Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: aspo »

Też się skusiłem na przedsprzedaż. Mam wrażenie, że Pluszowe będą grą podobną (pod względem zawartości pudła) do Magii i Myszy, która to wciąż kosztuje sporo powyżej 200.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: rastula »

No ja kupiłem za 180. Rabaty klienckie i okazjonalne robią swoje ;). Na wagę to dość droga gra, ale oczywiście tu koszt robi bardziej niż plastik książka ze scenariuszem, no i możliwość gry z dzieckiem szerzej otwiera portfel. Myślę że gdyby nie konieczność wylozenia kasy (nue lubię, jak nie muszę) to bym kupił bez wahania za te 180.


Ps. No i w drodze duży dodatek do M&M...a i serce Glooma warto by mieć ;).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: rattkin »

aspo pisze: 16 sie 2018, 13:44 Też się skusiłem na przedsprzedaż. Mam wrażenie, że Pluszowe będą grą podobną (pod względem zawartości pudła) do Magii i Myszy, która to wciąż kosztuje sporo powyżej 200.
Trudno to porównać. W M&M są customowe kostki (drożej?), w SF - małe generyczne kolorowe kosteczki, ale kilka razy więcej (taniej?). W M&M jest 8 dużych, dwustronnych kafli terenu (drożej? taniej?), w SF - gruby binder z poszczególnymi poziomami kampanii i tekstem (drożej? taniej?). W M&M jest jeszcze plansza zegara, w SF malutka tekturka do inicjatywy. Żetonów, kart i figurek - podobna ilość.

Wizualnie po otworzeniu SF jest mniej przepychu (głownie przez binder). Niemniej jednak to wciąż gra na cenowe okolice 200+.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: Paskuder »

Byłem na ten tytuł strasznie napalony, żeby kupić i zagrać z dzieciakami. Tym bardziej że magię i myszy uwielbiają. Ale... No właśnie, obrona śpiącej dziewczynki której koszmary ożywają, odcięta głowa na pajęczych nogach... Chyba odpuszczę, wolę żeby nie nabawiły się prawdziwych koszmarów...
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: seki »

A ja bardziej na zasadzie zamiany. Sprzedaję Myszy a kupuję Pluszowe. Myszy mnie już irytują, mechanicznie mam jej dość choć klimat lubię. To było tak:
" -synku mogę sprzedać Myszy?
- nie
- ale mi się już nie chcę w to grać
- ale ja lubię
- to może kupimy zamiast niej coś innego?"
Wygląda na przekupstwo i trochę nim jest. Ale Myszy uznaje za grę niezbyt dopracowaną mechanicznie, za dużo rzucania kości praktycznie za wszystko. Gra mnie tak zirytowała, że grać w nią już na pewno nie będę a Pluszowe opowieści chętnie poznam. Po pierwsze to coś nowego w kontekście książkoplanszy, po drugie zbiera niezłe oceny więc mam nadzieję, że bardziej spodoba mi się od Myszy.
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Stuffed Fables

Post autor: IseeWinner »

Przykładowa opinia z bgg. Gra testowana na kilku grupach o różnym stopniu zaawansowania w temacie gier planszowych:

‘Newbie’ gaming group –
Similar with Mice & Mystics, this is great for kids. Very easy to teach, and easier than Mice & Mystics. I've noticed that if you have a mix of kids both boys and girls, the boys will prefer Mice & Mystics, while the girls will prefer Stuffed Fables. Both of these are the best crawlers for kids... 'period'.

The ‘Casual’ gaming group –
If you are an adult, this may not do much for you. Unless, the theme really grabs you. Its very simplistic, but has a great story to tell. If you like hacking and slashing, or blowing up monsters, better look elsewhere.

The ‘Hardcore’ gaming group –
No takers for this game. :/
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: rattkin »

seki pisze: 16 sie 2018, 17:09 Po pierwsze to coś nowego w kontekście książkoplanszy, po drugie zbiera niezłe oceny więc mam nadzieję, że bardziej spodoba mi się od Myszy.
Jest dużo, dużo prostsza od M&M. O ile M&M z powodzeniem były bardziej grą dla dorosłych, a mniej dla dzieci, o tyle SF to gra już raczej zdecydowanie tylko dla dzieci - a w każdym razie na pewno nie dla dorosłych. Nawet z wariantem Seasoned Stuffies jest łatwo i jakoś tak mało ciekawie.

Myszy miały swoje wady, ale są ciekawszą, głębszą grą.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: seki »

OK to ja może wyjaśnię jakie są moje oczekiwania względem Pluszowych opowieści. To, że jest prostsza od MiM uważam za zaletę. MiM to gra do grania z dziećmi (nie gra dla dzieci!), wiem że Pluszowe można już uznać jako grę dla dzieci. MiM w moim odczuciu trwa zbyt długo w porównaniu do tego co oferuje. Decyzyjność w MiM nie jest wielce zajmująca i takiej nie oczekiwałem ale wolał bym by gra trwała krócej. Może kogoś zaskoczę ale grając trzyosobowo z moim 6-latkiem część partii trwa u nas ok 3 h. Może gramy zbyt wolno, ale dziecko jak to dziecko dużo się emocjonuje, dużo komentuje i zanim rzuci kości to chwilę trwa. To zbyt wiele czasowo jak na grę, w którą gram TYLKO z dziećmi. Grę traktuje jako część kolekcji przeznaczoną tylko do grania rodzinnego z dzieckiem. Poziom skomplikowania zasad jest akceptowalny choć mógłby być nawet prostszy (jest trochę wyjątków nad którymi trzeba się zastanowić), natomiast różnica między umiejętnościami bohaterów jest znacząca i ogarnianie wszystkich bohaterów przy dziecku,które jeszcze nie czyta płynnie jest męczące. Dla porównania dużo przyjemniej gra mi się z moim przedszkolakiem w Zombicide Czarna Plaga, której zasady i różnice między postaciami są bardzo proste. Reasumując spodziewam się w Pluszowych Opowieściach bardziej "równych", prostych zasad, równie dobrego wykonania co w MiM, klimatu który pasuje do grania z dziećmi i krótszego czasu poszczególnych partii. Przyznam szczerze, że nie znam szczegółów mechaniki gry, rzadko tak gruntowanie analizuje zakupy. Mam jednak nadzieję, że w Pluszowych będzie nieco mniej kulania kości bo ich rzucanie na ruch, atak, obronę bohaterów i sługusów w MiM mnie po prostu irytuje. To nie wada MiM tylko jej cecha - problem jest we mnie bo ja nie lubię rzucać kośćmi "za wszystko", męczy mnie to a los z tym związany mnie irytuje.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: rattkin »

seki pisze: 16 sie 2018, 20:21 MiM to gra do grania z dziećmi (nie gra dla dzieci!)
Tylko teoretycznie i raczej tylko w zamierzeniach autora. W praktyce to ani nie wyszła gra dla dzieci ani (moim zdaniem) do grania z dziećmi - dokładnie z powodów, jakie wymieniłeś. Myślę, że Stuffed Fables to kolejne podejście Jerry'ego, które tę pierwotną wizję faktycznie realizuje - powinieneś być zadowolony.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: Trolliszcze »

rattkin pisze: 16 sie 2018, 20:58
seki pisze: 16 sie 2018, 20:21 MiM to gra do grania z dziećmi (nie gra dla dzieci!)
Tylko teoretycznie i raczej tylko w zamierzeniach autora. W praktyce to ani nie wyszła gra dla dzieci ani (moim zdaniem) do grania z dziećmi - dokładnie z powodów, jakie wymieniłeś. Myślę, że Stuffed Fables to kolejne podejście Jerry'ego, które tę pierwotną wizję faktycznie realizuje - powinieneś być zadowolony.
A szkoda, bo od strony graficznej i fabularnej ta gra naprawdę przyciąga dzieciaki. Niestety, pierwsze zauroczenie zderza się później z długim czasem rozgrywki, sporą powtarzalnością i losowością (bolesną np. w przypadku mechaniki posiłków). Mimo to mam zaufanie, że Stuffed Fables sprawdzi się znacznie lepiej.
Awatar użytkownika
CLavish
Posty: 102
Rejestracja: 02 wrz 2016, 09:55

Re: Stuffed Fables

Post autor: CLavish »

Też czekam na ten tytuł i wiążę z nim duże nadzieje. Cube już zakończyło przedsprzedaż, ale sklepy jeszcze nie mają tego w asortymencie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: rattkin »

Tzn. ja już przeszedłem całość i ogólnie, jako gracz, plasuję SF wyraźnie niżej niż M&M. Ale też zdaję sobie sprawę, że w tym wypadku ewidentnie nie byłem targetem. Jeśli macie jakieś pytania, to chętnie odpowiem.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: Marx »

Znajomi grali na zeszłorocznych targach w Essen i opinia więcej niż pozytywna. Temat i wykonanie bardzo intrygujące, chętnie zagram. Rozumiem, że przy w związku z pozytywnym odbiorem można się spodziewać rozszerzeń (??) :D
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: Krwawisz »

Swego czasu Colby - szef Plaidhat games mowil mi ze jest to zamknieta calosc i nie planuja dodatkow, a jedynie kolejne gry "z ksiazeczka" (jedna juz zapowiedziana), ale "you never know"
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: Banan2 »

rattkin pisze: 17 sie 2018, 11:50 Jeśli macie jakieś pytania, to chętnie odpowiem.
Ja mam jedno. Tak właściwie to jaki jest target tej gry?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: rattkin »

Cóż, taki, jaki oryginalnie zamierzano dla M&M - dzieci 8-12(?) lat, grające same lub z rodzicami w roli "game masterów". Temat jest z jednej strony lekko podszyty dziecięcymi "strachami", ale z drugiej mocno wygładzony i udzięcięcony (pluszaki, pastelowe barwy, itd.) - to sprawia, że dorosłym jeszcze trudniej brać tę grę poważnie, a i starsze dzieciaki (szczególnie chłopcy) mogą być zniechęcone. W SF jest też więcej przerywników "do czytania", co może trochę irytować pociechy (mnie irytowało, szczególnie, gdy trzeba obrócić w swoją stronę binder, który rozłożony zajmuje dość dużo miejsca wszerz, przez co jego obracanie jest upierdliwe).

Temat w M&M był nieco bardziej dojrzały i może nawet mroczniejszy. Jerry chciałby, żeby jego gry odbierano tak jak filmy Pixara - nieważne, że animacja, kolorowe i niby to "dla dzieci" - idziesz jako dorosły i też się świetnie bawisz. Myślę jednak, że to porównanie jest trochę nietrafione, zważywszy że przy filmach Pixara musisz wysiedzieć raz 90 minut, a z grą jednak więcej - zarówno per sesja jak i na skończenie całej gry (wiele sesji).

Oczywiście, zawsze znajdą się wyjątki, które w grę zagrają i to nawet do końca (jak ja) - ale, no właśnie, to raczej wyjątki.
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: olsszak »

garg pisze: 15 sie 2018, 20:45
Krwawisz pisze: 15 maja 2018, 17:16 Bezpiecznie obstawiam Q4. Jak da rade wczesniej to bedziecie miec niespodzianke ;-) Ale tak jak mowie - zadnego terminu nie mamy tak naprawde wiec to tylko gdybanie
Czy ta promocyjna cena podana na stronie (tutaj jest adres: http://factorycube.pl/sklep/opis-produk ... -Opowiesci ), to właśnie 179,00, czy była jakaś inna? Bo podane jest, że obowiązuje dla zamówień opłaconych do 31 lipca.
Przedpsrzedaż się skończyła? Bo próbowałem zarówno w sierpniu jak i dzisiaj i jakieś krzaczki na stronie...
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Coin22
Posty: 406
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables

Post autor: Coin22 »

to samo, krzaki na stronie - czy polska wersja ma jakąś datę, gdzieś ją już można zamówić?
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: aspo »

Coin22 pisze: 16 wrz 2018, 17:56 to samo, krzaki na stronie - czy polska wersja ma jakąś datę, gdzieś ją już można zamówić?
Kiedyś na fb Cube pojawiła się taka informacja: do 15 sierpnia cena będzie promocyjna. Nastepnie wyłaczymy gre ze sprzedazy do momentu potwierdzenie ostatecznych kosztow i ustaleniu ceny koncowej, co nastapi w okolicach listopada.
Prawdopodobnie przez to są krzaki na stronie sklepu (jakby ktoś ręcznie wywalił rekord zamiast go ukryć przez sklep).

Żeby dzieciom osłodzić oczekiwanie, ściągnąłem kolorowanki z uzbrojonymi pluszakami. Polecam ;-)
alodoko
Posty: 30
Rejestracja: 15 lip 2018, 14:57
Has thanked: 5 times

Re: Stuffed Fables

Post autor: alodoko »

Jakby ktoś się spóźnił na przedsprzedaż to z okazji świat zostanie ona odpalona jeszcze raz na krótki okres od 24 grudnia godziny 12:00 do 25 grudnia 00:01 :wink:
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: olsszak »

Teraz jest przedsprzedaż za 269 zł... chyba podnieśli cenę ze względu na odsyłanie do Ameryki czy o co chodzi? Widzę tutaj, że grę można było kupić za ok. 180 zł?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: aspo »

180 zł w lipcu to była przed-przedprzedaż ;]
A tak poważnie, nie sugerowałbym się ceną (nawet przedprzedażową) na stronie wydawcy - dowolny ich tytuł jest sporo tańszy w innych sklepach. Myślę, że podobnie będzie i z Pluszakami, jak tylko trafią do innych sklepów.

Tak przy okazji: znalazł ktoś już polską instrukcję?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Blue »

Preordery wylądowały u pierwszych szczęśliwców.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: wirusman »

Ja czekam, jak w końcu ta gra pojawi się w sklepach.
monia_kamyk
Posty: 16
Rejestracja: 22 paź 2015, 21:39
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: monia_kamyk »

Ja swój egzemplarz już dostałam i wczoraj rozegrana została pierwsza opowieść. Grałam z mężem i 2 naszymi synami(7 i 9 lat). Gra jest pięknie wydana, najwięcej radochy było oczywiście z figurek, które są bardzo ładne i dobrze wykonane. Karty są dobrej jakości, grube i z taka fajną fakturą (nie wiem czy przy grze z dziećmi je zakoszulkować, pomyślę jeszcze o tym). Wracając do rozgrywki, instrukcję przeczytałam tylko ja i postanowiłam na bieżąco wprowadzać zasady. Poszło w miarę ok, trochę było szperania po instrukcji. Po mojej pierwszej turze, chłopaki szybko podłapali co mogą zrobić i dalej szło już gładko. Historia ich wciągnęła (nie wiem na ile to sprawił fakt że wybrane postacie były do nich podobne pod względem charakteru :) ) Po pierwszej opowieści nie było innej rady jak grać dalej, tym bardziej że pierwszą skończyliśmy po jakieś godzinie. Ja bawiłam się równie dobrze i nie mogę doczekać się dalszych opowieści.
ODPOWIEDZ