Essen 2017

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2017

Post autor: Atopos »

rattkin pisze:Essen's loot pics czas zacząć!

Obrazek

Petrichor, Dead Man's Doubloons i Tao Long mnie najbardziej interesują(na TL czekam aż wyślą). Koniecznie podziel się wrażeniami z tych trzech gier jak rozegrasz.
A tak z innej beczki, ile Cię ten stos dobrodziejstwa kosztował?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Essen 2017

Post autor: playerator »

rattkin pisze:Essen's loot pics czas zacząć!
Nie przepadam za push your luck, ale Zdechłego Kota kupiłbym dla samego tytułu.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: piton »

rattkin pisze:Essen's loot pics czas zacząć!
Naaaajs!
... ale, bardzo proszę o nie spamowanie zdjęciami, ślina cieknie na klawiaturę :mrgreen:
To teraz wszyscy cierpliwie(?) czekamy na recenzje. Oby słabe te gry się okazały... bo trzeba za coś jeść, a nie gry nabywać ;)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Essen 2017

Post autor: maciejo »

rattkin pisze:
maciejo pisze:Ja polecam Arena:for the Gods! (...) gra prosta ale nie prostacka.
Powiedziałbym właśnie raczej, że odwrotnie :). Zbyt podobna do Titan Race i King of Tokyo, a jednocześnie gorsza od obydwu.
Podziwiając tą wysoką wierzę nie sądzę aby ta gra mogła zagościć na Twoim stole.
Każdemu według potrzeb.
Moim dzieciakom przypadła do gustu także polecam ją jak najbardziej do rodzinnego grania.
A co do KoT to oczywiste , że król jest tylko jeden.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2017

Post autor: Platan »

Ktoś wie gdzie można obejrzeć ciekawą galerię zdjęć z targów?
Ostatnio zmieniony 30 paź 2017, 10:32 przez Platan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen 2017

Post autor: rattkin »

Haloon pisze:Kosmogeneza ile kosztowała?
Nie pamiętam niestety, patrz niżej.
Fiacik pisze:Mnie ten Braveheart interesuje, proszę podziel się pierwszymi spostrzeżeniami jak coś pogracie.
e?
Atopos pisze:A tak z innej beczki, ile Cię ten stos dobrodziejstwa kosztował?
Nie wiem - naprawdę. Nie zapamiętywałem cen. Można przyjąć średnio, że "normalna" gra na Essen kosztuje gdzieś w przedziale 40 - 50 EUR, podczas gdy gra "mała" lub dodatek, w okolicach 20 EUR.
playerator pisze:Nie przepadam za push your luck, ale Zdechłego Kota kupiłbym dla samego tytułu.
Grałem w to w tamtym roku i mi się podobało. Bardzo urocza jest dodana do gry książeczka "Quantum Pocket Physics", która jest ze trzy razy większa niż instrukcja do gry :)
maciejo pisze:Podziwiając tą wysoką wierzę nie sądzę aby ta gra mogła zagościć na Twoim stole.
Wieżę, na litość boską...
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Essen 2017

Post autor: Ryu »

Platan pisze:Ktoś wie gdzie można obejżeć ciekawą galerię zdjęć z targów?
Na moim aparacie który mi ukradli ;)

Ogólnie kilka słów o samych targach. Nie o euro. Nie o ameri. Tylko same targi bo byłem pierwszy raz i może kogoś zachęcę kto się waha :)
Impreza dla geek'a to spełnienie marzeń. Taka Mekka. Odwiedzić po prostu trzeba. Atmosfera cudowna. Ludzie mili. Stosy gier i innych pozytywnie nakręconych i zakręconych ludzi. Sprzedawcy mili nawet jak nie kupisz gry. Twórcy z którymi się rozmawia mili. Kurde no, naprawdę odczułem że to taki raj planszówkowicza. Każdego. Czy to ameri czy euro.
Do każdego możesz podejść. Zrobić sobie fotkę. Uścisnąć rękę czy zamienić kilka słów. I od razu napiszę że język to nie problem. Ja osobiście władam EN jak władam czyli rozumiem co się do mnie mówi i już. Nie mówię a jak mówię to 2-3 wyrazy które próbuję ułożyć w 1 zdanie i tyle. Niemniej tłumaczący używają takiego słownictwa gdzie bez problemu rozumiesz co się do Ciebie mówi. A jak nie rozumiesz to spokojnie bo Ci co wszystko rozumieją i tak nie zapamiętają tej sterty zasad więc i tak jesteście na tym samym poziomie ;)
Zagrać można w niemalże każdą grę. Czasem się czeka, czasem umawia na godzinę (polecam) a czasem od razu kupuje ;)
Z ciekawostek:
- Phil Eklund nie pamięta zasad do swoich gier - ubawiliśmy się po pachy z Nim ale jest MEGA pozytwnym człowiekiem i chyba wywarł na mnie największe wrażenie. To jak opowiada o swoich grach; jak się ekscytuje... Naprawdę bezcenny widok :)
- Jeroen ze Splottera - MEGA miły człowiek. Z Nim akurat ja nie rozmawiałem tylko kolega zrobił wywiad a ja tylko pstryknąłem fotkę :)
- nie spotkałem Rhado a szkoda bo Jego gejmpleje bardzo lubię
- zagrałem w grę na stoisku Mighty Boards choć tytułu nie znam ale... Był konkurs. Tak się rzuca kościami i chodzi i morduje przeciwników. Kolega gra przede mną 5 minut (taki był limit czasowy na stanowisku) i zdobywa 16pkt i jest póki co 1 z najlepszym wynikiem; ja rzucam kościami... Pierwszy rzut - 2 rany mi zadali - ja nic. Drugi rzut i nie żyję :lol: 0VP Koleś stwierdził ze mam talent bo takiego wyniku nikt jeszcze nie wykręcił :lol: :lol: :lol:
- wygrałem małą gierkę na stanowisku Granny 8)

I tyle bo nie będę się rozpisywał za bardzo. Trzeba to przeżyć i tyle.
Oczywiście troszkę dziegciu też być musi więc z najprzykrzejszych spraw to straciłem lustrzankę w sobotę. P...ni złodzieje i nic więcej nie napiszę bo przekleństwa mi się w czasie targów skończyły. Fakt że nie byłem jedyny którego okradli nie polepsza sytuacji ;P
No i Red Imp wpisał się u mnie na stanowisko "obchodzić szerokim łukiem". Jeśli są zapisy na grę Panowie i kartka leży na stole to się nie udaje że się zapomniało i odsyła ludzi z kwitkiem. Oprócz Red Impa NIGDZIE tak nie było. Jeśli byłem umówiony na godzinę to grających się przepraszało i wchodzili tam Ci, którzy byli umówieni. Z nami tak było. Byliśmy i odsyłani bo inni byli umówieni ale innych również wywalano bo my mieliśmy grać. To uczciwy deal, myślę. Ja rozumiem dlaczego tak wyszło ale pozostawię to własnemu domysłowi i tyle.

Niemniej targi są super ale w sobotę uważać trzeba na wszystko. Ja, mimo negów, polecam zdecydowanie :)
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Essen 2017

Post autor: Marx »

Targi były super pomimo poważnego fuck-upu i anulowanego lotu na 4 godziny przed odlotem. Wspaniały świat gier planszowych, niezwykle pozytywnych i przyjaznych osób, genialnych gier. Przyznam jednak, że jestem po tych kilku dniach wyczerpany, autentycznie. Dla mnie najbardziej wyjątkowe momenty to gry, podczas których czas mijał błyskawicznie oraz spotkania z twórcami gier jak Thiago z CMON, Adam Kwapiński (Nemesis jest genialny!!!), czy recenzent Barry Doublet. Na pewno kiedys wrócę, ale lepiej przygotowany.


PS. problem kradzieży całkiem realny, kolega był świadkiem kradzieży dwóch drogich insertów, ale niestety interwencja niewiele pomogła.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Essen 2017

Post autor: Trolliszcze »

Zorientuj się, czy za ten anulowany lot nie należy Ci się odszkodowanie. Jest na ten temat sporo informacji w necie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen 2017

Post autor: rattkin »

W przeszłości korzystałem z AirHelp - z powodzeniem.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Essen 2017

Post autor: Marx »

Już działamy, dzięki! Spieprzyło nam to pierwszy dzień, nie tylko ze względu na późniejszy przyjazd, ale również stres i nastrój. Ale nie płaczemy, tyle wspaniałości na targach nam to jakoś zrekompensowało ;-) Wśród zachwytów: Mythic Battles Pantheon, Batman, Rising Sun, Nemesis (wspaniała gra), a z euro: Montana, Agra, Asking for trobils (jak mozliwe, ze ta gra obeszła się bez hypu to nie kumam).
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen 2017

Post autor: rattkin »

Marx pisze:Asking for trobils (jak mozliwe, ze ta gra obeszła się bez hypu to nie kumam).
Był hype parę lat temu, jak była na KS. Na Essen mieli tylko jeden stolik, a pudełek na sprzedaż chyba w ogóle (przynajmniej ja nie widziałem). Trudno o hype w takiej sytuacji. Na Essen duży hype mają szansę uzyskać tylko te gry, które można tam kupić.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Essen 2017

Post autor: rastula »

wyprawy , zdjęcia , ślinienie się an zdjęcia ;)... ja wszystko rozumiem...


ale proszę raczej o informacje co kto podpisał i wyda w Polsce z tych nowości...


ja słyszałem, że Phalanx wyda Feudum...
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Essen 2017

Post autor: karawanken »

rastula pisze:wyprawy , zdjęcia , ślinienie się an zdjęcia ;)... ja wszystko rozumiem...


ale proszę raczej o informacje co kto podpisał i wyda w Polsce z tych nowości...


ja słyszałem, że Phalanx wyda Feudum...


Popieram przedmówcę. Dawać te ploty wydawnicze.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Essen 2017

Post autor: Fiacik »

Fiacik pisze:Mnie ten Braveheart interesuje, proszę podziel się pierwszymi spostrzeżeniami jak coś pogracie.
rattkin pisze:e?
Ten na boku pudełka - króliczy ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Essen 2017

Post autor: rastula »

Fiacik pisze:
Fiacik pisze:Mnie ten Braveheart interesuje, proszę podziel się pierwszymi spostrzeżeniami jak coś pogracie.
rattkin pisze:e?
Ten na boku pudełka - króliczy ;)

bunny kingdom jest już wydany w Polsce...
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2017

Post autor: crsunik »

Halo halo!

Szukam relacji z gier:
- Otys
- Halloween

Ktoś grał / widział / zdjęcia robił?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Essen 2017

Post autor: Marx »

rattkin pisze:
Marx pisze:Asking for trobils (jak mozliwe, ze ta gra obeszła się bez hypu to nie kumam).
Był hype parę lat temu, jak była na KS. Na Essen mieli tylko jeden stolik, a pudełek na sprzedaż chyba w ogóle (przynajmniej ja nie widziałem). Trudno o hype w takiej sytuacji. Na Essen duży hype mają szansę uzyskać tylko te gry, które można tam kupić.
W ten sposób :-) Świetny, szybki worker placement z kilkoma smaczkami: pojawiające się postacie na różnych polach worker placement oraz możliwość upgrade'ów statku, aby pozyskiwać dodatkowe dobra przy odwiedzaniu konkretnych pól. Ciekawa również mechanika determinująca koniec gry.

Asking było w sprzedaży, nawet forumowy Gizmoo (Kuba) pozyskał swoją kopię, ale podejrzewam, że tych egzemplarzy dużo nie było (wtedy widziałem ze dwa stosy pudełek). No, ale skoro marketing słaby, to nie powinienem się dziwić.

Edit. Co do premier w Polsce. Tak się złożyło, że za ścianą rezydował jeden z polskich wydawców i podczas debaty przy toaletach padły pewne tytuły. Nie wszystko zostało zdradzone, jeden bardzo ciekawy tytuł pojawi się w Polsce, a tytułu kolejnego, podobno hitu, zdradzono mi jedną z liter. Nie wiem czy jednak powinienem psuć niespodziankę.

Z rozmów z z zagranicznymi wydawcami dowiedziałem się o wydaniu Azul oraz dużym zainteresowaniu Harvest. Ekipa od Montany nic nie wiedziała o polskiej lokalizacji, co znaczyć może niewiele bądź nic.

Podczas rozgrywki w Rising Sun przysiadł się do nas Thiago Aranha i potwierdził wydanie dodatku do Arcadii, grę Hate i nowe gry w kolejnym roku, w tym tytuły od p. Langa :-)

Mythic Games szykują Mythic Battles w settingu wikingów i rozważają relaunch kampanii Mythic Battles Pantheon z nowymi dodatkami.

Batman, swoją drogą fenomenalna gra, rusza z kampanią w lutym i jest na co czekać.

Nemesis w styczniu, cena ma być poniżej stu dolców na KS (podobno nawet w granicach 70$).
Ostatnio zmieniony 30 paź 2017, 15:46 przez Marx, łącznie zmieniany 2 razy.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Essen 2017

Post autor: rastula »

Marx pisze:
Edit. Co do premier w Polsce. Tak się złożyło, że za ścianą rezydował jeden z polskich wydawców i podczas debaty przy toaletach padły pewne tytuły. Nie wszystko zostało zdradzone, jeden bardzo ciekawy tytuł pojawi się w Polsce, a tytułu kolejnego, podobno hitu, zdradzono mi jedną z liter. Nie wiem czy jednak powinienem psuć niespodziankę.

to już lepiej mogłeś nic nie mówić :P
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Essen 2017

Post autor: cezner »

A który to wydawca rezydował za ta ścianą? Bo po nazwie wydawcy można się już nastawiać na typ gry jaki zostanie wydany :mrgreen:
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Essen 2017

Post autor: Fiacik »

rastula pisze:
Fiacik pisze:
Fiacik pisze:Mnie ten Braveheart interesuje, proszę podziel się pierwszymi spostrzeżeniami jak coś pogracie.
rattkin pisze:e?
Ten na boku pudełka - króliczy ;)

bunny kingdom jest już wydany w Polsce...
Chyba jednak nie. A tak poza tym to pytałem o relację, a nie datę wydania.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Essen 2017

Post autor: Trolliszcze »

To jest ta gra, więc chyba jednak tak, już niezależnie od tego, czego dotyczyło pytanie:
Spoiler:
EDIT: Ok, chyba że koledze chodziło, że jeszcze nie było premiery.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Essen 2017

Post autor: Fiacik »

Trolliszcze pisze:To jest ta gra, więc chyba jednak tak, już niezależnie od tego, czego dotyczyło pytanie:
Spoiler:
EDIT: Ok, chyba że koledze chodziło, że jeszcze nie było premiery.
Data premiery: 15.11.2017. Ja tylko pytałem o pierwsze wrażenia.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Essen 2017

Post autor: playerator »

Marx pisze:... Tak się złożyło, że za ścianą rezydował jeden z polskich wydawców i podczas debaty przy toaletach padły pewne tytuły. Nie wszystko zostało zdradzone, jeden bardzo ciekawy tytuł pojawi się w Polsce, a tytułu kolejnego, podobno hitu, zdradzono mi jedną z liter. Nie wiem czy jednak powinienem psuć niespodziankę ...
Wygląda, że to był przeciek kontrolowany. Pisz bez skrupułów, jesteś tylko narzędziem :mrgreen:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Essen 2017

Post autor: Trolliszcze »

playerator pisze:
Marx pisze:... Tak się złożyło, że za ścianą rezydował jeden z polskich wydawców i podczas debaty przy toaletach padły pewne tytuły. Nie wszystko zostało zdradzone, jeden bardzo ciekawy tytuł pojawi się w Polsce, a tytułu kolejnego, podobno hitu, zdradzono mi jedną z liter. Nie wiem czy jednak powinienem psuć niespodziankę ...
Wygląda, że to był przeciek kontrolowany. Pisz bez skrupułów, jesteś tylko narzędziem :mrgreen:
Kontrolowany wyciek przy toalecie. That makes sense xD
EDIT: Z dziedziny faktów, które nie mają żadnego znaczenia: organizatorzy własnie napisali, że targi w Essen odwiedziło w tym roku 182.000 zwiedzających.
ODPOWIEDZ