Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Dwntn »

Moi drodzy,

Chyba czas założyć nowy wątek :-D
Nie powiem jak się jaram, bo łunę widać z orbity :-)


Obrazek

Szeroki opis zapowiedzi na moim blogu ZnadPlanszy

Kompleksowe spojrzenie na zmiany w TI4 na moim blogu ZnadPlanszy



Pozostałe materiały prasowe z sieci

Oficjalna zapowiedź FFG: https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... h-edition/

Ekskluzywny pre-order: https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... r-program/

Opis różnic pomiędzy czwartą a trzecią edycją: https://www.fantasyflightgames.com/en/p ... h-edition/

>>> Instrukcje do czwartej edycji Twilight Imperium <<<

Pozdrawiam,

- K.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2017, 02:07 przez Dwntn, łącznie zmieniany 10 razy.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: kaimada »

Na razie chyba tylko jeden niepewny screen to potwierdza?

Ja się spodziewałem tradycyjnego wydania w 2015. Nie było. Spodziewałem się rok temu na GenConie po świątecznej kartce. Cisza.

W tym roku się nawet nie łudziłem.

Może jednak się ziści?
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: hamish »

Może coś jest na rzeczy. Na allegro pojawiają się na sprzedaż używki...
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Dwntn »

kaimada pisze:Na razie chyba tylko jeden niepewny screen to potwierdza?

Ja się spodziewałem tradycyjnego wydania w 2015. Nie było. Spodziewałem się rok temu na GenConie po świątecznej kartce. Cisza.

W tym roku się nawet nie łudziłem.

Może jednak się ziści?
Świąteczna kartka była dwa lata temu i zrobiła ogromny szum w internecie. Jak na ironię, następnego lata ukazały się Zakazane Gwiazdy, ale coś mi mówi że FFG tą kartką testował reakcje graczy a ogromną ilość entuzjazmu (oraz rozstanie z GW) mogły się przyczynić do przyspieszenia planów wydania nowej edycji.

- K.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Wallenstein »

Jako posiadający komplet poprzedniej edycji, nie jaram się jakoś specjalnie, ale jestem ciekaw co będzie zmienione.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: kaimada »

Dwntn pisze:
kaimada pisze:Na razie chyba tylko jeden niepewny screen to potwierdza?

Ja się spodziewałem tradycyjnego wydania w 2015. Nie było. Spodziewałem się rok temu na GenConie po świątecznej kartce. Cisza.

W tym roku się nawet nie łudziłem.

Może jednak się ziści?
Świąteczna kartka była dwa lata temu i zrobiła ogromny szum w internecie. Jak na ironię, następnego lata ukazały się Zakazane Gwiazdy, ale coś mi mówi że FFG tą kartką testował reakcje graczy a ogromną ilość entuzjazmu (oraz rozstanie z GW) mogły się przyczynić do przyspieszenia planów wydania nowej edycji.

- K.
Rzeczywiście mi się pomieszało :).
W 2015 byłem w takim razie pewien - zachowany cykl wydawniczy TI i ta kartka...
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Zet »

Oby zrobili tę edycję w wersji dopasowanej do obecnych czasów i trendów, czyli na 2-4 godziny i grywalne także na 3-4 osoby :-)
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Zorak »

Ciekawe jakie beda zmiany. Mam kompletna 3ed i czas od ostatniej gry licze w latach. Gdyby czas gry udalo sie zmiescic w 4h to juz jest szansa ze sie skusze. Chyba ze mechanicznie gra sie znacznie zmieni.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: misioooo »

Zet pisze:Oby zrobili tę edycję w wersji dopasowanej do obecnych czasów i trendów, czyli na 2-4 godziny i grywalne także na 3-4 osoby :-)
Zet, to akurat kwestia gustu. to tylko i wyłącznie twoje zdanie, że gry powinny "w tych czasach" być na taki czas i tylu graczy. Mi pasuje 6-8h świetnej zabawy i 5+ graczy. Przy 3-4 będzie politykowania i sojuszy, że hoho! Wg mnie gra tylko na takich zmianach by straciła tę subtelną otoczkę w postaci potężnej "gry nad stołem". I ja wiem co będzie :)
Będzie wymagana aplikacja i okulary 3D do rozstrzygania bitew kosmicznych! :twisted:
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: toblakai »

Znając dzisiejsze trendy to musi być maksymalnie 2h, wariant solo i wariant dla dwóch graczy.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: ariser »

Zapomniałeś o coopie i trybie 1 vs many.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: koczkodan »

ciekawe czy doczekamy wersji pl
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: misioooo »

koczkodan pisze:ciekawe czy doczekamy wersji pl
Nieee... Będzie niezależne językowo bez instrukcji nawet :) 2kg plastiku i będzie superaśne :twisted:
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: karawanken »

Myślę, że jeśli faktycznie wyjdzie 4 edycja to o polską wersję możemy być spokojni. Ja na pewno taką kupię.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Dwntn »

karawanken pisze:Myślę, że jeśli faktycznie wyjdzie 4 edycja to o polską wersję możemy być spokojni. Ja na pewno taką kupię.
Po kilku latach aktywnego promowania TI, gdzie budowałem świadomość graczy na konwentach, spotkaniach w MDKach, klubach i planszo-kawiarniach oraz przełamywałem się przez góry lodowe narosłych mitów, uważam że pomimo faktu iż TI ostatecznie wygrało walkę o dominację z popularnym niegdyś Eclipsem, wciąż jest to gra niszowa. Dla wielu ludzi spędzenie 5-6h przy stole to wciąż spora ilość czasu. Zdecydowanie łatwiej jest im spędzić tyle czasu przy Grze o Tron, jako że Fantastyka zawsze cieszyła się w Polsce większym braniem niż Sci-fi.

Myślę, że Galakta zrobiłaby ogromny krok naprzód wydając 4 edycję po polsku. Nie wróżę ogromnej sprzedaży, przynajmniej na początku. Samo pojawienie się, jednak, polskiej edycji sprawiłoby że w świadomości graczy dotarłaby w końcu myśl że TI to gra dla graczy. To nie jakiś mityczny kolos, który pożera ludzi i grają w niego tylko bogowie, ale mogą grać osoby takie jak "ja i ty". Wydanie TI PL byłoby także skokiem ewolucyjnym dla wydawnictwa, pokazując że mają ugruntowaną pozycję i że rynek jest w końcu gotów na przyjęcie tak rozbudowanej gry (rekordowy czas w jakim rozszedł się poprzedni dodruk TI w Polsce pokazuje że to prawda).

Trzymam zatem kciuki za Galaktę i w razie czego służę pomocą przy ew. tłumaczeniu :)

ariser pisze:Zapomniałeś o (...) trybie 1 vs many.
Nie zapomniał, tryb 1 vs many jest de mode :)

- K.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: pinata »

Zet pisze:Oby zrobili tę edycję w wersji dopasowanej do obecnych czasów i trendów, czyli na 2-4 godziny [...]
Oby nie. Nie róbmy przystawki z głównego dania.

Gruntowne usystematyzowanie reguł jest tym, czego potrzebuje Twilight Imperium. Głównie w kontekście najbardziej nietypowych kart akcji, polityki i zdolności rasowych. Wzajemne interakcje między tymi elementami są tak nieokreślone, że przeciętny Muaat lub prosty Sardakk nie wie, jak grać.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: karawanken »

Dwntn pisze:
Myślę, że Galakta zrobiłaby ogromny krok naprzód wydając 4 edycję po polsku. Nie wróżę ogromnej sprzedaży, przynajmniej na początku. Samo pojawienie się, jednak, polskiej edycji sprawiłoby że w świadomości graczy dotarłaby w końcu myśl że TI to gra dla graczy. To nie jakiś mityczny kolos, który pożera ludzi i grają w niego tylko bogowie, ale mogą grać osoby takie jak "ja i ty". Wydanie TI PL byłoby także skokiem ewolucyjnym dla wydawnictwa, pokazując że mają ugruntowaną pozycję i że rynek jest w końcu gotów na przyjęcie tak rozbudowanej gry (rekordowy czas w jakim rozszedł się poprzedni dodruk TI w Polsce pokazuje że to prawda).

- K.
Ja dokladnie tak widziałem TI kiedy pierwszy raz zobaczyłem grę na Rebelu w początkach mojej przygody z planszówkami (dobre 10 lat temu). Wydawało mi się niemożliwością, że ktoś wydaję tyle na jedną grę. Polskie zasady, które były dołączone do pobrania wydawały się jakąś abstrakcją. Teraz z chęcią bym zagrał.

Osobiście uważam, że FFG ma ogromny problem z TI. W końcu to "ta" gra, mityczna legenda przekazywana wśród geeków. Ciężką ten temat ugryźć bo z jednej strony chciało by się zrobić grę prostszą która wiecej osób kupi. Ale z drugiej strony zbyt daleko idące uproszczenia rozsierdzą "prawdziwych graczy" którzy na każdym kroku będą podkreślać, że nie jest to prawdziwy TI bo jedyna prawilna jest 3ed.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Dwntn »

karawanken pisze: Osobiście uważam, że FFG ma ogromny problem z TI. W końcu to "ta" gra, mityczna legenda przekazywana wśród geeków. Ciężką ten temat ugryźć bo z jednej strony chciało by się zrobić grę prostszą która wiecej osób kupi. Ale z drugiej strony zbyt daleko idące uproszczenia rozsierdzą "prawdziwych graczy" którzy na każdym kroku będą podkreślać, że nie jest to prawdziwy TI bo jedyna prawilna jest 3ed.
Właśnie z tego powodu jestem spokojny. FFG zostało pierwotnie założone w celu wydania pierwszej edycji TI. Christian Petersen hołubi ten tytuł i jak dotąd bardzo ostrożnie podchodzono do sprawy wydania każdej kolejnej edycji. Historia pokazuje, że każda kolejna edycja była bardziej rozbudowana, zawierając w podstawce całą zawartość poprzednich edycji, rozbudowując to dalej. Trzecia edycja, jak słusznie zauważyłeś urosła do rangi prawdziwej legendy i ludzie z FFG zdają sobie z tego sprawę. Myślę, że kolejnemu wydaniu towarzyszy ogromna ilość przygotowań, planowania oraz że dostaniemy produkt przede wszystkim poprawiony względem poprzedniej edycji, odświeżony wizualnie.

O jakość gry bym się nie obawiał. Jedyną obawę mam co do ilości dodatków, wziąwszy pod uwagę poczynania FFG na polu strategii marketingowej dotychczasowych produktów. Z drugiej strony - oczekiwania graczy i fakt że TI4 musi przebić efektem "wow" poprzednią edycję żeby wkupić się w łaski wieloletnich fanów. Czas pokaże. Do GenCon na szczęście już niedaleko.

- K.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 797
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 26 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Michał M »

Chyba pora zawiesić polowanie na Shards of the Throne.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Bary »

ariser pisze:Zapomniałeś o coopie i trybie 1 vs many.
I aplikacji! :D

@Dwntn O polską wersje jestem raczej spokojny. Galakta obecnie znacznie chętniej wchodzi w ciężkie tytuły niż jeszcze kilka lat temu.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Piehoo »

Oj tam, nikt nie broni fanatykom nadal grać w 3ed. Jeżeli na pudełku podadzą 40min na gracza to nie powinno być zawodu. :)
Ja marzę o takiej epickiej grze, która będzie rozwijana przez nowe frakcje. (RIP Forbidden Stars) Nie koniecznie musi to być akurat TI4.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: AkitaInu »

Dwntn pisze:
karawanken pisze:Myślę, że jeśli faktycznie wyjdzie 4 edycja to o polską wersję możemy być spokojni. Ja na pewno taką kupię.
Po kilku latach aktywnego promowania TI, gdzie budowałem świadomość graczy na konwentach, spotkaniach w MDKach, klubach i planszo-kawiarniach oraz przełamywałem się przez góry lodowe narosłych mitów, uważam że pomimo faktu iż TI ostatecznie wygrało walkę o dominację z popularnym niegdyś Eclipsem, wciąż jest to gra niszowa. Dla wielu ludzi spędzenie 5-6h przy stole to wciąż spora ilość czasu. Zdecydowanie łatwiej jest im spędzić tyle czasu przy Grze o Tron, jako że Fantastyka zawsze cieszyła się w Polsce większym braniem niż Sci-fi.

Myślę, że Galakta zrobiłaby ogromny krok naprzód wydając 4 edycję po polsku. Nie wróżę ogromnej sprzedaży, przynajmniej na początku. Samo pojawienie się, jednak, polskiej edycji sprawiłoby że w świadomości graczy dotarłaby w końcu myśl że TI to gra dla graczy. To nie jakiś mityczny kolos, który pożera ludzi i grają w niego tylko bogowie, ale mogą grać osoby takie jak "ja i ty". Wydanie TI PL byłoby także skokiem ewolucyjnym dla wydawnictwa, pokazując że mają ugruntowaną pozycję i że rynek jest w końcu gotów na przyjęcie tak rozbudowanej gry (rekordowy czas w jakim rozszedł się poprzedni dodruk TI w Polsce pokazuje że to prawda).

Trzymam zatem kciuki za Galaktę i w razie czego służę pomocą przy ew. tłumaczeniu :)

ariser pisze:Zapomniałeś o (...) trybie 1 vs many.
Nie zapomniał, tryb 1 vs many jest de mode :)

- K.
Tu sie nie zgodze z ta walka z eclipsem. Raz ze to dwie rozne gry dla roznych graczy a dwa ze na forum czy fb nie chwala sie ludzie co chwila ze kupili albo zagrali w eclipsa. To nie jest zaden wyczyn i nie trzeba do tego 6 albo 8 godzin j chwalenia sie tym :) Wiec po prostu tego nie widac, w przeciwienstwie do ti3 ;)
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Zorak »

Jesli zrobia to na zasadzie ze 4ed ma wszystko to co 3ed z dodatkami a dodatki do 4ed to cos zupelnie nowego to wszyscy beda zadowoleni.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
lighting
Posty: 254
Rejestracja: 18 sie 2006, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: lighting »

karawanken pisze: Osobiście uważam, że FFG ma ogromny problem z TI. W końcu to "ta" gra, mityczna legenda przekazywana wśród geeków. Ciężką ten temat ugryźć bo z jednej strony chciało by się zrobić grę prostszą która wiecej osób kupi. Ale z drugiej strony zbyt daleko idące uproszczenia rozsierdzą "prawdziwych graczy" którzy na każdym kroku będą podkreślać, że nie jest to prawdziwy TI bo jedyna prawilna jest 3ed.
Poradzą sobie, tak jak to zrobili z moim ukochanym dungeon crawlerem - Descent 1ed. To też była dla FFG kura znosząca złote jajka, więc zrobili 5 dodatków, a potem..
Descent 2nd edition, wykastrowane, czas rozgrywki spadł do 2h, gra stała się casualowa. Oczywiście dodatki - na dzień dzisiejszy jest ich już chyba 10.

Z TI mogą pójść podobnym tropem i będę tego bardzo żałował, bo gram tylko w wielkie gry.
lighting
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Dwntn »

AkitaInu pisze:
Dwntn pisze:
karawanken pisze:Myślę, że jeśli faktycznie wyjdzie 4 edycja to o polską wersję możemy być spokojni. Ja na pewno taką kupię.
Po kilku latach aktywnego promowania TI, gdzie budowałem świadomość graczy na konwentach, spotkaniach w MDKach, klubach i planszo-kawiarniach oraz przełamywałem się przez góry lodowe narosłych mitów, uważam że pomimo faktu iż TI ostatecznie wygrało walkę o dominację z popularnym niegdyś Eclipsem, wciąż jest to gra niszowa. Dla wielu ludzi spędzenie 5-6h przy stole to wciąż spora ilość czasu. Zdecydowanie łatwiej jest im spędzić tyle czasu przy Grze o Tron, jako że Fantastyka zawsze cieszyła się w Polsce większym braniem niż Sci-fi.

Myślę, że Galakta zrobiłaby ogromny krok naprzód wydając 4 edycję po polsku. Nie wróżę ogromnej sprzedaży, przynajmniej na początku. Samo pojawienie się, jednak, polskiej edycji sprawiłoby że w świadomości graczy dotarłaby w końcu myśl że TI to gra dla graczy. To nie jakiś mityczny kolos, który pożera ludzi i grają w niego tylko bogowie, ale mogą grać osoby takie jak "ja i ty". Wydanie TI PL byłoby także skokiem ewolucyjnym dla wydawnictwa, pokazując że mają ugruntowaną pozycję i że rynek jest w końcu gotów na przyjęcie tak rozbudowanej gry (rekordowy czas w jakim rozszedł się poprzedni dodruk TI w Polsce pokazuje że to prawda).

Trzymam zatem kciuki za Galaktę i w razie czego służę pomocą przy ew. tłumaczeniu :)

ariser pisze:Zapomniałeś o (...) trybie 1 vs many.
Nie zapomniał, tryb 1 vs many jest de mode :)

- K.
Tu sie nie zgodze z ta walka z eclipsem. Raz ze to dwie rozne gry dla roznych graczy a dwa ze na forum czy fb nie chwala sie ludzie co chwila ze kupili albo zagrali w eclipsa. To nie jest zaden wyczyn i nie trzeba do tego 6 albo 8 godzin j chwalenia sie tym :) Wiec po prostu tego nie widac, w przeciwienstwie do ti3 ;)
Nie chodzi o chwalenie. Znam wiele osób które niegdyś grały w Eclipse a przeszły na stronę TI, uznając je za nadrzędny tytuł. Swego czasu w internecie także pisało się wiele o Eclipse, czy to w formie dyskusji na forach/FB czy w formie relacji z rozgrywek. Jest coś w tym że ludzie może aż tak się już nie afiszują z rozgrywkami. Nie twierdzę też że nie ma ludzi którzy nie grają w Eclipse. To nie jest zła gra i ma swoje zalety. Niemniej jednak jest bardzo zauważalny trend że już się o Eclipsie nie mówi a o TI wręcz odwrotnie - coraz więcej. Nawet nowi gracze, którzy chcą poznawać gry 4x pytają w pierwszej kolejności o TI, co świadczy o tym iż jest on obecny bardziej w świadomości graczy niż inne tytuły. Na niekorzyść Eclipsa działa też fakt, że nie jest to już produkt rozwijany, podczas gdy TI prawdopodobnie doczeka się nowej odsłony, jeśli przeciek okaże się prawdziwą informacją.

- K.
ODPOWIEDZ