Manhattan (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Manhattan (Andreas Seyfarth)

Post autor: sydonia »

O dziwo nie znalazłam wątku o tej grze :shock: (poprawcie, jeśli się mylę)

Manhattan od Andreasa Seyfartha (znanego m.in z Puerto Rico) to zwycięzca Spiel des Jahres w 1994r. Jak na takiego staruszka gra się trzyma dobrze i w mojej ocenie może stanowić fajny gateway, albo filler dla Graczy.
W tym roku postanowiono odkurzyć ten tytuł i wydać w mocno odświeżonej wersji (vide zdjęcia).
W skrócie o co chodzi w grze? Budujemy wieżowce na Manhattanie z klocków w czterech różnych rozmiarach. Na początku każdej z czterech rund gracz wybiera ze swojego zestawu 6 dowolnych elementów, a potem po kolei zagrywając po 1 karcie dokłada element na jedno, wybrane pole budowy w miejscu wskazanym przez kartę. Osoba, której klocek znajduje się na szczycie wieżowca kontroluje go. Aby dołożyć element do wieży kontrolowanej przez innego gracza, trzeba wyrównać lub przebić tą osobę ilością pięter. Po każdej rundzie jest punktowanie za: najwyższą wieżę, kontrolowane wieże oraz większość wież w każdym z sześciu kwartałów zabudowy.
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: sydonia »

W 2018 r. najnowsza edycja Manhattanu zostanie wydane u nas przez FoxGames :)

Porównanie: stare i nowe wydanie
Obrazek
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: omam »

czy temat nadal aktualny ?
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 200 times

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: Furan »

sydonia pisze:W 2018 r. najnowsza edycja Manhattanu zostanie wydane u nas przez FoxGames :)
O! Jakim cudem to przegapiłem? Nie jestem pewien czy porywa mnie nowa szata graficzna, ale w dobrej cenie jestem chętny. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: rastula »

Cena obawiam się będzie normalna. A grę można było kupic w starej wersji i po 5 euro na amazon.de ;).
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: konrad.rymczak »

rastula pisze:Cena obawiam się będzie normalna. A grę można było kupic w starej wersji i po 5 euro na amazon.de ;).
Można było, teraz nie można :) Też jestem ciekaw kiedy nowa wersja.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: Tycjan »

Więcej o polskim wydaniu gry. :)
Link: http://info.znadplanszy.pl/2018/03/23/m ... -medialny/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: krzyss »

Sugerowana cena to 139zł :shock:
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: Ginet »

Manhattan - czy warto odświeżać stare hity? - recenzja edycji od Fox Games na GF 8)
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: Dwntn »

To i ode mnie kilka słów na temat gry, okraszonych zdjęciami BoardGameShot :)

LINK: Drapacze chmur na planszy - recenzja gry Manhattan na ZnadPlanszy.pl

- K.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1128
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: kaimada »

Skoro najczęstszym pytaniem tutaj jest, czy warto było po upływie ćwierć wieku wydawać w Polsce Manhattan moją odpowiedzią jest, że przeżylibyśmy bez niej.

Wyszła, znajdzie swoich nabywców. Nie pojawiłaby się i rynek niewiele by na tym stracił. Średniak, który w poprzedniej epoce był hitem. Tyle że nie rozumiem jak można Manhattan nazywać grą familijną.

Pełna recenzja Manhattanu na ZnadPlanszy
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: bobule »

kaimada pisze: 30 sie 2018, 20:14 Skoro najczęstszym pytaniem tutaj jest, czy warto było po upływie ćwierć wieku wydawać w Polsce Manhattan moją odpowiedzią jest, że przeżylibyśmy bez niej.

Wyszła, znajdzie swoich nabywców. Nie pojawiłaby się i rynek niewiele by na tym stracił. Średniak, który w poprzedniej epoce był hitem. Tyle że nie rozumiem jak można Manhattan nazywać grą familijną.

Pełna recenzja Manhattanu na ZnadPlanszy
A ja się zupełnie z twoim zdaniem nie zgadzam. Zamiast kilku mechanik, wielu dróg do zwycięstwa, reguł, mikro-reguł, mamy zwyczajne "zagraj kartę z ręki / dobierz kartę" i 3 rzeczy które punktują pod koniec rundy. Jak dla mnie kwintesencja gry familijnej, bądź tytułu, który można pokazać osobom, które gier planszowych nie znają (i będą miały możliwość grać jak równy z równym, z bardziej doświadczonymi graczami).

Jak ktoś lubi układać pasjansa, to ta gra mu się nie spodoba. Jak dla mnie to w planszówkach właśnie chodzi o to, żeby sobie przeszkadzać, czasami nawet jawnie grać nad planszą ("on nam punktowo odskakuje, trzeba mu przeszkodzić!"), to najbardziej cenie przy planszy, żeby się pośmiać, czasami komuś coś zepsuć, Manhattan do tego nadaje się idealnie (w gronie 3-4, osobowym, oczywiście).

Jedynym minusem (nowego wydania) jest to, że wieżowce w tym samym kolorze trochę się ze sobą zlewają, więc czasami pada pytanie "na tym wieżowcu postawiłeś 3, czy 4" ?

Oczywiście, pewnie jestem w swojej opinii w mniejszości, bo gra była wyprzedawana za grosze, ale moim zdaniem "miodnością" rozgrywki bije na głowę wiele nowszych tytułów.
lbyczy
Posty: 32
Rejestracja: 07 gru 2021, 09:20
Has thanked: 103 times
Been thanked: 14 times

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: lbyczy »

Spoiler:
To jest gra towarzyska, nie familijna. Familijne to są Pędzące Żółwie. Ciężko gra się z dziećmi, bo gra jest bardzo konfrontacyjna - ktoś komuś psuje szyki, by samemu coś zyskać. Ponadto grać dobrze można jedynie w 4 osoby, w mniej osób ta gra traci balans.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2023, 18:36 przez lbyczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Manhattan (Andreas Seyfarth) - nowa edycja

Post autor: bobule »

lbyczy pisze: 24 mar 2023, 22:44 To jest gra towarzyska, nie familijna. Familijne to są Pędzące Żółwie. Ciężko gra się z dziećmi, bo gra jest bardzo konfrontacyjna - ktoś komuś psuje szyki, by samemu coś zyskać. Ponad to grać dobrze można jedynie w 4 osoby, w mniej osób ta gra traci balans.
Dobra, w takim razie się poprawię, nie jest to gra familijna tylko dobra gra towarzyska. Grałem na 3-4 osoby, i na 3, momentami wychodzi bardziej taktycznie, bo przy 4 osobach ciężko cały czas kontrolować co kto położył i co jeszcze może położyć (a także ile danych budynków mu zostało), a przy 3, już jest to bardziej policzalne. Jedynie w 2 osoby, bym do tego nie siadał, no ale to wynika po prostu z zastosowanej mechaniki. Jeżeli kwintesencją gry jest "wejście na plecach" innych graczy, żeby zapunktować i wygrać, no to ciężko żeby gra działała na 2 osoby :P

Z resztą okładce widnieje "gra dla starszych graczy". I jak dla mnie to jest bardzo dobrze określone. Nie widnieje tam "dla całej rodziny" i też bym do tego nie siadał z młodszymi graczami jeśli mają problem gdy ktoś komuś coś psuje w grze.

Tylko ta grafika na okładce trochę zbyt cukierkowa w stosunku do tego jak bardzo jest to wredna momentami gra :D
ODPOWIEDZ