Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: evenstar »

Fajna jest ta gra, ale o połowe za długa :? W pełnym składzie graliśmy 7,5 godz. A jak w połowie gry widzisz, że zostałeś tak w tyle, że nie masz szans wygrać to sie odechciewa dalej grać. No i masz 2 wyjścia grać dalej i sie nudzić, albo iść do domu :P
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Błysk »

7,5h? Jakiś rekordowy wynik. :)
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Zorak »

7,5h O_O .
To byla wasza pierwsza gra ?
Po paru grach czas na 1 osobe spada ponizej h. 1h to tak optymalnie na osobe.
Co prawda glownie na zywo gram w 2-3os ale max to bylo 3,5h na 3os z 1 nowym graczem.
W przyspieszeniu gry pomaga podzial obowiazkow. Kolejny gracz aktualizuje akrty i zaczyna grac a inni aktualizuja top punktowy itp.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bary »

Azazelek pisze:Ni to Bary możem sobie przybić piątkę ;)
Teraz ogarnianie instrukcji i heja :)
Żeby tylko żonie podpasowała 8)
Heh, piona! W kwestii przyswajania zasad polecam filmiki instruktarzowe Yosza. Marcin bardzo zgrabnie wprowadza w szczegóły rozgrywki.

@Zorak: Trochę gier już w życiu ograłem także raczej nie wypowiadam się w kwestiach balansu przed rozegraniem 20-30 partii. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: evenstar »

Zorak pisze:7,5h O_O .
To byla wasza pierwsza gra ?
Po paru grach czas na 1 osobe spada ponizej h. 1h to tak optymalnie na osobe.
Co prawda glownie na zywo gram w 2-3os ale max to bylo 3,5h na 3os z 1 nowym graczem.
W przyspieszeniu gry pomaga podzial obowiazkow. Kolejny gracz aktualizuje akrty i zaczyna grac a inni aktualizuja top punktowy itp.
Trzecia, jakoś tak. Także downtime przy 4 os. spory :|
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: DarkSide »

Downtime downtimem, ale grałaś chyba z jakimiś "ślimokami". :wink:
Nawet gdyby liczyć 1h 15min na osobę to czas rozgrywki zamyka się w 5h.

Zresztą jutro przychodzą 2 osoby do mnie na domowe granie i są duże szansę na Civkę, więc będę miał próbę porównawczą ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Gelhrid
Posty: 11
Rejestracja: 18 sie 2015, 07:42

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Gelhrid »

mógłby mi ktoś powiedzieć ile np kart "Irygacja" jest w grze?
w moim pudelku są 2.
jest link podany wczesniej :
https://geekdo.com/filepage/30573/compl ... rough-ages
ale nie wiem czy jest on aktualny, plus nie rozumiem co to za kolumny "frequency" w sensie 2er, 3er etc
bo raz dla irygacji zgadza mi sie z kolumna 2er a dla np farmy z 3 ery pasuje mi z kolumny 4er
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Kal-El83 »

Chodzi o ilość graczy. I powinny byc dwie karty.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Gelhrid
Posty: 11
Rejestracja: 18 sie 2015, 07:42

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Gelhrid »

dzięki za szybką odpowiedz, rozumiem, że tabelka w takim razie jest stara ponieważ wg niej dla 4 graczy irygacji powinno być 3 sztuki i się tym po prostu nie przejmować
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

7,5h na 4 osoby to jakaś masakra. Grałem z wolnomyślicielami, ale i tak partia trwała max 2/3 z przerwami na fajka.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Kal-El83 »

Swego czasu rebel wrzucał rozpiskę kart z podziałem na ery i rodzaje (cywilne, militarne), na tym opieram swoja odpowiedź. Poszperaj w wątku to może jeszcze gdzieś linka do plików będzie. Jak nie, to wrzuć mi meila na pw to wyśle co mam.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: AkitaInu »

costi pisze:7,5h na 4 osoby to jakaś masakra. Grałem z wolnomyślicielami, ale i tak partia trwała max 2/3 z przerwami na fajka.
U nas na 3 osoby w tym dwie które lubią pomyśleć (ale żadko zamulają) to tak ok 2,5 - 3 godziny wyszło. ale 7,5 ..... nie wyobrażam sobie tego ;-)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: DarkSide »

Dziś rozgrywka 3-osobowa full opcja. 4,5 godziny, ale w tym przerwy na zrobienie kawki, poczęstunek ciastem, 3x dzwonił telefon plus mocno niespieszne granie z pogaduchami w tle :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: evenstar »

Dla porównania te same osoby, gramy w Terraformacje Marsa 3,5 godz. Gramy z draftem. Zaraz mi strzelicie, że wam schodzi w godzine :)
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mat_eyo »

evenstar pisze:Dla porównania te same osoby, gramy w Terraformacje Marsa 3,5 godz. Gramy z draftem. Zaraz mi strzelicie, że wam schodzi w godzine :)
W dwie ;)
Parmenides
Posty: 423
Rejestracja: 19 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Katowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Parmenides »

Czy z Waszego doświadczenia nowa edycja dobrze sprawdzi się na dwóch graczy? Kilka lat temu grałem w poprzednią edycję i pamiętam, że rozgrywka we dwoje sprowadzała się głównie do tego kto pierwszy odskoczy militarnie i zaatakuje drugie gracza… Czy istnieje jakiś dobry wariant wprowadzający dummy playera, tak jak np. w 7 Cudów Świata ?
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bruno555 »

Ja mogę powiedzieć że w nowej edycji wygląda to lepiej pod tym względem. Gdyż w końcu możemy skopiować taktykę przeciwnika, a brakującą siłę możemy wyrównać odrzuceniem kart militarnych (poprzednio trzeba było mieć szczęście w doborze taktyk i kart obrony). Więc nie ma aż takiego wyścigu zbrojeń (Napoleon nie jest już taki dobry). Choć mam za sobą dopiero 2 partie tej nowej edycji więc może lepiej niech się ktoś wypowie kto ma większe doświadczenie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: seki »

Na 2 osoby gra działa bardzo dobrze. Aspekt militarny nie jest taki ważny aczkolwiek trzeba trzymac sie blisko rywala. Jednak na pewno same zbrojenia nie wystarczą do wygranej. Nie grałem w wiecej niz 2 osoby ale wydaje mi sie, ze przy większej ilosci graczy czas gry przekroczyl by moją granicę dobrej zabawy. Dla 2 osob gra jest doskonała jak dla mnie.

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mawi »

Bruno555 pisze:Ja mogę powiedzieć że w nowej edycji wygląda to lepiej pod tym względem. Gdyż w końcu możemy skopiować taktykę przeciwnika, a brakującą siłę możemy wyrównać odrzuceniem kart militarnych (poprzednio trzeba było mieć szczęście w doborze taktyk i kart obrony). Więc nie ma aż takiego wyścigu zbrojeń (Napoleon nie jest już taki dobry). Choć mam za sobą dopiero 2 partie tej nowej edycji więc może lepiej niech się ktoś wypowie kto ma większe doświadczenie.
Taką eratę możesz dodać do poprzedniej wersji i będzie bez różnicy :)
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bruno555 »

hmm... w sumie racja :?
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: elayeth »

AkitaInu pisze:
costi pisze:7,5h na 4 osoby to jakaś masakra. Grałem z wolnomyślicielami, ale i tak partia trwała max 2/3 z przerwami na fajka.
U nas na 3 osoby w tym dwie które lubią pomyśleć (ale żadko zamulają) to tak ok 2,5 - 3 godziny wyszło. ale 7,5 ..... nie wyobrażam sobie tego ;-)
Moja pierwsza gra w 4 osoby trwała z 8 godzin z rozkładaniem i tłumaczeniem zasad. Graliśmy 3 wieczory z rzędu. Masakra.
Kolejna rozgrywka na dwie osoby trwała już nieco ponad 3h, ale moja kobieta stwierdziła, że nienawidzi tej gry i negatywnej interakcji jaka w niej występuje. Więc skoro na 3-4 osoby gra trwa tak długo, a na 2 nie ma z kim grać to grę z przyjemnością opchnąłem. Może i jest super fajna i zasługuje na wysokie miejsce w BGG, ale po prostu nie miałbym z kim grać. Moim zdaniem to jest gra dla ludzi, którzy albo mają dużo czasu albo partnera na rozgrywki w 2 osoby. Jest tyle innych fajnych gier, które zamykają się spokojnie w 2-3 godzinach...
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: zix »

elayeth pisze:
AkitaInu pisze:
costi pisze:7,5h na 4 osoby to jakaś masakra. Grałem z wolnomyślicielami, ale i tak partia trwała max 2/3 z przerwami na fajka.
U nas na 3 osoby w tym dwie które lubią pomyśleć (ale żadko zamulają) to tak ok 2,5 - 3 godziny wyszło. ale 7,5 ..... nie wyobrażam sobie tego ;-)
Moja pierwsza gra w 4 osoby trwała z 8 godzin z rozkładaniem i tłumaczeniem zasad. Graliśmy 3 wieczory z rzędu. Masakra.
Kolejna rozgrywka na dwie osoby trwała już nieco ponad 3h, ale moja kobieta stwierdziła, że nienawidzi tej gry i negatywnej interakcji jaka w niej występuje. Więc skoro na 3-4 osoby gra trwa tak długo, a na 2 nie ma z kim grać to grę z przyjemnością opchnąłem. Może i jest super fajna i zasługuje na wysokie miejsce w BGG, ale po prostu nie miałbym z kim grać. Moim zdaniem to jest gra dla ludzi, którzy albo mają dużo czasu albo partnera na rozgrywki w 2 osoby. Jest tyle innych fajnych gier, które zamykają się spokojnie w 2-3 godzinach...
Fakt - dawno nie grałem, jednak czas się znacznie skraca ze znajomością gry (czytaj: kart) i zasad.
+ nie wiem, jak u Was - my graliśmy tak, że kolejka stoi dopóki ktoś nie wyda wszystkich swoich akcji (resztę np. produkcję ogarnia się podczas ruchu kolejnej osoby) dzięki czemu nic się nam nie dłuży.
Jak dla mnie - ta gra mogłaby mieć więcej negatywnej interakcji :)

Mnie zarzut o jej dużej ilości mocno zaskoczył, jednak rozumiem... Są gusta/guściki - o tym nie ma po co dyskutować :)
Ostatnio zmieniony 06 sty 2017, 12:55 przez zix, łącznie zmieniany 1 raz.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Kal-El83 »

Ja mam za sobą dwie rozgrywki (dwuosobowe) trwające po ok 3h (skrócony wariant). Ale to z tłumaczeniem zasad i wyłapywaniem małych błędow trichę po fakcie. Gra jest świetna, i co ważniejsze podeszła żonie :D ... Teraz już pora na pełną rozgrywkę ... Może w niedzielę ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bary »

Azazelek pisze:Ja mam za sobą dwie rozgrywki (dwuosobowe) trwające po ok 3h (skrócony wariant). Ale to z tłumaczeniem zasad i wyłapywaniem małych błędow trichę po fakcie. Gra jest świetna, i co ważniejsze podeszła żonie :D ... Teraz już pora na pełną rozgrywkę ... Może w niedzielę ;)
Nie ma to jak trafiony prezent! :D Tak samo zrobiłem w dwóch pierwszych rozgrywkach- jedynie dwie ery (przy drugim podejściu dołączyłem agresywne karty) i za drugim razem graliśmy z żoną troszkę ponad 2h. Przy trzeciej i jak na razie ostatniej rozgrywce dołączylismy trzecią erę i wtedy dopiero gra pokazała pazur! Niestety rozgrywka wydlużyła się do 3,5h, co dla żony było trochę długo, ale przyznaję rację bardziej ogranym kolegom, wtedy dopiero gra jest kompletna. Jak będziesz zasiadał do pełnej gry to radzę tylko usiąść z wypoczetym umysłem i w miarę wcześnie (max 20), bo my zaczęliśmy koło 22 i to mogło dodatkowo negatywnie wpłynąć na żonę.
Btw. Póki nie zagracie kolejnej rozgrywki live polecam zainstalować na tel. Wyścig Narodów. Jedyny minus apki to fakt, że opiera się na drugiej edycji, ale oprócz tego jest świetna, idelanie odwzorowuje grę i pozwala zwiększać skilla w tytuł. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

Bary pisze:
Azazelek pisze:Ja mam za sobą dwie rozgrywki (dwuosobowe) trwające po ok 3h (skrócony wariant). Ale to z tłumaczeniem zasad i wyłapywaniem małych błędow trichę po fakcie. Gra jest świetna, i co ważniejsze podeszła żonie :D ... Teraz już pora na pełną rozgrywkę ... Może w niedzielę ;)
Nie ma to jak trafiony prezent! :D Tak samo zrobiłem w dwóch pierwszych rozgrywkach- jedynie dwie ery (przy drugim podejściu dołączyłem agresywne karty) i za drugim razem graliśmy z żoną troszkę ponad 2h. Przy trzeciej i jak na razie ostatniej rozgrywce dołączylismy trzecią erę i wtedy dopiero gra pokazała pazur! Niestety rozgrywka wydlużyła się do 3,5h, co dla żony było trochę długo, ale przyznaję rację bardziej ogranym kolegom, wtedy dopiero gra jest kompletna. Jak będziesz zasiadał do pełnej gry to radzę tylko usiąść z wypoczetym umysłem i w miarę wcześnie (max 20), bo my zaczęliśmy koło 22 i to mogło dodatkowo negatywnie wpłynąć na żonę.
Btw. Póki nie zagracie kolejnej rozgrywki live polecam zainstalować na tel. Wyścig Narodów. Jedyny minus apki to fakt, że opiera się na drugiej edycji, ale oprócz tego jest świetna, idelanie odwzorowuje grę i pozwala zwiększać skilla w tytuł. :)
Po co apka z drugą edycją, jak jest boardgaming-online.com i elektroniczna wersja trzeciej edycji ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
ODPOWIEDZ