Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
conus
Posty: 293
Rejestracja: 17 kwie 2009, 17:08
Lokalizacja: opacz kolonia - prawie wawa
Has thanked: 1 time

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: conus »

jak dla mnie mechanika CC:E jest genialna
Jesli ktokolwiek interesuje sie np. historia II wojny swiatowej nie z poziomu wojen sztabowych tylko brudu, potu, krwi pola bitwy - powinien docenic genialna mechanike CC w pelni oddajaca CHAOS pola bitwy ... :)
Awatar użytkownika
Kpt. Bomba
Posty: 160
Rejestracja: 23 paź 2011, 19:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: Kpt. Bomba »

Eee tam. Gra jest dobra ale bez przesady z tą genialną mechaniką.
Ja bardzo lubię CC zwłaszcza pacifik i stalingrad ale ma jednak sporo wad i jego losowość jest tak ogromna, że czasami ręce opadają. Nie mieszajmy jednak losowości z chaosem. Żeby oddać chaos pola bitwy nie wystarczy oprzeć mechaniki na losowości kart i zdarzeń.

Generalnie podchodzę do gry w CC na wielkim luzie i z dużym dystansem i przymrużeniem oka. Gry nie można traktować zbyt poważnie w kategoriach taktycznych ale faktem jest, że sprawia ona ogromną frajdę.

Co do mechaniki - jest prosta i mocno abstrakcyjne a to nie każdemu może przypaść do gustu.
Mimo tego ja zawsze chętnie zagram w CC.
Ostatnio rozegraliśmy z vder'em dwie partie. Działy się na planszy takie rzeczy, że pokładaliśmy się ze śmiechu.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: berni »

Kpt. Bomba pisze:Eee tam. Gra jest dobra ale bez przesady z tą genialną mechaniką.
Ja bardzo lubię CC zwłaszcza pacifik i stalingrad ale ma jednak sporo wad i jego losowość jest tak ogromna, że czasami ręce opadają. Nie mieszajmy jednak losowości z chaosem. Żeby oddać chaos pola bitwy nie wystarczy oprzeć mechaniki na losowości kart i zdarzeń.

Generalnie podchodzę do gry w CC na wielkim luzie i z dużym dystansem i przymrużeniem oka. Gry nie można traktować zbyt poważnie w kategoriach taktycznych ale faktem jest, że sprawia ona ogromną frajdę.

Co do mechaniki - jest prosta i mocno abstrakcyjne a to nie każdemu może przypaść do gustu.
Mimo tego ja zawsze chętnie zagram w CC.
Ostatnio rozegraliśmy z vder'em dwie partie. Działy się na planszy takie rzeczy, że pokładaliśmy się ze śmiechu.
Kapitanie, czyli w ASL losowość jest bardziej okiełznana? Pytam jako fan Twojego bloga ;-)
Awatar użytkownika
Kpt. Bomba
Posty: 160
Rejestracja: 23 paź 2011, 19:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: Kpt. Bomba »

Nie. W ASL też jest duża losowość zwłaszcza przy rozstrzygania walk ogniowych.
Nie ma za to dziwnych i śmiesznych zdarzeń typu: ni z gruchy ni z pietruchy na tyłach wroga pojawia się samodzielny żeton dowódcy albo weapon squad z lkm :)
Albo nagle wybucha gdzieś na planszy pożar :)
No i nie uzalezniamy np. Ruchu lub rozpoczęcia walki wręcz od szczęścia w losowaniu kart.

Nie to żebym narzekał na CC. Co to to nie. Bardzo lubię tę grę jak już napisałem wcześniej. Tylko, że gram w nią z innym nastawieniem niż kiedy siadam do ASL.
Awatar użytkownika
conus
Posty: 293
Rejestracja: 17 kwie 2009, 17:08
Lokalizacja: opacz kolonia - prawie wawa
Has thanked: 1 time

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: conus »

W wiekszosci gier wojennych jest spora losowosc przy rozstrzyganiu walki i to oczywista oczywistosc.
W CC dochodzi jeszcze paraliz decyzyjny zwiazany z brakiem rozkazow "na rece" i to jest to cos co najbardziej denerwuje ludzi "pogrywajacych" w CC. Nie do zaakceptowania jest sytuacja w ktorej punkt ogniowy np CKM nie strzela do nacierajacej piechoty. Ale takie sytuacje mogly miec miejsce podobnie jak pozar na polu bitwy czy druzyna z lkm na tylach wroga (do perfekcji doprowadzona taktyka przez rosjan) :) i najlepsze jest wlasnie to ze w CC jest to mozliwe.
Podstawa gry w CC jest odpowiednie "przygotowanie" a i tak nieraz los potrafi splatac poteznego figla, gra jednak jest dynamiczna i fajnie oddaje chaos pola bitwy.
Sa zalozenia jest taktyka przygotowanie i nagle wszystko bierze w leb :)
Ale pomimo tego co wyzej - sa ludzie - ja sie do nich nie zaliczam :) - ktory potrafia wycisnac z tej gry/mechaniki tyle ze sa w stanie cyklicznie wygrywac turnieje - a to jest chyba najlepsza rekomendacja
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1627
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 99 times
Been thanked: 141 times

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: Highlander »

Czy ktoś może mi polecić koszulki do kart CC:E/CC:M ? Potrzeba 450 sztuk więc preferowałbym kompromis jakość/cena. Ważne żeby były wygodne w tasowaniu, nie sklejały się. Czy np. te będą ok:
http://www.planszomania.pl/akcesoria/46 ... x89mm.html
romancef
Posty: 81
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:00

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: romancef »

Highlander , nie ma co zalowac na koszulki :)
Kolega ma i ja osobiscie polecam KMC Hyper mat premium , a kolor rewersu koszulek dobrac do decku kart np czarny do German , czerwony do Russian, itd
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1627
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 99 times
Been thanked: 141 times

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: Highlander »

romancef pisze:Highlander , nie ma co zalowac na koszulki :)
Kolega ma i ja osobiscie polecam KMC Hyper mat premium , a kolor rewersu koszulek dobrac do decku kart np czarny do German , czerwony do Russian, itd
Z tego co widzę w sieci te koszulki kosztowały około 150 PLN, planuję wydać max. 75 PLN.
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: ma_rio »

Highlander pisze:Czy ktoś może mi polecić koszulki do kart CC:E/CC:M ? Potrzeba 450 sztuk więc preferowałbym kompromis jakość/cena. Ważne żeby były wygodne w tasowaniu, nie sklejały się. Czy np. te będą ok:
http://www.planszomania.pl/akcesoria/46 ... x89mm.html
Właśnie sprawdziłem - koszulki, o których piszesz idealnie pasują do CC:E jeśli CC:M ma takie same karty, to będą pasować. Koszulki są cieńsze niż te od ffg, ale chyba lekko sztywniejsze od standardowych zielonych Maydayów, poza tym są tak dopasowane, że tego nie czuć.
W tej chwili to są moje ulubione koszulki. Jedyny problem z nimi jest taki, że przez to, że są tak dopasowane, karty z niektórych gier się nie mieszczą, ale akurat CC się mieści :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1627
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 99 times
Been thanked: 141 times

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: Highlander »

ma_rio pisze:Właśnie sprawdziłem - koszulki, o których piszesz idealnie pasują do CC:E jeśli CC:M ma takie same karty, to będą pasować. Koszulki są cieńsze niż te od ffg, ale chyba lekko sztywniejsze od standardowych zielonych Maydayów, poza tym są tak dopasowane, że tego nie czuć.
W tej chwili to są moje ulubione koszulki. Jedyny problem z nimi jest taki, że przez to, że są tak dopasowane, karty z niektórych gier się nie mieszczą, ale akurat CC się mieści :)
No właśnie wymiar już sprawdzałem - karty mają 63x89mm w obu częściach CC, zależało mi na opinii czy koszulki są dobrze dopasowane i czy się dobrze tasują. No to dziękuję za utwierdzenie mnie w wyborze.
B_i
Posty: 42
Rejestracja: 15 lip 2013, 20:55
Has thanked: 38 times
Been thanked: 10 times

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: B_i »

Witam,

jestem świeżo po zakupie i rozegraniu 2 scenariuszy. Z chęcią bym potrenował nieco więcej, więc pytanie do Was:

1. Dolny Śląsk / Świdnica: są jacyś zainteresowani?
2. Katowice / "Planszówki w Spodku": ktoś z Was będzie tam 14-15 września i ma ochotę zagrać?

Pozdrawiam
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe

Post autor: mk20336 »

Combat Commander Europe - #1 Fat Lipki

Combat Commander Europe to jedna z gier, w którą od lat gramy z osobami zainteresowanymi tytułami wojennym a oczekującymi od gry dużej dawki dobrej zabawy (czego tutaj zdecydowanie nie brakuje). A jak to się wszystko zaczęło? Od jednego, bardzo ciekawego i interesującego scenariusza. Zapraszam do krótkiej lektury - dokładny raport z tej rozgrywki załączam poniżej.

Combat Commander Europe - #1 Fat Lipki

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: mk20336 »

#8 Breakout Dance

Jakoś tak wyszło, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku zawsze gramy z Konradem w Combat Commander Europe. W sumie to nie dziwne, bo często w tym okresie organizujemy nasze wyjazdy planszowe. Dzisiaj opisuję bardzo szybki i ciekawy taktycznie scenariusz #8 Breakout Dance. Miłej lektury!

Scenario – #8 Breakout Dance

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: mk20336 »

Combat Commander Europe – #6 Paralyzed from the West Down

Kolejny scenariusz w Combat Commander Europe i kolejna bardzo emocjonująca rozgrywka z licznymi zwrotami akcji,. Tak to już jest z ta gra - nigdy się przy niej nie nudzisz :)
Tym razem Amerykańscy spadochroniarze atakuja ST.Mere-Eglise. O tym jak im poszło w poniższej relacji!

LINK: #6 Paralyzed from the West Down

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: mk20336 »

Combat Commander Europe – 025a – Fields of Fire

Jedna z ostatnich okazji do zagrania na żywo przed wymuszonym odosobnieniem - bardzo ciekawy i trudny scenariusz Combat Commander Europe z rozszerzenia "Paratroopers" - Fields of Fire i początek Niemieckiej ofensywy w Ardenach. Graliśmy dwa razy, bo Wermacht miał naprawdę pod górkę. Miłej lektury!

LINK: CCE – 025a – Fields of Fire

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: mk20336 »

Combat Commander Europe – 025b – Fields of Blood

Opis kolejnej sesji Combat Commander (granej jeszcze przed wybuchem epidemii) znalazła swoją drogę na mój blog. Zmagania amerykańskiego plutonu z przeważającymi siłami wroga w ramach kontrofensywy w Ardenach. Zapraszam do relacji!

LINK: Combat Commander Europe – 025b – Fields of Blood

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: mk20336 »

[REVIEW] Combat Commander Europe

Dawno zaległy pomysł na artykuł w końcu doczekał się realizacji - swoisty hołd dla Chada Jensena i jednej z najlepszych jego gier - Combat Commander Europe. Zapraszam do lektury recenzji!

LINK: [REVIEW] Combat Commander Europe

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: mk20336 »

Once again introducing Combat Commander Europe – #1 Fat Lipki

Kolejna osoba wdrożona do Combat Commander! Tym razem grałem z Dave i oczywiście zaczęliśmy od scenariusza Fat Lpki. Więcej w poniższym, bogato okraszonym zdjęciami, raporcie z pola bitwy!

LINK: Once again introducing Combat Commander Europe – #1 Fat Lipki

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: mk20336 »

C&C Europe – introduction continuation – #2 Hedgroves and Hand Grenades

To już drugi scenariusz w Combat Commander Europe w którym wdrażam Davea do świata tej fantastycznej gry. Tym razem jedna z potyczek przy przełamaniu pod St.Lo - Amerykanie vs. Niemcy. Miłej lektury!

LINK: C&C Europe – introduction continuation – #2 Hedgroves and Hand Grenades

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: mk20336 »

C&C Europe – introduction continuation – #2 Hedgroves and Hand Grenades

To już drugi scenariusz w Combat Commander Europe w którym wdrażam Davea do świata tej fantastycznej gry. Tym razem jedna z potyczek przy przełamaniu pod St.Lo - Amerykanie vs. Niemcy. Miłej lektury!

LINK: C&C Europe – introduction continuation – #2 Hedgroves and Hand Grenades

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: mk20336 »

C&C Europe – #3 Bonfire of the NKVD

Scenariusz nr 3 w ramach serii "Combat Commander w czasie pandemii przez VASSALa". Ciekawa gra, zwłaszcza biorąc pod uwagę masę fortyfikacji, które utrudniały mi życie tym razem. Miej lektury!

LINK: Combat Commander Europe – #3 Bonfire of the NKVD

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
pampararira
Posty: 10
Rejestracja: 19 sie 2020, 11:43
Has thanked: 4 times

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: pampararira »

Jej, jak miło widzieć, że ktoś jeszcze gra w moją ulubioną grę! :D Aż mnie znowu naszła ochota na wyciągnięcie zakurzonych talii i żetonów...
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: mk20336 »

pampararira pisze: 31 mar 2021, 10:58 Jej, jak miło widzieć, że ktoś jeszcze gra w moją ulubioną grę! :D Aż mnie znowu naszła ochota na wyciągnięcie zakurzonych talii i żetonów...
No pewnie że gra. Nie wiem który już raz mielę ten scenariusz ale CCE ma ta fantastyczną właściwość że każda gra jest inna.
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 574
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: miras23 »

Wiecie, że jest wersja komputerowa na wargameroom z zaimplementowanymi zasadami? Zastanawiam się czy ktoś by chciał w taką wersję pograć online.
mk20336
Posty: 1541
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Combat Commander: Europe (Chad Jensen)

Post autor: mk20336 »

Combat Commander Europe – #4 Closed for Renovation

Kolejny, już czwarty, fantastyczny scenariusz w Combat Commander Europe za nami. Czy Amerykanom uda się złamać opór weteranów Wermachtu, dobrze przygotowanych i okopanych w strategicznie umiejscowionym zamku? Miłej lektury!

LINK: Combat Commander Europe – #4 Closed for Renovation

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ