Fallout (Andrew Fischer, Nathan I Hajek)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: Trolliszcze »

kozz84 pisze: 13 lis 2018, 10:26
Faello pisze: 13 lis 2018, 10:24W Ameritrashach liczy się klimat - każdy Fallout jest o samotnej wędrówce.
Nie zapominaj o Fallout Tactics: Brotherhood of Steel :)
Nie mówiąc o tym, że zaraz startuje Fallout 76, będący multiplayerem w otwartym świecie, więc to "każdy" jest już właściwie nieaktualne.
Plus adaptacja gry w takiej czy innej formie nie musi być jej kopią 1:1.
Faello
Posty: 189
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 21 times
Been thanked: 37 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: Faello »

Fallout 76 to nie Fallout, tylko rozpuszczenie farby najwyższej jakości w bajorze pełnym wody :mrgreen:

Wszystko do Fallouta 4 (także nieszczęsny Tactics) ujdzie, ale Tactics - jak wszyscy Ci którzy w to grali a nie tylko o tym gadają wiedzą - był najsłabszą częścią serii.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: Bary »

Faello pisze: 13 lis 2018, 10:24
Bary pisze: 13 lis 2018, 07:22
Faello pisze: 11 lis 2018, 17:34 Ta gra oferuje bardzo wiele, ale gdyby została od początku do końca desygnowana np. jako gra solo...
Imo gra zyskałaby najwięcej, gdyby zaprojektowano ją jako kooperację. Solo byśmy i tak dostali wtedy w pakiecie, natomiast projektowanie stricte pod rozgrywkę w pojedynkę, to byłby raczej strzał w kolano.
Nie zgodzę się :wink:

W Ameritrashach liczy się klimat - każdy Fallout jest o samotnej wędrówce (czasem z sidekickiem, ale jednak). Chcesz desygnowanego co-opa - wybierz AH 2ed albo AH 3ed, EH czy co tam jeszcze FFG z Lovecrafta wypluje.

Poza tym co-op jest w pierwszym dodatku. W Runeboundzie ,który o wiele bardziej pachniał rozgrywką na wspólny cel wprowadzono go dopiero w 3ciej edycji i to w ostatnim dodatku - tutaj mamy otwartą linię i przy popularności serii można liczyć na więcej.
Faello, ale ja nie uważam, że Fallout powinien być kooperacją, bo takie ubóstwiam i generalnie każda gra powinna być kooperacją. Uważam tak, ponieważ obecna mechanika jest niedopracowana i nijak nie potrafi udźwignąć decyzji projektantów o stworzeniu gry konfrontacyjnej. Obecnie można w moim odczuciu zrobić dwie rzeczy: albo zacząć naprawiać grę m.in adaptując ją pod kooperację (co obecna mechanika powinna w miarę dobrze przyjąć), albo postawić na tytule kreskę. Jak widać po zapowiedzianym dodatku, wydawca prawdopodobnie próbuje pierwszej opcji.

ps. Grałem (a nie tylko gadałem) we wszystkie części F i w moim mniemaniu najsłabsza jest 4, więc teza ze "wszystkimi" obalona. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: Trolliszcze »

Fallout to już obecnie świat, w którym można zrobić praktycznie wszystko: RTS-a, city building o odbudowie świata po wojnie, Plants vs Zombies w radosnych klimatach nuklearnych mutacji... Nie ma, i to już od dawna, jednego "Fallouta" - i mówię to jako ktoś, kto grał we wszystkie gry tej marki, a nie tylko o tym gada :D
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: kozz84 »

Faello pisze: 13 lis 2018, 10:37 Wszystko do Fallouta 4 (także nieszczęsny Tactics) ujdzie, ale Tactics - jak wszyscy Ci którzy w to grali a nie tylko o tym gadają wiedzą - był najsłabszą częścią serii.
Jeżeli uznajesz Fallout 1, 2 i Tactics za całą serię, to rzeczywiście tactics jest fajsłabszy.

Jeśli bierzesz pod uwagę całą resztę gier z „Fallout” w tylule to Tactics jest jednym z lepszych :)
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: as.nielo »

Jeśli bierzesz pod uwagę całą resztę gier z „Fallout” w tylule to Tactics jest jednym z lepszych :)
Tactics nie był taki zły. Moim zdaniem z wszystkich 6 tytułów “czwórka” wypadła najgorzej. Nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta arcadowego BOSa na PS2.
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: Ravn »

Jak ktos mysli ze czworka byla najgorsza, to chyba wlasnie pojawilo sie cos, co moze ją przebic ;)
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: gierrappa »

Ravn pisze: 16 lis 2018, 00:14 Jak ktos mysli ze czworka byla najgorsza, to chyba wlasnie pojawilo sie cos, co moze ją przebic ;)
A jednak statystyki nie kłamią - Fallout 76 najlepszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: Olgierdd »

A co ta tabela przedstawia?

EDIT: Okej, już zrozumiałem żart :)
Daetorian
Posty: 222
Rejestracja: 03 cze 2016, 09:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: Daetorian »

grał ktoś już w dodatek?
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: Krionah »

Olgierdd pisze: 16 lis 2018, 09:52 A co ta tabela przedstawia?

EDIT: Okej, już zrozumiałem żart :)
Zapodaj objaśnienie (może być PM), bo ja nadal nie kumam :P
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: ShapooBah »

Krionah pisze: 16 lis 2018, 12:44
Olgierdd pisze: 16 lis 2018, 09:52 A co ta tabela przedstawia?

EDIT: Okej, już zrozumiałem żart :)
Zapodaj objaśnienie (może być PM), bo ja nadal nie kumam :P
Numerek po nazwie Fallout.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: RasTafari »

as.nielo pisze:Nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta arcadowego BOSa na PS2.
Trochę wstyd się przyznać ale mi się całkiem spoko w to grało :oops:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: Trolliszcze »

Dlaczego wstyd? Mnie na przykład bardzo fajnie gra się w F4 - podoba mi się stworzony w nim świat, dla takiego "złomiarza" i fana szwendania się po ruinach to po prostu raj. Uwielbiam wędrować po wszystkich światach Bethesdy, kocham Skyrima, ale F4 jest dla mnie nawet o stopień wyżej pod tym względem, przez wielopoziomowość mapy. Genialne jest w nim to, że jak z daleka widzę jakiś drapacz chmur, to prawdopodobnie da się na niego wspiąć. W trójkę grałem już dość dawno temu, więc trudno mi porównywać emocje i odczucia, ale chyba w czwórkę gra mi się lepiej.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: pavel »

RasTafari pisze: 16 lis 2018, 12:52
as.nielo pisze:Nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta arcadowego BOSa na PS2.
Trochę wstyd się przyznać ale mi się całkiem spoko w to grało :oops:
Panowie trochę nie w temacie dyskusja. @Daetorian. Miałem ten dodatek na radarze, ale wypadł z pożądanych. Na pewno co w dodatku warte uwagi to kafle terenu ( w podstawce zdecydowanie za mało) i scenariusze. Cena dodatku w tej chwili to cena podstawki. Może poczekam na obniżkę ceny i kupię. Ale na pewno nie jest to must have.
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: as.nielo »

Daetorian pisze: 16 lis 2018, 11:36 grał ktoś już w dodatek?
Grałem w New California i muszę powiedzieć, że jest fajnie. Contentu jest tyle, że do pudełka po podstawce nie wejdzie, chyba że wywalisz insert. Library spuchła do 250 kart, encounters jest jeszcze raz tyle.
Fajny jest loot, można zapomnieć o well rested i brać kolorowe mentanty do oporu. Są fajne nowe encounters tylko szkoda, że po ograniu wiadomo o co w nich chodzi i wybor staje się oczywisty. Fajne są nowe figurki - np handlarz, który ma dostęp do sklepu na każdym campie (można też u niego kupić za jednego capa więcej) albo skacząca 3 pola na akcje wastelanderka... jest fajnie.
Nowe itemy przydają się w boss fightach ale zwykłych leszczów kładą z palcem w... Można zostawiać miny na mapie! Z większymi zabijakami jest kicha, na największych trzeba kupą.
Generalnie jest dużo nowego a tryb coop uważam za największy plus. Zmienia zasady gry na typową drużynową przygodę i nie trzeba już na wyścigi zbierać agend. Dodatek rozszerza 4 scenariusze z podstawki i dodaje dwa nowe (nie napisałem że są nowe kafle terenu, bodaj 12). Szkoda, że tylko jeden scenariusz jest coop. Obydwa w klimacie starego Fallouta - walka z Masterem i poszukiwanie GECK.
Nie wiem czy jest na co narzekać, chyba na cene...
Faello
Posty: 189
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 21 times
Been thanked: 37 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: Faello »

Jak dla mnie to sama figurka dezertera Enklawy już mnie przekonuje do dodatku.

Miał ktoś okazję grać i w wersję PL i w wersję ENG żeby porównać klimat? Z jednej strony paragrafówka więc tłumaczenie jest mocno na plus, z drugiej strony jednak większość Falloutów ogrywałem po angielsku i mam sentyment do tego języka jeśli chodzi o tą serię - czy ktoś ma podobnie?
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Fallout - FFG & Bethesda

Post autor: c08mk »

Miałem okazję grać w wersję angielską z osobą nieznającą języka. Tłumaczenie na szybko to jest spory ból dla tłumacza, a gra traci na klimacie. Z kolei granie w towarzystwie, które zna język nie sprawiało nikomu problemu. Wersji polskiej nie mam ale na pewno lepiej ją wziąć, jeżeli współgracze nie znają angielskiego.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Fallout (Andrew Fischer, Nathan I Hajek)

Post autor: maciejo »

Po przeczytaniu recenzji chyba się jednak skuszę na zakup.
Gdyby ktoś chciał się pozbyć bo mu się znudziło proszę pisać na priv :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Fallout (Andrew Fischer, Nathan I Hajek)

Post autor: Szaweł »

maciejo pisze: 11 gru 2018, 12:05 Po przeczytaniu recenzji chyba się jednak skuszę na zakup.
Gdyby ktoś chciał się pozbyć bo mu się znudziło proszę pisać na priv :wink:
Ja cały czas biję się z myślami. Możesz napisać, która recenzja, bądź które recenzje przekonały Cię do zakupu?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Fallout (Andrew Fischer, Nathan I Hajek)

Post autor: maciejo »

Szaweł pisze: 11 gru 2018, 15:03
maciejo pisze: 11 gru 2018, 12:05 Po przeczytaniu recenzji chyba się jednak skuszę na zakup.
Gdyby ktoś chciał się pozbyć bo mu się znudziło proszę pisać na priv :wink:
Ja cały czas biję się z myślami. Możesz napisać, która recenzja, bądź które recenzje przekonały Cię do zakupu?
https://custodianofmecatolrex.znadplans ... -recenzja/
:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Faello
Posty: 189
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 21 times
Been thanked: 37 times

Re: Fallout (Andrew Fischer, Nathan I Hajek)

Post autor: Faello »

Gra jest bardzo dobra, nie będziesz żałować - najlepiej grać samemu albo z jedną dodatkową osobą która też jest fanem uniwersum.

Raczej odradzam tą grę na lekkie imprezy w mieszanym towarzystwie - to paragrafówka która zyskuje wraz ze stopniem immersji graczy w ten świat.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: Fallout (Andrew Fischer, Nathan I Hajek)

Post autor: woytas »

A ktoś wie, kiedy do kupienia będzie dodatek po polsku?
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Fallout (Andrew Fischer, Nathan I Hajek)

Post autor: uyco »

Galakta podaje status „na statku”, wiec góra miesiąc, półtora obstawiam.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Fallout (Andrew Fischer, Nathan I Hajek)

Post autor: Mixthoor »

Czy lud to widział? Recenzja z Zagrajnika: https://www.youtube.com/watch?v=Mg43hs0zLnA Jeśli było, wybaczcie. Dla mnie jest to idealnie zrealizowany materiał.
ODPOWIEDZ