Rajas of the Ganges (I. Brand, M. Brand)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
varrol
Posty: 20
Rejestracja: 05 paź 2018, 16:03

Re: Rajas of the Ganges (I. Brand, M. Brand)

Post autor: varrol »

Jak narazie mam bardzo pozytywne odczucia z gry - silnik chodzi dobrze, jest dynamiczny i rozpędza się w miarę gry. Ścieżek do wygranej wydaje się być sporo. Skalowanie działa dobrze i co dla mnie ważne - sprawdza się doskonale na dwóch graczy. Regrywalność wygląda różnie - za mało grałem, żeby to ocenić - jednak teoretycznie (poza dodatkowymi wariantami, które dają fajne zróżnicowanie) boję się, że losowość kostek może nie wystarczyć żeby zapobiec ciśnięciu zawsze tej samej najlepiej działającej strategii. Aha - no i wygląda świetnie.

Co do uwag:
1. Jakość wydania Egmontu jest niska - farba z kostek odpada, kafle się rozklejają, plansza jest postrzępiona w miejscu cięcia itp.
2. Zdobywanie chwały na początku jest dużo prostsze niż pieniędzy (w odpowiedniej ilości - czyli 1:2) - warunkuje to trochę kierunek rozwoju, bo zdobycie dodatkowego ludzika jak najszybciej jest kluczowe (zdobywanie robotnika z rzeki metodą "szybkiego pływania" już niekoniecznie się sprawdzi)
3. Dynamika rozgrywki i rozpędzanie się może być wadą - trudno powiedzieć - gra premiuje rozwój - im szybciej się rozwijasz, tym więcej od gry dostajesz - efekt jest taki, że jedna osoba może szybciej wystrzelić do przodu i później już druga nie nadrobi straty (aczkolwiek nie jestem fanem premiowania gorszego gracza jak w co poniektórych grach)
4. Planszetki Kali (chyba - ta z wieloma rękami) są w sumie zbędne - szkoda czasu na układanie im na rękach kostek - choć to fajne nawiązanie to Hinduizmu i zawsze można po prostu na kich kostki kłaść
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Rajas of the Ganges (I. Brand, M. Brand)

Post autor: konradstpn »

Czy warto nabyć Goodie Boxy ? Bedę wdzięczny za opinie jak wpływają na rozgrywkę.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Rajas of the Ganges (I. Brand, M. Brand)

Post autor: Gizmoo »

konradstpn pisze: 05 mar 2022, 13:35 Czy warto nabyć Goodie Boxy ?
Nie grałem jeszcze w moduły z Goodieboxa 2. Przyznaję bez bicia, że zawsze kupuję dodatki do moich ukochanych gier, a często ogrywam te dodatki dopiero po roku czasu. :cry:

Wypowiem się jednak o Goodieboxie 1, bo z niego ograłem wszystko i... Wszystkie uwielbiam! Są mega dobre! Więc od razu odpowiem bez zbędnych ceregieli - Jeżeli uwielbiasz Ganges, jesteś fanem, to Goodieboxa 1 po prostu musisz kupić!

Moduły:

1. Mango Village - był dostępny jako promka. Nawet kupiłem to jakoś na Essen, a teraz jest zintegrowany z GB1. Daje dodatkowe pole do zakupu i dodatkowe kafelki, które mają bardzo fajne działanie, bo dają natychmiastowe bonusy w postaci dodatkowych kości/kasy. Gram z tym zawsze.

2. River Tiles - Nic wielkiego. Dwa dodatkowe pola do rzeki. Obydwa ciekawe. Jedno pozwala zrobić dwa upgrady na budynkach. Drugi pozwala przeskoczyć na niezajęte pole na rzece.

3. Kafelki z wężami. Mega dobre kafelki pozwalające "cofnąć" jednego z workerów. Gram z tym zawsze, bo urozmaica działanie kafli.

4. Kafelki z Tygrysami - najciekawsze dodatkowe kafelki jakie wyszły. Super ciekawe i oryginalne działanie wszystkich czterech. Robią cuda na kiju i warto się o nie ścigać. Również gram z tym zawsze.

5. Test of Fate - zmienia nieco zasady bonusów na torach pieniędzy i sławy. Grałem z tym raz. Nie porwało, ale na pewno odświeża trochę grę. Bonusy są niby ciekawe, ale dla mnie to najsłabszy moduł.

6. Handlarz Kamieniami. Specjalny worker, który zastępuje podstawowego. Dodaje nam specjalną umiejętność - kostkę którą użyjemy do pola na którym go postawiliśmy możemy obrócić na dowolną wartość. Zmniejsza trochę losowość i dodaje elastyczności. Dla mnie może być, choć trochę za bardzo ułatwia rozgrywkę. Jak gram w Ganges z rodzicami, to oni zawsze nalegają, żeby grać z Gemstone traderem.

Reasumując - nic odkrywczego tu nie ma. Nic, co grzebie mocno w mechanice gry. Ale wszystko jest fajne. To taki dodatek, który dokłada więcej dobra. Dla mnie bomba i dlatego zdecydowałem się, że zakupie Goodiboxa 2. Jak się uda wreszcie zagrać, to może skrobnę co nieco. Natomiast nie mogę obiecać, że nastąpi to prędko, bo obecnie ograć muszę półkę wstydu. ;)
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Rajas of the Ganges (I. Brand, M. Brand)

Post autor: Fojtu »

Ja powiem z moich doświadczeń ciśnięcia na yucata - Mango Village są za silne, na dwie osoby szczególnie, granie w nie to jest must. Z punktu widzenia balansu dodatek jest tragiczny i nie gram z nim.
Reszty nie grałem.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Rajas of the Ganges (I. Brand, M. Brand)

Post autor: WRS »

Uporządkowałem w bardziej ergonomiczny - moim zdaniem - zestaw zasad dodatków Goodie Box 1 i 2 i dodałem do zasobów BGG (https://boardgamegeek.com/filepage/238420).

Mam nadzieję, że ren sposób prezentacji zasad okaże się czytelny także dla Was.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Rajas of the Ganges (I. Brand, M. Brand)

Post autor: Andarist »

Gizmoo pisze: 05 mar 2022, 14:19
konradstpn pisze: 05 mar 2022, 13:35 Czy warto nabyć Goodie Boxy ?
[…] Dla mnie bomba i dlatego zdecydowałem się, że zakupie Goodiboxa 2. Jak się uda wreszcie zagrać, to może skrobnę co nieco. Natomiast nie mogę obiecać, że nastąpi to prędko, bo obecnie ograć muszę półkę wstydu. ;)
Widzialem w twoim top 50, ze polecasz oba Goodie Boxy - moze opisalbys swoje wrazenia z drugiego? :)
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
ODPOWIEDZ