Agra (Michael Keller)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Agra (Michael Keller)

Post autor: aaxxee »

Obrazek

Witam

Ktoś coś słyszał?

https://boardgamegeek.com/boardgame/230085/agra

Opis via BGG:
Agra, Indie: Jest rok 1572; w tym roku przypada 30. rocznica urodzin Abu'l-Fath Jalal-ud-din Muhammada, popularnie znanego jako Akbar Wielki. Akbar jest trzecim władcą indyjskiej dynastii Mogołów, zastępując swojego ojca, Humajuna. Pod przewodnictwem swojego regenta, Bairama Khana, Akbar rozszerzył i skonsolidował indyjskie domeny Mogołów. Wykorzystując swoją silną osobowość i umiejętności jako generał, Akbar rozszerzył swoje imperium na prawie cały subkontynent indyjski na północ od rzeki Godavari; jego obecność jest odczuwalna w całym kraju ze względu na dominację wojskową, polityczną, kulturalną i gospodarczą Mogołów.

Aby zjednoczyć rozległe państwo Mogołów, Akbar ustanowił scentralizowany system administracji; Podbici władcy są pojednani poprzez małżeństwo i dyplomację. Akbar zachował pokój i porządek w całym swoim imperium, uchwalając prawa, które zapewniły mu poparcie niemuzułmańskich poddanych. Unikając więzi plemiennych i tożsamości państwa islamskiego, Akbar dążył do zjednoczenia swoich ziem. Perska kultura Mogołów nadała Akbarowi niemal boski status.

Notabli i emisariusze z całego kraju są w drodze na urodziny Akbara. Jako ambitny właściciel ziemski nie możesz pozwolić, aby to minęło; Uroczystości są dla ciebie doskonałą okazją, aby wznieść się w pozycji i bogactwie.

Na swojej ziemi w Agrze uprawiasz i zbierasz bawełnę i kurkumę. Posiadasz las, z którego produkujesz drewno, a także mały, ale bardzo dochodowy kamieniołom piaskowca. Handlując i przetwarzając swoje towary, możesz uzyskać bardziej luksusowe towary, które następnie wykorzystasz do pozyskania notabli, gdy trafią do stolicy. Oczywiście twoi rywale mają ten sam plan; musisz użyć swojego sprytu, aby ich przechytrzyć, gdy zbliżają się urodziny Akbara...
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: AGRA

Post autor: michal2014 »

Dołączam sie do pytania.

Gra wygląda pięknie. Ciężkie Euro, to co tygrysy lubią najbardziej.

https://www.youtube.com/watch?v=MwUOXdEsh-E
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: AGRA

Post autor: Marx »

Mam na półce, czeka na ogranie. Na targach zagrałem kilka rund i gra jest cięęęężka, mnóstwo decyzji.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: AGRA

Post autor: michal2014 »

Marx pisze:Mam na półce, czeka na ogranie. Na targach zagrałem kilka rund i gra jest cięęęężka, mnóstwo decyzji.
To zmobilizuj się w ten weekend, zagraj i daj znać jakie masz odczucia.
Z góry dzięki.

Pozdrawiam
:)
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3235
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: AGRA

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: AGRA

Post autor: michal2014 »


Bardzo dziękuję.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7324
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 450 times
Been thanked: 1102 times

Re: AGRA

Post autor: detrytusek »

Jak myślisz ile efektywnie będzie trwała rozgrywka?
I co z tym psem z padaczką??
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: AGRA

Post autor: zakwas »

"Dla uspokojenia dodam, że pies miał atak padaczki."

No, teraz to ja jestem już spokojny. :D
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: AGRA

Post autor: Moniczka.s »

W ostatni poniedziałek graliśmy pierwszy raz (dla wszystkich) w Agrę. Gra razem z tłumaczeniem zasad trwała ok 2,5 h. Nasza partia skończyła się nagle i dla niektórych niespodziewanie :wink: poprzez wypełnianie zamówień dla "ludzi na rzece". Gra ma specyficzne tempo i wiele możliwości manipulacji zasobami. Ogólnie wielki +
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3235
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: AGRA

Post autor: Veridiana »

detrytusek pisze:
Jak myślisz ile efektywnie będzie trwała rozgrywka?
I co z tym psem z padaczką??
Bardzo trudno oceniać mi czas rozgrywki, gdyż w naszym przypadku strasznie zamulamy i nawet fillerki potrafią ciągnąć się godzinami ;) Więc pozwól, że uchylę się od konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Natomiast są trzy warunki zakończenia gry i być może różnie będzie ten czas wychodził. Chociaż akurat wczoraj byliśmy blisko równoczesnego zakończenia na wszystkich trzech warunkach i chyba nawet zaliczyliśmy dwa z trzech w ostatniej rundzie. Trudno też ocenić, na ile procent udało nam się optymalizować działania, być może przy sensownym zagęszczeniu działań wszystko toczy się dużo szybciej. Będę to w stanie ocenić po kilku partiach (w późniejszej standardowej recenzji). Wtedy podzielę nasz czas przez 3 i wyjdzie, ile powinni grać normalni ludzie :lol:

A co do psa, to już wszystko w porządku. Aczkolwiek nie wiemy na pewno, czy to padaczka; Lanusia przechodzi obecnie badania u pani weterynarz. I pozdrawia, wraz z rodzeństwem :mrgreen:
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: AGRA

Post autor: Moniczka.s »

Veridiana pisze: A co do psa, to już wszystko w porządku. Aczkolwiek nie wiemy na pewno, czy to padaczka; Lanusia przechodzi obecnie badania u pani weterynarz. I pozdrawia, wraz z rodzeństwem :mrgreen:
Dużo zdrowia dla Lanusi!
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Turnavine

Re: AGRA

Post autor: Turnavine »

Czy ktoś grał więcej niż raz? Czy zrewidowało to jakoś zachwyt / zniechęcenie? Czy bardzo czuć dodanie mechanik by skomplikować grę? Czy może jest to satysfakcjonujące ciężkie euro anyway?
Awatar użytkownika
bober
Posty: 299
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: AGRA

Post autor: bober »

witam
ktoś przymierza się do przetłumaczenia instrukcji ?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: AGRA

Post autor: zakwas »

Ja juz przetłumaczyłem i ma ją wydawca w celu sformatowania na oryginalnych plikach.
Awatar użytkownika
bober
Posty: 299
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: AGRA

Post autor: bober »

Ok dzieki za info
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 133 times
Been thanked: 27 times

Re: AGRA

Post autor: ENDryu »

zakwas pisze:Ja juz przetłumaczyłem i ma ją wydawca w celu sformatowania na oryginalnych plikach.
Który wydawca? Quined Games czy jakiś polski?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: AGRA

Post autor: zakwas »

ENDryu pisze:
zakwas pisze:Ja juz przetłumaczyłem i ma ją wydawca w celu sformatowania na oryginalnych plikach.
Który wydawca? Quined Games czy jakiś polski?
Quined. :)
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 133 times
Been thanked: 27 times

Re: AGRA

Post autor: ENDryu »

A możesz się tymi zasadami podzielić? :) właśnie wróciłem do domu i powitala mnie cegła,eee znaczy pudło Agry :mrgreen:
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: AGRA

Post autor: michal2014 »

Napiszcie coś więcej o grze, jakieś wrażenia. zacząłem czytać instrukcje i mocno rozbudowane zasady.
Sprawia wrażenie mocno przekombinowanej.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: AGRA

Post autor: cezaras »

reguły po polsku są dostępne na stronie wydawcy:
https://quined.nl/wp-content/uploads/20 ... ressed.pdf
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 133 times
Been thanked: 27 times

Re: AGRA

Post autor: ENDryu »

cezaras pisze:reguły po polsku są dostępne na stronie wydawcy:
https://quined.nl/wp-content/uploads/20 ... ressed.pdf
Wielkie ukłony dla kolegi zakwas, który się podjął tłumaczenia :D
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Agra

Post autor: zakwas »

O, wreszcie opublikowali. :D

Wrzucę zatem własnoręcznie na BGG jeszcze.

EDIT: To jest wersja 1.0 bez kilku nieznacznych poprawek i uszczegółowień, ale pełnoprawna.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Agra

Post autor: michal2014 »

To może napiszecie w końcu coś więcej o grze?
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
xanth
Posty: 12
Rejestracja: 01 mar 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Agra

Post autor: xanth »

Gra polega głównie na wytwarzaniu, przetwarzaniu i dostarczaniu dóbr w różne miejsca celem pozyskania pieniędzy (które są jednocześnie punktami zwycięstwa). Ten trzon gry jest pozornie prosty, jednak opisany sporą ilością zasad jak to wszystko zrobić. Dla jednych będzie to odpychające, inni znajdą sporo satysfakcji mogąc pogłówkować. I będzie to myślenie raczej na zasadzie co zrobić w jakiej kolejności lub czy bardziej opłaca mi się iść w A lub B, bo gra daje dużo możliwości i nie występuje tu zbytnio problem z tym, że nic sensownego nie mogę w danym momencie wybrać. Mimo, że w każdej turze mamy wyjściowo tylko po jednej akcji, istnieje opcja pozyskania dodatkowych "akcji" z przysług, medytacji i dóbr luksusowych. Jeśli skusimy się na pozyskanie medytacji z pracowników, decydujemy się na to że nie będziemy już pozyskiwać z nich przysług, więc coś za coś. Łącząc to wszystko można kombinować - np. wymienić coś z medytacji, przetworzyć za przysługę i wykorzystać potem we właściwej akcji. Fajną sprawą jest śledzenie gracza przy przetwarzaniu dóbr - jeśli przeciwnik coś przetwarza, każdy z graczy który ma te dobra może przetworzyć jedno, za co gracz wykonujący akcję dostanie przysługi. Zakładając, że się o tym pamięta podczas rozgrywki ;) Osobiście podoba mi się określanie ilości produkowanych dóbr - każde z nich ma tor połączony z dwoma innymi i jeśli postanowimy podnieść produkcję jednego robimy to kosztem innego.
Na pytanie czy gra jest przekombinowana trudno mi powiedzieć szczerze mówiąc, bo sama się nad tym zastanawiam. Z jednej strony tego wszystkiego mogłoby być trochę mniej ale z drugiej może gra stałaby się zbyt prosta i niczym nie wyróżniająca... Na pewno jest złożona i trochę balansuje na granicy tego czy zasad jest za dużo czy w sam raz. Chociaż Weight: 4.35 na bgg to trochę przesada, aż tak ciężko nie jest.

Gra jest bardzo solidnie wykonana i wygląda ładnie (chociaż miejsca na budynki są średnio widoczne, dlatego lepiej ich szukać po rysunkach dóbr do których są przypisane) ale minusem jest to, że plansza + plansze gracza + plansza cesarza zajmują razem sporo miejsca. Sam tor cesarza, mimo że imponujący jest niestety mało praktyczny.

Moja ocena na bgg 7/10.
czasem się gubię. nawet z mapą. bo lubię.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Agra

Post autor: michal2014 »

Bardzo dziekuję xanth.
Pozdrawiam.
:)
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ