Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: stalker7 »

cholera czekam na to kupię chętnie tylko potem będzie problem z kim w to zagrać :D
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: Harth »

Jakie koszulki pasują do kart z TI4?
Mam/Miałem
3Trolle 7%
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: stalker7 »

mini american
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: Markus »

stalker7 pisze: 10 lip 2018, 18:36 mini american
Prawie 2 miesiące wątek jest martwy
Bach. NOWY POST. Człowiek z nadzieją na wrażenia z rozgrywki itp zerka w wątek i.....trafai na pytanie o koszulki ;-) ;-) ;-)

Patrząc jaki był hype na tę grę przed premierą to niewiele zostało napisane po premierze
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: stalker7 »

może dlatego, że większość czeka na PL edycję? ja czytałem sporo i wiem co chcę wiedzieć ;)
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: Błysk »

Markus pisze: 10 lip 2018, 19:23 Prawie 2 miesiące wątek jest martwy
Bach. NOWY POST. Człowiek z nadzieją na wrażenia z rozgrywki itp zerka w wątek i.....trafai na pytanie o koszulki ;-) ;-) ;-)

Patrząc jaki był hype na tę grę przed premierą to niewiele zostało napisane po premierze
Nie ma co się rozpisywać, to po prostu ulepszona trzecia edycja. Nie ma tam ani jednej zmiany na gorsze, usunięto dodatki, które były irytujące, poprawiono balans. Trochę dodano, trochę odjęto- więc nie ma tego tyle co w TI 3ed +dodatki.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: rattkin »

To nie jest tak dobra gra, żeby o niej dużo mówić :)

Ot, 3X space opera / dice chucker i zagrywanie kart z rękawa + random stupidity (Mark Bigney (tm)). Urocze i nawet przyciągające, ale ostatecznie niewarte ton czasu, który zabiera. Największym minusem jest turn order, który w tej grze jest najsilniejszym graczem i dyktuje wszystkie warunki i ustawia całą grę. Nie jestem też fanem tak dużej różnorodności statków, przy jednoczesnym rozwoju tech, który jest bardzo "on rails" - brakuje temu wszystkiemu jakiegoś takiego surowego "skupienia się na konkrecie" (przy designie trzech klas statków w Eclipse wygląda to słabiuchno), a zamiast tego jest przepych, blichtr i otoczka gry-legendy. To taka gra z gatunku tych, co to każdy szanujacy się gracz planszówkowy powinien znać i conajmniej raz zagrać... a potem odstawić na półkę lub oddać temu koledze, który zbiera Talizmany. To odpowiednie towarzystwo - gry, które trącą już myszką, ale tak się mocno wpisały w globalną świadomość, że będą grane i noszone na rękach już do końca świata. Jest w tym jakiś romantyzm, prawda? "Epickość", po której pozostaje głównie ból głowy.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: sqb1978 »

Zupełnie nie zgadzam się z powyższym. Ta gra jest dla mnie klasowym odpowiednikiem Wojny o Pierścień. Nie grałem w poprzednie edycje, ale pierwsza rozgrywka to nie jest nawet liznięcie tematu. Gry trzeba się nauczyć, ale oddaje włożony czas z nawiązką w postaci epickiej historii s-f.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: rattkin »

@Markus - proszę. Od tego momentu już jakoś pójdzie :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: Markus »

rattkin pisze: 10 lip 2018, 20:34 @Markus - proszę. Od tego momentu już jakoś pójdzie :)
Dziękuję
;-)
Strud
Posty: 313
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 39 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: Strud »

Błysk pisze: 10 lip 2018, 19:46
Markus pisze: 10 lip 2018, 19:23 Prawie 2 miesiące wątek jest martwy
Bach. NOWY POST. Człowiek z nadzieją na wrażenia z rozgrywki itp zerka w wątek i.....trafai na pytanie o koszulki ;-) ;-) ;-)

Patrząc jaki był hype na tę grę przed premierą to niewiele zostało napisane po premierze
Nie ma co się rozpisywać, to po prostu ulepszona trzecia edycja. Nie ma tam ani jednej zmiany na gorsze, usunięto dodatki, które były irytujące, poprawiono balans. Trochę dodano, trochę odjęto- więc nie ma tego tyle co w TI 3ed +dodatki.
Powiem więcej - jak streścić w paru zdaniach kilkugodzinną rozgrywkę?

Ze swojej strony, po ponad 10 partiach, ciągle jestem pod wrażeniem, jak ulepszyli i wygładzili tą grę, jednocześnie jej nie spłycając.
Oczywiście znajdzie się parę "ale": niektóre słabe technologie, mało dająca karta dyplomacji, za mało systemów i Sardak bez żadnej startowej technologii.
Ale to wszystko to małe detale, gra się o wiele lepiej, niż w TI3 z dodatkami, do którego na pewno już nie wrócę.
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: stalker7 »

Można pograć w grę na Tabletop Simulatorze (trzeba go kupić za 40zł+ na g2a) na steamie .
https://steamcommunity.com/sharedfiles/ ... irelogin=1
Awatar użytkownika
Dejw87
Posty: 110
Rejestracja: 24 lis 2016, 12:56
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: Dejw87 »

Jak gra się skaluje? Można już przyjemnie pograć w 3 osoby czy raczej im więcej tym lepiej?
Strud
Posty: 313
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 39 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: Strud »

Na 3 osoby nie grałem.

Na 4 jest dziwnie i wg mnie nie tak fajnie - chodzi głownie o to, że zawsze będą grane wszystkie karty strategii, co spłyca grę. Co dziwne, gry na 4 os. trwały u nas dłużej niż na 6 os. Ostatecznie w naszej grupie zrezygnowaliśmy w ogóle z grania we 4 osoby - oczywiście kwestia indywidualnych preferencji.

Gra się zdecydowanie najlepiej na 5-6 osób.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: donmakaron »

W porównaniu do 3 edycji (podstawka której była grą tylko 6 osobową zasadniczo), jest dużo lepiej i myślę, że można pograć poniżej 5 osób. Nie kupowałbym do grania na 3 osoby, bo to jak kupować autobus do przewozu dwóch osób. Autobus służy do przewozu dużej liczby osób, a Twilight Imperium służy do grania w dużą liczbę osób. Niemniej jako ciekawostka, nauka zasad czy jak raz na jakiś czas nie uda się skleić większej ekipy, w 4 edycję spokojnie można zagrać w 3-4 osoby. Wariant 4 osobowy rzeczywiście kuleje z powodu wyboru wszystkich kart strategii.
Strud
Posty: 313
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 39 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: Strud »

W grze na 3 os może być jeden problem - skok na lidera (np. najazd na home). W grach na więcej osób oczywiście też tez występuje, ale tam przeważnie mogą zrobić to tylko sąsiedzi, a przy tym ryzykują odsłonięciem się przed pozostałymi. Do tego dochodzą konflikty lokalne, które mogą ograniczać ten efekt.

We 3 tych dźwigni nie ma i jest niemal pewne, że wystąpi gra 2 na 1..
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: stalker7 »

Hmm gdyby dać 4 gracza bota, który mógłby być kontrolowany jakąś mechaniką polityki lub czymś co miałoby wpływ kto akurat w tej turze będzie wykonywać jego turę mogłoby usprawnić grę na 3 i wzmocnić siłę polityki. Tak na szybko może licytacja wpływów tak jak przy agendach itp.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 78 times
Been thanked: 102 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: michaldz1 »

Na forum na stronie Galakty jest informacja, że gra już jest w transporcie.
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: dżodżo »

Co do różnych składów osobowych to wiadomo - na 6 osób zdecydowanie najlepiej, na 5 - w porządku, ale sposób balansowania z podręcznika nie jest zbyt fortunny - tu polecam przejrzeć inne z bgg. 4 osoby to zdecydowanie najsłabszy skład. Wszystkie dostępne karty strategii sporo ujmują główkowania. W 3 osoby ujdzie, ale nie poleciłbym kupowania z myślą o takim składzie. Mało jest tego poczucia wielkiego konfliktu, gra sporo traci.

Na 3, 4 osoby nie jestem zwolennikiem wyciągania Ti, wtedy na stół wjedzie zapewne Mage Knight - czas podobny.
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Twilight Imperium 4 ed

Post autor: Cyel »

Twilighta bardzo łatwo się tłumaczy, robiłem to wiele razy. Ogromna większość informacji jest na karcie gracza, gdy nowy gracz mnie o coś pyta, odsyłam go do jego karty frakcji, bo to tam jest napisane co i w jakiej kolejności się w grze robi. W większości wypadków okazuje się, że odpowiedź tam jest.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: pinata »

Matka jest tylko jedna.

W niektórych sklepach jest informacja, że zamówienia na matkę przyjmowane są tylko do poniedziałku 2019-01-07.
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Szaweł »

Galakta właśnie udostępniła obstrukcję oraz kompot z zasad. Masterzy TI niechaj się szybko biorą za czytanie zasad i informowanie żółtodziobów (w tym mnie samego) o liczbie błędów. ;)
Ostatnio zmieniony 09 sty 2019, 08:57 przez Szaweł, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: yrq »

Szaweł pisze: 08 sty 2019, 19:41 o ilości błędów. ;)
liczbie

Sorry, sam się prosiłeś :D
Na razie zobaczyłem, że nie wszystko z Living Rules Reference zostało przetłumaczone.
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Szaweł »

yrq pisze: 09 sty 2019, 00:17
Szaweł pisze: 08 sty 2019, 19:41 o ilości błędów. ;)
liczbie

Sorry, sam się prosiłeś :D
Touché :)
yrq pisze: 09 sty 2019, 00:17 Na razie zobaczyłem, że nie wszystko z Living Rules Reference zostało przetłumaczone.
Czy są to jakieś istotne braki?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: yrq »

Póki co widziałem brak takich drobnych wyjaśnień, jak np. że planeta w systemie sąsiaduje z tym systemem, czy co robić jeśli gracz jest zmuszony umieścić żeton dowodzenia w systemie kiedy wyczerpie ich pulę w zapasach. Takie niby drobnostki, ale wiadomo o nich od wielu miesięcy (marzec 18) i szkoda, że nie zostały wprowadzone.
ODPOWIEDZ