Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: jnowaczy »

Tylko zona
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: RUNner »

Largo pisze: 19 paź 2019, 16:43 Eh i pojawia się dylemat: 3 edycja Horror w Arkham czy Zona?
Dla mnie Zona, bo temat jest nowy. Ile można klepać tych samych Przedwiecznych? Mi się też uniwersum trochę przejadło. Poza tym Zona działa na moją wyobraźnię mocniej bo pamiętam Czarnobyl. Sarkofag, anomalie i mutanci. Emisja. Kurczę, mocno to dla mnie klimatyczne. Nie wiem czy to będzie dobra gra, ale wg mnie warto spróbować dać jej szansę. Obietnica przygody jest.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Largo »

Właśnie też kusi mnie przygoda w nowych klimatach 😁 są może dostępne już jakieś recenzje? Ktoś z forumowiczów miał okazję grać?
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: czeczot »

A ja liczyłem na jakiś efekt ŁAŁ patrząc po długości czasu który gra była dopracowywana (4 lata?) i co jakiś czas pojawiających się informacja ze gra jest świetna. Oprócz fajnego klimatu Czarnobyla gra wydaje się prostą i mało oryginalną przygodówką. Nie mam pojęcia co w tej grze zajęło 4 lata! Na chwilę obecna jestem mocno rozczarowany. Dużo bardziej liczną na Tainted Grail i Etherfields. Nie kupuje.
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Mixthoor »

Mocno rozczarowany, nie zagrawszy nawet w grę. Rozsądne. Osobiście życzyłbym sobie i pozostałym S.T.A.L.K.E.R.-a na planszy. Przetestuję, zaś DOPIERO PÓŹNIEJ ocenię.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 363 times
Been thanked: 250 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Deem »

Mixthoor pisze: 20 paź 2019, 08:07 Mocno rozczarowany, nie zagrawszy nawet w grę. Rozsądne. Osobiście życzyłbym sobie i pozostałym S.T.A.L.K.E.R.-a na planszy. Przetestuję, zaś DOPIERO PÓŹNIEJ ocenię.
Przecież masz udostępnioną instrukcję, która pokazuje całkiem sporo. Czasami to naprawdę wystarczy, żeby na grę się nakręcić albo nią rozczarować.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: czeczot »

Mixthoor pisze: 20 paź 2019, 08:07 Mocno rozczarowany, nie zagrawszy nawet w grę. Rozsądne. Osobiście życzyłbym sobie i pozostałym S.T.A.L.K.E.R.-a na planszy. Przetestuję, zaś DOPIERO PÓŹNIEJ ocenię.
Po przejrzeniu instrukcji jestem rozczarowany i dlatego gry nie kupię. Nie oceniem tej gry. Po prostu po co mi kolejny runebound, czy arkham horror na półce. Może gra będzie w rozgrywce trochę lepsza od tych tytułów, może trochę gorsza. Na pewno nie ma niczego nowego, świeżego, zaskakującego, niczego co mnie popchnie do jej zakupu. Może ja w grze nad którą pracowano 4 lata liczyłem na coś extra. Przecież przez 4 lata naprawdę da się coś fajnego zrobić. A tutaj ... gra jakich wiele tylko w Czarnobylu. Nawet mechanika kostek juz chyba gdzieś była. Jak będzie okazja to zagram bo klimat fajny, jak nie będzie to nie zagram i nie widzę powodu żebym musiał tego żałować.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: RUNner »

Jako że sprzedałem HwA i Runebounda, to u mnie na półce cały czas jest miejsce na grę przygodową. Czy Zona wypełni niszę? Po lekturze instrukcji daję grze zielone światło, a co będzie dalej to zobaczę w praktyce. 99% gier sprzedaję po kilku partiach, więc może tym razem być podobnie. Problem w tym, że obecnie jest zalew gier, które są totalnie przeciętne i mi się szybko nudzą. A średniaki nie mają u mnie prawa bytu, bo zwyczajnie szkoda mi na nie czasu.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: KOSHI »

Ja od początku spodziewałem się, jak gra będzie wyglądała z grubsza. Pamiętam pierwsze wrzuty materiałów na forum o stalkerze. Założenie było, że gra będzie nawiązywała do uniwersum Stalkera. Dosyć fanowski projekt się wydawał wtedy i raczej byłem przekonany, że nic z tego nie będzie, a jeśli już, to coś na zasadzie print and play dla fanów. Od początku był to taki trochę mix wymienianych wcześniej gier i nie wiem skąd zdziwienie co poniektórych, że będzie to jakaś przełomowa gierka. Rozwój gry średnio śledziłem i może, na którymś etapie, gra różniła się mocno od założeń wstępnych, które ja widziałem. Nie przeczę, że tak nie mogło być. Jeśli tak, to szkoda, że wycięto z gry jakieś fajne mechaniki i wtedy zrozumiałbym rozczarowanie. Wydanie gry zajęło może i sporo czasu, ale dla mnie, fana Stalkera, czas się nie liczy (może kiedyś wyjdzie ten Stalker 2 wreszcie... :lol: ). W międzyczasie była chyba sprawa licencji, ale widząc, jak gra obecnie wygląda, widzę, że nic z tego nie wyszło. Żałuję, że nie udało się załatwić sprawy tej licencją i nie będę miał prawdziwego Stalka na planszy. Żałuję też, że wyleciały pewne grafiki, które były użyte na którymś tam etapie tworzenia, bo były klimatyczne, ale jakoś to zboleje. Oprawa graficzna obecnej wersji jest dla mnie przeciętna / dobra, ale liczę, że gra nadrobi klimatem. Nie oszukujmy się, gra nie jest innowacyjna. Wszystko to już było. Ja się tam cieszę, że gra wyjdzie i gratuluję chłopakom sukcesu.
thestaszek
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2018, 13:39
Has thanked: 2 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: thestaszek »

Jest dokładna data premiery?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: RUNner »

KOSHI pisze: 20 paź 2019, 13:57 Nie oszukujmy się, gra nie jest innowacyjna. Wszystko to już było.
Też uważam, że autorzy prochu nie wymyślili, ale całościowo prezentuje się to dobrze. Przez chwilę miałem dylemat: Jagged Alliance czy Zona. Zona wygrała to teoretyczne starcie, zarówno pod względem mechaniki, jak i tematyki.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: donmakaron »

Zdaje się od samego początku była mowa, że to będzie Arkham Horror w nowej szacie zasadniczo. Po instrukcji można oceniać nisko, ale zawodu żadnego nie ma ;) Gra może się obronić przygodami na kartach, satysfakcją z eksplorowania bunkrów i działaniem artefaktów. Jeśli te elementy będą miałkie, gra nie będzie miała zbyt wiele do zaoferowania. Może jednak być przyjemniejsza od Fallouta, do którego też będzie pewnie podobna, za to wydaje się mieć lepiej rozwiązany mechanizm wyłaniania zwycięzcy.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: EVOCATVS »

A jak wygląda sprawa negatywnej interakcji? Będzie jakaś walka albo inna możliwość przeszkadzania innym?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: RUNner »

Raczej będzie to równoległy wyścig do sarkofagu, bez interakcji. Coś tam gracz posiadający żeton Głosu Zony będzie mógł innym zrobić pod górkę, ale bezpośredniej walki między graczami nie będzie. Dla mnie to wadą nie jest, bo i tak liczę głównie na wariant solowy.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

Pojawiła się videoinstrukcja w języku polskim. W 12 min jest wyjaśnione praktycznie wszystko co potrzeba, aby zacząć rozgrywkę:
https://www.youtube.com/watch?v=gZOCY1T37a0

Video zrealizowane przez Rebela.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: sajlenthill »

To ja mam pytanie z innej beczki - widziałem na bgg zdjęcie wypraski z włozonymi kartami. Na moje oko nie ma raczej szans żeby zmieściły się karty w koszulkach. Może ktoś z rebela by się wypowiedział czy rzeczywiście tak jest czy raczej można spokojnie kupować koszulki (bądź co bądź 5 paczek).
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Morgon »

Podejrzewam, że podobnie jak w przypadku Eldritcha nie ma sensu koszulkować kart, bo leżą na stole a nie są trzymane w dłoniach przez większość czasu. No chyba że ich jakość będzie taka jak w Nemesis a nie w Eldritchu.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: sajlenthill »

Mam taką przypadłość że każdą grę z większą ilością kart koszulkuję bez względu na jakość kart tak więc podtrzymuję pytanie.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: RUNner »

sajlenthill pisze: 02 lis 2019, 10:14 To ja mam pytanie z innej beczki - widziałem na bgg zdjęcie wypraski z włozonymi kartami. Na moje oko nie ma raczej szans żeby zmieściły się karty w koszulkach. Może ktoś z rebela by się wypowiedział czy rzeczywiście tak jest czy raczej można spokojnie kupować koszulki (bądź co bądź 5 paczek).
Nie mogę znaleźć tej fotki na bgg, ale może coś źle widzę na urządzeniu mobilnym. Dasz linka? Też mnie ten temat interesuje, bo każdą grę koszulkuję od rozpakowania.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: sajlenthill »

RUNner pisze: 02 lis 2019, 16:58
sajlenthill pisze: 02 lis 2019, 10:14 To ja mam pytanie z innej beczki - widziałem na bgg zdjęcie wypraski z włozonymi kartami. Na moje oko nie ma raczej szans żeby zmieściły się karty w koszulkach. Może ktoś z rebela by się wypowiedział czy rzeczywiście tak jest czy raczej można spokojnie kupować koszulki (bądź co bądź 5 paczek).
Nie mogę znaleźć tej fotki na bgg, ale może coś źle widzę na urządzeniu mobilnym. Dasz linka? Też mnie ten temat interesuje, bo każdą grę koszulkuję od rozpakowania.
Bardzo proszę

https://boardgamegeek.com/image/5024355/hannanick
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: RUNner »

Hmmm, wypraska wygląda na przygotowaną na koszulki. Problemem może być to, że w koszulkach talia będzie zajmować znacznie więcej miejsca. Kłopot może być z małymi kartami w tym przypadku. Chyba że ta sąsiednia komora jest też dla nich? No zobaczymy. Ja mam koszulki kupione, gra zaklepana.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 962
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 232 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Moonday »

Jak w tej grze wygląda eliminacja gracza? Jak ktoś zginie to wraca do gry z nową postacią, czy odpada zupełnie, jak w Nemezis? A może jeszcze inaczej zostało to rozwiązane? Taki gracz ma w ogóle jeszcze szansę na zwycięstwo?
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: KOSHI »

Bierze chyba nową postać i jak miał martwą postacią 2 tajemnice to wraca z 1. Także chyba ma jakieś szanse.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: REBEL.pl »

RUNner pisze: 02 lis 2019, 17:32 Hmmm, wypraska wygląda na przygotowaną na koszulki. Problemem może być to, że w koszulkach talia będzie zajmować znacznie więcej miejsca. Kłopot może być z małymi kartami w tym przypadku. Chyba że ta sąsiednia komora jest też dla nich? No zobaczymy. Ja mam koszulki kupione, gra zaklepana.
Wypraska jest specjalnie przygotowana, tak aby pomieścić zakoszulkowane karty. W przypadku kart dużych (80x120mm) polecamy zwykłe koszulki Medusa (50 mikronów). W przypadku użycia grubszych koszulek, talie wydarzeń mogą nie pomieścić się w specjalnie przygotowane gniazdo.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Zona: The Secret of Chernobyl (Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki)

Post autor: RUNner »

A małe karty mogą być premium czy też powinny być zwykłe?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ