Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Santa Maria - Aporta Games

Post autor: romeck »

Chciałbym złożyć specjalne gratulacje tej anonimowej osobie odpowiedzialnej za to, że instrukcja od dodatku nie mieści się w pudełku od podstawki. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: Kin@a »

romeck pisze: 27 gru 2018, 19:43 instrukcja od dodatku nie mieści się w pudełku od podstawki. :)
Mimo tych niedogodności dodatek wyprzedany. Mam nadzieję, że niebawem będzie jego dodruk.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: MichalStajszczak »

Kin@a pisze: 27 lis 2019, 23:50 Mam nadzieję, że niebawem będzie jego dodruk.
Ci co grają w totolotka, też mają nadzieję na wygraną. Oceniam, że prawdopodobieństwo szybkiego dodruku dodatku jest zbliżone.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: Kin@a »

Nie gram w totka (nie płacę podatku od marzeń), ale cuda się czasem zdarzają :mrgreen:
Dlaczego nie ma być dodruku skoro podstawka się świetnie sprzedaje?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: MichalStajszczak »

Kin@a pisze: 28 lis 2019, 00:38 Dlaczego nie ma być dodruku skoro podstawka się świetnie sprzedaje?
Raczej wyprzedaje, sądząc po cenach w niektórych sklepach.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: Kin@a »

Czasami jest tak, że dodatek ożywia sprzedaż podstawki bo ją urozmaica. Santa Maria to dobra, aczkolwiek niedoceniona gra.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: mecenas »

Kin@a pisze: 27 lis 2019, 23:50
romeck pisze: 27 gru 2018, 19:43 instrukcja od dodatku nie mieści się w pudełku od podstawki. :)
Mimo tych niedogodności dodatek wyprzedany. Mam nadzieję, że niebawem będzie jego dodruk.
U naszych sąsiadów (Amazon.de) idzie dorwać dodatek z wysyłką poniżej 100 zł. Testowane w zeszłym tygodniu.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: mecenas »

Wiem, że wcześniej ktoś szukał, dodatek PL ponoć dostępny w 3Trolle:
https://3trolle.pl/10593-santa-maria-am ... cja-polska
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 315
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: cohlerc1 »

Nie ponoć, tylko na 100% jest. Swój kupiłem jakiś miesiąc temu.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: Arachion »

mecenas pisze: 15 mar 2020, 15:22 Wiem, że wcześniej ktoś szukał, dodatek PL ponoć dostępny w 3Trolle:
https://3trolle.pl/10593-santa-maria-am ... cja-polska
Dla zapaleńców-
Naszym zdaniem, a jako że podstawka poszla na stół przeszło 20 razy przed zakupem dodatku - uważamy że jest zbędny i nie opłaca się ani trochę.
Wręcz psuje śline i pozostawia nie smak.

Jedyn moduł jest w miarę dobry ale na samą myśl że jeden moduł to inna plansza i zmienione reguły dla jednego gracza sprawia wkurzenie - bo jak zbieramy się w cztery osoby, chwale się dodatkiem, wyciągam i sam sobie gram inaczej, a reszta patrzy i gra po staremu... no proszę was...

Ale dla zachęty podstawka to dla nas wielkie odkrycie ceny do jakości gry, komponentów i ich ilości...przykładowo wcześniejszym takim odkryciem był klub utracjuszy i dla takich gier kupuje z wyprzedaży bo liczę że kiedyś może znajdę jeszcze takie perelki
Sucharzysta
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: krzyss »

Warto kupić za ok 50zl z wysyłką?
autopaga
Posty: 1421
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: autopaga »

warto
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: Arachion »

krzyss pisze: 15 mar 2020, 22:15 Warto kupić za ok 50zl z wysyłką?
Podstawkę? Nową?
Gdzie? Może wezmę dla rodziców
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: Ryu »

Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: dragon77 »

Ta cena urąga tej grze, która jest genialna. Wiele partii 2-osobowych za nami z żonką i wiele kminienia i emocji :) Dla fanów euro to must have imho.
autopaga
Posty: 1421
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: autopaga »

W tym sklepie jest już niedostępna. Gra to jest top gier kafelkowych i dice placementów. Największa jej wada do dziecięca oprawa graficzna, która jest trochę myląca, bo to całkiem mózgożerne euro.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: mecenas »

Arachion pisze: 15 mar 2020, 21:19 Dla zapaleńców-
Naszym zdaniem, a jako że podstawka poszla na stół przeszło 20 razy przed zakupem dodatku - uważamy że jest zbędny i nie opłaca się ani trochę.
Wręcz psuje śline i pozostawia nie smak.

Jedyn moduł jest w miarę dobry ale na samą myśl że jeden moduł to inna plansza i zmienione reguły dla jednego gracza sprawia wkurzenie - bo jak zbieramy się w cztery osoby, chwale się dodatkiem, wyciągam i sam sobie gram inaczej, a reszta patrzy i gra po staremu... no proszę was...

Ale dla zachęty podstawka to dla nas wielkie odkrycie ceny do jakości gry, komponentów i ich ilości...przykładowo wcześniejszym takim odkryciem był klub utracjuszy i dla takich gier kupuje z wyprzedaży bo liczę że kiedyś może znajdę jeszcze takie perelki
U mnie Santa Maria głównie wpada solo, gram póki co głównie na gubernatora i za tę cenę co zapłaciłem, to póki co nie porywa. Musze przetestować jeszcze jak działa nowa plansza...

Co do samej gry, to jedno z największych zaskoczeń dla mnie zeszłego roku. Dorwałem grę z myślą, a zagram sobie, ale cudów się nie spodziewam, a tu po prostu multum kombinowania :o
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: Kin@a »

Czy ktoś grał z talią kart z dodatku: Santa Maria: Exploration Deck.
Warto nabyć?
Awatar użytkownika
megrim
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2007, 17:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 2 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: megrim »

Witam.

Czy ma może ktoś w posiadaniu instrukcje w języku Polskim, bo na głównej stronie wydawcy nie mogę znaleźć, a sam wydawca mi nie odpowiedział na maila. Wiem, że była ogólnie dostępna ale już jej nigdzie nie ma. Alby przynajmniej jakieś zdjęcia instrukcji, było by miło. Dzięki ;)
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: Argue »

Pobawię się nieco w archeologa.

Zagraliśmy pierwszą partię z żoną, bo SM wpadło do nas na ostatnim MatHandlu.
Na początku powiem, że tej grze brakuje jeno dobrej produkcji do tego, żeby być tytułem, który znajdywałby się na stołach wielu graczy. Niestety graficznie gra trąci myszką i pachnie latami 90-tymi - wielka szkoda.

Jeżeli chodzi o uczucia z gry, to najbliżej nam było do Puerto Rico, Coimbry i Zamków Burgundii.

Mechanicznie gra oferuje naprawdę ciekawe wykorzystanie kości w kontekście budowania swojego "silniczka akcji", dodatkowo ekonomia przy budowaniu koloni i wykorzystaniu tychże akcji ma kolosalne znaczenie w grze dwuosobowej mamy możliwość zaplanowania strategicznego swojego profilu koloni w oparciu o zdobywanie poszczególnych surowców, bądź w oparciu o przesuwaniu się na poszczególnych torach.

Gra się szybko i przyjemnie, lekki, ale satysfakcjonujący eurasek. Cieszę się, że trafił do kolekcji i myślę, że z niej nie wypadnie.

Z wad:
- nie spodobał mi się tor mnichów, najchętniej wyciąłbym go z gry, te dodatkowe punktowania za niektóre elementy średnio mi pasują.
- kafelki rozbudowujące kolonię mogłyby mieć jakieś nazwy, typu kopalnia kryształów (dające niebieski kryształ), kościół, port, dający odpowiednie akcje, zamiast tylko samych ikonek akcji, które otrzymujemy podczas aktywacji wiersza . Opcja idealna to po prostu jakieś ciekawe grafiki budynków, co prawda odbyłoby się to kosztem czytelności i przejrzystości ikonografii, ale ja osobiście bym to zrobił, dla uatrakcyjnienia graficznego i zwiększenia poczucia budowania koloni.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3355
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: seki »

Dawno nie grałem ale również po pierwszych partiach byłem bardzo zadowolony z rozgrywki. Wizualnie mi pasuje, jest czytelnie. Ja nie chciał bym napisów przy budynkach bo bardziej cenie czytelność a napisy by ją pogorszyły, małą czcionką byłaby i tam nieczytelna a duża odwracała by uwagę od tego co najważniejsze. Po kilku partiach gra nieco mi się znużyła, opracowałem sobie wg mnie optymalną strategie i jakoś tak nie chciało mi się do tego wracać. Mimo to zostawiam w kolekcji bo mechanicznie jest bardzo ciekawie, odpalanie akcji w pionie/poziomie i budowanie w nich szeregu budynków jest bardzo fajnym mechanizmem. Chętnie wyciągnę na stół raz na 1-2 lata.
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Santa Maria (Eilif Svensson, Kristian Amundsen Østby)

Post autor: Argue »

seki pisze: 19 kwie 2022, 09:48 Dawno nie grałem ale również po pierwszych partiach byłem bardzo zadowolony z rozgrywki. Wizualnie mi pasuje, jest czytelnie. Ja nie chciał bym napisów przy budynkach bo bardziej cenie czytelność a napisy by ją pogorszyły, małą czcionką byłaby i tam nieczytelna a duża odwracała by uwagę od tego co najważniejsze. Po kilku partiach gra nieco mi się znużyła, opracowałem sobie wg mnie optymalną strategie i jakoś tak nie chciało mi się do tego wracać. Mimo to zostawiam w kolekcji bo mechanicznie jest bardzo ciekawie, odpalanie akcji w pionie/poziomie i budowanie w nich szeregu budynków jest bardzo fajnym mechanizmem. Chętnie wyciągnę na stół raz na 1-2 lata.
Wiesz ja tu myślałem właśnie o kafelkach typu Puerto Rico, albo chociażby zamki Burgundii, napisu być nie musi, po prostu teraz budynek to tylko bonus/akcja jaką dostajesz, wolałbym faktycznie zbudować jakieś ładne miasto z kościołami, kopalniami itp. :)
ODPOWIEDZ