Legendary Encounters: The X-Files Deck Building Game (B. Cichoski, D. Mandel)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

Odi pisze: 26 lip 2018, 21:37 I jeszcze jedna rzecz: w porównaniu do Aliena w X-Files będzie 100 kart mniej.
Zakładam, że odpadają karty Aliena i niczego podobnego w X-FIles nie będzie - to jest mniej o 40 kart.
3 scenariusze po 4 talie postaci, to daje 12 talii kart graczy (w porównaniu z 16 w LE:A). Czyli mniej o 56 kart.
3 scenariusze po 3 objectivy, to 9 talii objective w porównaniu do 12 w LE:A. Czyli ok mniej o ok 24-30 kart.
Do tego hatchery (chestburstery i facehuggery), to kolejne 14 kart.
To już łącznie daje ok 130-140 kart mniej. Czego będzie zatem więcej?
Też starałem się to wszystko oszacować i myślę, że w grze może być talia Evidence - coś jak talia Talent/Flaw w Firefly. Wg opisu wydawcy od ilości uzbieranych Evidence będzie zależał efekt End Game. Zapewne w taliach scenariuszy znajdą się karty, które jeśli nie zostaną pokonane, to będą atakowały powodując utratę Evidence. Załóżmy, że taka talia może mieć 25-30 kart, może 40. Jeśli faktycznie End Game będą w ilości większej niż jeden przypisany do każdego ze scenariuszy, to będziemy mieli kolejną niewielką talię. Myślę też, że X-Files może również posiadać coś na kształt Hatchery, ale nie chcę pisać za dużo o tym, bo temat może przeczytać ktoś, kto nie oglądał serialu i wtedy może oberwać spojlerem :P To dawałoby teoretycznie kolejne 14 kart (o ile ich ilość będzie taka jak w Alienie).
Odi pisze: 26 lip 2018, 21:37 Ad.2
Tu idą trochę na skróty. 3 scenariusze? Mało. W każdym 3 objectivy. Trudno powiedzieć, jak to się będzie ze sobą mieszać. Boję się, że grywalne będą tylko 3 misje i tyle. W Alienie raz, że mieliśmy cztery filmy, a dwa, ż ebył jeszcze wariant z ukrytymi celami, możliwość grania Alienem... Mam nadzieję, że tu będzie coś podobnego. Nie wyobrażam sobie X-Files bez ukrytych agend w dopracowanym wariancie.
Mam przeczucie, że w tej grze regrywalność będzie oparta na dużej możliwości różnych układów kart w talii danego sezonu (objective). Każdy sezon X-Files to co najmniej 20 odcinków, a niektóre miały ich nawet 25. Zakładając, że talia sezonu to 9, 11 lub 13 kart, daje nam to 6, 8 lub 10 kart związanych czysto z fabułą (pozostałe to Eventy i Hazardy - znów: zakładając, że ten układ się nie zmieni w stosunku do Aliena/Predatora). Daje to ogromną ilość możliwości modyfikowania tych talii - pozostaje tylko pytanie w jaki sposób te talie będą modyfikowane oprócz drone'opodobnych zapychaczy. Osobiście stawiam na dwie talie kart urozmaicających każdy mini-deck: Drony (prawdopodobnie będą to trudności z jakimi Mulder i Scully zmagali się podczas dochodzeń nie związanych z głównym wątkiem serialu - paradoksalnie mogą stanowić utrudnienie w przeciwieństwie do tego, jaką pełnią funkcję w Alienie/Predatorze) oraz Informatorzy (wspomniani w opisie gry - te karty mogą stanowić ułatwienie). Gdyby każda z tych talii miała po 25-30 kart, to już mielibyśmy chyba wypełnioną dziurę :)
Na agendy czy możliwość gry wrogiem jednak nie liczyłbym. Nie to, że taki mechanizm nie pasowałby do X-Files, ale jednak wg mnie tryby gry Obcym/Królową Obcych niezbyt się udały.
Odi pisze: 26 lip 2018, 21:37 Ad.3.
Pięciu agentów, owszem, ale to raczej będą tylko avatary z jedną kartą specjalną (jak w Alienie: Priest, Scout, Mercenary itp). Może w kilku wersjach (co byłoby fajne). Karty graczy to jednak będą osobne talie serialowych postaci, które będzie się rekrutowało do swojego decku. Tak myślę.
Ja właśnie miałem na myśli to, że każda postać będzie miała swoją talię (albo nawet talie), z których będziemy składać baraki (tak jak do tej pory było w każdej z gier z serii LE). Czyli mamy Awatarka Muldera, jego kartę roli oraz talię jego 14 kart do kupienia z Baraków. A 3-4 różne karty roli Muldera, Scully i pozostałych postaci to byłoby coś... :p
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Wosho »

Widzieliscie jakies info czy gameplaye z Genconu?
Nic nie moge znalezc poza postem na bgg ze maja, sprzedaja i demo robia.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

Wosho pisze: 03 sie 2018, 14:09 Widzieliscie jakies info czy gameplaye z Genconu?
Nic nie moge znalezc poza postem na bgg ze maja, sprzedaja i demo robia.
Dzisiaj od 11 czasu lokalnego są oficjalne rozgrywki . Przypuszczam, że w związku z tym wieczorem naszego czasu mogą pojawić się jakieś zdjęcia i pierwsze opinie.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Wosho »

Polubilbym jakbym mogl ;)
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

https://mobile.twitter.com/UpperDeckEnt ... 88832?s=17
Ok 35 sekundy można zobaczyć rozłożoną grę. Niewiele ale zawsze coś.

Mata wg mnie jest delikatnie mówiąc mało spektakularna.

A tutaj mata z bliska:
Obrazek

EDIT:
I znacznie znacznie więcej:
https://boardgamegeek.com/thread/203643 ... tos-gencon
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: wirusman »

Bardzo fajne grafiki na kartach. Co innego .mata i tyły kart.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

wirusman pisze: 03 sie 2018, 20:50 Bardzo fajne grafiki na kartach. Co innego .mata i tyły kart.
A co nie tak z tyłami? Takie same są jak w każdej poprzedniej grze Legendary.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: wirusman »

Breżniew pisze: 03 sie 2018, 21:05
wirusman pisze: 03 sie 2018, 20:50 Bardzo fajne grafiki na kartach. Co innego .mata i tyły kart.
A co nie tak z tyłami? Takie same są jak w każdej poprzedniej grze Legendary.
Tylko te wyglądają jakby ktoś je obrzygal :)
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

Niezbyt trafny dobór koszulek :lol:
A ja też jestem zachwycony wyglądem kart. Ta gra od pierwszych zapowiedzi była dla mnie totalnym must have. Teraz jest jeszcze bardziej :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 580 times
Been thanked: 935 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Odi »

Krótki opis mechaniki z BGG - bardzo fajnie brzmi.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

https://boardgamegeek.com/images/user/247073
Jest co podziwiać.

Wprost nie mogę się już doczekać tej gry na moim stole.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: kastration »

Breżniew pisze: 09 sie 2018, 19:26 https://boardgamegeek.com/images/user/247073
Jest co podziwiać.

Wprost nie mogę się już doczekać tej gry na moim stole.
Pewnie Cię specjalnie nie zdziwię, że jestem na przedzie kolejki oczekujących na ten tytuł :P

Inaczej niż w Alienie, który też ogrywam - choć już rzadziej - tu poszli w stronę oryginalnych grafik, mnie to przekonuje, dobra odmiana. No i stary dobry schemat ułatwi grę. Syndykat już może czuć się zagrożony.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Breżniew »


Pewnie Cię specjalnie nie zdziwię, że jestem na przedzie kolejki oczekujących na ten tytuł :P
Nigdy bym się tego po Tobie nie spodziewał :)
Inaczej niż w Alienie, który też ogrywam - choć już rzadziej - tu poszli w stronę oryginalnych grafik, mnie to przekonuje, dobra odmiana. No i stary dobry schemat ułatwi grę. Syndykat już może czuć się zagrożony.
Ja bardzo się cieszę ze zdjęć na kartach - bardzo mi to pasuje do klimatu X-Files. Jakoś nie potrafiłbym sobie wyobrazić komiksowej stylistyki w tej grze. Z drugiej strony w Obcym czy Predatorze były grafiki, które swoją kreską bardzo do mnie przemawiały - karty ze scenariusza Nostromo czy talia z Predatora 1. Jednak po kontrowersjach związanych z oprawą graficzną Firefly naprawdę nie dziwię się, że UD poszło w tym kierunku.
Co do samych kart, to już widać jedną konkretną zmianę: talie postaci wciąż będą miały po 14 kart, ale będą składały się z kart w schemacie 4, 4 common, 2, 2 rare, 1, 1 unique, zamiast dotychczasowego 5, 5, 3, 1.
Mamy talię informatorów, którzy po odkryciu będą dawać bonusy aż nie wpadną do CZ, kiedy to są po prostu odrzucani. Pojawiła się też talia Cliffhangers, która stanowi pewne rozwinięcie niektórych efektów końca danego scenariusza w Firefly - tam można było rozegrać kampanię scenariusz po scenariuszu i w zależności jak nam poszedł dany scenariusz lub jakich wyborów dokonaliśmy na końcu, taki bonus lub karę dostawało się na początku kolejnego scenariusza. W X-Files prawdopodobnie będzie tylko losowy Cliffhanger na koniec każdego scenariusza, ale myślę, że będzie też możliwość rozegrania kampanii zgodnie z serialem i z konkretnymi cliffhangerami po konkretnych scenariuszach.
Co jeszcze wypatrzyłem na tych zdjęciach: talie sezonów składają się z 14 kart każda (w Obcym/Predatorze były to 9, 11 i 13 kart, w Firefly - 10, 11 i 12). Po dodaniu kart z odpowiednich talii, stosik scenariusza zrobi się dość okazały :-)
Karty strike mają oznaczenie części ciała, którego dotyczą. Ciekawe, czy to będzie miało znaczenie mechaniczne.
Zacieram już ręce :)
Awatar użytkownika
motti
Posty: 142
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 76 times
Been thanked: 13 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: motti »

Dołączam do grona napalonych 😉 wygląda jednak na to, że przyjdzie nam dłużej poczekać że względu na błędnie wydrukowane rewers na części kart. Jak widać nie tylko rodzimy wydawcy zaliczają poważne wtopy.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Quba40 »

Nigdy nie grałem w żadne z Legendary, lubię deck building i myślę, że zacznę serię od tej części. Nigdy nie byłem wielkim fanem z Archiwum X, ale w formre gry karcianej tematycznie bardzo do mnie przemawia, no i te stare filmowe zdjęcia na kartach, aż się łezka kręci :D
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: inzkulozik »

Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Quba40 »

Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

Quba40 pisze: 20 wrz 2018, 10:14 Jest też na planszomania.pl
https://www.planszomania.pl/przygodowe/ ... -Game.html
Jest, ale Planszomania nie ma pojęcia kiedy gry będą u nich na stanie - taką dostałem od nich odpowiedź na pytanie o przybliżony termin wejścia gier na stan.
Co do błędnych rewersów, to w USA gracze już zaczęli dostawać gry z właściwie wydrukowanymi kartami. Ja z ewentualnym zamówieniem czekam na jakiś konkretny termin realizacji. Dostałem też info od Mepla, że też mają mieć LE:X-Files. Gamelord też planuje zamówienie.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Wosho »

Planszomania juz wyprzedala preorder, maja niby domowic.
W gamelordzie nie zamawiamy wiec czekamy na inny normalny sklep.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Quba40 »

Pojawiło się kilka filmików na YT z gameplayami i wyjaśnieniem zasad:
https://www.youtube.com/watch?v=_1_p-p6No3U
https://www.youtube.com/watch?v=PwZu7FOlQkc
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Wosho »

Dajcie pls znac jak ktos dostanie i zagra i jakby sie gdzies pojawilo :)
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: inzkulozik »

Na MiniatureMarket jest.

Zastanawiam się jak będą wyglądać nowe "sezony", bo chyba nie w postaci kolejnych wielkich pudeł i każde z matą?
Ostatnio zmieniony 04 paź 2018, 08:33 przez inzkulozik, łącznie zmieniany 1 raz.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Wosho »

Tak wiem ale przesylka troche drogo wychodzi :/
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Quba40 »

Ktoś już dorwał w swoje łapki? Ja nadal czekam na przesyłkę z planszomania.pl :/
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Legendary Encounters: An X-Files Deck Building Game

Post autor: Quba40 »

Wczoraj przyszło do mnie pudło z planszomania.pl i rozegrałem swoją pierwszą grę solo na 1 agenta - Waltera Skinnera.

Mam kilka uwag do wykonania i samej gry - pudło jest przeogromne jak na ilość kart, nawet po zakoszulkowaniu, tak jakby miano wydać kilka dużych dodatków w co trochę mi się nie chce wierzyć. Karty nie są zbyt grube, ale tektura jest dość elastyczna, jednak wolałem nie ryzykować i wszystko zakoszulkowałem. Zamiast grafik są zdjęcia kadrów z filmu dzięki czemu obecny jest klimat lat 90-tych i serialu. Wg. mnie mogliby dodać mniej powtórzonych kart, ale z tego co się orientuję to już norma w serii legendary. 5 kart agentów specjalnych z różnymi ikonkami dostępnych za 3 zasoby mogłoby się różnić nazwą i zdjęciem, wg. mnie poszli na łatwiznę. Zakładki tradycyjnie nie są nijak opisane, czyli trzeba na własną rękę je opisywać lub zorganizować naklejki z opisem, przez co setup nie należy do błyskawicznych. Skoro już jestem przy setupie to spodziewałem się, że będzie dłuższy, tragedii nie ma, ale opisane zakładki na pewno przyspieszyłyby ten proces. Zasady są w miarę jasno opisane, ale jest kilka nieścisłości, np. nie wiem czy ostatniej karcie mogę zadać na turę maksymalnie 1 trafienie czy jeśli przebiję jej obronę kilkukrotnie to zadaję tyle trafień? Wydaje mi się, że gra solo 1 agentem jest prostsza, niektóre karty inaczej działają i jest mniej kart w puli zagrożeń, choć mimo wszystko źle zinterpretowałem zasady na koniec gry i ułatwiłem sobie finisz. Dzisiaj postaram się przetestować grę na 2 agentów ;)

Pisałem o wadach, teraz słowo o zaletach. Grało mi się bardzo przyjemnie, klimat był nawet lekko odczuwalny, dzięki spójnej mechanice ukrytych kart w Shadow - miejsce do którego wędrują karty konspiracji oraz w Akademii - miejsce w którym możemy rekrutować agentów do nasze talii. Aby rozprawić się/zakupić daną kartę trzeba ją najpierw odkryć za zasoby, w talii zagrożeń poza wrogami mogą pojawić się zdarzenia, sojusznicy, informatorzy i poszlaki, a w talii agentów ukryci są członkowie syndykatu, dzięki temu zabiegowi jest więcej emocji - przed zakupem kart czy pokonaniem wrogów warto najpierw odkryć karty aby na wszelki wypadek mieć zapas zasobów na czarną godzinę :) Jeśli tylko kojarzymy karty z serialu to klimat bardzo na tym zyskuje i mamy poczucie prowadzenia śledztwa a nie mechanicznego pokonywania przeszkód za zasoby. Dzięki rozbudowanemu setupowi i dużej ilości kart (9 kart końcowych - rodzaj bossa, po 9 kart dowodów w 3 priorytetach - które wzmacniają końcową kartę, 9 talii agentów z których wybiera się 4, 9 kart sezonów, 5 avatarów ze specjalnymi zdolnościami) oraz losowemu doborowi regrywalność jest kolosalna, o ile nie przeszkadza nam powtarzalność samej mechaniki deckbuildingu. Dla fanów Z archiwum X i serii Legendary pozycja obowiązkowa :)
ODPOWIEDZ