Stone Age / Epoka Kamienia (Bernd Brunnhofer)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Filip z Lublina »

czepiaj się, czepiaj;)
w ticket to ride grałem z prawidłowymi regułami(chociaż i tak pewne zastrzeżenia, o których tutaj nie wsponę, bo się okaże, że znowu grałem niezgodnie z regułami[ale to już byłaby wina Kwiatosza;P]);P
wybacznie i bądźcie pozdrowieni
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Stone Age

Post autor: Filippos »

Peace! To ja dziękuję za poprawę humoru. (naprawdę) 8)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: Tommy »

Happosai pisze:heh, swoją drogą, czując jak pełne jadu słowa Tommy'ego łoją mi skórę czułem się tym straszniej widząc jego wpatrzony we mnie avatar;P
hahahahaha, spoko, już mi przeszło (jeszcze raz sorry za zbyt mocne pojechanie), ale fakt - popsułeś sobie grę straszliwie (w zasadzie udało sie Wam zepsuć ją totalnie). jak teraz myślę, jak by przebiegała gra według tego jak Ty grasz (czyli rozumiem, że każdy gracz najpierw stawia wszystko, a potem reszta) to bym tą grę wywalił, albo wprowadził sam zmiany jakieś.

Stawiacie oczywiście ludzików po kolei (po jednym miejscu) - należy pamiętać, że przy 2 graczach możecie obstawić tylko dwa z trzech miejsc: domek - rozmnażanie / pole uprawne - jedzenie / narzędzia. Oczywiście wiecie o tym, że w zbieraniu dóbr również jest ograniczona liczba do 7 ludzików (wszystkich graczy razem) na powiedzmy drewnie czy tez złocie, nie można dostawiać na jakieś dobro na które sie już wcześniej postawiło ludzików, miejscem bez ograniczeń co do ilości jest zdobywanie jedzenia.
jak gracie na 3 osoby wszystkie miejsca specjalne nazwijmy to mogą być obstawione (domek/pole/narzędziownia).

to takie krótkie resume jak chodzi o zasady rozstawiania

teraz już rozumiem brak interakcji, jak wszystko pierwszy gracz mógł sobie wziąć a dopiero reszta myślała co zrobić ze sobą ..... :D

mam tylko jedną nadzieję - że nie jesteście zrażeni do tej gry i teraz jak zagracie z zasadami poprawnymi to zrozumiesz, że ta gra to po prostu LUX pozycją :D (dla mnie No.2 po AOE3)


EDIT: Filippos już Ci zazdroszczę, że masz ten mini dodatek - strasznie mi się spodobały te budynki :!: :!: :!: :D
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Filip z Lublina »

heh, niestety grę wymieniłem niedługo po zakupie i pierwszych partiach;P ale jakby się tak zastanowić, to nie żałuję bo dzięki temu też mam swój nr.2 - Shoguna;)

Ps.Tommy, jeśli będziesz na pionku i znajdziesz chwilę, to bardzo chętnie spróbuję SA(zakładając, że będzie) z poprawnymi zasadami:)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Stone Age

Post autor: jax »

Happosai pisze:heh, niestety grę wymieniłem niedługo po zakupie i pierwszych partiach;P
Nie masz co zalowac - entzuzjam nieco by ci opadl jakbys zobaczyl schemat pt. kazdy obowiazkowo jak najszybciej wstawia ludzika do jednego z trzech domkow w kazdej rundzie gry (a jak teraz nie wstawie do domku X to w nastepnej sie uda, a przeciwnik jak teraz nie wstawi do Y to nic straconego w kolejnej to zrobi itd. wyrownuje sie to wszystko, wyrownuje, wyrownuje..... no ale moze ja za wiele oczekuje, to chyba ma byc prosta gra rodzinna, no bo skoro zostala nominowana do SdJ...... :twisted: :twisted: (wystarczy poptrzec jakie tam gry teraz nominuja :twisted: ).

Ale i tak byla lepsza niz sie spodziewalem :wink:

No i teraz ja przyjmuje na klate fale atakow :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Filip z Lublina »

jax - strzeż się wzroku Tommy'ego.....
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Stone Age

Post autor: gath »

Witam.
Tommy piszesz: "jak gracie na 3 osoby wszystkie miejsca specjalne nazwijmy to mogą być obstawione (domek/pole/narzędziownia)" - czy na pewno tak gracie? W instrukcji jest napisane, że przy grze w 2-3 osoby tylko dwa z trzech budynków mogą być obstawione w jednej rundzie :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: Tommy »

gath pisze:Witam.
Tommy piszesz: "jak gracie na 3 osoby wszystkie miejsca specjalne nazwijmy to mogą być obstawione (domek/pole/narzędziownia)" - czy na pewno tak gracie? W instrukcji jest napisane, że przy grze w 2-3 osoby tylko dwa z trzech budynków mogą być obstawione w jednej rundzie :)
Pozdrawiam.
Tak, tak, biję się w pierś trochę za szybko w pracy napisałem to a myślałem poprawnie, ale masz całkowitą rację na 4 osoby można wykorzystać 3 miejsca a w grze zarówno 2 jak i 3 graczy możesz zająć tylko 2 miejsca.
jax pisze:
Happosai pisze: No i teraz ja przyjmuje na klate fale atakow :)
Nie, spokojnie, ja jestem wielkim fanem, ale rozumiem, że komuś się może nie podobać, natomiast happosai oberwał ode mnie ze względu na bzdury pod tytułem brak interakcji, zajęcie wszystkich miejsc etc. - ale wniknęło to niestety z błędnego opanowania instrukcji - co później wyszło z dyskusji - szkoda, bo ja uważam, że każdemu ta gra ma szansę się spodobać, a poszła na sell szybciutko po kilku partiach.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: Tommy »

A z innych rzeczy - graliśmy pierwszy raz wczoraj z dodatkiem "Nowe chatki" - 6 dodatkowych budynków ze Spielboxa - powiem tylko tyle: mniam. Budyneczki cieszyły się zasłużoną uwagą natychmiast jak pojawiały się na stole odwrócone.

Polecam dodatek, chociaż masakrycznie drogi jak się go sprowadzi w stosunku do samej gry. Mnie gra kosztowała 89pln a dodatek 6 chatek 32 :shock: ale co tam, warto było :D
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Filip z Lublina »

jak wydadzą dodatek zwiększający interakcję to pokocham tę grę jak Wy;P
adam.lakomy
Posty: 239
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:30
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stone Age

Post autor: adam.lakomy »

A co te chatki maja takiego czego nie maja podstawowe?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mst »

Oprócz PZ dają stały dopływ surowca lub jednorazowy wzrost ilości ludzi/ilości narzędzi/poziomu produkcji żywności.
Szczegóły (po angielsku) możesz poznać tutaj.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
adam.lakomy
Posty: 239
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:30
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stone Age

Post autor: adam.lakomy »

Ciekawe Ciekawe :)
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Maras »

Czy można gdzieś jeszcze kupić ten numer Spielboxa?
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Stone Age

Post autor: gath »

Ten numer (Almanach) można kupić bezpośrednio na spielbox.de za bodajże 7euro + 2 euro wysyłka - czyli drogo jak na 6 budynków. Może ktoś z polski jest prenumeratorem wtedy można poprosić by kupił przy okazji kilka numerów dla zainteresowanych (ja poproszę - pokrywam koszta wysyłki w Polsce)
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Stone Age

Post autor: dragon77 »

Owned ! :D

No i pierwsza rozgrywka z żonką za nami. Ależ się działo... Najpierw Kasia podliczyła swoje punkty i dojechała do 149 oczek, gdzie ja byłem na 79 :) Gdy zacząłem liczyć dodatkowe premie okazało się, że na końcu mam... 150 pkt. !!!!!!!!! :D

Ale Kasia spytała czy surowce na własnej planszy mają jakąś punktację - hmmm... zajrzałem w instrukcję i... zamarłem, bo okazało się, że za każdy surowiec dostaje się 1 pkt, a więc ja powędrowałem na 154 pkt, a Kasia 1, 2, 3, 4 ,5 ,6... i finalnie zdobyła 155 pkt, czyli o 1 (! :evil: ! :evil: ! :evil: ! :evil: !) więcej ode mnie...

Wiele razy gdzieś tam czytałem, że na 2 osoby gra "nie chodzi" - otóż BZDURA !!! Bawiliśmy się we dwójkę świetnie ! Klimat lekki, ale emocji naprawdę nie brakuje. No i fakt, że gdy 2 ludków na polowaniu po raz pierwszy przyniosło Kasi 1 jedzenie, to śmialiśmy się, że skubańcy we dwójkę przynieśli jedną, malutką, lekko podgniłą jagódkę... :mrgreen:
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: janekbossko »

hehehe ciesze sie ze podobala sie wam rozgrywka :)
Stone Age jest swietna gra. Zastanawia mnie ilosc punktów ktore zdobyliscie, jak skonczyla sie gra? tzn z jakiego powodu? budynki czy karty sie wyczerpaly?

imo troche malo tych punktów nastukaliście ;) ale kilka gier minie io bedzie znaczeni lepiej :)
Jak u was bylo z zywieniem? do konca gry wysyłaliście maple na polowanie? czy udawalo wam sie ich wykarmic dzieki polu uprawnemu?
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Stone Age

Post autor: dragon77 »

janekbossko pisze:Zastanawia mnie ilosc punktów ktore zdobyliscie, jak skonczyla sie gra? tzn z jakiego powodu? budynki czy karty sie wyczerpaly?
Skończył się jeden stos z budynkami (no ale mieliśmy tylko 2 stosy po 7 budynków - wg instrukcji)
imo troche malo tych punktów nastukaliście ;) ale kilka gier minie io bedzie znaczeni lepiej :)
Fakt, że jak grałem w SA on-line, żeby go przetestować to z moimi przeciwnikami zdobywaliśy więcej punktów, ale graliśmy w 4 osoby. Może ma to jakieś znaczenie...
Jak u was bylo z zywieniem? do konca gry wysyłaliście maple na polowanie? czy udawalo wam sie ich wykarmic dzieki polu uprawnemu?
Po pierwsze graliśmy na czeskie zasady, czyli -4 pkt. za każdego głodzonego mapla. Po drugie większość żarcia było z pola uprawnego, a od czasu do czasu wysyłało się jakiegoś odważnego po coś na ząb :D


Tak apropos, to mam nadzieję, że dobrze graliśmy w 2 osoby, czyli: 2 stosy po 7 budynków oraz cała talia kart cywilizacji, z których wykładane są 4 (czyli tu nie ma znaczenia ilość osób). Dodatkowo korzystaliśmy tylko z 2 miejsc spośród pola, chatki i narzędziowni oraz maple tylko jednego gracza mogły pójść po drewno, cegłę, kamień i złoto w danej turze. Jest ok ?
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Stone Age

Post autor: Filippos »

janekbossko pisze:
maly wynik dlatego ze szybko sie wam budynki skonczyly czego imo nie oplaca sie kupowac - lepiej poleciec w karty cywilizacji to szybko sie okaże ze macie w wyniku z przodu 2 a nie 1 ;p
No właśnie gdy drugi gracz idzie mocno w jakąś strategię długoterminową (wszystkie zielone symbole, skombowane mnożniki meepli i poziomu rolnictwa) czasem warto szybko skończyć grę wykupując jeden stos budynków, zanim tamten rozwinie skrzydła :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Stone Age

Post autor: dragon77 »

Hmmm... druga partia była baaaaardzo interesująca :D

Żonka znowu w budynki, a ja w karty cywilizacji - jak się zorientowała to również rzuciła się na karty. Na końcu jeszcze mała walka o budynki, chociaż dla mnie i tak priorytetem były karty cywilizacji. Efekt: gra skończyła się z dwóch powodów jednocześnie: został nam tylko 1 budynek (z 14) i... 1 karta cywilizacji :mrgreen:

Końcowe podliczanie i... 321 : 261 dla mnie ! :D
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: Tommy »

janekbossko pisze:Zastanawia mnie ilosc punktów ktore zdobyliscie, jak skonczyla sie gra?
Powiem Ci, żę to zupełnie normalny wynik ale po jakimś czasie - to fakt. Na początku miewaliśmy wyniki zawsze ponad 250pkt, teraz z biegiem miesięcy (6 miesięcy intensywnego grania w SA) takie wyniki nie mają prawa bytu ...... 150-180 to teraz gwarantuje wygraną. Wyniki ca. 140 to normalka, a rekord to szybka partia gdzie wygrała osoba która przekroczyła 100pkt.... (wszystkie te wyniki podaję z 3 osobowych gier).

Mam wrażenie, że grając w stałym składzie mocno już znamy zarówno grę jak i siebie nawzajem i pomimo nie blokowania się, to jakoś tak wyborami bardzo się hamujemy na wzajem.

A gra genialna - to pewne :D
Filippos pisze: No właśnie gdy drugi gracz idzie mocno w jakąś strategię długoterminową (wszystkie zielone symbole, skombowane mnożniki meepli i poziomu rolnictwa) czasem warto szybko skończyć grę wykupując jeden stos budynków, zanim tamten rozwinie skrzydła :wink:
Święta racja!
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: janekbossko »

ja i moja przyszła małżowinka bawimy sie przy SA świetnie :)
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Magma »

Grając dzisiaj w SA w 3 osoby, zastanawiałem się czy końcowe wyniki na poziomie 198, 174, 150 pkt są na porządku dziennym. Szkoda tylko, że nie doczytałem drobnego faktu, że na 3 graczy są tylko 3 stosy budynków - teraz już wszystko jest jasne :roll:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Filip z Lublina »

przyszło mi do głowy, że Stone Age mógłby być nienajgorszym celem polonizacji dla Galakty. taka luźna myśl. trafiłaby do większej ilości odbiorcy a już i tak jest dość popularna, do tego możnaby instrukcję zmodyfikować o dotychczasowe erraty.
ps.podobnie elasund. gra dobra, ale z instrukcją problemy.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: Tommy »

Happosai pisze:przyszło mi do głowy, że Stone Age mógłby być nienajgorszym celem polonizacji dla Galakty.
Hmmmmmm, a po co? Gra jest kompletnie niezależna językowo.
Happosai pisze: do tego możnaby instrukcję zmodyfikować o dotychczasowe erraty.
No ja kupując grę chyba w lipcu miałem już korektę straty do głodzenia ludków, także błąd może mieć tylko osoba ktora kupiła to naprawdę dawno temu :D

PS. to nie o to chodzi, że ja jestem jakoś strasznie przeciwny (uwielbiam Stone Age - dla mnie obecnie jedna z dwóch 10tek BGG ever), tylko po prostu nie widzę jakiejś racjonalności w tym.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
ODPOWIEDZ