The Lost Expedition / Zaginiona Ekspedycja (Peer Sylvester)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

The Lost Expedition / Zaginiona Ekspedycja (Peer Sylvester)

Post autor: misioooo »

The Lost Expedition
Taki tworek nadający się do gry solo, kooperacyjnie oraz 1vs1. Prowadzimy śmiałków na wyprawę po skarby i sławę. Z tego co wyczytałem - gra poziomem trudności na poziomie Piętaszka (czyli truuudno!) i klimatem troszkę jak Wiarusy (Grizzled) - idzie ładnie, by nagle w jednym momencie się poszło wszystko kochać ;P

Ktoś może grał? Ja zamówiłem sobie, ale jeszcze chwila zanim do mnie dotrze.

Dziwię się też, że jakoś cicho na naszym forum o tym tytule - wszak na BGG i na ryjkoksiędze dość często się ostatnio ten tytuł przewija - generalnie same dobre/bardzo dobre opinie zbiera. Mnie zainteresował pod kątem rozgrywek solo - talia kart, kilkanaście małych znaczniczków łątwo w kieszeń/torbę zapakować :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 141 times
Been thanked: 42 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: elbruus »

Trochę drogo, 100 zł za +/- 130 kart i 2 pionki.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: Piehoo »

elbruus pisze:Trochę drogo, 100 zł za +/- 130 kart i 2 pionki.
Na usprawiedliwienie tej gry warto dodać że jest to praktycznie 130 unikalnych (pięknych!) grafik. Duże karty, zdecydowanie grubsze i lepszej jakości niż np. Dixit czy Tajemnicze Domostwo. Raczej lżejsza pozycja, ale całkiem przyjemna. Jak będzie okazja to chętnie zagram.
Jakiś czas temu nagrywałem rozgrywkę.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: c08mk »

elbruus pisze:Trochę drogo, 100 zł za +/- 130 kart i 2 pionki.
Ostatnio nabyłem Airborne Commander z drugiej ręki i wiem, że było warto, a zawartość i cena podobne jak tutaj.
Na razie poczekam na komentarz z gameplayea Lost Expedition.
Swoją drogą czy pan misiooo specjalnie robi hypey na gry o inicjałach LE?
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: pioma10 »

Piehoo pisze: Na usprawiedliwienie tej gry warto dodać że jest to praktycznie 130 unikalnych (pięknych!) grafik.
A tak się zapytam. Skąd macie dodatkowych 50 kart?
W moim egzemplarzu są 73 karty.
Zgodnie z:
https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem5459941
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: misioooo »

c08mk pisze:Swoją drogą czy pan misiooo specjalnie robi hypey na gry o inicjałach LE?
Misie graywają tylko w LE więc tak - celowy zabieg :twisted:
Drodzy wydawcy - jak chcecie by misio hajpował - gra musi mieć inicjały LE :lol:
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: konrad.rymczak »

misioooo pisze:
c08mk pisze:Swoją drogą czy pan misiooo specjalnie robi hypey na gry o inicjałach LE?
Misie graywają tylko w LE więc tak - celowy zabieg :twisted:
Drodzy wydawcy - jak chcecie by misio hajpował - gra musi mieć inicjały LE [emoji38]
Legendary Encounters
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: misioooo »

konrad.rymczak pisze:
misioooo pisze:
c08mk pisze:Swoją drogą czy pan misiooo specjalnie robi hypey na gry o inicjałach LE?
Misie graywają tylko w LE więc tak - celowy zabieg :twisted:
Drodzy wydawcy - jak chcecie by misio hajpował - gra musi mieć inicjały LE [emoji38]
Legendary Encounters
To już dawno hajpowałem :) Ale tak - było "u misia"!
Swoją drogą niesamowity troszkę zbieg okoliczności... Coś wietrzę tutaj jakiś głębszy spisek, może nawet wpływ sił wyższych/pozaziemskich!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: c08mk »

Cisza w temacie. Pewnie gra okazała się "taka o"?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: misioooo »

c08mk pisze:Cisza w temacie. Pewnie gra okazała się "taka o"?
Ja czekam na dostawę. Przyjdzie razem z Handful of Stars Wallace'a ;P Tylko coś tego HoS nie widać :( Niby już rozsyłają z poprawionymi kartami, ale...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: kaspers »

c08mk pisze:Cisza w temacie. Pewnie gra okazała się "taka o"?
Gra jest wizualnie bardzo ciesząca oko (ogromne karty, ładny, klimatyczny styl graficzny), gameplay także przyjemny - relaksuje. Największy zarzut to chyba fakt, że strasznie dużo zależy od dociągu kart. Gra może być banalna, ale może być też praktycznie nie do przejścia.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: zakwas »

Dodam, że wydawca chce zrobić polską instrukcję, którą to własnie tłumaczę.
A w zasadzie, to już w 95% przetłumaczyłem, tylko czekam aż poczta łaskawie dostarczy moją grę, żeby oddać w pełni świadome tłumaczenie, bo jeszcze w to nie grałem. ;)

Także nie wykluczona jest jakaś wersja multilanguage, czy coś takiego. Z samej instrukcji wynika, że gra całkiem ciekawa, ale faktycznie może być losowa w stylu np. Pandemii, gdzie też możemy mieć spacerek, lub możemy zostać zniszczeni.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: playerator »

Skąd można dorwać te dodatki? Ktoś już ma?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: pkajak »

kaspers pisze:Gra może być banalna, ale może być też praktycznie nie do przejścia.
To jest mój największy zarzut do The Lost Expedition - nierówne rozgrywki. Pomijając wspomnianą loterię związaną z trudnością mechanicznie gra idealna do rozgrywek jednoosobowych. W dwie osoby kooperacja jeszcze działa sensownie, a wariant rywalizacyjny jest bardzo przyjemny. Przy trzech graczach mamy mniej wyborów (tylko cztery karty na rundę) a bazowa długość trasy jest taka sama jak w dwie osoby, czyli sześć. Moim zdaniem to najgorsza konfiguracja, bo jest stosunkowo niewiele opcji aby wykorzystać pomijanie przyszłych kart lub zamieniać ich kolejności. Przy czterech i pięciu osobach mamy wciąż tylko po cztery karty, ale dłuższe trasy dają więcej takich ciekawych decyzji. Niestety im większa liczba osób przy stole tym łatwiej wyłączyć się z dyskusji przy rozpatrywaniu etapu wyprawy, a rozgrywka aż prosi się o gracza alfa przy wybieraniu opcji z czerwonych pól i podejmowaniu decyzji o wdrażaniu efektów opcjonalnych.
Jeśli ktoś szuka klimatu podróżniczego to niestety trzeba sobie dopowiadać. Z jednej strony grafiki i tytuły kart łatwo powiązać z efektami, ale z drugiej bardzo łatwo jest skupić się tylko i wyłącznie na warstwie mechanicznej i optymalizować decyzje.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: misioooo »

pkajak pisze:
kaspers pisze:Gra może być banalna, ale może być też praktycznie nie do przejścia.
To jest mój największy zarzut do The Lost Expedition - nierówne rozgrywki. Pomijając wspomnianą loterię związaną z trudnością mechanicznie gra idealna do rozgrywek jednoosobowych. W dwie osoby kooperacja jeszcze działa sensownie, a wariant rywalizacyjny jest bardzo przyjemny. Przy trzech graczach mamy mniej wyborów (tylko cztery karty na rundę) a bazowa długość trasy jest taka sama jak w dwie osoby, czyli sześć. Moim zdaniem to najgorsza konfiguracja, bo jest stosunkowo niewiele opcji aby wykorzystać pomijanie przyszłych kart lub zamieniać ich kolejności. Przy czterech i pięciu osobach mamy wciąż tylko po cztery karty, ale dłuższe trasy dają więcej takich ciekawych decyzji. Niestety im większa liczba osób przy stole tym łatwiej wyłączyć się z dyskusji przy rozpatrywaniu etapu wyprawy, a rozgrywka aż prosi się o gracza alfa przy wybieraniu opcji z czerwonych pól i podejmowaniu decyzji o wdrażaniu efektów opcjonalnych.
Jeśli ktoś szuka klimatu podróżniczego to niestety trzeba sobie dopowiadać. Z jednej strony grafiki i tytuły kart łatwo powiązać z efektami, ale z drugiej bardzo łatwo jest skupić się tylko i wyłącznie na warstwie mechanicznej i optymalizować decyzje.
pkajak grałeś w każdym składzie i to faktyczne twoje odczucia po rozegraniu kilku(nastu) gier? Ja to biorę właśnie z zamysłem solo/2 osoby :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: pkajak »

misioooo pisze:
pkajak pisze:
kaspers pisze:Gra może być banalna, ale może być też praktycznie nie do przejścia.
To jest mój największy zarzut do The Lost Expedition - nierówne rozgrywki. Pomijając wspomnianą loterię związaną z trudnością mechanicznie gra idealna do rozgrywek jednoosobowych. W dwie osoby kooperacja jeszcze działa sensownie, a wariant rywalizacyjny jest bardzo przyjemny. Przy trzech graczach mamy mniej wyborów (tylko cztery karty na rundę) a bazowa długość trasy jest taka sama jak w dwie osoby, czyli sześć. Moim zdaniem to najgorsza konfiguracja, bo jest stosunkowo niewiele opcji aby wykorzystać pomijanie przyszłych kart lub zamieniać ich kolejności. Przy czterech i pięciu osobach mamy wciąż tylko po cztery karty, ale dłuższe trasy dają więcej takich ciekawych decyzji. Niestety im większa liczba osób przy stole tym łatwiej wyłączyć się z dyskusji przy rozpatrywaniu etapu wyprawy, a rozgrywka aż prosi się o gracza alfa przy wybieraniu opcji z czerwonych pól i podejmowaniu decyzji o wdrażaniu efektów opcjonalnych.
Jeśli ktoś szuka klimatu podróżniczego to niestety trzeba sobie dopowiadać. Z jednej strony grafiki i tytuły kart łatwo powiązać z efektami, ale z drugiej bardzo łatwo jest skupić się tylko i wyłącznie na warstwie mechanicznej i optymalizować decyzje.
pkajak grałeś w każdym składzie i to faktyczne twoje odczucia po rozegraniu kilku(nastu) gier? Ja to biorę właśnie z zamysłem solo/2 osoby :)
Nie grałem 4 osoby, ale ponieważ w 5 było ciekawiej niż w 3 to zakładam, że w 4 jest podobnie. To wygląda trochę jakby całe 3+ było dodane dla ukrycia, że twórca kocha Onirima i chciał zrobić grę w tym stylu. Zresztą jak tak teraz o tym myślę, to ta nierówna trudność partii też jest trochę jak w Onirimie, gdzie można albo wlepiać koszmary w najgorszych momentach albo nie mieć problemów z ich omijaniem.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: misioooo »

pkajak pisze:
misioooo pisze:To wygląda trochę jakby całe 3+ było dodane dla ukrycia, że twórca kocha Onirima i chciał zrobić grę w tym stylu. Zresztą jak tak teraz o tym myślę, to ta nierówna trudność partii też jest trochę jak w Onirimie, gdzie można albo wlepiać koszmary w najgorszych momentach albo nie mieć problemów z ich omijaniem.
Czyli jest tak jak być powinno w przygodzie - nigdy nie wiesz co cię spotka i jak się potoczy - może być z górki, albo pod Kilimandżaro :) Ot - standardowa podróż w niezbadane rejony świata, huehue.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: lesar »

playerator pisze:Skąd można dorwać te dodatki? Ktoś już ma?
Jak byś gdzieś zamawiał to chętnie się przyłącze.

Jedna karta dodatku ma numer 99.5. Czemu? Czyżby była wersja gdzie jest 100 kart. Ja mam wersję gdzie jest 56 kart przygód. Ktoś wyjaśni? Tym bardziej że Piehoo wspomniał o 130 kartach razem a ja w pudełku mam zgodnie z instrukcją 73 karty.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
projekt8
Posty: 90
Rejestracja: 17 wrz 2013, 09:33

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: projekt8 »

Czy ktoś jeszcze mógłby podzielić się swoją opinią o grze? Granie w chmurach mówi, że jest klimat i gra działa dobrze niezależnie od liczby graczy. Gra Warta Świeczki, że klimatu trzeba szukać i kiepsko się skaluje w górę. I jak tu teraz zdecydować się na zakup?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: misioooo »

projekt8 pisze:Czy ktoś jeszcze mógłby podzielić się swoją opinią o grze? Granie w chmurach mówi, że jest klimat i gra działa dobrze niezależnie od liczby graczy. Gra Warta Świeczki, że klimatu trzeba szukać i kiepsko się skaluje w górę. I jak tu teraz zdecydować się na zakup?
Kupić, zagrać i zostawić/odsprzedać/wymienić :) ZNam takich, co w pasjansie znajdują klimat i takich, co w eldtritch horror widzą tylko optymalizację... Kwestia gustu, a gustów będzie tyle co grających.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: Xfenix »

A może jakaś informacja o polskiej wersji instrukcji ? :)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: zakwas »

Xfenix pisze:A może jakaś informacja o polskiej wersji instrukcji ? :)
Gotowa, ale nie mogę się porozumieć w sprawie składu tejże z wydawcą. Zamówili u mnie tlumaczenie i nagle cisza. Jak się nie odezwą umieszczę tłumaczenie tak czy inaczej a z nimi rozprawię się pózniej. :/
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: Xfenix »

Od ostatniego wpisu minęło 3 tygodnie.
Udało się posunąć do przodu w sprawie polskiej instrukcji?
Kolejne opinie o grze również wskazane. :)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Lost Expedition - solo/coop/vs w jednym małym pudełeczku

Post autor: zakwas »

No właśnie nie. :(
Jak nie będzie kontaktu, wrzucę na BGG dokument tekstowy z instrukcją PL, bo szkoda, żeby się zmarnowało. A miał być kolorowy pdf od wydawcy... :(
ODPOWIEDZ