Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: predki »

Lacerta miała wydać, ale zrezygnowali. Po przejęciu Lookoutu przez Asmodee mógłby może wydać Rebel, ale też nie są zainteresowani. A inni pewnie ze względu na te układy wolą trzymać się z daleka od tematu.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: ChlastBatem »

No niestety, czasami dobra, genialna gra to za mało, aby wydawnictwo podjęło trud. Jesteśmy zalewani słabymi tytułami, ale tylko dlatego, że mają dobry marketing i jakąś tam przynętę dla niedzielnego. Zdecydowanie warto kupić Nusfjorda jak ktoś zna angielski. Gra zależna językowo.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2019, 20:05 przez ChlastBatem, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

No właśnie pamiętam, że się mocno tytułem interesowałem i totalnie wyleciał mi z głowy, aż do momentu jak ostatnio zajrzałem do tego tematu :) Pewnie sobie grę sprawię, bo gry Rosenberga uwielbiam. Jakieś szersze porównanie do innych jego tytułów?
mk20336
Posty: 1524
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 428 times
Kontakt:

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: mk20336 »

To i ja dodam kilka slow od siebie do powyższej dyskusji. Uwe Rosenberga bardzo lubie a jego tytuły jak Agricola czy LeHavre wg. mnie niesamowicie błyszczą. Niestety, o Nusfjord już tego się powiedzieć nie da - gra z przyzwoitą mechaniką ale nic poza tym - może dobra jako element wprowadzania nowych graczy do bardziej skomplikowanych pozycji. Popełniłem nawet krótka recenzję:

Nusfjord - rcencj- krótka recenzja

Obrazek

PS. Po latach grania w ta pozycję, że nawet tak mała sprawa jak karty budynków - przegadane, z zerem rysunków, mi nie odpowiadają :( Najbardziej kuje w oczy porównanie z ww. tytułami (Agricola Le Havre)
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

Wczoraj w końcu udało mi się dorwać Nusfjorda i po jednej rozgrywce już w ogóle się nie dziwię, czemu ta gra nie została wydana w Polsce. Już dawno nie grałem w tak przeciętną pozycję i IMO jest to najgorsza gra tego autora (a nie grałem tylko w Ore i Le Havre).

Zaczynając od całkowicie nijakiego klimatu, wszystkiego jest tutaj po prostu mało i nawet na tak małą ilość mechanik, niektóre z nich wydają się strasznie niepotrzebne.

Cała gra minęła praktycznie bez emocji i interakcji między graczami - nawet te "udziały" były bardzo meh...

Całość idealnie podsumował jeden z graczy: "emocje dokładnie takie same jak przy głównym temacie gry - karmieniu starych ludzi rybami".

Według skali BGG dla mnie to 4 / 10.

Nie widzę absolutnie powodu, aby siadać do tej gry, kiedy mam na półce dowolną inną pozycję Rosenberga. Oj niestety mój ulubiony autor widzę, że mocno się "popsuł" po Uczcie, bo każda kolejna gra wychodzi coraz gorsza.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: cezner »

Ja bym powiedział, że Uwe popsuł się po Le Havre :-)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Uwe się skończył na Kill 'em All :D
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: ChlastBatem »

Co człowiek to opinia. Moim zdaniem jego najgorsze gry (lecę z pamięci) póki co to Hengist, Reykholt, Caverna, Ogródek...
Ucztę sprzedałem ze względu na 0 interakcję oraz losowość w kartach. Ja uważam Nusfjorda oraz Pola Arle za najlepsze gry tego autora. Nusfjordem jesteśmy wręcz oczarowani. Dodatek już zakupiony. Wprowadza nowe karty, polecamy :D Interakcja w tej grze jest spora i bardzo dobrze dobrana do euro gry, bez prymitywnych rozwiązań. Mechanika udziałów w tej grze jest bardzo istotna, wręcz kluczowa. Za pierwszym razem może wydawać się to niezrozumiałe, ale w każdej kolejnej partii rosną tylko emocje. Z całego serca polecamy tę grę. Niech każdy sam sobie ją sprawdzi i oceni :wink:
Dla mnie 9.5/10
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

Oczywiście nie bronię komuś mieć własnego zdania, ale ciekawi mnie stwierdzenie, że w Uczcie interakcji nie ma, a w Nusfjordzie jest jej sporo i jest dobrze dobrana? Na czym niby ta interakcja polega i w czym jest lepsza od Uczty?

EDIT: Pytam, bo po prostu nie stwierdziłem tutaj żadnej sensownej interakcji, bo nawet jak na workerplacement nie można za bardzo sobie żadnych pól blokować...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: BartP »

Blokowanie pól występuje na pewno bardziej niż w Uczcie, choćby ze względu na liczbę dostępnych do wybory pól akcji.
Jest interakcja w zarządzaniu udziałami.
Jest interakcja w pozyskiwaniu starszych.
Jest interakcja przy dostarczaniu i zbieraniu ryb ze stołu, coby odpalać starszych.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

BartP pisze: 23 paź 2019, 14:32 Blokowanie pól występuje na pewno bardziej niż w Uczcie, choćby ze względu na liczbę dostępnych do wybory pól akcji.
Jest interakcja w zarządzaniu udziałami.
Jest interakcja w pozyskiwaniu starszych.
Jest interakcja przy dostarczaniu i zbieraniu ryb ze stołu, coby odpalać starszych.
No właśnie nie bardziej, bo choć pól jest mniej, to dużo z nich mieści więcej niż jeden pionek, a przez bardzo ograniczoną pulę akcji, sporo z nich jest powielanych przez starszych i budynki. Absolutnie nigdy przez całą grę nie zdarzyło mi się, że nie mogłem wykonać akcji której chciałem - nawet jak ktoś był pierwszy, to potem robiłem ją ze starszego itp. Pod tym kątem właśnie czuć to bardziej w uczcie, gdzie niby akcji jest 61, to za bardzo nie masz gdzie ich wykonać poza danym polem akcji i jak ktoś Ci zajmie to co Cię interesowało to klops.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: ChlastBatem »

Gdybym miał porównać Ucztę i Nusfjorda pod względem interakcji, to powiedziałbym, że w skali 0-5 Uczta jak dla nas to takie max 1/5, zaś Nusfjord to 4/5. W obie gry graliśmy bardzo dużo.

BartP bardzo dobrze przybliżył występujące elementy interakcji. Ja bym jeszcze dodał budowanie statków (ograniczona liczba) oraz budynki (rozchodzą się jak ciepłe bułeczki). Zabawa z rybami na stole starszyzny to geniusz interakcji. Nie wspominając ponownie udziałów... licznie kto ile ma kasy, czy ktoś wykupi, czy uda się samemu zainwestować itp.

U nas za każdym razem i w każdym składzie jest bardzo ciasno. Albo brakuje pól z akcjami, albo nie ma ryb na stole, albo znów ktoś podebrał dziadka, albo (o zgrozo) pojawiły się wybitne budynki, a tutaj brak surowców. Przypominam też o tajnych budynkach, które wchodzą na wspólną planszę pod koniec gry. Ograniczenia co do składowania drewna oraz ryb... oj jest ciasno.

Zdecydowanie się nie zgadzam, że zawsze jest wyjście z sytuacji i można wszystko robić swobodnie (przypominam, żeby odpalić dziadka to muszą być dostępne ryby na wspólnym stole!). Takie swobodne sytuacje to są w Uczcie, Cavernie... Nie wiem, a może coś nie do końca dobrze gracie? Dla pewności przeczytajcie ponownie instrukcję jeśli Wam zależy.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

Wierz mi... dobrze gramy. A jeżeli dla Ciebie mechanika ryb na starszych to geniusz interakcji, to polecam sprawdzić sobie Brass-a albo Food Chain Magnate - wtedy chyba poznasz boga interakcji. Ogólnie jakbym słuchał totalnie o innej grze, bo wszystko co wymieniasz, że niby jest takie tutaj super u nas było po prostu nudne i nieciekawe. Wolę sobie jednak zagrać w Cavernę czy właśnie Ucztę, bo tam przynajmniej mam jakikolwiek fun z grania.

EDIT: I nie wiem gdzie masz swobodnie w Cavernie. Tam prawie każda możliwa akcja jest unikatowa i jak ktoś ją zajmie, to najwcześniej ją wykonasz w kolejnej rundzie, gdyż totalnie nic innego tego nie powiela.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: ChlastBatem »

Trzeba dostrzec ten geniusz :wink: Nie wszystko jest takie oczywiste i widoczne.

W Cavernie zablokowanie akcji nic nie znaczy, są inne opcje równie dobre, podobne, a każdy surowiec może być zastąpiony jokerem (nie pamiętam nazwy).

Ok "upartyś", nie chcesz spróbować, tak więc dalsza dyskusja będzie jałowa :wink:. De gustibus non est disputandum.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

Po prostu jeżeli po jednej grze nie mam funu, to nie mam żadnego powodu aby tracić więcej czasu na dany tytuł. Jakoś w ukryty geniusz tutaj nie wierzę, bo gram już za długo w gry i nikt przy stole go również nie dostrzegł.
Ale skoro tobie ten tytuł się podoba to super.
Dhel
Posty: 694
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 457 times
Been thanked: 388 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dhel »

Od siebie tylko dodam, że Nusfjord jest bardzo fajną grą pod solo, system dwóch kolorów pionków i blokowania się nawzajem - taki sam jak w Uczcie dla Odyna, ale sama gra przez to że jest szybsza do rozłożenia no i krótsza (do 25 min) częściej wraca na stół. Plus bardzo fajny tryb kampanii - 3 rozgrywki i kombinowanie z budynkami.

A z ciekawości, wiecie gdzie kupić dodatek do Nusfjorda - ten nowy deck budynków?, nie mogę tego nigdzie znaleźć...
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: ChlastBatem »

Ja ten dodatek sprowadzałem z zachodu. Widziałem go też w Berlinie i w Norwegii. Poszukaj na zagranicznych stronach.
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Forcemaster »

Pojawił się nowy deck.

Dla mnie zaskoczenie. Nie spodziewałem się, że jeszcze coś wyjdzie.
Znowu monetki w środku. Razem z monetami z Plaice Deck powinno być w końcu wystarczająco;)

https://boardgamegeek.com/boardgame/321 ... almon-deck
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 145 times
Been thanked: 170 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

Jakie mogą być powody, że nikt tego nie chce wydać w Polsce? Rozumiem, że Lacerta bała się zaryzykować(?), ale czemu nie inni? Rosenberga mają w swoim portfolio też Portal, Rebel, Fullcap, G3...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Forcemaster »

tomuch pisze: 27 paź 2020, 23:45 Jakie mogą być powody, że nikt tego nie chce wydać w Polsce? Rozumiem, że Lacerta bała się zaryzykować(?), ale czemu nie inni? Rosenberga mają w swoim portfolio też Portal, Rebel, Fullcap, G3...
Po prostu nie jest to hit na którym się zarabia. Firmy są po to, żeby zarabiać pieniądze.
Gra jest jednak całkiem fajna i niedoceniana.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Gizmoo »

tomuch pisze: 27 paź 2020, 23:45 Rozumiem, że Lacerta bała się zaryzykować(?)
Forcemaster pisze: 28 paź 2020, 07:23 Po prostu nie jest to hit na którym się zarabia.
Rosenberg miał ostatnimi czasy większe wpadki niż Nusfjord, a i różne inne tytuły wydane na naszym rynku były dużo bardziej ryzykowne (a i tak pomimo tego zostały wydane). Wydaje mi się, że Nusfjord sprzedawałby się dużo lepiej niż np. ostatnie dwa tytuły Felda.

Nie mam pojęcia jakie prawdziwe powody stały za wycofaniem się Lacerty z rodzimego wydania (podobno tłumaczenie było gotowe), ale podejrzewam, że chodzi o to, że Lookout Games został wchłonięty przez Z-Mana, który przecież został częścią Asmodee. Z takim dużym partnerem ciężko dojść do porozumienia, szczególnie co do warunków finansowych i minimalnego druku. Pewnie na przeszkodzie stanęły jakieś umowy licencyjne. Teraz partnerem mógłby być Rebel, ale tutaj jeszcze bardziej wątpię w wydanie Nusfjorda. Oni nie wchodzą ochoczo w cięższe euro, szczególnie tak mało atrakcyjne wizualnie i tak bardzo zależne językowo. ;)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: mistrz_yon »

Taka historia: z mojej korespondencji z tegorocznym Secret Santa wynika, że na dniach dostanę Nusfjorda. Jednak amazon wysłał mi wersję niemiecką i zastanawiamy się z Miko jak ogarnąć temat. Ja tez nie ukrywam, że nie chciałbym generować dodatkowych kosztów dla Mikołaja.

Pytanie: na ile da się w to grać po niemiecku? Ja nie znam niemieckiego, ale jestem z tego pokolenia, które wielość planszówek na początku miało po niemiecku i kiedy niemiecki był planszówkową łaciną. I w sumie bym sobie ten klimat mógł odtworzyć trochę. Co radzicie?

A swoją drogą, w zeszłym roku miałem to samo: miałem dostać dodatek do Odyna po angielsku, a dostałem podstawkę w wersji niemieckiej. Jako, że był to prezent, wiec amazon zwrócił kasę Mikołajowi, a ja dostałem jeszcze inne gry, a niemiecka uczta jest przykładem tego, jaki bajzel ma u siebie amazon.de
A teraz na to wjedzie Nusfjord. Klątwa Uwego na amazonie...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: FortArt »

Napisy na planszy ogarniesz.
Napisy na kartach problem.

Sam zobacz czy dasz radę.
https://boardgamegeek.com/image/5140138/nusfjord
https://boardgamegeek.com/image/5140137/nusfjord
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: mecenas »

FortArt pisze: 11 lis 2020, 11:15 Napisy na planszy ogarniesz.
Napisy na kartach problem.

Sam zobacz czy dasz radę.
https://boardgamegeek.com/image/5140138/nusfjord
https://boardgamegeek.com/image/5140137/nusfjord
Każda karta ma numer w lewym górnym rogu pod literką talii - to nie pomoże?

EDIT: Nie wiem czemu sobie ubzdurałem coś o naklejkach i mój komentarz kompletnie nie ma sensu....
Ostatnio zmieniony 11 lis 2020, 11:51 przez mecenas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: mistrz_yon »

Widzę, że powinno być dobrze.
+5 Holz to jest właśnie planszówkowy świat sprzed 20 lat :lol:
ODPOWIEDZ