Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

od paru lat rynek nie tylko światowy ale Polski planszówkowy bardzo się rozwinął więc nie dziwne ceny idą do góry ale ludzie dają coraz więcej za coraz bardziej wymyślne i napakowane fajerwerkami gry zrobione high endowo z figurkami i innymi cudami
fakt że TI to gra sprawdzona i rewelacyjna ale nie dla każdego więc fani będą wzdychać nad 4 edycją a inni jak nie grali tak nie zagrają albo zagrali ale stwierdzili, że to nie dla nich to też się nagle nie przekonają a wątpie aby skrócili czas gry o połowę by większość dała się przemóc i poświęcić te 2-3 godziny przynajmniej
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 197
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 88 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Padre »

Cthulhu Wars i TI to planszówkowe trofea, a coś mi mówi, że w Polsce nie ma na to rynku. Mówienie "sprzeda się", "fani TI3 kupią", "rynek się rozwija" to IMHO życzenia. Sprzeda się? CW nie tylko się nie sprzedało, ale nie zebrało nawet dziesięciu (!!!) wspierających na poziomie innym niż symboliczny. Duża gra, efektowna, znany projektant, ogromny hype - nic nie pomogło. To był rok 2016, nie 2006. Z kolei fani TI3 mają... TI3. Ti4 wcale nie musi być dla nich atrakcyjne samo w sobie, co dopiero za 150$.

Żeby nie było, nie patrzę w szklaną kulę i nie uważam, że TI4 nie da się wydać po polsku. Moim zdaniem to bardzo ryzykowne i Galakta ma świeże wspomnienia z tego jak zapewnienia forumowiczów przekładają się na rzeczywiste wsparcie. Łatwo zapomnieć, że nie jesteśmy miarodajni.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5171
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: raj »

To nie tylko kwestia przedziału cenowego.
To jest kwestia tego czy w Polsce znajdzie się dość chętnych żeby sprzedać 500 lub 1000 egzemplarzy takiej gry.
Moim zdaniem nie ma takiego rynku.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
klpt12
Posty: 102
Rejestracja: 19 wrz 2013, 02:44
Has thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: klpt12 »

Mam wrażenie, że kampania na Wspieram.to zostanie założona.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1403
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 186 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Błysk »

klpt12 pisze:Mam wrażenie, że kampania na Wspieram.to zostanie założona.
Miało by to może sens, ale gdyby była założona odpowiednio wcześnie. Obawiam się, że duża część targetu TI 4 w momencie kupi ang jak tylko będzie dostępna, bo nie będzie chciało czekać na polską wersję kolejnych lat. ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: rattkin »

Śmiem wątpić, że Asmodee NA zgodziłoby się na jakikolwiek crowdfunding.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: 8janek8 »

Porównywanie CW do TI nie ma większego sensu. Jedyne co je tak na prawdę łączy to wysoka cena. Legenda TI jest gigantyczna - jeśli tylko mechanika się nie przestarzała, to kilkaset sztuk powinno sprzedać się w relatywnie krótkim czasie.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: zakwas »

Mnie najbardziej martwi, że mam trzecia edycje półtora roku i udało się w nią zagrać raz. :( Ale na czwarta już patrzę z zainteresowaniem (nie wiem po co) i liczę na wersje PL - 3rd Edition spolszczylem całkowicie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Odi »

Pamiętajcie też o tym, że poziom wsparcia dla graczy przez te kilkanaście lat mocno sie zmienił. Różnego rodzaju filmiki, konwenty, kluby planszówkowe, grupy na FB... Nawet instrukcja w pudełku będzie inna niz kiedyś, bo podzielona na playbook i rulebook, co ułatwi przyswojenie zasad. Swoje robi tez popularność planszówkowego hobby - kiedyś trzeba było ludzi do planszówek przekonywać, tłumaczyć, dziś grają tłumy i w tych tłumach łatwiej będzie wyszperać zapaleńców do TI.
Nie wiem, czy rynek w Polsce jest już na TI4 gotowy, ale nie zdziwię się, jeśli okaże się, że tak.
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

na bgg w tak krótkim czasie już ponad 500 osób deklaruje chęć zakupu ofc z calego świata co nie zmienia faktu, że zanim to wyjdzie to podejrzewam że 1k sztuk rozpłynie się w ciągu doby albo i więcej
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5171
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: raj »

1k w skali całego świata już dawno nie robi wrażenia.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: arqueek »

Odi pisze:. Swoje robi tez popularność planszówkowego hobby - kiedyś trzeba było ludzi do planszówek przekonywać, tłumaczyć, dziś grają tłumy i w tych tłumach łatwiej będzie wyszperać zapaleńców do TI.
Nie zgodze sie z tym. Planszowki dzis dalej sa zabawka dla dzieci w oczach wielu ludzi. Zauwazasz wzrost, bo otaczasz sie ludzmi grajacymi. Ja z kolei mam odwrotnie. Kiedys wielu znajomych moglo skusic sie na calonocne granie, dzis znalezienie ekipy wydaje sie niemozliwe.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Odi »

Każdy z nas ocenia ze swojej perspektywy. Ale trudno mi przyjąć Twoją, skoro w Trójmieście planszówki są w wielu, bardzo wielu knajpach, a na najpopularniejszych spotkaniach planszówkowych "znajomi ludzie grający" stanowią nieliczącą się mniejszość w morzu nowych twarzy. Już nie wspomnę o festiwalach, konwentach (10 lat temu był Pionek i tyle, a teraz...).

Choć oczywiście ludzie graja głównie w gry lekkie czy średnie eurogry, ale w tej masie łatwiej będzie znaleźć geeków, niż to miało miejsce kiedyś.

Wybaczcie OT.
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 197
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 88 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Padre »

Crowdfunding polskiej edycji byłby ciekawą miarą zmian na rynku. Cthulhu Wars wsparło bodaj 8 osób (na poziomie min. podstawki). Ciekawe czy TI4 dobiłoby chociaż do 30 chętnych.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Dwntn »

Padre pisze:Crowdfunding polskiej edycji byłby ciekawą miarą zmian na rynku. Cthulhu Wars wsparło bodaj 8 osób (na poziomie min. podstawki). Ciekawe czy TI4 dobiłoby chociaż do 30 chętnych.
FFG prawie na pewno nie wyrazi zgody na crowdfunding. Druk międzynarodowy odbywa się wedle ściśle określonego harmonogramu i raczej wątpię żeby FFG uzależniało ewentualne dodanie polskiej lokalizacji od tego czy gra się ufunduje.

- K.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: rattkin »

Dla tych, ktorzy grali i lubią TI3 - sprzedajcie mi (marketingowo) ten produkt. Znam Eclipse, Hegemonic, Exodus i inne 4xy. Nie grałem w Burning Suns. Czy - tak z ręką na sercu! - to wciąż jest tytuł na miarę roku 2017, czy juz trąci myszką? Co jest tu na tyle oryginalnego, co usprawiedliwia rozgrywkę, miast sięgania po inne tytuły?

Pytam szczerze, rozważam zakup 4ed.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2017, 16:01 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: donmakaron »

rattkin pisze:Dla tych, ktorzy grali i lubią TI3 - sprzedajcie mi (marketingowo) ten produkt. Znam Eclipse, Hegemonic, Exodus i inne 4xy. Nie grałem w Burning Suns. Czy - tak z ręką na sercu! - to wciąż jest tytuł na miarę roku 2016, czy juz traci myszka? Co jest tu na tyle oryginalnego, co usprawiedliwia rozgrywkę, miast sięgania po inne tytuły?

Pytam szczerze, rozważam zakup 4ed.
Trąci myszką, ale nadrabia rozmachem. Tutaj naprawdę się negocjuje, zawiera i łamie sojusze, realizuje plany zapoczątkowane kilka godzin wcześniej. Głównie dzięki długiej rozgrywce, bo z grubsza nie różni się to znacząco od innych 4x - główną charakterystyką są karty strategii, którym podporządkowana jest cała rozgrywka, bardzo dobre rozwiązanie.

Dużo w Eclipsa nie grałem, ale z tego co pograłem to najmniej podobało mi się (poza idiotyczną losowością systemów na początku gry), że to jest wyścig - po planety obcych, po centrum galaktyki, po punkty - i gra często kończyła się zanim porządnie się rozkręciłem. W TI nigdy nie miałem takiego wrażenia, gra toleruje powolne, zachowawcze tempo jak i szybkie, chaotyczne. A na koniec nie zawsze wygrywa ten co ma największą armię, najlepsze statki i najwięcej planet. Dodatkowo Eclipse dużo czerpie wprost z TI i m.in. dlatego jest taki dobry.

Warto się zainteresować, ale nie trzeba lubić.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

Mój tekst o zmianach w czwartej edycji Twilight Imperium jest już na blogu. Poza wnioskami z tekstów opublikowanych na stronie FFG, pokusiłem się również o przeanalizowanie opublikowanych zdjęć i informacji na forum BGG.

Nakręcam się na tę czwartą edycję coraz bardziej. 8)
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: arturpe »

Podłączam się pod pytanie rattkina. Skoro z powodu hype można znowu dostać 3rd ed, to czy jako człowiek, który pewnie zagra w całość raz, może dwa, ale marzy o tej grze od dawna, powinienem kupić trzecią używaną edycję, czy czekać na kolejną?

P. S. Którąś na pewno kupię :)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

arturpe pisze:Podłączam się pod pytanie rattkina. Skoro z powodu hype można znowu dostać 3rd ed, to czy jako człowiek, który pewnie zagra w całość raz, może dwa, ale marzy o tej grze od dawna, powinienem kupić trzecią używaną edycję, czy czekać na kolejną?

P. S. Którąś na pewno kupię :)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Wszystko zależy od ceny. Wydaje mi się, że nowa edycja będzie bardziej przyjazna nowym graczom, ale TI3 to nadal kawał dobrej gry, ale pierwszy dodatek jest według mnie niezbędny, więc wcale kupno tego TI4 nie jest złym pomysłem.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5171
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: raj »

Im głośniej i bliżej TI4 tym taniej będzie można kupić TI3. Warto pamiętać że jest duża szansa że w 4 figurki będą lepszej jakości
Ostatnio zmieniony 15 sie 2017, 15:05 przez raj, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: zakwas »

A nie chce ktoś sprzedać pierwszego dodatku? ;D
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4034
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: AkitaInu »

Ktos wystawil niedawno ti3 z 2 dodatkami za... 1200 :D
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1403
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 186 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Błysk »

AkitaInu pisze:Ktos wystawil niedawno ti3 z 2 dodatkami za... 1200 :D
Dzisiaj na FB chyba za 550 albo 650 całość była wystawiona. Inna oferta z jednym dodatkiem 450
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: zakwas »

Wysyp ofert już się zaczął, bo im później, tym trudniej będzie sprzedać trzecią edycję. Niestety, wszyscy chcą pogonić komplet, a mnie interesuje tylko Shardes of the Throne...
ODPOWIEDZ