Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: playerator »

Czy gdzieś można już było zagrać w Zonę?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

W Zonę można było zagrać na różnych eventach na różnym etapie produkcji, ostatnio na Pyrkonie 2019 w kwietniu w finalny prototyp.

Tymczasem zaczynają się pojawiać materiały video odnośnie gameplaya, na razie w języku angielskim:
https://youtu.be/MPN1FhIp578
Na filmiku prototyp, jakość komponentów nie odpowiada rzeczywistym.

I spokojnie z tą przygodówką, to nie jest Talizman ;)
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: KOSHI »

Mnie to osobiście bardziej przypomina Eldritch Horror / Arkham niż Talismana. Gierce przyglądałem się dość długo, ale ostatecznie chyba odpuszczę. Jakby może wyszła wcześniej to pewnie bym zakupił, ale za długo trwa wydawanie, straciłem cierpliwość i poszedłem ostatecznie mocno w Zombicide BP z dodatkami więc hajsu na Zonę nie będzie. Aż tak napalony nie jestem co kiedyś, zwłaszcza, że gra przeszła ileś zmian co mi graficznie i koncepcyjnie nie do końca leży (kiedyś miała więcej wspólnego ze Stalkerem), ale pewnie takie były warunki wydania i sprawa licencji.
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: jnowaczy »

Ja wręcz przeciwnie, bardzo mocno wierzę w ten tytuł i mam co do niego wielkie oczekiwania, które rosną z każdym tygodniem. Tytuł zamówiony juz w przedsprzedaży i czekam z niecierpliowością.
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: maciejo »

kglosnicki pisze: 02 paź 2019, 10:03
I spokojnie z tą przygodówką, to nie jest Talizman ;)
Cyt:
"Gdy gracz uzna, że jest gotów, otwiera 1 z 4 Tajnych Lokacji – położonych pod ziemią opuszczonych kompleksów badawczych, w których czyhają niewyobrażalne niebezpieczeństwa."

Opis wielkiego finału :
1-3 zostałeś zignorowany
4-6 wchodzisz
:mrgreen:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: czeczot »

Gdzie znalazłeś info jak wygląda ten test wejścia do kompleksów? Bo jeżeli tak jak to przedstawiłeś to u mnie gra zostaje skreślona z listy do zakupu.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: maciejo »

czeczot pisze:02 paź 2019, 23:47 Gdzie znalazłeś info jak wygląda ten test wejścia do kompleksów? Bo jeżeli tak jak to przedstawiłeś to u mnie gra zostaje skreślona z listy do zakupu.
Stary sory,to był żart :!: :oops:
Kurcze co by było jakbym napisał, że głównym bosem będzie Rzygacz Siła-2,ale bym dopiero narobił :?
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: KOSHI »

W przedsprzedaży 214 ziko. Kurczę, może się jeszcze złamię... Dla niezdecydowanych:

https://youtu.be/mU69Gzzxzzs

Autor o grze. Jest co prawda na stronce Rebelu, ale jakoś tak mało wyeksponowane. Myślałem, że mechanika kości będzie jednak z uniwersum Lovecrafta a tu zaskoczenie. Dosyć ciekawie całość wygląda. Kuszą skurniki. Tylko jakoś działanie tego symbolu delta nie daje mi spokoju. Za dwie delty dostajemy karnie napromieniowanie? Wolałbym, żeby uwalniało to jakiś mocny mroczny efekt z karty bo tak fabularnie to wygląda mi trochę na efekt z pupy. Robię coś i nie poszły testy i nagle jestem napromieniowany tak ekstra? Ja widziałbym tu większy potencjał. Ekstremalnie zwalony test z dużymi konsekwencjami na przykład w formie obrażeń. Niekoniecznie napromieniowanie. Albo strata broni lub hajsu lub dezintegracji artefaktów. Tak wiem, jestem pesymistą i nie lubię łatwych rozwiązań... :lol:

@Maciejo, żeś dowalił... :D
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

KOSHI pisze: 06 paź 2019, 14:01 Tak wiem, jestem pesymistą i nie lubię łatwych rozwiązań... :lol:
Jeśli tak, to nie zawiedziesz się 8) Ta gra chce Cię zabić wszystkimi możliwymi sposobami. Paski zdrowia są krótkie, a leczenie nie łatwe, bo tylko w bunkrach i drogie.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: playerator »

kglosnicki pisze: 02 paź 2019, 10:03 W Zonę można było zagrać na różnych eventach na różnym etapie produkcji, ostatnio na Pyrkonie 2019 w kwietniu w finalny prototyp (...)
Ci, którzy grali - przepadli z Zonie, czy jak? Nikt nie napisze, że to daleko od Zewnętrznej Krainy? :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: KOSHI »

Jaki jest średni czas gry na osobę? Pytam w kontekście gry solo. Ileś tam partii pewnie już rozegraliście w rożnych gronach więc chyba macie rozeznanie. Pytam o realny czas z praktyki, bo to, co jest podawane w grach, to zazwyczaj jest minimum z minimum. Ostatnie scenariusze Zombicide, który grałem, miały być godzinne, a wyszło coś koło 4 godzin na jeden... I to były jedne z łatwiejszych. Boję się myśleć, ile mi zejdzie przy trudniejszych... Zdecydowanie play time za długi jak dla mnie. Z tego, co kiedyś czytałem, walczymy też w grze z czasem. Chyba ostateczną Emisją. To będzie tak, jak w Eldritch, że jak skończą się mity lub tor zagłady zjedzie na 0, to gra się zakończy? Jeśli tak, to jest to dobre rozwiązanie, bo pcha rozgywkę do przodu. Trzeba coś robić, czasem ryzykować, niż snuć się po planszy i grać ostrożnie. Z drugiej strony to taki miecz obusieczny. Nie chciałbym, żeby czas ograniczał za bardzo bohatera. W Eldritch talia mitów powodowała, że granie poniżej 4 osób wiązało się z tym, że na nic nie było praktycznie czasu. Liczę na rozsądny balans Zony. Myślałem, że Zombicide będzie szybsze, ale nie jest. Może to kwestia dodatków, które dołożyłem i które utrudniają grę, przez co gra się wolniej i ostrożniej, a może to inna sprawa. 2,5 godziny na partię z setupem i sprzątaniem byłoby idealnie. Jeszcze jedno pytanie. Zona to pojedynczy projekt czy w planach są jakieś dodatki? Wiem, że gra jeszcze nie wyszła, i pewnie będzie to zależało od zainteresowania, sprzedaży i wielu innych czynników, ale często jest tak, że nie ma czasu już na inne ciekawe pomysły, bo grę trzeba wypuścić, a są w głowie nowe możliwości.
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

Uwaga - dodałem w pierwszym poście linka do angielskiej wersji instrukcji. Polska wersja niebawem.

@KOSHI
Jeżeli chodzi o grę solo, to średni czas gry szacowałbym na 1h-1,5h. Zapytam się Macieja, gdyż to on najwięcej grał solo i jest autorem tego wariantu. Przekażę Ci jego odpowiedź. Dużo zależy od tego, jak dużo czasu poświęcisz na zbieranie ekwipunku i przygotowywanie się do ostatecznej wyprawy do reaktora. Jeśli jesteś typem "przygodówkowicza", który dodatkowo (jak ja) gra raczej ostrożnie, to zejdzie Ci więcej czasu. Jeśli zrobisz dzidę na sarkofag, mniej ;)

Czas gry jest rzeczywiście ograniczony przez talię kart wieści, gdy się skończą, wszystko szlag trafia. Z reguły jednak dostateczna presją jest rywalizacja między graczami. Gdy już tylko jedna osoba pęknie i zacznie iść w kierunku elektrowni, reszta natychmiast rzuca wszystko i też za nią gna. Tak jak mówisz, wprowadziliśmy triger końca gry przez talię, żeby nie mogła się ciągnąć w nieskończoność.

Jeśli chodzi o dodatki to ich pojawienie się jest uzależnione od tego jak gra zostanie przyjęta. Oczywiście mamy już pomysły z Maciejem na nowe rzeczy.

EDIT: Skonsultowałem czas gry solo z Maciejem. Daje taki sam wynik.
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

Przepraszam za podwójny post, ale chciałem dać znać, że w pierwszym poście umieściłem już link do polskiej wersji instrukcji.
Miłego czytania.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: sajlenthill »

Mnie ta instrukcja przekonuje :) zapowiada się złożony tytuł.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: czeczot »

Taki trochę runebound, fajna mechanika kostek
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: sajlenthill »

czeczot pisze: 16 paź 2019, 18:04 Taki trochę runebound, fajna mechanika kostek
Dokładnie ale chyba zona będzie dynamiczniejsza
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: RUNner »

Po lekturze instrukcji gra trafia u mnie na radar! Mechanika nie jest zbyt zawiła, mózgożer to raczej nie będzie, ale czuję że niezła przygoda może się z tego wykluć. Podoba mi się temat. Wykonanie wygląda na bardzo klimatyczne.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: REBEL.pl »

Kilka obrazów z rozgrywki przedpremierowej na w zasadzie niemal finalnych elementach (karty i plansza jeszcze nie są w wersji produkcyjnej) pojawiło się na BGG, zapraszamy do ich obejrzenia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Premiera gry będzie miała miejsce na przełomie października i listopada (na Essen będziemy mieli ograniczoną liczbę egzemplarzy w edycji angielskiej).
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: EVOCATVS »

REBEL.pl pisze: 18 paź 2019, 09:25
Jest szansa żebyście wrzucili jakieś opisy albo zdjęcia kart grywalnych postaci?
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

EVOCATVS pisze: 18 paź 2019, 11:18 Jest szansa żebyście wrzucili jakieś opisy albo zdjęcia kart grywalnych postaci?
Ilustracje wszystkich grywalnych postaci są na bgg, łapaj:
https://boardgamegeek.com/boardgame/209 ... byl/images
;)
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: EVOCATVS »

Dzięki, chociaż jeszcze jakieś tło fabularne bohaterów i skille przed zakupem byłoby fajnie zobaczyć :)
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Gosiek »

EVOCATVS pisze: 18 paź 2019, 12:11 Dzięki, chociaż jeszcze jakieś tło fabularne bohaterów
Zerknij na stronę wydawcy - klik, tam w sekcji "aktualności" są opowiadania ze świata gry, będące całkiem fajnym tłem fabularnym.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: KOSHI »

Giera zakupiona. Teraz tylko czekać na dostawę po premierze. Instrukcja wydawała mi się zamotana z deka, ale po wczytaniu, nie ma tragedii. Większość skumałem. Dalej uważam, że to taki post apo Eldritch tylko z inna mechaniką kostek. :wink: Czas gry też obiecujący. Dobrze też, że gra ma wbudowany "ogranicznik czasowy". Po kolejnej paru godzinnej sesji z Zombicide prawdopodobnie pozbędę się większości dodatków i zostawię samą podstawkę z Wulfsburgiem plus może jakieś home rules, bo mam lekko dosyć gry. Może granie prawie na samej bazie spowoduje, że gra dostanie mocny downtime, bo na razie jest mocno za długa z dodatkami.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1510
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 82 times
Been thanked: 173 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Goldberg »

Hmmmmmmm, zainteresowaliscie mnie panowie
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Largo »

Eh i pojawia się dylemat: 3 edycja Horror w Arkham czy Zona?
ODPOWIEDZ