Altiplano (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Altiplano

Post autor: pezetto »

Mi Orlean przypadł do gustu i mamy go w kolekcji, ale aktualnie zdecydowanie chętniej sięgnę po Altiplano, które IMO jest zdecydowanie cięższą gatunkowo grą. Główną różnicę in plus dla mnie stanowi zastosowanie w Altiplano tego pudełka. Ostatnia partia tylko mnie utwierdziła w tym, że zyskujemy wtedy bardzo dużo kontroli nad grą. Kminienie co dodać, kiedy dodać, co wyrzucić, kiedy wyrzucić (ocena m.in. przez pryzmat ilości aktualnie losowanych żetonów) to jest to co euromisie lubiejo :wink:
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Altiplano

Post autor: Fojtu »

Dla mnie to zdecydowanie ciekawiej jest z faktycznym workiem z orleanu. Właśnie ta pewność w Altiplano powoduje, że ten element jest znacznie prostszy to zarządzania. Za to w Orleanie musisz podejmować czasem ciężkie decyzje co to tego jak formować worek, zeby nie zrobić sobie takiego, że możesz wyciągnąć babola. Kontrola wora (doskonały termin) jest znacznie większym wyzwaniem niż kontrola talii (czym w zasadzie jest pudełko w altiplano).
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Altiplano

Post autor: Tycjan »

Jeszcze w tym roku będzie wydany po polsku dodatek "Podróżnik": https://www.facebook.com/ZnadPlanszy/po ... 4001215136 :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Altiplano

Post autor: Tycjan »

Instrukcja do "Podróżnika":
Spoiler:
Link: http://info.znadplanszy.pl/2018/09/19/a ... -medialny/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Altiplano

Post autor: sajlenthill »

Znana jest dokładna data premiery Podróżnika?
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Altiplano

Post autor: baldar »

1.10. Już dociera do sklepów
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Altiplano

Post autor: Ginet »

Krótki rzut okiem na dodatek Altiplano: Podróżnik na Games Fanatic - LINK
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Altiplano

Post autor: kaimada »

Ogrywamy dziś Podróżnika, a w międzyczasie pojawiła się recenzja Altiplano na ZnadPlanszy.

Gra jest dobra, ale nie jestem takim fanem jak moja żona. U mnie ocena to takie siedem z haczykiem, u niej dziewiątka. Ogólnie zauważyłem, że płeć piękna jest pozytywniej nastawiona do tej gry niż faceci. Też tak macie w swoich grupach?
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Altiplano

Post autor: baldar »

ogólnie coś w tym jest, że kobiety lubią i Altiplano, i Orlean... bez względu na wiek:)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2812
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Altiplano

Post autor: Ink »

Czy Podróżnik naprawia? Psuje? Jest istotny? Kilka słów w tej sprawie w recenzji na Games Fanatic.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
mk20336
Posty: 1543
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: mk20336 »

Altiplano - wrażenia z gry

Altiplano miałem okazję zobaczyć po raz pierwszy - i zagrać kilka rund - na Essen 2017. Potem spory czas gra była niedostępna, a gdy się pojawiła- od razu ja nabyłem na jedną z okazji dla małżonki. Pomysł okazał se strzałem w dziesiątkę - gra dosyć często trafiana nasz stolik i zagraliśmy chyba już we wszystkich możliwych kombinacjach :) W związku z tym chciałem podzielić się kilkoma przemyśleniami w poniższej recenzji,. Miłej lektury!

Altiplano - recenzja (angielski)

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1543
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: mk20336 »

Altiplano - gramy z dodatkiem Traveler

Altiplano miałem okazję zobaczyć po raz pierwszy - i zagrać kilka rund - na Essen 2017. Potem spory czas gra była niedostępna, a gdy się pojawiła - od razu ja nabyłem na jedną z okazji dla małżonki. Pomysł okazał se strzałem w dziesiątkę - gra dosyć często trafiana nasz stolik i zagraliśmy chyba już we wszystkich możliwych kombinacjach :) A potem pojawił się dodatek Traveler - i w końcu udało się nam go przetestować, krótka relacja i trochę wrażeń z rozgrywki w poniższym wpisie. Miłej lektury!

Altiplano - recenzja (angielski)

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: kastration »

Przymierzam się do pierwszej rozgrywki popromocyjnie z wiadomego sklepu. I mam pytanie do ogranych (zakładam, że są tu antyfani Orleanu ha ha): czy warto od razu wspólnie ze stałymi współgraczami włączać Podróżnika czy nie ma to uzasadnienia? Lekkie dodanie zasad nam nie przeszkadza, ale czy gra nie będzie przez to krótsza? Tak wnioskuję (może mylnie) po dodawaniu zasobów z kart wydarzeń na początku każdej rundy. Nie chcielibyśmy ekspresu, a gra podobno może się szybko skończyć. Lepiej zagrać bez dodatku czy nie ma co się bać i można grać z wszystkim od debiutu? Z góry dzięki za odpowiedzi.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: baldar »

Karty zdarzeń - jeżeli dobrze rozumiem twój tok myślenia - tak nie działają. W skrócie rzeknę: raczej bardziej urozmaicają rozgrywkę niż przyśpieszają.
Sugeruję zacząć tylko od podstawki.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: kastration »

japanczyk pisze: 04 gru 2019, 07:51
kastration pisze: 03 gru 2019, 23:18 "Niektóre karty Zdarzeń posiadają oznaczenie wskazujące na to, że określone towary należy przenieść z zasobów ogólnych do neutralnej strefy Punktu Handlowego" - czyli te zasoby bierze się nie z płytek terenu, ale z pudełka? Czyli z nadwyżki zasobów SPOZA płytek terenu?
Nie, zasoby ogólne to te dostepne na planszy, więc przenosisz np. z 12 drewna (przy 2. graczach) czesc zasobow do Punktu Handlowego
Tak też myślałem! W takim razie wydawnictwo wprowadziło mnie w błąd tym lakonicznym wpisem, dość naiwnym w swojej wymowie. Czy według Ciebie nie skróci to zatem gry skoro co rundę, niezależnie od decyzji graczy, którzy by odwiedzali te płytki normalnie bez dodatku, trzeba będzie przenosić do Punktu Handlowego poszczególne dobra? W filmiku z Essen jeden z przedstawicieli wskazywał, że może do tego dojść, ale nie wiem, jak jest w praktyce, bo co innego wzmianki festiwalowe w ogólnej prezentacji dodatku, a co innego niekiedy opinie z żywych wielu gier.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: baldar »

kastration pisze: 04 gru 2019, 10:49
japanczyk pisze: 04 gru 2019, 07:51
kastration pisze: 03 gru 2019, 23:18 "Niektóre karty Zdarzeń posiadają oznaczenie wskazujące na to, że określone towary należy przenieść z zasobów ogólnych do neutralnej strefy Punktu Handlowego" - czyli te zasoby bierze się nie z płytek terenu, ale z pudełka? Czyli z nadwyżki zasobów SPOZA płytek terenu?
Nie, zasoby ogólne to te dostepne na planszy, więc przenosisz np. z 12 drewna (przy 2. graczach) czesc zasobow do Punktu Handlowego
Tak też myślałem! W takim razie wydawnictwo wprowadziło mnie w błąd tym lakonicznym wpisem, dość naiwnym w swojej wymowie. Czy według Ciebie nie skróci to zatem gry skoro co rundę, niezależnie od decyzji graczy, którzy by odwiedzali te płytki normalnie bez dodatku, trzeba będzie przenosić do Punktu Handlowego poszczególne dobra? W filmiku z Essen jeden z przedstawicieli wskazywał, że może do tego dojść, ale nie wiem, jak jest w praktyce, bo co innego wzmianki festiwalowe w ogólnej prezentacji dodatku, a co innego niekiedy opinie z żywych wielu gier.
To może tak: podczas naszych rozgrywek nie odczuwamy tego, że gra kończy się szybciej. Są patenty, są zdarzenia, jest podróżnik… wszystko to wpływa na decyzjeeeeeee, które - tak na marginesie - stają się niekiedy bardziej taktyczne, niż te strategiczne z Altiplano. Tak czy inaczej, dalej sugeruję, aby rozpocząć jednak rozgrywkę od podstawki, bo na początku może występować paraliż decyzyjny (nawet jeżeli ktoś grał np. w Orlean). Z patentami, podróżnikiem, zdarzeniami…. paraliż może być jeszcze większy:)
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: fantazyn »

Ok, jestem po pierwsze testowej rozgrywce samodzielnie (żeby sprawdzić zasady) i teraz chcę ją złożyć do pudełka.

Co zrobić ze skrzyneczkami i wielką alpaką?

Boję się, że rozkładanie i składanie popsuje te komponenty, a złożone w pudełku z innymi elementami też mogę nie dać rady (szczególnie przy transporcie).
Zrobić jakiś mały pojemnik na skrzynki, a alpakę trzymać na półce jako trofeum?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10876
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: japanczyk »

fantazyn pisze: 31 gru 2019, 11:43 Boję się, że rozkładanie i składanie popsuje te komponenty, a złożone w pudełku z innymi elementami też mogę nie dać rady (szczególnie przy transporcie).
Zrobić jakiś mały pojemnik na skrzynki, a alpakę trzymać na półce jako trofeum?
Skrzyneczek nie składaj, spokojnie sobie radza w pudełku, szczegolnie jesli wlozyc w nie jakies komponenty.
Alpake mozna rozkladac - troche sie strzepi po kilkunastu razach, ale ogólnie sie trzyma dzielnie ;-)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: detrytusek »

fantazyn pisze: 31 gru 2019, 11:43 Ok, jestem po pierwsze testowej rozgrywce samodzielnie (żeby sprawdzić zasady) i teraz chcę ją złożyć do pudełka.

Co zrobić ze skrzyneczkami i wielką alpaką?

Boję się, że rozkładanie i składanie popsuje te komponenty, a złożone w pudełku z innymi elementami też mogę nie dać rady (szczególnie przy transporcie).
Zrobić jakiś mały pojemnik na skrzynki, a alpakę trzymać na półce jako trofeum?
Wszystko się mieści bez rozkładania pse Pana.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: ArnhemHorror »

Ja nawet dodatek trzymam w podstawce. Wszystko się mięści o ile robi się to z głową, to znaczy większe planszetki razem na spodzie, na nich skrzynki, a w skrzynkach kafelki budynków (posegregowane po grze, a to pomaga poźniej przy rozkładaniu), karty i tak dalej. Skrzynki są wytrzymałe, więc nie ma się o co martwić. Jedynie alpakę rozłożyłem, ale już jej nie składałem z powrotem, bo z dodatkiem przyszła alternatywna, poręczniejsza (czyt. mniejsza i w jednym kawałku).
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Cvvenu
Posty: 116
Rejestracja: 30 maja 2020, 14:47
Has thanked: 20 times
Been thanked: 15 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: Cvvenu »

w jaki sposób najczęściej kończycie grę?
U mnie były to zawsze dobudówki (około 5/6 partii), dzisiaj grając pierwszy raz z podróżnikiem gra się zakończyła przez kukurydzę.
Grane w składzie 3 osobowym, raz w 4 osobowym.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10876
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: japanczyk »

Cvvenu pisze: 04 lis 2020, 21:39 w jaki sposób najczęściej kończycie grę?
U mnie były to zawsze dobudówki (około 5/6 partii), dzisiaj grając pierwszy raz z podróżnikiem gra się zakończyła przez kukurydzę.
Grane w składzie 3 osobowym, raz w 4 osobowym.
U nas zawsze był koniec surowców
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: kastration »

Cvvenu pisze: 04 lis 2020, 21:39 w jaki sposób najczęściej kończycie grę?
U mnie były to zawsze dobudówki (około 5/6 partii), dzisiaj grając pierwszy raz z podróżnikiem gra się zakończyła przez kukurydzę.
Grane w składzie 3 osobowym, raz w 4 osobowym.
Wszystkie gry w składzie 2- i 3-osobowym przez koniec dobudówek.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: XLR8 »

Kupiłem pod wpływem bardzo przychylnej recenzji Gambita i kompletnie się nie zawiodłem. Zagraliśmy raz i gra jest po prostu świetna. Poprawia wszystko to co denerwowało nas w Orleanie i dodaje jeszcze coś od siebie ekstra. Ja jestem zachwycony i nie mogę się doczekać kolejnych partii.
Graliśmy od razu z dodatkiem i wszystkimi modułami.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: konradstpn »

XLR8 pisze: 08 maja 2022, 21:58 Kupiłem pod wpływem bardzo przychylnej recenzji Gambita i kompletnie się nie zawiodłem. Zagraliśmy raz i gra jest po prostu świetna. Poprawia wszystko to co denerwowało nas w Orleanie i dodaje jeszcze coś od siebie ekstra. Ja jestem zachwycony i nie mogę się doczekać kolejnych partii.
Graliśmy od razu z dodatkiem i wszystkimi modułami.
Mógłbyś pokrótce wspomnieć jakie aspekty gry poprawia i co dodaje ?
Gram, więc jestem.
ODPOWIEDZ