Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
VVilku
Posty: 18
Rejestracja: 28 cze 2017, 12:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: VVilku »

Szaweł pisze: 13 wrz 2019, 09:35
Banan2 pisze: 12 wrz 2019, 15:01
Lukić pisze: 12 wrz 2019, 14:51 Czy wiadomo kiedy będzie dostępny dodruk polskiej wersji?
Według Galaklty jeszcze w tym roku, ale brak dokładnej daty.
Pozdrawiam
Może i planszetki poprawione wydrukują...
Niech spróbują nie... 8)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Banan2 »

Według forum Galakty:
Twilight Imperium – Produkcja została zakończona i towar do nas wkrótce wypływa. Niestety nie dotrze w tym roku. Planowo ma do nas dotrzeć w połowie stycznia 2020r.
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Harth »

Czy ktoś z Was próbował wydrukować polską wersję kart z linku? Jeśli tak to gdzie zamawialiście wydruk i jaka była jego jakość?

https://drive.google.com/file/d/1lKwdiR ... y-_KU/view

Temat z którego dowiedziałem się o kartach.
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Harth »

Przepraszam za kolejny post, ale znalazłem wykonawcę do kart. Linkuję temat w którym można się zapisywać na zamówienie:
TI4 (dodatkowe cele)
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: grzeslaw90 »

Twilight Imperium: Świt nowej ery – gra będzie dostępna we wszystkich sklepach z grami planszowymi, które oczywiście będą zainteresowane sprzedażą. Wkrótce rozpoczniemy przedsprzedaż ponieważ gra już do nas płynie.

Jak zawsze błędy odnalezione do czasu kolejnego dodruku są poprawiane.

Zgodnie z obietnicą będziemy rozsyłać poprawne arkusze ras dla osób, które kupiły pierwszy druk. O tym jak będzie wyglądało ich rozsyłanie, będziemy informować w terminie późniejszym.

Gorsza jakość kart- nie jest możliwe aby karty w czasie jednego druku były w różnych wersjach językowych wykonane z różnych materiałów. Aby tak się stało, trzeba by było dużo dopłacić aby mieć gorsze karty…

Generalnie niezależnie od tytułu, wydawnictwa itd. to ewentualne różnice w grubości, fakturze papieru, kolorystyce mogą wystąpić, np. gdy się weźmie grę XXX z druku z 2014r i porówna się z grą z druku z 2016r. A zwłaszcza gdy międzyczasie wydawca zmienił fabrykę w której wykonuje grę. Ale w ramach jednego druku nigdy wersje językowe się pomiędzy sobą nie powinny różnić.
Na aleplanszówki pojawiła się już możliwość zamawiania ~500 zł ;)
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Bartoszeg02 »

Przymierzam się w mojej grupie do 2 podejścia do tego zacnego tytułu. Tym razem chcieliśmy zagrać z wykorzystaniem artefaktów (zakryte znaczniki które mogą dostarczyć TG lub za kontrolowanie pola dają VP). Czy macie może jakieś fajne znaczniczki do wydrukowania które będziemy mogli wykorzystać?
Z czego czytałem wasze publikacje to znaczników z artefaktami powinno być 10. Jak powinny być one rozkładane przy 4 gracza?
Grając z artefaktami planujemy zwiększyć wymaganą liczbę VP do zwycięstwa do 12, czy to jednak nie będzie zbyt wysoki próg? Ponieważ z czego pamiętam artefakty dające VP są 4 a w sumie każdy gracz musi zebrać po 2 więcej.

Znalazłem też całkiem ciekawe pomysły nowe zadania dla graczy które w pewnym sensie wymuszają nieco bardziej agresywne granie. Czy macie może namiary na szablon kart zadań (nieuzupełnionych) tak żebym mógł sobie wpisać treść wg. mojego uznania? :)

I ostatnia sprawa. Męczy mnie temat ras odstających od reszty. Pytanie do was czy dysponujecie jakimś ciekawym zestawieniem jak można lekko zbostować tych odstających (np. Winnu) żeby nie odstawali oni tak bardzo od reszty? Boję się że z racji tego iż nie posiadamy prawie żadnego doświadczenia w grze, rozgrywka może się rozstrzygnąć na etapie ras (w naszej pierwszej grze wygrał uniwersytet następny był sol a potem sardrak i na końcu jakieś żółwie [coś na X :P ])

Czytałem gdzieś o pomyśle żeby grając w 4 osoby na koniec tury wszystkich graczy była 'odpalana' 1 z pozostałych (niewybranych) strategii. Co myślicie o tym pomyśle?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Jeśli martwi cię balans, to nie mieszałbym w ogóle w rozgrywce. Dysbalans ras może być niczym w porównaniu do użycia losowych żetonów artefaktów, fanowskich zadań i odpalania wolnej karty strategii. Ale co kto lubi.

Samymi rasami bym się też mocno nie przejmował - takie Winnu wcale nie odstaje od reszty, jest wręcz powyżej średniej. Temat nie jest tak prosty jak się wydaje. Tutaj są dostępne statystyki z ponad 4000 rozegranych gier. Sardak, Muaat czy Xxcha to są rasy najmniej wygrywające, ale nadal ich winrate sięga 15-17 %. Najlepsze rasy mają do 27%. Duża różnica, ale nie na tyle duża, żeby przy rozdaniu ras już było wiadomo kto wygra. A dzięki tej wiedzy można też trochę temu przeciwdziałać, bo wygrywa się nad stołem tak naprawdę. Za to boostując rasę, która wydaje nam się słaba, łatwo uczynić z niej najlepszą w grze. Śledzę wątki na bgg i jeszcze nie widziałem rozsądnej propozycji, która po pierwsze celowałaby w rasy rzeczywiście słabe (nie wiem czemu wszyscy się tak na to Winnu uparli*), a po drugie nie czyniła z przedmiotowej rasy przepaków nie do zajechania.

*Znaczy wiem, ale nie rozumiem tego uporu ;)
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Bartoszeg02 »

Dzięki za odpowiedź! Przekonałeś mnie aby nie dotykać ras aczkolwiek jeżeli znowu wygra uniwersytet :p... to nie wiem.

A czy pomysł z odpalaniem niewybranej strategii uważasz za zły? Nie bardzo podoba mi się koncepcja wybierania po 2 strategii ponieważ wtedy etap w etap będzie się wydarzało dosłownie wszystko. Graliśmy poprzednio w 5 osób i wydaje mi się że takie 5 strategii na etap było takie akuratne :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Bartoszeg02 pisze: 20 sty 2020, 10:44 Dzięki za odpowiedź! Przekonałeś mnie aby nie dotykać ras aczkolwiek jeżeli znowu wygra uniwersytet :p... to nie wiem.

A czy pomysł z odpalaniem niewybranej strategii uważasz za zły? Nie bardzo podoba mi się koncepcja wybierania po 2 strategii ponieważ wtedy etap w etap będzie się wydarzało dosłownie wszystko. Graliśmy poprzednio w 5 osób i wydaje mi się że takie 5 strategii na etap było takie akuratne :)
Odnośnie gry na czterech graczy mogę powiedzieć tylko jedno - grajcie na pięć albo sześć :P Nie ma tam dobrego wyjścia odnośnie kart strategii. Wybieranie po jednej i odpalanie piątek ma jakiś sens, może nawet większy niż granie na sterydach gdzie co turę odpala się wszystko, ale i ktoś musi beknąć w pierwszej turze takiego Imperiala na przykład. Pytanie jak będzie wybierana karta, która ma się odpalić.

A jak ktoś gra uniwersytetem, Solem czy Naalu to trzeba go piłować od samego początku. Jak wygra to tylko wasza wina ;) Dla Naalu jest proste embargo - chcesz nie mieć ze wszystkimi pozostałymi pod górkę od samego początku? Oddaj swoją promisorkę najsłabszemu graczowi :P W ogóle dużo ludzi narzeka, że cele są nieagresywne, że najlepiej grać zachowawczo w bunkrze, a potem marudzi że znowu wygrywa Jol-Nar, który najlepiej sobie radzi z bunkrowaniem się. Wiadomo, że agresja w pierwszych turach zazwyczaj srogo się zemści, ale parcie do zrównoważonego rozwoju to najlepsza droga. Trzeba reagować jak tylko ktoś zaczyna się rozkręcać. Niech odda coś słabszemu sąsiadowi, w przeciwnym razie agresja będzie uzasadniona i nikt nie będzie wypominał. Trzeba myśleć i działać politycznie - stawiać embarga, grozić reperkusjami, dbać nie tylko o swoje dobro ale dobro galaktyki. Słaby gracz, który nie jest moim sąsiadem to wielkie niebezpieczeństwo punktów dla innego gracza, więc powinienem o niego dbać!
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Bartoszeg02 »

Z tego co czytam wynika tylko jedno - kompletnie nie rozumiem tej gry :D ale mimo to przesuwanie tych wszystkich stateczków jest mega satysfakcjonujące :) !
Kretilla
Posty: 149
Rejestracja: 28 maja 2005, 19:43
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Kretilla »

na stronie Galakty pojawiła się informacja, jak uzyskać poprawione elementy do pierwszego druku

http://galakta.pl/procedura-otrzymania- ... o-nakladu/
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: miszczu666 »

Na weekend posiedziałem z płytą piankowo kartonową i zrobiłem Insert.

Chciałem to tylko tu zostawić, jakby ktoś chciał się zainspirować i samemu też zrobić.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
HeWhoSawTheDeep
Posty: 34
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

Ktoś już otrzmał poprawione planszetki?
INsejn
Posty: 58
Rejestracja: 22 wrz 2005, 16:05
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: INsejn »

Jeszcze nie. Wysłałem e-maila do sklepu, w którym kupowałem TI4 ale zero odzewu w tej sprawie.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Bartoszeg02 »

u mnie to samo.... Muve milczy...
Awatar użytkownika
Lomik
Posty: 95
Rejestracja: 21 sie 2017, 21:35
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 17 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Lomik »

aleplanszowki błyskawicznie dostarczyły kod dla galakty
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 10 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: DarkBogas »

W 3Trollach kod dostałem raz dwa jak poprosiłem, formularz wypełniłem i czekam (i refleksja taka, po wypełnieniu formularza nie ma żadnego potwierdzenia na maila że zgłoszenie przyjęte czy coś).
INsejn
Posty: 58
Rejestracja: 22 wrz 2005, 16:05
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: INsejn »

Przed chwilą też otrzymałem kod od 3Trolli.
mythil
Posty: 75
Rejestracja: 23 lis 2015, 17:01
Lokalizacja: Wołów k/Wrocławia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: mythil »

23 stycznia otrzymałem od aleplanszówki kod i od razu uzupełniłem ankietę, do dzisiaj żadnej informacji nie otrzymałem.
HeWhoSawTheDeep
Posty: 34
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

Znaczy ja kod dostałem bardzo szybko (aleplanszówki), wypełniłem ankietę...i cisza.
mythil
Posty: 75
Rejestracja: 23 lis 2015, 17:01
Lokalizacja: Wołów k/Wrocławia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: mythil »

Doszły plansze. Pomimo zwykłej koperty, w którą zostały zapakowane nie uległy uszkodzeniu.
Awatar użytkownika
Archiwista
Posty: 111
Rejestracja: 16 lut 2015, 10:15
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Archiwista »

Planszetki ze skrzynki pocztowej odebrane. Różnic w jakości nie zauważyłem.
Zgłoszenie z kodem otrzymanym od sklepu wysyłałem przez wskazany formularz... Jeżeli ktoś wszystko prawidłowo wypełnił, pewnie jeszcze w tym tygodniu lub na początku przyszłego otrzyma swoje poprawione planszetki...Także jeszcze odrobinę cierpliwości ;-)
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: pawianlsm »

Hej :).
1. Co sądzicie o tych kartach? :) https://boardgamegeek.com/filepage/1837 ... variant-pl są to fanowskie karty które przed krokiem inwazji ukazują jakieś wydarzenie związane z tą planetą więc eksploracja i zdobywanie planet jest ciekawsze. Wstępnie pytałem Planszowego Dobromira https://www.facebook.com/Warsztat-Plans ... 876864320/ i jak zbierze się trochę ludzi jest w stanie przygotować plik do druku i zrobić karty :).

2. Znacie jeszcze jakieś fanowskie dodatki które ulepszają grę ? :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

O ile idea mi się bardzo podoba i chciałbym żeby to działało, obawiam się że takie karty nie ulepszą gry. Ciężko o balans a bonusy w pierwszych turach potrafią zrobić dużą różnicę. Distant Suns z 3 edycji były tragiczne.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Zorak »

Moim zdaniem fajnie gdyby zrobili coś na zasadzie kart z 4 cześciami. Po wyladowaniu losujesz i w zależności od typu planety dzieje się odpowiednia rzecz. Nic wielkiego raczej drobne wydarzenia aby nie psuć balansu.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
ODPOWIEDZ