Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Strud
Posty: 308
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Strud »

Jeśli mowa o tym generatorze, to robi prawidłowe mapy, przy 6 osobach masz 12 czerwonych systemów (czyli takich bez planet). Pamiętaj, że chodzi o czerwony spód kafelka, a nie ramkę na awersie - też na początku popełniliśmy ten błąd.

W zeszłym roku wszystko mieliśmy "na gębę", ale szło to z grubsza tak:
1. układamy mapę normalnie
2. rzucamy kostką
3. wg kolejności wybieramy rasę
4. w odwrotnej kolejności licytujemy HSy
- w swojej kolejce gracz kładzie swój znacznik rasy na dowolnym HSie i decyduje ile daje za niego TG (kładzie je na system). Można dać 0 TG. Mając na ręku znacznik nie można spasować.
- jeśli system był już zajęty, gracz musi dać co najmniej 1 TG więcej, a leżący tam wcześniej znacznik wraca do właściciela.
- nie można licytować, jeśli nie ma się swojego znacznika w ręku (czyli jeśli ktoś cię nie wyrzuci z wybranego HS, to tam zostajesz).
- licytacja kończy się gdy wszyscy mają HS
- neutralizujemy TG: usuwamy z każdego HS tyle TG, ile dostał najtańszy HS. Potem każdy dostaje na start tyle TG, ile wynosi różnica między kosztem jego HS a najdroższym HSie w grze. (Przykład: 1 HS poszedł za 8TG, 2 za 5 TG a 3 za 2 TG - ich finalny koszt to 6, 3 i 0, a gracze dostają po kolei 0, 3 i 6 TG na start).

Tym sposobem najlepsze systemy zarabiały 0 TG a najgorsze miały boost ok 7-8 TG (rekord to chyba 10 TG).

Jak pisałem, to się nawet sprawdzało, ale po roku stwierdziliśmy, że za bardzo psuje balans ras, szczególnie na początku. Np rasa, która normalnie może sobie pozwolić na techa lub budowę nagle mogła zrobić jedno i drugie (nawet z podwójnym techem). Zdarzały się też flag ship-y w pierwszej rundzie.. Nasz obecny draft, opisany w wątku z zasadami, uważam za dużo lepszy.

Ale tak na prawdę nawet zwykłe losowanie systemów powinno pomóc - gracze będą sami z siebie budować bardziej "sprawiedliwe" mapy. Kwestia preferencji graczy.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Tak jest, że lokalizacja home systemów jest z góry wiadoma. Ale biorąc pod uwagę fakt, że najpierw zapełnia się wewnętrzny pierścień, potem środkowy a dopiero na koniec zewnętrzny, trzeba się naprawdę sprzysiąc w większość graczy, żeby zaserwować jednemu kosmiczną pustynię.

Przy normalnej planszy poza grę lecą chyba tylko dwa kafelki, więc cele na kontrolowanie planet powinny być zawsze w miarę tak samo trudne do zrealizowania. Nawet jak nam znikną dwa systemy z planetami, to zostajemy z osiemnastoma plus home systemy.

Osobiście nie jestem fanem prekonstruowanych map. Mieliśmy gry (RAW), w których ktoś miał pod górkę, a kto inny morze zasobów (nie, nie wygrał), ale meta zawsze balansuje takie rzeczy. Na tym polega piękno tej gry, że każdy ma inaczej, ale każdy ma szansę. Że czasem biedna rasa robaków żyjących na jałowych kamieniach zawieszonych w pustce kosmosu wbrew wszelkim przeciwnościom losu sięga po galaktyczny tron.

Na pewno nie polecam wprowadzać za dużo home-rules po pierwszej grze. To naprawdę jest bardzo dobra gra i nie trzeba w niej nic zmieniać. Można, ale nie trzeba. A jak się chce, to najlepiej, żeby było to dobrze ugruntowane. Dużo grup wprowadza zmiany do układania mapy, ale to ze względu na swoje prywatne preferencje, które nie zawsze muszą się sprawdzać w twojej grupie.
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: BartoszK »

Czy gra tu ktoś na 4 osoby?
Dużo ta gra traci w takim wariancie?
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Z tego co czytam na bgg to jest trochę wytrącona z równowagi na 4 osoby. Co rundę lecą wszystkie karty strategii, więc gra się w takie TI na sterydach. Generalnie 3/4 graczy bgg opowiedziała, się że najlepiej się gra w 6 osób a nie cała 1/3 że na 4 osoby. I to się sprawdza. Jak macie grać głównie w 5-6 osób i czasem w 4 to spoko. Jak macie grać głównie w 4 osoby i czasem w więcej, to chyba lepiej się zainteresować innymi tytułami.
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: BartoszK »

donmakaron pisze: 08 lip 2019, 12:17 Z tego co czytam na bgg to jest trochę wytrącona z równowagi na 4 osoby. Co rundę lecą wszystkie karty strategii, więc gra się w takie TI na sterydach. Generalnie 3/4 graczy bgg opowiedziała, się że najlepiej się gra w 6 osób a nie cała 1/3 że na 4 osoby. I to się sprawdza. Jak macie grać głównie w 5-6 osób i czasem w 4 to spoko. Jak macie grać głównie w 4 osoby i czasem w więcej, to chyba lepiej się zainteresować innymi tytułami.
Problem niestety w tym, że nie znam drugiej takiej gry. Może uda się uzbierać 5 osobową ekipę (czasem 6).
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Strud
Posty: 308
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Strud »

Spróbujcie zagrać we 4 i zobaczycie. Przy pierwszych partiach gry to nie będzie tak bardzo przeszkadzało, do czasu aż zapoznacie się z praktyczną stroną kart strategii. Niemniej osobiście potwierdzam, że gra ze wszystkimi kartami (i po dwie na osobę) mocno spłyca aspekt strategiczny, do tego stopnia, że większość osób, które znam, nie chcą grać na 4 osoby. Na 4 wolimy Zakazane Gwiazdy :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Pół biedy jak zaczniecie od gry na 4 osoby. Gra będzie taka o, ale będzie. Potem zagracie w szóstkę i już nie specjalnie będziecie chcieli wracać do gry w czwórkę ;)
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Lukić »

Czy wiadomo kiedy będzie dostępny dodruk polskiej wersji?
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Banan2 »

Lukić pisze: 12 wrz 2019, 14:51 Czy wiadomo kiedy będzie dostępny dodruk polskiej wersji?
Według Galakty jeszcze w tym roku, ale brak dokładnej daty.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2019, 09:37 przez Banan2, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Szaweł »

Banan2 pisze: 12 wrz 2019, 15:01
Lukić pisze: 12 wrz 2019, 14:51 Czy wiadomo kiedy będzie dostępny dodruk polskiej wersji?
Według Galaklty jeszcze w tym roku, ale brak dokładnej daty.
Pozdrawiam
Może i planszetki poprawione wydrukują...
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
yoyocmg
Posty: 258
Rejestracja: 18 wrz 2016, 11:49
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: yoyocmg »

Tiaaa... FAQ też mieli przetłumaczyć i erratę do instrukcji zrobić, a jak ludzie przestali pytać to temat schowali pod dywan i nie ma nic. Żałuję, że kupiłem polską edycję, a nie angielską.
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Harth »

Czy mogę znaleźć gdzieś arkusze ras które mógłbym wysłać graczom aby wcześniej wybrali kim chcą grać? To bardzo ułatwiłoby wcześniejsze rozłożenie gry. Mogę też zrobić zdjęcia, ale może da się to zrobić szybciej :)
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Harth pisze: 29 paź 2019, 13:21 Czy mogę znaleźć gdzieś arkusze ras które mógłbym wysłać graczom aby wcześniej wybrali kim chcą grać? To bardzo ułatwiłoby wcześniejsze rozłożenie gry. Mogę też zrobić zdjęcia, ale może da się to zrobić szybciej :)
Wszystko jest na https://twilight-imperium-4.fandom.com/wiki/Factions
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Na bgg pojawiły się plotki o domniemanej grze roll & write spod znaku Twilight Imperium. Podobno były jakieś testy z udziałem kostek i pisadeł w różnych kolorach. Ewentualnie gruby troll jest też możliwy. Tak czy inaczej pomysł na mazanie z podziałem na frakcje i kolory jest bardzo ciekawy (choć pewnie już gdzieś był jak znam życie).
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: mauserem »

donmakaron pisze: 30 paź 2019, 13:12 Na bgg pojawiły się plotki o domniemanej grze roll & write spod znaku Twilight Imperium. Podobno były jakieś testy z udziałem kostek i pisadeł w różnych kolorach. Ewentualnie gruby troll jest też możliwy. Tak czy inaczej pomysł na mazanie z podziałem na frakcje i kolory jest bardzo ciekawy (choć pewnie już gdzieś był jak znam życie).
brzmi zabawnie i z lekka pośmierduje "trollem"
Z drugiej strony wszystkiego można się spodziewać w obecnej dobie.
Największy mankament pierwowzoru zostanie naprawiony - czyli czas gry :mrgreen:
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

mauserem pisze: 30 paź 2019, 13:34Największy mankament pierwowzoru zostanie naprawiony - czyli czas gry :mrgreen:
Będę musiał homerulować jakoś, żeby wydłużyć rozgrywkę do 7 godzin ^^
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: mauserem »

donmakaron pisze: 30 paź 2019, 14:33
mauserem pisze: 30 paź 2019, 13:34Największy mankament pierwowzoru zostanie naprawiony - czyli czas gry :mrgreen:
Będę musiał homerulować jakoś, żeby wydłużyć rozgrywkę do 7 godzin ^^
to będzie sporo "rollandwrajtowania" :mrgreen:
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Harth »

Czy ktoś z Was używa organizera do TI4 od Folden Space? Jeśli tak to jak się sprawuje?
Ew czy wiecie gdziem można kupić jakieś inne organizery? Bardzo podobają mi się takie jak ponizsze:
Spoiler:
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
Lomik
Posty: 95
Rejestracja: 21 sie 2017, 21:35
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 17 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Lomik »

Mam FS i jestem bardzo zadowolony
yarzab
Posty: 351
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: yarzab »

Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Nidhogg »

Harth pisze: 30 paź 2019, 23:22 Czy ktoś z Was używa organizera do TI4 od Folden Space? Jeśli tak to jak się sprawuje?
Mam FS i usprawnia on grę ale w pudle zostaje jeszcze sporo miejsca co mogli wykorzystać na większe organizery dla graczy. W moim mniemaniu są one trochę za małe by ładnie wszystkie komponenty poukładać.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Zet »

Ale za to zostało miejsce na dodatki :wink:
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Harth »

Dzięki!
A czy wiecie gdzie można kupić/ wykonać akrylowe lub plastikowe żetony graczy? Takie jak na zdjęciu poniżej:

Obrazek
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Turnavine

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Turnavine »

Wyszukiwanie po obrazku pokazuje tę stronę:

https://tabletop.kelsam.net/game/twilig ... h-edition/

Jest tam chyba plik, trzeba by popytać na forum (chyba widziałem kilka ofert druku) lub poszukać firm, które się tym zajmują. Nie znam technikaliów, ale na stronie sugerują jakąś firmę zajmującą się drukiem 3D (ale w US), ale nie powinno być problemu znaleźć podobną w Polsce.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Blue »

Tak jak pisałem, to jest z lasera co2, więc mogę zrobić ;).
ODPOWIEDZ