Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Elisek »

Kategoria Gra Roku 2017:

Kingdomino

Magic Maze

El Dorado

Kategoria Gra dla dzieci 2017:


Captain Silver

Ice Cool

The Mysterious Forest

Kategoria Gra dla zaawansowanych 2017:

EXIT

Najeźdzcy z Północy

Terraformacja Marsa




Źródło
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Elisek »

Mnie osobiście bardzo zainteresowała gra Magic Maze. Dziwne, że nikt nie ma w planach wydania polskiego. Gra oczywiście niezależna językowo, a naprawdę zasady proste, ale sama rozgrywka już nie taka łatwa, a do tego ogromna regrywalności bodajże z tego co Tom mówił w recenzji aż 18 poziomów trudności !
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Cin »

Zacząłem szukać gry "Źródło" ;-)
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 87 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: windziarz44 »

Elisek pisze:Mnie osobiście bardzo zainteresowała gra Magic Maze. Dziwne, że nikt nie ma w planach wydania polskiego. Gra oczywiście niezależna językowo, a naprawdę zasady proste, ale sama rozgrywka już nie taka łatwa, a do tego ogromna regrywalności bodajże z tego co Tom mówił w recenzji aż 18 poziomów trudności !
Fajne to jest, nawet bardzo. Cały trik to nieporozumiewanie się. Mam jakieś 20 partii i ciągle się przy tym bawię. Najlepiej jest w 4 ale można i w 8. Te 18 trybów to Pan Vasel nie zagrał, bo tam są kosmetyczne zmiany pomiędzy jednym a drugim. Ale powiedzmy, że możemy sobie urozmaicać rozgrywkę. Po polsku pewnie się ukaże bo Sit Down ma partnerów w Polsce. Kwestia kto to weźmie.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: sipio »

Ciekawe są też listy rekomendacji, wrzuce tylko jedną

Kennerspiel des Jahres 2017
Captain Sonar, Księga Szaleństwa, Great Western Trail, Wiarusi

Osobiście uważam, że jednak GWT powinno być w finale zamiast Exita, wtedy to by były chyba najlepsze nominacje od lat.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Sekator »

Brak Century? Gry zaprojektowanej zeby wygrac? Troche mnie to dziwi.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Trolliszcze »

Bo gra ukazała się w tym roku, a to są nominacje dla gier wydanych w 2016?
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Sekator »

Ups, moj blad w takim razie. Tyle gier wychodzi ze juz trace rachunek co gdzie i kiedy. Z jakiegos powodu myslalem ze ta gra wyszla po niemiecku wczesniej, wlasnie z tego powodu.
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Elisek »

Pozatym czemu century? Tam nie pojawia się nic innowacyjnego. Rozszerzona wersja splendoru.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Sekator »

Elisek pisze:Rozszerzona wersja splendoru.
Sam sobie odpowiedziałeś :D
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: RunMan »

Czyli brzmi jak idealny kandydat do SdJ :)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1531
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Furan »

Ciekawe. Mamy Kingdomino w którym znaną mechanikę prawie domina wlepiono do rodzinnej eurogry. A z drugiej mamy El Dorado w którym mechanikę budowania talii i zarządzania ręką (bo nie musimy odrzucać nieużytych kart jak w Dominionie) wrzucił Knizia do czegoś ciężkości (tak mi się wydaje, nie grałem, bo jak znam życie to zamówię z amazona i zaraz się okaże, że za miesiąc będzie wersja PL :D ) ... Samuraja?
Czyli dwie gry mają dużo z przetrawiania na nowo starych mechanik - starej i względnie nowej.
Jeszcze nie ogarniałem Medżik Mejza, ale też chyba nikt koła nie wymyślił?
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Elisek »

Nie no Kingdomino oczywiście, że nie powala tam chyba bardziej jest zachwyt nad tym, że to niby układanie kafelków, ale jest interakcja poprzez przestawianie pionka, która z jednej strony przeszkadza innym i jednocześnie nam. Century może będzie ciekawe z kolejnymi wersjami.
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: pegzi »

Osobiście uważam Kingdomino za bardzo dobry filler czy też rodzinną grę - ale czy zasługuje na nagrodę... nie sądzę.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: hipcio_stg »

Coś Catala w formie. Ciekawi mnie czy Terraformacja dostanie SDJ?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Gizmoo »

hipcio_stg pisze:Ciekawi mnie czy Terraformacja dostanie SDJ?
Chyba KSDJ? :wink:

I jeżeli chodzi o tą kategorię, to moim zdaniem - jak najbardziej powinna.

Nominacje jak zwykle "nieco" kontrowersyjne. Jestem zaskoczony pominięciem GWT, a nominacje do SDJ dla Magic Maze i El Dorado - gier w zasadzie kompletnie nie znanych i do tego wydanych w tym roku - za skandaliczną decyzję.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5829
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: KubaP »

Gizmoo pisze: za skandaliczną decyzję.
Wut? :shock:
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: harrison »

The award is given by a jury of German-speaking board game critics (from Germany, Austria, Switzerland),[1] who review games released in Germany in the preceding twelve months.
Źródło
https://en.wikipedia.org/wiki/Spiel_des ... d_criteria

Widać liczą 12 miesięcy od ogłoszenia, a nie od początku roku, no i wyznaczkiem jest rynek niemiecki a nie światowy (jak chodzi o premierę)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: rattkin »

Gizmoo pisze:Jestem zaskoczony pominięciem GWT.
GWT nie zostało pominięte, jest grą rekomendowaną - http://www.spiel-des-jahres.de/de/kenne ... 1495460700

Decyzje SdJ są własnie zawsze bardzo dalekie od skandalicznych, a raczej przesunąłbym je w spektrum "bardzo przewidywalnych". SdJ to nie nagroda najlepszej gry ever.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Gizmoo »

KubaP pisze:Wut? :shock:
harrison pisze:The award is given by a jury of German-speaking board game critics (from Germany, Austria, Switzerland),[1] who review games released in Germany in the preceding twelve months.
harrison pisze:Widać liczą 12 miesięcy od ogłoszenia, a nie od początku roku, no i wyznaczkiem jest rynek niemiecki a nie światowy (jak chodzi o premierę)
O to chodziło w moim poście. Dotychczas było tak, że gra musiała być od roku na rynku niemieckim. Zarówno El Dorado, jak i Magic Maze to tegoroczne świeżynki na rynku niemieckim. O ogólno-światowej premierze nawet nie wspominam. ;)

No i było jednak sporo tytułów, które wyjątkowo zasługiwały na tę nominację.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: MichalStajszczak »

Po pierwsze to jest nagroda niemiecka i w związku z tym nie ma żadnego znaczenia to, czy gra jest znana w jakimkolwiek innym kraju, poza Niemcami oraz Austrią i Szwajcarią.
Po drugie nie mam pewności, czy anglojęzyczna informacja o tym, że mogą kandydować gry "z ostatnich 12 miesięcy" jest zgodna z prawdą. Na stronie Spieldesjahres.com w FAQ jest wyraźnie napisane, że kandydować mogą "niemieckojęzyczne gry, wydane w aktualnym roku i roku poprzednim". (Nawiasem mówiąc były przypadki, że gra kandydowała w dwóch kolejnych latach.)
Po trzecie celem nagrody Spiel des Jahres jest wypromowanie gry, a nie docenienie gry już wszystkim znanej, jak to jest np. w przypadku polskiej Gry Roku.
Tak więc zastrzeżenia Gizmoo do tegorocznych nominacji są pozbawione podstaw.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: rattkin »

+1
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: harrison »

Gizmoo pisze: O to chodziło w moim poście. Dotychczas było tak, że gra musiała być od roku na rynku niemieckim. Zarówno El Dorado, jak i Magic Maze to tegoroczne świeżynki na rynku niemieckim. O ogólno-światowej premierze nawet nie wspominam. ;)
Nie wiem jak mój angielski, ale dla mnie "released in Germany in the preceding twelve months" oznacza wydanie gry w poprzedzających 12 miesięcach, co ja to rozumiem, że gra mogła wyjść 6 miechów temu, 2 miechy albo wczoraj. Dla mnie nie jest to równoznaczne z "released 12 months before"
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: MichalStajszczak »

Nie wiem, skąd te "12 miesięcy". Żeby zamknąć dyskusję na ten temat, wrzucam cytat z oficjalnej strony:
Berücksichtigt werden deutschsprachige Spiele des aktuellen Jahres und des Jahres davor.
Czyli, tak napisałem poprzednio, chodzi o gry wydane w "aktualnym roku i roku poprzednim". A zatem gry, które pojawiły się w danym roku na targach w Norymberdze, czasami nawet w postaci prototypów, bo faktycznie z taśmy produkcyjnej zeszły np. dopiero w marcu, też mogą być brane pod uwagę. I może nawet lepiej z marketingowego punktu widzenia, że nagrodę dostaje gra całkiem nowa, nieznana jeszcze szerszej publiczności.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: sipio »

MichalStajszczak pisze:Nie wiem, skąd te "12 miesięcy". Żeby zamknąć dyskusję na ten temat, wrzucam cytat z oficjalnej strony:
Berücksichtigt werden deutschsprachige Spiele des aktuellen Jahres und des Jahres davor.
Czyli, tak napisałem poprzednio, chodzi o gry wydane w "aktualnym roku i roku poprzednim". A zatem gry, które pojawiły się w danym roku na targach w Norymberdze, czasami nawet w postaci prototypów, bo faktycznie z taśmy produkcyjnej zeszły np. dopiero w marcu, też mogą być brane pod uwagę. I może nawet lepiej z marketingowego punktu widzenia, że nagrodę dostaje gra całkiem nowa, nieznana jeszcze szerszej publiczności.
Eric z BGG wrzucił w dyskusji informacje, że gra musi wyjść do 31 marca danego roku by była brana pod uwagę.
rattkin pisze:
Gizmoo pisze:Jestem zaskoczony pominięciem GWT.
GWT nie zostało pominięte, jest grą rekomendowaną.
Domyślam sie, że chodziło Gizmoo o nominacje. Gry rekomendowane zazwyczaj są jednak pomijane w notkach prasowych, więc raczej mało kto zwarca na to uwagę. Jak pisałem gdyby wrzucili zamiast Exita do nominowanych to chyba nikt by nie narzekał na tegoroczne gry w finale.
ODPOWIEDZ