Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 315
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: cohlerc1 »

Przypadkiem znalazłem info o tym że Uwe planuje dużą grę na Essen, no może nie tak "dużą" jak uczta ;D
Z tego co widzę to wzmianki były już w 2015, może ktoś wie już coś więcej. Dodam tylko że nie jest to wspomniana uczta, a przynajmniej tak by wychodziło z grafik prototypu i wzmiance o mechanice udziałów i giełdy.
Dla tych co sprechają wideo ;)
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Nusfjord (nie taki nowy Rosenberg ;)

Post autor: sipio »

To by było super. O tej grze już wspominał w 2013 roku na targach, że ma być na nastepny rok.
http://www.gamesfanatic.pl/2013/10/26/e ... co-wiesci/
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Nusfjord

Post autor: predki »

I mamy kolejną nowość z Lookout'u - nowy tytuł Rosenberga o wikingach "Nusfjord".
Obrazek

Worker placement dla 1-5 graczy od 12 lat, z czasem gry 20 minut na gracza. Robi wrażenie raczej mniejszej gry.
Dla antyfanów Klemensa Franza dobrą wiadomością będzie fakt, że ilustracjami zajął się tym razem Patrick Söder.

Premiera na Essen 17.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Nusfjord

Post autor: Zet »

To teraz poproszę nowe edycje Le Havre i Caverny z takimi grafikami i od razu wymieniam. :D
Okładka sugeruje zmianę na duuuży plus.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Nusfjord

Post autor: predki »

Mała korekta - wikingów tu raczej nie ma tylko czasy bardziej współczesne w Norwegii. Coś bardziej w kierunku Le Havre.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Nusfjord

Post autor: piton »

temat tej gry pojawił się już na forum:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=50501
można skleić wątki

a w temacie, to również czekam ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Nusfjord

Post autor: karawanken »

Z gier Rosenberga mam tylko Pola Arle a grałem jeszcze w Agricole. Obie gry mi się podobały i chętnie rozszerzył bym swoją skromną kolekcje euro. Uczta dla Odyna wydaje mi się za dużą kobyła, myślałem jeszcze nad dwuosobowymi krasnoludami ale jak zobaczyłem okładkę to mi się odechciało. Tu przynajmniej nie mam tego problemu. A jak będzie gra lżejsza to też się nie obrażę.
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Nusfjord

Post autor: Mateez »

Wiadomość dnia.:)))
Super, ze wreszcie inny grafik. Super, ze krótsza gra (moze konkurent dla Glass Road?). Super, ze oryginalny temat. i mechanika chyba troche tez -
W opisie na BGG jest cos o sprzedazy udzialow w firmachs graczy... Czekam niecierpliwie.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Nusfjord

Post autor: Marx »

Swietny nus o nusfjordzie!
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Nusfjord

Post autor: adikom5777 »

Gra niestety jest trochę opóźniona, trzeba cudu, aby zdążyli przed Essen. Prawdopodobnie gra zostanie wydana zaraz po targach.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Nusfjord

Post autor: karawanken »

Ktoś już pytał Lacerte w spawie wersji polskiej? Chociaż ciężko mi sobie wyobrazić, że tego nie wydadzą.
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Nusfjord

Post autor: TTR_1983 »

karawanken pisze:Ktoś już pytał Lacerte w spawie wersji polskiej? Chociaż ciężko mi sobie wyobrazić, że tego nie wydadzą.
Nawet nie grali jeszcze.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 200 times

Re: Nusfjord

Post autor: Furan »

jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Nusfjord

Post autor: karawanken »

TTR_1983 pisze:
karawanken pisze:Ktoś już pytał Lacerte w spawie wersji polskiej? Chociaż ciężko mi sobie wyobrazić, że tego nie wydadzą.
Nawet nie grali jeszcze.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
A to od razu trzeba grać? :D
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Nusfjord

Post autor: jax »

Furan pisze:Zajawka ENG
Niepokojąca regrywalność. Budynki i pomocnicy wchodzą w do gry w z góry określonych grupach: A, B C i ta powtarzalność będzie prowadzić do wypracowania sobie optymalnych strategii. Z drugiej strony tych budynków/pomocników wygląda że nie jest jakoś dużo i radości z ich odkrywania (i kombosów z ich udziałem) nie starczy na długo... Zobaczymy.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Nusfjord

Post autor: Ink »

W ramach Essen Express na Games Fanatic rzucam okiem na Nusfjord.

I tak jak Jax powyżej niepokoję się trochę niezmiennością, szczególnie elderów.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2311
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 562 times
Been thanked: 893 times

Re: Nusfjord

Post autor: Galatolol »

Zagrałem. Jest to sympatyczne średniej ciężkości euro. Interesujące, jak na grę Rosenberga, jest to, że mamy tylko trzy surowce (ryby, drewno i złoto).
Gdy ktoś zaproponuje, to nie będę narzekał, ale kupić tego nie zamierzam.

Akcja emitowania udziałów nie wydawała mi się zła, bo sama w sobie daje 3 punkty (2 monety i brak kary -1). Inna sprawa, że jakoś mi nie pasuje ten motyw do klimatu wiochy we fiordach (choć nie pisałem opisu, może tam to uzasadnili).
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Nusfjord

Post autor: Ink »

Ink pisze:W ramach Essen Express na Games Fanatic rzucam okiem na Nusfjord.

I tak jak Jax powyżej niepokoję się trochę niezmiennością, szczególnie elderów.

Teraz już czas na recenzję i niestety, wątpliwości nie zostały rozwiane. Niby potencjał jest, niby pomysły są, a jakoś słabo to czuć podczas rozgrywki.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Nusfjord

Post autor: FortArt »

Decyzja o braku polskiego wydania spowodowała, że znikają ze sklepów egzemplarze edycji angielskiej ;)

Gra nieoczekiwanie wymaga wiedzy ichtiologicznej bo do rozgrywki z nowicjuszami zaleca talię ze śledziami. Które to śledzie?
Spoiler:
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 382 times
Been thanked: 884 times

Re: Nusfjord

Post autor: BartP »

Appendix ci wyjaśni. Ale ogólnie to szara ryba to śledź.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Nusfjord

Post autor: Paskudnik »

FortArt pisze: 24 lis 2018, 11:30Decyzja o braku polskiego wydania spowodowała, że znikają ze sklepów egzemplarze edycji angielskiej ;)
Tak sobie myślę, że informacja od Lacerty i obecna sytuacja tego wydawcy oznacza tylko tyle, że oni nie wydadzą Nusfjorda po polsku. Ale jak dla mnie - praktycznie pewne, że zrobi to ktoś inny. Więc niekoniecznie 3a było się tak napalać ;) Choć z drugiej strony - już mam, a czy PL wersja wyjdzie i kiedy to sobie można wróżyć z fusów.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: ChlastBatem »

Grał ktoś? Ja ostatnio zakupiłem i jestem bardzo zadowolony. Zaskoczyło już od pierwszej partii. Och jakie to dobre. Zdecydowanie jeden z lepszych Rosenbergów.

Zacznijmy od tego, że jest to gra typu worker placement, gdzie akcji jest mało i są limitowane, a więc jest ciasno i to bardzo. Budowanie budynków i zarządzanie własnym podwórkiem przypomina mi Szklany Szlak. Krótka kołderka również występuje i w budynkach, jak i surowcach. W grze występują 3 surowce (ryby, drewno, monety) i nie mam żadnego poczucia, że na standardy Uwego powinno być więcej, niczego nie brakuje. Na początku każdej rundy jest faza połowów ryb. Geniusz tej gry polega na tym, że rybki nie trafiają od razu do naszych zasobów, lecz najpierw trzeba wykarmić zatrudnionego (jeśli mamy) starca, który daje nam dodatkowe pole z akcjami. Potem rybki trafiają na żetony udziałów i w zależności, gdzie one się znajdują tam rybki zostaną wysłane. W praktyce oznacza to tylko tyle, że ryby mogą trafić do przeciwnika albo/i banku albo/i do osobistych zasobów. Dopiero na sam koniec ryby trafią do naszej rezerwy. Rezerwa nie daje nam możliwości używania tychże zasobów, najpierw trzeba je przenieść do zasobów dostępnych. Tak więc łatwo zauważyć, że w tej grze nie jest lekko. Dzięki temu czuć ogromną satysfakcję z każdego dobrego ruchu, z każdego nowego budynku. Interakcji mamy sporo, ale nie ma żadnych prostackich, chamskich rozwiązań. Do tego system porządku rund - wisienka na torcie. Podoba mi się również czas rozgrywki jak i liczba komponentów, nie trzeba mieć stołu bilardowego. Oceniłem grę póki co na 9,5/10. Odebrałem połówkę za marne pionki graczy (wręcz skandaliczne na dzisiejsze czasy) oraz za źle zaprojektowaną planszę akcji.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 382 times
Been thanked: 884 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: BartP »

Niestety tylko raz grałem, ale też mi się bardzo podobała. Więcej w niej interakcji niż w ostatnich większych grach Rosenberga. Ciężar plasuje się w sam raz po środku, więc można w miarę szybko wyłożyć, wytłumaczyć, a rozrywka ma głębię i jest regrywalnie. Ogólnie muszę pograć więcej, bo wspomnienia mam bardzo pozytywne.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: FortArt »

No, nie. Gra dobra, acz stołochłonna okrutnie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Arachion »

ChlastBatem pisze: 14 cze 2019, 13:55 Oceniłem grę póki co na 9,5/10. Odebrałem połówkę za marne pionki graczy (wręcz skandaliczne na dzisiejsze czasy) oraz za źle zaprojektowaną planszę akcji.
Ocena 9,5 i nigdzie nie ma spolszczenia, instrukcji po Polsku, wielu recenzji, Polskiego wydania, zachwytów ...
Taki raykhold ledwo 7 i wydany u prezesa a tego niiii ma?
Gdzie ten świat zmierza...?


Akurat łowie eurówki, łatam na Polski ale tego do zachwytów nie słyszałem...
... może gradanie coś tam gdzieś tam wspominało ale nie było przeciagu...
Ms. Uwe zasłużył na szacunek ale czasami mam wrażenie że tworzy aby hajs z wypłaty się zgadzał szczególnie po loyangu zrozumiałem, ze może czasami coś urodzi aby rok zamknąć.
Sucharzysta
ODPOWIEDZ