Essen 2017

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 197 times

Essen 2017

Post autor: Furan »

Coraz bliżej święta, więc...

przyznam, że ciekawi mnie niewiele:

Nowy Suchy z Pulsarem ileśtam, bo to V. Suchy z pomysłem na kostki. Może nie będzie powtarzalne jak Ostatnia Wola?
Karciana wersja Amuna-Re (!!!!! i jeszcze kilka wykrzykników), działająca od 2 (jeszcze więcej wykrzykników) graczy, bo Amun-Re to jedna z najlepszych gier licytacyjnych, ale niestety śmigająca na pełnych obrotach tylko w 5 graczy. A tu nie dość, że będzie nowy mechanizm licytacyjny, to ma działać na 2! Jedno czego mi brakuje, to stylu graficznego oryginału. Teraz wszystko takie wymuskane, pastelowe, lekko zamglone. Łe.
Pałace Króla Ludwika, bo z wideo jakie widziałem wynika, że to bardzo interakcyjna gra kafelkowa bez przedłużającego rozgrywkę mechanizmu ustalania cen. Z budową jednego pałacu i w ogóle... szał ciał. Ciekawe czy Lacerta to wyda.
Otys od Pearl Games, bo ma prosty mechanizm wyboru akcji, który wygląda przyjemnie. Do tego świat post-apo, który nie jest madmaksowy, ani debilozombiowy, a wodnoświatowy.
Keyper ze śmiesznym mechanizmem a'la pędzące motylki, od autora Reef Encountare (Ryśka B.), bo to Rysiek B. od Reefa i może w końcu zrobi coś na miarę krewetek (nie, Keyflower nie jest na miarę krewetek)
Nowa wersja Ludwika XIV w wersji... Mafiozooyjnej (?? :? ), bo wygląda radośnie i nie tak kiczowato jak 1984: Animal Farm.
No i ten cholerny Merlin też mnie nęci... mimo, że wygląda na największą sałatkę punktową w historii Feldowej.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2017, 12:56 przez Furan, łącznie zmieniany 3 razy.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Essen 2017

Post autor: ghostdog »

Ja czekam na John Company.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Essen 2017

Post autor: Trolliszcze »

Ja z zainteresowaniem obserwuję:
Agra
Merlin
Rajas of the Ganges
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Essen 2017

Post autor: Gizmoo »

Trolliszcze pisze:Agra
Merlin
Rajas of the Ganges
+milion - chyba trzy tytuły, na które czekam najbardziej. :D

Pozostałe skarby, w które mam zamiar zagrać na Spiel (kolejność przypadkowa)

CHIMERA STATION
COLUMN OF FIRE
ETHNOS
CYTOSIS
MOA
BY ORDER OF THE QUEEN
FEUDUM
TINY EPIC QUEST
VALETTA
MINES OF OLNAK
BETRAYAL AT BALDURS GATE
KING’S LIFE
WASTELAND EXPRESS DELIVERY SERVICE
TOMB OF ANIHILATION
SPIRIT ISLAND
DRAGONFIRE
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Essen 2017

Post autor: AkitaInu »

Mam propozycję, może przy każdej grze szepniecie słówko co Was w niej zainteresowało, co do niej przyciągnęło, czemu chcecie zagrać w nią na essen,

Czemu akurat te 2/3 (albo więcej) gry a nie inne :) To napewno się przyda.

Sam dopisze tutaj kilka gier, postaram się oczywiście zrobić to z krótkim opisem :)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Essen 2017

Post autor: kaimada »

Transatlantic - bo to Mac Gerdts, a wszystkie jego gry są genialne.
Projekt Gaia - Terra Mystica in spaaaaaaaaaaaaaace!
Pulsar 2849 - CGE i kosmos? To musi być dobre!
Not Alone Exploration - słyszałem bardzo dobre opinie o tym dodatku.
Ancient Aliens Creators Civilizations - tutaj przyciągnęła mnie szalona tematyka w stylu Ekspedycji Polcha.
Queendomino - Kingdomino dla graczy? To może być naprawdę dobre!
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Essen 2017

Post autor: BartP »

Ja tradycyjnie mam swoją geeklistę. Może nie stricte essenową, tylko całoroczną, ale sporo tytułów z niej wyjdzie na Spiel właśnie.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2017

Post autor: zakwas »

Trolliszcze pisze:Ja z zainteresowaniem obserwuję:
Agra
Merlin
Rajas of the Ganges
Merlina kupuję z marszu, na Agrę może braknąć funduszy w kontekście nadchodzącego TI4, ale gra wygląda tak cudnie, że chyba warto by było do niej dokupić gablotę i wystawić gdzieś w domu dla odwiedzających chociaż. ;)

Od siebie dołożyłbym w krąg zainteresowania:

Photosyntesis
Whistle Stop
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4123
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 340 times

Re: Essen 2017

Post autor: tomb »

BartP pisze:Ja tradycyjnie mam swoją geeklistę. Może nie stricte essenową, tylko całoroczną, ale sporo tytułów z niej wyjdzie na Spiel właśnie.
Lubię Twoje listy, są bardzo użyteczne. Dziękuję.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Essen 2017

Post autor: rattkin »

U mnie na razie słabiutko, ale liczę, że jeszcze się trochę pojawi + jakieś unannounced:

(must buy) Queendomino
(must buy) Not Alone: Exploration
(probable buy) Photosynthesis - może okazać się za lekka
(check) Dawn of Peacemakers - właściwie chyba najciekawsza pozycja na liście, ale prawdopodobnie tylko prototyp będzie
(check) Pulsar 2849 - bo CGE
(check) Kepler-3042 - bo Renegade
(check) Cosmogenesis - estetyka i szybki przegląd instrukcji nasuwa nieuchronne skojarzenia z Exoplanets
(check) Space Freaks - jakieś dziwadło, ale bo Lautapelit
(check) Imaginarium - styl graficzny (psychosteampunk)
(check) Untold - choć nie spodziewam się cudów
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 197 times

Re: Essen 2017

Post autor: Furan »

Właśnie wpadł mi do gier do sprawdzenia tytuł od Kieslinga. Diablo abstrakcyjny, ale genialnie wydany kafelkowiec - Azul.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Essen 2017

Post autor: Zet »

Kepler 3042 to chyba nie nowość, tylko gra z zeszłego roku? Czy teraz ma być nowa edycja? Oceny były różne i nie było w nich achów i ochów, a szkoda, bo temat świetny.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: JAskier »

Merlin [must buy] - graficznie wygląda średnio i dość dziwne, że Stefan robi grę w kooperacji z innym autorem. Tak czy siak wszystkie Feldy do końca świata to must buy.
The Castles of Burgundy: the dice game -sic!-:D [must buy] - Feld
Nusfjord[must buy] - Rosenberg dla mnie to instant buy, a że nie będzie to mega kobyła to tym lepiej. No i graficznie wygląda ciekawie.
Indian Summer [must buy] - Rosenberg, więc kupuję (oby nie było tyle błędów co w 1 ed. angielskiej Cottage Garden od tego samego wydawcy).
Gier [must buy] - uwielbiam gry Amigo, uwielbiam gry Pfistera. Do kupienia.
Dodatki do: Splendoru, Lorenzo Il Magnifico, Marco Polo, Terraformacji [must buy] - uwielbiam te gry.
Bunny Kingdom [check] - czekam na wydanie Egmontu, ale na targach sprawdzę. Garfield robi fajne gry, wydawca też dobry.
Druids[check] - graficznie przywodzi na myśli grę Wizard, moją ulubioną trick-taking. Do sprawdzenia.
Dawn of Peacemakers [check] - kobyła w świecie Doliny Kupców. Sami Laakso jak dotąd nie zawiódł. Zobaczymy jak będzie tu. Martwi jedynie to, że gra będzie - zdaje się - dość droga.
Majesty [check] - bard będzie wydawał. Autor Splendora więc do sprawdzenia. Co prawda zeszłoroczne Sail Away nie było ostatecznie tak dobre jak chwilowo sądziłem na targach, zaś Baronia też nieciekawa. Jednak jeszcze jedna szansa się należy.
Photosynthesis [check] - hype na tę grę bardzo duży, wygląda ślicznie. Nie mam jakichś wielkich oczekiwań, ale do sprawdzenia.
Pulsar 2849 [check] - Suchy to dobry autor. CGE to dobry wydawca. Zdecydowanie do sprawdzenia.
Queendomino [check] - Kingdomino jest za proste, ale sympatyczne. Może tu będzie coś ciekawszego dla graczy.
Rajas of the Ganges [check] - Inka i Markus Brand zrobili tyyyle dobrych gier i zdobyli w tym roku KSDJ, poza tym ktoś porównywał ten tytuł do Marco Polo. To wszystko sprawia, że trzeba się przyjrzeć.
That's a question [check] - Po Tajniakach imprezowy Chvatil zdecydowanie do sprawdzenia.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Essen 2017

Post autor: cezaras »

Praktycznie się zdecydowałem na:

Dodatek do Lorenzo - bo podstawka, to najczęściej grana gra z poprzedniego Essen. Sam uwielbiam i mam z kim grać.

Santa Maria - fajny dice placement, połączony z tile placementem. Kostka aktywuje nam kolumnę z naszego pola 6x6 i wszystkie budynki w tej kolumnie produkują. Produkujemy, żeby realizować kontrakty. Wygląda sprytnie i kombinacyjnie, co w połączeniu z czasem rozgrywki (45-60) ustawia grę wysoko na mojej wishliście .
Amun Re card game - bo uwielbiam pierwowzór planszowy. Jestem po lekturze instrukcji i mam wrażenie, że nie dużo mniej decyzji uda się zmieścić w pół godziny... jeżeli tak, to będzie świetny, oparty na ciekawej licytacji, ambitny fillerek.

Na radarze (i już coś o nich wiem):
Heaven & Ale – braciszkowie w klasztorze warzą piwo. Po zdjęciach nasuwa się skojarzenie, że to krzyżówka plansz gracza z Zamków Burgundii i toru akcji z Shipyard. To chyba byłoby dobre. Ale więcej szczegółów nie znam.

Photosyntesis - taka ekonomia dla wielbicieli GIPF :)
naprawdę to ma podbić świat??
konieczne muszę to sprawdzić, bo jakoś mi się nei spina...
a jeszcze mam obawy czy wraz z rozwojem rozgrywki, kolejne liczenia punktów nie będą coraz to żmudniejsze, dłużej trwające i przez to nudniejsze

Sentient - szybkie proste decyzje, tworzymy i programujemy roboty, przydzielamy im zasoby. zapowiada się intrygująco.

Downforce - ścigamy się sterując naszymi pojazdami poprzez karty, które wcześniej licytujemy.
A karty nierzadko ruszają również samochodami innych graczy (nie tylko naszymi).
Szybko, niebanalnie, trochę kombinowania...

Azul - układamy podłogę z płytek, ale... nie dajcie się zwieść. To nie jest układanka, to gra w optymalne wykorzystanie dostępnych kafelków u dostawców (aczkolwiek słowo "optymalnie" nie oznacza gry polegającej na optymalizacji ścieżki rozwojowo-produkcyjnej czy zużycia zasobów).
Od jednego dostawcy bierzemy wszystkie kafelki jednego koloru (pozostałe lecą do wspólnej puli, którą traktujemy jak kolejnego dostawcę) i układamy je w sztaplach, z których dopiero przerzucimy je na planszę (ścianę) - za kafle na ścianie punktujemy (z ułożone ciągi wierszy i kolumn). A jak zabierzemy za dużo, to karne punkty za nadmiarowe kafle... :)

Inguldence - prosty trick taking, gdzie na początku kolejnego rozdania jeden z graczy wybiera, która z trzech dostępnych reguł obowiązuje w tym rozdaniu. Reguła określa, za co będą płacili pozostali gracze (i tak kazdy po trzy razy).
Wygląda ciekawie - liczę na rozsądną cenę (a najlepiej na polskie wydanie)

Merlin - bo każdy Feld zasługuje na zainteresowanie, mimo, że Wyrocznia mnie kompletnie rozczarowała

Viral - bo chłopaki z Dice Towers się zachwycali, więc przynajmniej sprawdzę :)

Tournament at Camelot - trick tacking połączone ze unikalnymi zdolnościami

Shadows in Kyoto - bo Gejsze sie sprawdzają znakomicie, a ta gra wygląda jak starsza siostra hanamikoji :)

Seikatsu - taki Ingenious z twistem.

Agra - "Imperial Board" wygląda znakomicie, ale jednocześnie 28 stron instrukcji i wrażenie, że jeżeli chodzi o mechaniki, to wrzucili tam wszystko co się dało. Poczekam na recenzje... Na razie nie mam w sobie tyle determinacji, żeby zabrać się za instrukcję.

Na radarze (ale wiem niewiele):

Keyper
Rajas of the Ganges
Whistle Stop
Ex Libris
Peak Oil
One Card Wonder
Mini Rails
Iberian Rails
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2017, 12:22 przez cezaras, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Essen 2017

Post autor: Trolliszcze »

cezaras pisze:Heaven & Ale – braciszkowie w klasztorze ważą piwo. Po zdjęciach nasuwa się skojarzenie, że to krzyżówka plansz gracza z Zamków Burgundii i toru akcji z Shipyard. To chyba byłoby dobre. Ale więcej szczegółów nie znam.
Też na to czekam, ale. Ważyć-waga, warzyć-warka...
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Essen 2017

Post autor: cezaras »

Trolliszcze pisze:
cezaras pisze:Heaven & Ale – braciszkowie w klasztorze ważą piwo. Po zdjęciach nasuwa się skojarzenie, że to krzyżówka plansz gracza z Zamków Burgundii i toru akcji z Shipyard. To chyba byłoby dobre. Ale więcej szczegółów nie znam.
Też na to czekam, ale. Ważyć-waga, warzyć-warka...
słusznie - poprawiam się :)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2017

Post autor: crsunik »

Clans of Caledonia - bo klimat, bo euro, bo wygląd <3 (nigdy nie grałem w Terra Mystice) -> wsparłem KS

Chimera Stations - bo ciekawe euro z ciekawą mechaniką -> wsparłem KS

Kitchen Rush - bo kooperacja w czasie rzeczywistym ze śmiesznym tematem -> wsparłem KS

Founders of Gloomhaven - bo kawał euro z tile buildingiem -> wsparłem KS

Rajas of Ganges - bo po wyjaśnieniu w 5 minut zasad nikt nie miał wątpliwości jak w to grać, wygląda dobrze, gra się dobrze, przyjemne euro z wyścigiem w tle

Merlin - bo Feld

Photosynthesis - bo ciekawy temat, wykonanie i gameplay

Pulsar 2048 - bo CGE, kostki i kosmos

dodatek do Not Alone - bo Not Alone jest bardzo dobre :)

myślę o:

Queendomino -> czekam na recenzje, niestety Kingdomino jest ciut za lekkie i rzadko wychodzi na stół

Spirit Island -> czekam na... w sumie nie wiem na co, ciekawi mnie ta gra i bardzo chciałbym w nią zagrać przed zakupem

Whistle Stop - czekam na recenzje, obawiam się, że jednak będzie zbyt prosto

Agra -> czekam na recenzje, obawiam się przekombinowania
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2017

Post autor: zakwas »

Do Agry będzie polska instrukcja. Lekko nie jest, poziom skomplikowania po przekładzie przypomina mi Gallerista.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2017

Post autor: crsunik »

zakwas pisze:Do Agry będzie polska instrukcja. Lekko nie jest, poziom skomplikowania po przekładzie przypomina mi Gallerista.
No to znacznie prostsza niż by się wydawało z samej instrukcji
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2017

Post autor: zakwas »

crsunik pisze:
zakwas pisze:Do Agry będzie polska instrukcja. Lekko nie jest, poziom skomplikowania po przekładzie przypomina mi Gallerista.
No to znacznie prostsza niż by się wydawało z samej instrukcji
Może mi się wydawać. :D
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Essen 2017

Post autor: BartP »

Ja też po lekturze instrukcji obawiam się, że Agra jest przekombinowana. Na razie znika z mojego radaru, poczytam, co inni sądzą i wtedy pomyślę. To jest gra o zamiana jednych dóbr w drugie i spełnianie wymagań jakichś tam kontraktów (których są 3 rodzaje). To powinno być łatwe :D. A jednak zasad tam milion...
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen 2017

Post autor: uyco »

przejrzałem preview i jak na ten m oment siedzenia nie urywa :(
Na radarze mam nowego Clanka, Charterstone, Bios Megafauna, John Company, dodatki do Networks i Nations the Dice Game, nasze CV pocket i Sanctuary. Do zastanowienia nowy Rosenberg i Feld, ale po ostatnich produkcjach obu autorów podejdę raczej z rezerwą. No i Gaia w kosmosie :)
Czy będzie jakiś nowy Splotter?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Essen 2017

Post autor: AkitaInu »

uyco pisze:przejrzałem preview i jak na ten m oment siedzenia nie urywa :(
Na radarze mam nowego Clanka, Charterstone, Bios Megafauna, John Company, dodatki do Networks i Nations the Dice Game, nasze CV pocket i Sanctuary. Do zastanowienia nowy Rosenberg i Feld, ale po ostatnich produkcjach obu autorów podejdę raczej z rezerwą. No i Gaia w kosmosie :)
Czy będzie jakiś nowy Splotter?
Z tego co wiem nie będzie nowego splottera, w tym roku skupiają się na reprintach.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2017

Post autor: zakwas »

U mnie dochodzi jeszcze dodatek do Flamme Rouge: Peloton.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 940
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: Apos »

Interesujące pozycje pojawią się na tegorocznym Essen. Czytam Wasza posty i sprawdzam tytuły - kilka wpada na listę!

Chcę kupić:
- Clans of Caledonia, grałem i baardzo wciągająca gra. Bierze z m.in. Terra Mystica wiele, miesza i wychodzi z tego rasowe i klimatyczne euro. Dodatkowym atutem jest, że działa na 2 osoby. Gdybym był na Essen to pewnie od razu bym kupił...

Gdy się sprawdzi to kupię:
- Merlin, b. lubię Felda, ale po Wyroczni podchodzę z dystansem i zaczekam na rozwój akcji
- Rajas of the Ganges, autorzy rewelacyjnej gry Pokolenia znowu atakują.

Na radarze:
- The Palace of Mad King Ludwig, Zamki były sympatyczne, tutaj zobaczymy jak będzie.
- Photosynthesis, oryginalny tytuł, ładne wykonanie, może zostanie wydane w Polsce
- Kitchen Rush, komputerowa gra, którą się KR inspiruje, czyli Overcooked, szalona gra coop była mega zabawnym i przykuwającym do monitora tytułem, dużo będzie zależeć czy będzie polskie wydanie
- The Castles of Burgundy: The Dice Game, czyli kościany Feld, w dodatku na podstawie jego sztandarowego tytułu
- Queendomino, Kingdomino to tytuł, który bardzo lubię, ale niestety jest za lekki abym po niego często sięgał. Może to będzie bardziej wciągające
ODPOWIEDZ