Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: aspo »

No i mamy pierwsze oferty w sklepach. Aż się zdziwiłem - okazało się, że 270 zł na stronie wydawcy nie jest wcale wygórowaną kwotą, a 180 w lipcu było niesłychanie korzystną ofertą (nawet nie licząc gratisowej koszulki i dodatkowej gry za spóźnienie).

Też jestem po pierwszych kilku epizodach z dzieciakami (wciąż w pierwszej opowieści) i muszę przyznać, że gra się przyjęła. Solidne figurki, wciągająca fabuła, wyraźnie widoczne rozgałęzienia scenariusza (idziemy w prawo, w lewo, jedziemy, coś tam). Muszę też jednak przyznać, że - jak na stosunkowo prostą grę - instrukcja w paru miejscach mnie pokonała. Zresztą ponad 170 wątków w dziale 'zasady' na BGG pokazuje, że nie jestem sam (;
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: yosz »

Za parę dni Pluszowe Opowieści trafiają do sklepów. Udało się zagrać rodzinnie w pierwszy scenariusz. Polecam! Kupujcie jak macie dzieci! A jak nie wierzycie albo się wahacie to obejrzycie zapis naszej rozgrywki (nie cały ;) )

https://marcinkrupinski.znadplanszy.pl/ ... -was-grac/
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: seki »

Też dzisiaj grałem pierwszy scenariusz. To zbyt mało by mieć pełny obraz gry ale jestem przekonany, że Pluszowe opowieści dużo lepiej nadają się do grania z dziećmi niż Magia i myszy. Dla mnie to zaleta, natomiast do grania wśród samych dorosłych się ten tytul nie nadaje bo jest zbyt prosty. Mechanicznie bardzo fajna, nie ma tylu mikro zasad jakie były w Myszach. Opowieść fajna, również lepsza jak dla mnie niż w Myszach. Dużo tu porównań do Magia i myszy ale jest to naturalne, czuć ducha tej gry, chodzimy, uczestniczymy w opowieści, zdobywamy przedmioty, walczymy z przeciwnikami. Więcej na pewno napiszę po kolejnych partiach ale jednego jestem pewien, że jeśli ktoś chcę grę z fabułą w tle do grania z dziećmi to na dzień dzisiejszy nie ma lepszego tytułu. Wykonanie również bardzo dobre.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: wirusman »

Niestety dla mnie cena 250 zł. Zabija ta grę. Nie powiem miałem ją na celowniku.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: vinnichi »

Też odpuszczam ze względu na cenę, wygląda super ale jak na grę dla dzieci, która ma nie za dużą regrywalność – dla mnie za droga. Szkoda bo Myszy u nas się nie sprawdziły właśnie przez te wszystkie mini zasady a tutaj to autor zmienił i mogłoby być ciekawie.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Paskuder »

250 za pluszowe?!? :shock:
Obstawiam, że w tych okolicach będzie polska podstawka do sword&sorcery także tego... :lol:
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: pan_satyros »

O dorosłych, bawiących się pluszakami opowiadamy w najnowszym odcinku podcastu ;)
https://pelnapara.znadplanszy.pl/2019/0 ... gdom-rush/
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Szpanerski »

Ktoś może napisać jak grałoby się w ten tytuł dwójce dorosłych? Lubimy z żoną zarówno gry lżejsze (np. Góra i Dołem, Azul) jak i te większe typu Agricola, Rising Sun itd.

Czy gra sama w sobie jest fajna czy fajna wyda się dzieciom? Scenariusze to jakaś decyzyjnosc czy raczej 3 rzuty kostka a reszta to narracja dla dzieci tworząca klimat?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: rattkin »

Jakaś tam decyzyjność jest i może to się podobać, ale chyba dużo zależy od tego czy znasz Mice and Mystics i masz jakieś oczekiwania. W porównaniu z tamtą grą, Stuffed Fables jest bardzo mocno uproszczone i ja już nie byłem w stanie cieszyć się grą - tutaj wszystko już jednak krzyczy, że jest dla dzieci.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: seki »

Wg mnie decyzje mają znacznie większe znaczenie w Pluszowych niż w Magii i myszy ponieważ ta druga opiera się niemal całkowicie w rzytach kośćmi i to od nich zależy wynik. W Pluszowych wybieramy rodzaj podejmowanych akcji, często można wykorzystywać zdolności specjalne, nawet teren jest tu bardziej wymagający (woda istotnie utrudnia poruszanie się i ilość akcji, kolorowe linie wymagają często zachowania kości w odpowiednim kolorze itp), przedmioty dobrze dobrane koreluja z umiejętnościami itp
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Szpanerski »

seki pisze: 06 cze 2019, 07:07 Wg mnie decyzje mają znacznie większe znaczenie w Pluszowych niż w Magii i myszy ponieważ ta druga opiera się niemal całkowicie w rzytach kośćmi i to od nich zależy wynik. W Pluszowych wybieramy rodzaj podejmowanych akcji, często można wykorzystywać zdolności specjalne, nawet teren jest tu bardziej wymagający (woda istotnie utrudnia poruszanie się i ilość akcji, kolorowe linie wymagają często zachowania kości w odpowiednim kolorze itp), przedmioty dobrze dobrane koreluja z umiejętnościami itp
Ale na ile jest to fajne dla dwójki dorosłych?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: pan_satyros »

Szpanerski pisze: 06 cze 2019, 07:10
seki pisze: 06 cze 2019, 07:07 Wg mnie decyzje mają znacznie większe znaczenie w Pluszowych niż w Magii i myszy ponieważ ta druga opiera się niemal całkowicie w rzytach kośćmi i to od nich zależy wynik. W Pluszowych wybieramy rodzaj podejmowanych akcji, często można wykorzystywać zdolności specjalne, nawet teren jest tu bardziej wymagający (woda istotnie utrudnia poruszanie się i ilość akcji, kolorowe linie wymagają często zachowania kości w odpowiednim kolorze itp), przedmioty dobrze dobrane koreluja z umiejętnościami itp
Ale na ile jest to fajne dla dwójki dorosłych?
Możemy jedynie pisać z własnej perspektywy, ale jako dwoje 30 latków bawiliśmy się wspaniale. Decyzje są istotne, możliwości wyboru większe, lecz odpowiednio ciasne - jak na taki tytuł to działa to nadzwyczaj dobrze.
Nawet walka, chociaż losowa daje emocje, bo nie zawsze łatwo jest wygrać.
Opowiadaliśmy o tym szerzej w podcascie, kilka postów wyżej.
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Szpanerski »

pan_satyros pisze: 06 cze 2019, 07:33
Szpanerski pisze: 06 cze 2019, 07:10
seki pisze: 06 cze 2019, 07:07 Wg mnie decyzje mają znacznie większe znaczenie w Pluszowych niż w Magii i myszy ponieważ ta druga opiera się niemal całkowicie w rzytach kośćmi i to od nich zależy wynik. W Pluszowych wybieramy rodzaj podejmowanych akcji, często można wykorzystywać zdolności specjalne, nawet teren jest tu bardziej wymagający (woda istotnie utrudnia poruszanie się i ilość akcji, kolorowe linie wymagają często zachowania kości w odpowiednim kolorze itp), przedmioty dobrze dobrane koreluja z umiejętnościami itp
Ale na ile jest to fajne dla dwójki dorosłych?
Możemy jedynie pisać z własnej perspektywy, ale jako dwoje 30 latków bawiliśmy się wspaniale. Decyzje są istotne, możliwości wyboru większe, lecz odpowiednio ciasne - jak na taki tytuł to działa to nadzwyczaj dobrze.
Nawet walka, chociaż losowa daje emocje, bo nie zawsze łatwo jest wygrać.
Opowiadaliśmy o tym szerzej w podcascie, kilka postów wyżej.
Posłucham po pracy!

Chodzi o to, że fajnie jeśli gra faktycznie postawi przed nami jakieś tam małe wyzwania "co zrobić". Widziałem przykładowa misje to raczej polegała na podejdź i rzucaj aż zabijesz a to zdecydowanie nie to czego szukamy
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: pan_satyros »

Nie jest to poziom trudności Robinsona czy WP LCG. Ta gra nie może kopać po twarzy, nie taki jest jej cel i grupa docelowych odbiorców. Niemniej w tej drodze do celu i rzutach jest miejsce na plan i decyzje, a i sam świat po prostu chce się poznać, więc przynajmniej my nie dążyliśmy od razu do walki.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: rattkin »

Warto też dodać, że jest bardzo bardzo łatwa - trzeba się postarać, żeby przegrać. Alternatywnie, można wprowadzać utrudnienia z nieoficjalnych propozycji Jerry'ego (for seasoned stuffies), ale są one niezbyt satysfakcjonujące.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: seki »

Szpanerski pisze: 06 cze 2019, 07:10
seki pisze: 06 cze 2019, 07:07 Wg mnie decyzje mają znacznie większe znaczenie w Pluszowych niż w Magii i myszy ponieważ ta druga opiera się niemal całkowicie w rzytach kośćmi i to od nich zależy wynik. W Pluszowych wybieramy rodzaj podejmowanych akcji, często można wykorzystywać zdolności specjalne, nawet teren jest tu bardziej wymagający (woda istotnie utrudnia poruszanie się i ilość akcji, kolorowe linie wymagają często zachowania kości w odpowiednim kolorze itp), przedmioty dobrze dobrane koreluja z umiejętnościami itp
Ale na ile jest to fajne dla dwójki dorosłych?
Niestety gram w to z dzieckiem więc z perspektywy dwojga dorosłych nie wiem. Gra z dzieckiem na pewno wprowadza w to dodatkowe emocje. Ja bawię się świetnie ale na wieczorne granie z żoną mamy tytuły rywalizacyjne i trudniejsze. Przy czym muszę dodać, że żona to typowy euro gracz i ciężko jest ją przekonać do grania w ameri. Dla samych dorosłych... bezpieczniej byłoby odradzić. Niestety.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Blue »

Tak się zastanawiam trochę patrząc na te grafiki, czy ta gra nie będzie za creepy dla mojego 7latka. Zeby potem nie miał koszmarów, bo z artworków i niektórych figurek to jest nieźle pojechane. Szczerze mówiąc magia i myszy wydaje sie mniej przerażająca(pomijajac opinie o zepsutych zasadach) ;).
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: pawianlsm »

Gram z 6 letnią córką i wszystko jest w porządku. Kwestia wyjaśnienia, że to tylko gra i nic z tego nie jest prawdziwe 😉. Nawet bym powiedział, że staje się odważniejsza jak przejdziemy jakiś scenariusz 😉.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Ryu »

Ja próbowałem zagrać z córką 6 lat i bez sensu. Przy walkach z krabolami zaczęła się bać więc grzecznie grę poskładałem i odłożyłem.
Niech czeka aż córki będą odpowiednio starsze. To tak dla równowagi ;)

A chłopak o rok starszy? Może ogarnie bo w końcu chłopaki mają chyba trochę mniejszą wrażliwość (patrząc na dzieci znajomych ;) ) choć pewności nie mam.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Blue »

Żeby się bał przy samej grze to nie sądzę, ale jak mu wrócą emocje i postaci przy samotnym zasypianiu w pokoju pełnym zabawek to już może być gorzej.
Probe9
Posty: 2449
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 640 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Probe9 »

7 letni syn brata zagrywał się w The Others, Martwa Zimę itp. Więc to raczej kwestia indywidualna, jak się nie spróbuje to się nie przekona :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Blue »

Ja mam przesłanki żeby sądzić, że będą problemy, Miś Bandzior Królewski z gry Puppeteer na ps3 mu robił problemy w zasypianiu. Inna sprawa, że to było ok roku temu, a grę skończyliśmy w końcu 2 miesiące temu po przerwie i już wtedy było niby ok. Zobaczymy czy Cubefactory zrobi dzisiaj naprawdę dobrą cenę na te 12 lat, to może zaryzykuję ;).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: rattkin »

Blue pisze: 17 wrz 2019, 14:26 z gry Puppeteer
Szanuję bardzo.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Blue »

Jesteśmy właśnie na 3 scenariuszu. Powiem tyle, gra to strzał w dziesiątkę, mimo ze nie jest idealna i trzeba przymknąć oko na pewne bugi. Np zdarzyło nam się że wyszły 2 eventy, które nie powinny wyjść razem, bo poprzedni zaprzeczał sensowności drugiego i trochę musiałem przemaglować scenariusz. Sam system też mimo że niby prosty to jest taki że na początku co chwile maglowałem instrukcję. W teorii gra pozwala zacząć grać w 5 minut, w praktyce nawet pomimo tego, że przeczytałem instrukcję przed rozgrywką i powtórnie doczytywałem to co gra nakazuje miałem sporo wątpliwości. Same karty też mogłyby mieć jakąś ikonografię dodatkową, bo na początku trzeba albo co chwile doczytywać co można zrobić, albo mieć naprawdę niezłą pamięć. Do teraz czytam sobie przed rozgrywką co moje postaci potrafią robić za serca, bo tego nigdy nie pamiętam, choć to akurat pewnie trudno zastąpić ikonami, to podstawową zdolność już by można było spokojnie. Sama historia jest angażująca dla dzieciaka i nie nudna dla mnie, sam się dobrze bawię. Od razu zmieniłem poziom trudności na hard przez zastosowanie kilku porad od autora(tj AI przeciwników i zostające nieużyte kostki zagrożeń), ale sama gra i tak pozwalała póki co się dopakować w kosmos, a używanie serc mało kiedy jest w ogóle potrzebne, zagrożenia przegraną nie było. Ofc jak naprawdę nie idą rzuty to może być problem, ale ktokolwiek przyzwyczajony do optymalizacji w różnych eurasach może mieć problem z tym, żeby gra dawała jakieś zagrożenie.

No serio pomimo tego wszystkiego gra jest wyśmienita, łatwy system save, zmienianie stron które załatwia pośredni setup, fajnie postaci etc. Historyjka jest trochę mroczna, kolega pomalował figurki tak zeby były trochę mniej creepy co na pewno nam trochę pomaga, ale generalnie staram się żeby młody nie grał na wieczór, albo żeby mu czymś jeszcze rozładować emocje przed spaniem, bo tak jak się spodziewałem może się bać przy zasypianiu. Syn się mocno angażuje i prawie za każdym razem po grze leci do mamy opowiadać co się dzieje.

A i dziś wynikła sytuacja w której zrobiłem sesję RPG w świecie(no powiedzmy ;) ) pluszowych. Schodziliśmy z gór, młody stwierdził, że trochę nudno jest. Próbowałem wymyślić jakąś grę typu "zgadnij o czym myślę", ale coś miałem pustą głowę, młody podsunął że chciałby "się pobawić" w pluszowe, no to uznałem że jedziemy RPG. Został, więc swoją ulubioną postacią z pluszowych, ja Panem Łatą i MG w jednym ;). W mocnym skrócie szli przez las, badali sprawę zatrutych drzew. Poszukiwali najpierw drzewa mądrości, potem strażników lasu, a gdy ich znaleźli pomagali w rzuceniu bariery ochronnej i uleczeniu drzew. Potem w namierzeniu i uleczeniu szczurostworów stworzonych przez Mścisława(to one zatruły drzewa zmuszeni przez niego), żeby pod koniec dowiedzieć się o Marzannie, która im pomoże rozwikłać sprawę do końca. Odnaleźli dom Marzanny, której niestety tam nie było, bo pojmał ją król szczurów i przetrzymywał w swojej twierdzy. Wybrali się twierdzy, zmienili króla w postać pozytywną dzięki miksturze i magicznym hasłom(młody się uczy angielskiego więc w misjach było wykorzystanie draw, read i write ;) ), a potem uzdrowili cale miasto i zostali jego bohaterami ;). Przy okazji trochę walki też było i parę sidequestów więcej niż tu opisałem. Młody i kuzyn nie chcieli zaakceptować końca zabawy, mimo że historyjka się skończyła na samym dojściu do samochodu. :D Cóż mogę powiedzieć, polecam polecam polecam, co leci to u mnie w kierunku rozszerzającym zabawę, młody jeszcze w domu męczył najpierw o pluszowe na planszy, a potem o "opowieści" w kontekście RPG :D.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: wirusman »

Na stonie cubefactory znalazł się faq i zasady dla starszych pluszaków :)

https://factorycube.pl/gra/Pluszowe-O ... i/pliki
ODPOWIEDZ