kompletna. da sie tam jeszcze cos dorzucic?
Nowi liderzy i cuda, przy czym system ich wmieszania do talii będzie taki, że liczba kart się nie zmieni ;).
Nie lubię takich dodatków bo mocno utrudniają setup.Trzeba wyszukiwać karty, wtasowywać nowe... upierdliwe. Szkoda, że to nie dodatek z jakimś nowym surowcem znaczy się nowym typem kart np. Szpiegoskie karty pozwalające na jakaś większą interakcję. Ale jak dla mnie każdy dodatek do tej kompletnej gry jest raczej zbędny i oświadczam, że nie kupię póki nie zejde do 1h/gracza.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: tomb »

seki pisze:Nie lubię takich dodatków bo mocno utrudniają setup.Trzeba wyszukiwać karty, wtasowywać nowe... upierdliwe.
Nic nie będziesz wtasowywał. W talii będą karty danego typu, ale bez specyfikacji (czyli karta Lider), a na osobnej planszetce będziesz musiał przesuwać zwykłe karty dobierane z talii liderów. Jedyny problem to wydzielenie osobnych talii Liderów i Cudów i obsługa ich przy przesuwaniu kart.

Szkoda, że nie będzie nowych kart wydarzeń.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: Thorin »

Hej. Mam pytanie o wariant solo.
Na bgg można znaleźć kilka wariantów solo - próbował ktoś któryś (który z nich najlepszy), działa to dobrze, warto w ogóle i czy może jest jakaś wersja PL (bo nie udało mi się znaleźć) ?
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: Kal-El83 »

Thorin pisze:Hej. Mam pytanie o wariant solo.
Na bgg można znaleźć kilka wariantów solo - próbował ktoś któryś (który z nich najlepszy), działa to dobrze, warto w ogóle i czy może jest jakaś wersja PL (bo nie udało mi się znaleźć) ?
O to samo miałem pytać ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: koczkodan »

warlock pisze: Nowi liderzy i cuda, przy czym system ich wmieszania do talii będzie taki, że liczba kart się nie zmieni ;).
skad takie informacje? wiadomo juz cos wiecej? kiedy wyjdzie dodatek?
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: sidmeier »

Mam pytanie. Czy w grze na 2 osoby brak usunięcia tych kart z napisami +3 i +4 zmąci jakoś rozgrywkę i balans czy śmiało można grać bez usuwania kart z tymi oznaczeniami?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: Tomzaq »

Można grać z tymi kartami. Tylko po co?
Who is John Galt?
Posiadam
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: sidmeier »

Tomzaq pisze:Można grać z tymi kartami. Tylko po co?
Właśnie o to pytam. Wydają się bardzo ciekawe. Ale jeśli to jakoś ma wypaczyć rozgrywkę na 2 osoby to wolę zapytać kogoś, kto ogram sporo gier.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: AkitaInu »

sidmeier pisze:Mam pytanie. Czy w grze na 2 osoby brak usunięcia tych kart z napisami +3 i +4 zmąci jakoś rozgrywkę i balans czy śmiało można grać bez usuwania kart z tymi oznaczeniami?
Te karty to te same karty które istnieją już w talii, bez dopisków +3 i +4.

Według mnie zmąci to balans, dzięki temu że te karty są pojedyńcze jest wyścig, jest presja (np. po rudę). Jeżeli tych kart będzie więcej to ta presja i planowanie, ciężkie decyzje (czy brać rudę za 3 białe kostki) znikną i gra na tym straci
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: koczkodan »

warlock pisze: Nowi liderzy i cuda, przy czym system ich wmieszania do talii będzie taki, że liczba kart się nie zmieni ;).
skad takie informacje? wiadomo juz cos wiecej? kiedy wyjdzie dodatek?
SirSowa
Posty: 133
Rejestracja: 11 lis 2013, 09:32
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: SirSowa »

Sprawę mam :-)

Niedawno zagrałem w 3 osoby i pobiłem grupowy rekord. Zanim napiszę jaki to, chciałbym się dowiedzieć jakie były Wasze najlepsze wyniki?
Pytam, ponieważ zastanawiam się na granie po sieci, a wiem, że jest tylu zapaleńców, że porażki różnica powiedzmy 100 pkt. mnie nie bawią ;-)

Proszę o szczerość, bez podkoloryzowywania :-)
Moja Kolekcja
Dotychczasowe transakcje:
- Zakup World of Warcraft: The Board Game - Dzieniu; Lords of Hellas - virco; Fanowskie dodatki do 7 Wonders - aigimig
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: Bruno555 »

Moja najwyżej punktowana gra w 3 osoby (I edycja) : 270 - 220 - 210
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: AkitaInu »

u nas gdzieś podobnie, w okolicach 260-270.

Ciekawe jest to że w tej edycji nie moge wykręcić takiego wyniku jak w poprzedniej, tam max było troche ponad 350.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: cezner »

Tylko to porównywanie ilości zdobytych punktów trochę nie ma sensu. Bo wiele zależy od tego jak jest prowadzona rozgrywka. Przy mocno agresywnej grze raczej nie ma szans na duże zdobycze punktowe, bo wiele zasobów idzie na militaria a nie budowanie teatrów.
SirSowa
Posty: 133
Rejestracja: 11 lis 2013, 09:32
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: SirSowa »

Dzięki wielkie za odpowiedzi :)

Zgadzam się, że w grze jest wiele czynników składających się na wynik konfrontacji.
Moja przedwczorajsza gra skończyła się następującym wynikiem:
Ja: 311 (po raz pierwszy udało mi się "zamknąć" licznik :D)
Kolega nr 1: 276
Kolega nr 2: 168

Czyli okazuje się, że całkiem dobry wynik mi wyszedł :) A udało mi się to dlatego, że zagrałem bardzo cwanie.

Była moja tura (byłem ostatni w turze), w talii zostały trzy karty Ery 3. Szybkie podsumowanie, czy uda mi się wywołać wojnę o kulturę z graczem, który nie miał armii? A chciałem koniecznie jeszcze zrobić cud Internet, bo miałem do tego sporo bonusów. Oprócz tego koleś bez armii miał Gandhiego jako lidera (podwójny koszt akcji militarnych podczas wojny). Patrzę, mam 5, za mało :/ w takim razie wziąłem tylko jedna kartę z tych, które i tak by odpadły dzięki czemu będę miał jeszcze dwie tury (wziąłem te niebieską z 3 militarnymi).

Dzięki temu w naszej turze zagrałem wojnę, a w ostatniej dobiłem agresją, dzięki czemu wygrałem wojnę (zarobiłem 41 pkt kultury) i jeszcze zrobiłem Internet (kolejne 18) :) Aha, kolega, którego zaatakowałem to Kolega nr 1 :)

Na koniec gry moja siła militarna wynosiła 51 :D

Przeczytałem w Internecie, że Michał Anioł jest słabym liderem. Śmiem twierdzić inaczej. Kolega nr 1 go,miał i co turę z bonusów dostawał +7 kultury za samego lidera, oczywiście do momentu aż mu go zabiłem (agresja). W odpowiednich rękach ten lider daje bardzo dużo.
Moja Kolekcja
Dotychczasowe transakcje:
- Zakup World of Warcraft: The Board Game - Dzieniu; Lords of Hellas - virco; Fanowskie dodatki do 7 Wonders - aigimig
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: sidmeier »

Do Cywilizacji były podobno jakieś promki (Wieliczka, papież, Mieszko i inne). Czy ktoś wie, jak je dostać? Można je gdzieś dokupić?
Heiken
Posty: 203
Rejestracja: 11 maja 2012, 10:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: Heiken »

Były do 2 edycji a nie do 3:)
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: Budyka »

Ostatnio po raz pierwszy udało mi się zagrać w pełny wariant. Chciałam zrobić sobie niespodziankę i specjalnie nie czytałam kart z III epoki. Co mnie zdziwiło, to przydatność cudów. Nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia w tej grze, ale czy tylko ja odnoszę wrażenie, że jedyny wart uwagi cud to fast foody? :P Chłopak dzięki niemu był w stanie naciupać ponad 30 punktów, a jak liczyłam mój potencjalny dochód z pozostałych, wychodziło mi max 12 punktów. Chociaż może to kwestia nastawienia się na konkretną dziedzinę już w II epoce i kontynuowania tego nurtu na koniec gry.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: AkitaInu »

Zle policzyles, duzo cudow daje powyzej 12 pkt :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: seki »

Odnośnie cudów z 3 epoki to masz złe wrażenie. Jest sporo cudów dużo punktujacych ale jak zawsze zależy to od strategii. Dla jednej osoby dany cud da ponad 20 punktów a dla innej zaledwie kilka punktów.
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: Budyka »

Jak pisałam - grałam na III epokę aże raz i bez wiedzy, co tam znajdę :P Tylko zaskoczyła mnie aż taka różnica w punktach - w przypadku współgracza pozostałe cuda też nie dawały przy naszym dorobku więcej niż te kilkanaście punktów. Po prostu ten jeden cud strasznie odstawał od reszty. Może to kwestia ogrania tematu i, jak już pisałam, przygotowania się na pojawienie się tych cudów.
Inna sprawa, że nadal odnoszę wrażenie, że fast foody są w porównaniu z resztą cudów najprostszą drogą do zdobycia masy punktów.

PS Wbrew pozorom, mimo że jestem kobietą, umiem liczyć.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: Bruno555 »

Zgadza się że Fast Foody są najbardziej uniwersalne, jednak przy dobrze rozbudowanej cywilizacji dają zazwyczaj mniej punktów niż jakiś inny, pasujący do naszej strategii którą obraliśmy (czy to naukowej czy kulturowej)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: seki »

W jednej grze wygrywając przed ostatnia rundą zdaje się 30 albo 40 punktami przegrałem ostatecznie 6 punktami bo moja rywalka zbudowała w ostatniej turze bardzo korzystny dla niej Internet + wygrała w wydarzeniach końcowych. Tych 6 punktów przy wyniku zdaję się grubo ponad 200 nigdy nie zapomnę.
Retrac
Posty: 162
Rejestracja: 12 lip 2015, 11:42
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Post autor: Retrac »

Budyka: na początku mojej przygody z TTA też miałem podobne odczucia, ale wynikały one po prostu z braku ogrania. Tak jak już tutaj wspomniano Burgery są najbardziej uniwersalne (przez co dla początkujących wydają się bardzo atrakcyjne), ale to na innych cudach możesz sporo zgarnąć pkt jeśli odpowiednio przystosujesz do tego swoją cywilizację. (specem od tej gry nie jestem, a mimo to na innych cudach potrafię nierzadko zrobić 33-38pkt)
ODPOWIEDZ