Villages of Valeria / Valeria: Wioski (Rick Holzgrafe, Isaias Vallejo)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Villages of Valeria / Valeria: Wioski (Rick Holzgrafe, Isaias Vallejo)

Post autor: Bea »

Dziwne, ale nie widzę, żeby ta gra miała swój wątek, a jest już dostępna w sklepach w wersji angielskiej, a w 2018 będzie też polskie wydanie.
https://boardgamegeek.com/boardgame/180 ... es-valeria

Obrazek

Obrazek


Na pierwszy rzut oka wydaje się podobna do Race for the Galaxy oraz do Osadników: Narodziny imperium. Grafiki są ładne i wydaje mi się że może być fajnym, dłuższym fillerem. Grał ktoś?
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski

Post autor: Dwntn »

Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski

Post autor: grasowanie.eu »

To i ja się podepnę ze swoją recką „Villages of Valeria”. BTW, do końca kampanii na wspieram.to zostało jeszcze 6 dni... Może ktoś się jeszcze skusi ;) Ja zakupiłem dwie pozostałe gry z serii, czyli "Karciane królestwa" i "Wyprawy". "Wioski" zostaną u nas po angielsku.
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
virnik
Posty: 56
Rejestracja: 22 cze 2017, 13:50
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski

Post autor: virnik »

50 punktów w pierwszej rozgrywce solo, chyba źle grałem :)

Dostałem tor punktacji jak w wersji deluxe, błąd wydawnictwa?
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 351
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 255 times
Been thanked: 54 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski

Post autor: narandil »

cześć,
w końcu zasiadłem do Wiosek otrzymanych od GF i jakby ktoś był zainteresowany to napiszę kilka słów o zawartości. Sam nigdzie nie mogłem znaleźć tego info wcześniej, więc może komuś się przyda:

W skrócie to otrzymałem 1 pudełko z grą oraz osobno 3 zafoliowane mini-dodatki ;)

A bardziej szczegółowo:

1. W pudełku dostajemy:
+ zgodnie z instrukcją i odblokowanymi celami na w.to: 84 karty budynków
+ niezgodnie z instrukcją ale zgodnie z odblokowanymi celami na w.to: 19 awanturników (wg instrukcji jest ich 16 ;) - te 3 dodatkowe to chyba jakieś promoski m.in Bard, Rahdo)
+ oprócz karty wyboru akcji jest też kafelek wyboru akcji (oprócz grubości różni się dziurami na układanie znacznika wyboru akcji (zamku))
+ niewpisane w instrukcji ale obecne w pudełku są także: kafel do śledzenia liczby kart w naszych wioskach (czyli pilnowanie zbliżającego się warunku końca gry). Oryginalnie był to chyba KS exclusive. W naszej wersji jest to połowa celu 41 czyli planszetka do śledzenia rozwoju rozgrywki. ̶W̶ ̶k̶a̶ż̶d̶y̶m̶ ̶r̶a̶z̶i̶e̶ ̶b̶a̶j̶e̶r̶ ̶f̶a̶j̶n̶y̶ ̶a̶l̶e̶ ̶t̶y̶l̶k̶o̶ ̶w̶ ̶p̶o̶ł̶o̶w̶i̶e̶,̶ ̶b̶o̶ ̶j̶u̶ż̶ ̶z̶n̶a̶c̶z̶n̶i̶k̶i̶ ̶d̶o̶ ̶ś̶l̶e̶d̶z̶e̶n̶i̶a̶ ̶r̶o̶z̶b̶u̶d̶o̶w̶y̶ ̶n̶a̶s̶z̶e̶j̶ ̶w̶i̶o̶s̶k̶i̶ ̶(̶n̶a̶j̶l̶e̶p̶i̶e̶j̶ ̶w̶ ̶k̶o̶l̶o̶r̶a̶c̶h̶ ̶n̶a̶s̶z̶y̶c̶h̶ ̶s̶t̶a̶r̶t̶o̶w̶y̶c̶h̶ ̶z̶a̶m̶k̶ó̶w̶)̶ ̶s̶ą̶ ̶n̶i̶e̶o̶b̶e̶c̶n̶e̶.̶ ̶T̶r̶z̶e̶b̶a̶ ̶j̶e̶ ̶s̶o̶b̶i̶e̶ ̶d̶o̶ł̶o̶ż̶y̶ć̶ ̶s̶a̶m̶e̶m̶u̶,̶ ̶j̶e̶ś̶l̶i̶ ̶s̶i̶ę̶ ̶c̶h̶c̶e̶ ̶k̶o̶r̶z̶y̶s̶t̶a̶ć̶ ̶z̶ ̶o̶w̶e̶g̶o̶ ̶k̶a̶f̶l̶a̶ ̶(̶c̶o̶ ̶n̶i̶e̶ ̶j̶e̶s̶t̶ ̶k̶o̶n̶i̶e̶c̶z̶n̶e̶ ̶a̶l̶e̶ ̶n̶a̶ ̶p̶e̶w̶n̶o̶ ̶p̶r̶z̶y̶d̶a̶t̶n̶e̶)̶.̶ ̶E̶D̶I̶T̶:̶ ̶G̶F̶ ̶t̶w̶i̶e̶r̶d̶z̶i̶ ̶ż̶e̶ ̶b̶ę̶d̶z̶i̶e̶ ̶d̶o̶s̶y̶ł̶a̶ć̶ ̶b̶r̶a̶k̶u̶j̶ą̶c̶e̶ ̶z̶n̶a̶c̶z̶n̶i̶k̶i̶.̶ ̶T̶r̶z̶y̶m̶a̶m̶ ̶z̶a̶ ̶t̶o̶ ̶k̶c̶i̶u̶k̶i̶ ̶;̶)̶.
edit: po kilku miesiącach GF dosłało brakujące znaczniki - co ciekawe zamiast żółtego jest zielony ;) Zatem cel 41 uważam za kompletny
+ 30 znaczników złota i znacznik wyboru akcji – jak w instrukcji
+ karty pomocy zgodnie z instrukcją x6 (jest także dla wariantu solo co miłe, bo tam akcje działają trochę inaczej i nie trzeba będzie zaglądać do instrukcji)
- 50% POWIETRZA :shock: – dla mnie duży minus tego wydania, bo niepotrzebnie wydawca zrobił z bardzo małopudełkowej przenośnej gierki coś rozmiarami przypominającego Patchoworka/ 7Cudów: Duel itp. – może dla osób koszulkujących karty będzie to miało trochę więcej sensu ale myślę że nawet wtedy pudełko mogłoby być jakieś 30-40% mniejsze :/

żeby nie było że rzucam słowa na wiatr - tutaj moja gra, karty zapakowane w woreczki strunowe, całość domyka się bez problemu, 50% pudełka nie używane (może żeby kupić Wyprawy i trzymać razem? ;)):
Spoiler:
Spoiler:
2. Dodatki – jeśli mnie oczy nie mylą to co do sztuki karty w nich pokrywają się z nazwy z kartami z oryginalnych wydań także jest dobrze:
+ Monumenty: 8 budowli, 4 awanturników, 1 karta pomocy
+ Siedziby Gildii: 4 budowle, 4 awanturników, 4 wydarzenia, 1 karta pomocy
+ Wydarzenia: 4 awanturników, 8 wydarzeń, 1 karta pomocy

3. Z tego co pamiętam miał być jeszcze plakat z grafiką z gry. Nawet na wspieram.to ktoś w komentarzach pisał, że dostał. Ja nie mam ;)
Ostatnio zmieniony 04 sty 2019, 15:54 przez narandil, łącznie zmieniany 3 razy.
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski

Post autor: tomasz86 »

Czy są jakieś braki w Valeri? Czy ktoś sprawdzał listę kart czy jest taka sama jak w wersji angielskiej?
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 351
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 255 times
Been thanked: 54 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski

Post autor: narandil »

tomasz86 pisze: 02 paź 2018, 21:20 Czy są jakieś braki w Valeri? Czy ktoś sprawdzał listę kart czy jest taka sama jak w wersji angielskiej?
liczba kart zgadza się (a nawet przewyższa o 3 promoski) wersję angielską:
https://ksr-ugc.imgix.net/assets/005/45 ... 4ffb5b562a
https://ksr-ugc.imgix.net/assets/005/45 ... 2d5df43dd9

nie porównywałem czy nazwy i umiejki z kart są identyczne ale wątpie żeby GF wymyślało własne wersje kart ;)

̶j̶e̶d̶y̶n̶e̶ ̶c̶z̶e̶g̶o̶ ̶n̶i̶e̶ ̶d̶o̶s̶t̶a̶l̶i̶ś̶m̶y̶ ̶w̶ ̶p̶o̶r̶ó̶w̶n̶a̶n̶i̶u̶ ̶d̶o̶ ̶w̶e̶r̶s̶j̶i̶ ̶K̶S̶ ̶t̶o̶ ̶z̶n̶a̶c̶z̶n̶i̶k̶ó̶w̶ ̶t̶o̶ ̶ś̶l̶e̶d̶z̶e̶n̶i̶a̶ ̶p̶o̶s̶t̶ę̶p̶u̶ ̶w̶ ̶g̶r̶z̶e̶
edit: ostatecznie GF dosyłało brakujące znaczniki :)
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2019, 11:37 przez narandil, łącznie zmieniany 1 raz.
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski

Post autor: tomasz86 »

Czyli wygląda na to że w przypadku Valeri wydawca GF wydało wszsytko dobrze.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski

Post autor: playerator »

tomasz86 pisze: 06 paź 2018, 18:28 Czyli wygląda na to że w przypadku Valeri wydawca GF wydało wszsytko dobrze.
A nawet lepiej :wink:
O promkach nie było w kampanii mowy, ja się z nich na ten przykład bardzo ucieszyłem.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski

Post autor: Wroobel »

Czy wie ktoś jak zdobyć instrukcję po polsku w PDF do tej gry (i jeszcze do Wypraw?)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski (Rick Holzgrafe, Isaias Vallejo)

Post autor: donmakaron »

Do czego używa się drewnianych znaczników promo, które przypominają kształtem i kolorem zasoby, ale nie do końca? Mam worek takich, po kilka w każdym kolorze.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski (Rick Holzgrafe, Isaias Vallejo)

Post autor: donmakaron »

Chodzi mi o znaczniki takie jak na zdjęciu poniżej:
Spoiler:
Widzę, że są używane również w Królestwach, ale poza może na siłę monumentami albo jakimś dodatkiem, którego nie znam, nie widzę dla nich zastosowania. Ktoś się orientuje, co to za znaczniki?

(Post pod postem, bo inaczej nikt nie zwróci uwagi)
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 351
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 255 times
Been thanked: 54 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski (Rick Holzgrafe, Isaias Vallejo)

Post autor: narandil »

jesteś pewien, że to znaczniki do Wiosek? Ja takowych nie dostałem i nie mają raczej zastosowania w tej grze - za to wyglądają właśnie jak zasoby od Królestw Valerii (choć nie mam 100% pewności bo nie posiadam) - może dostałeś paczkę zasobów przez pomyłkę - jeśli nie posiadasz Królestw

pozdr
Ostatnio zmieniony 11 lut 2020, 23:12 przez narandil, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski (Rick Holzgrafe, Isaias Vallejo)

Post autor: akahoshi »

Wyglądają na te z Królestw: niebieskie - magia, żółte - złoto, fioletowe - punkty zwycięstwa, czerwone - tarcze.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski (Rick Holzgrafe, Isaias Vallejo)

Post autor: Retro »

akahoshi pisze: 11 lut 2020, 22:40 Wyglądają na te z Królestw: niebieskie - magia, żółte - złoto, fioletowe - punkty zwycięstwa, czerwone - tarcze.
Tak, to znaczniki z królestw
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski (Rick Holzgrafe, Isaias Vallejo)

Post autor: donmakaron »

Dzięki za pomoc. Zmylił mnie ich opis gdzieś w kampanii:
Poza dodatkowymi kartami do Królestw i Wypraw odblokowaliście również drewniane znaczniki (Królestwa i Wioski).
Może nie tych znaczników dotyczy wzmianka o Wioskach albo miały być używane, lecz ostatecznie nie wyszło czy cuś.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Villages of Valeria / Valeria: Wioski (Rick Holzgrafe, Isaias Vallejo)

Post autor: arian »

Pewnie chodzi o to, że w Wioskach są drewniane żółte monetki, a w Królestwach właśnie ten powyższy zestaw.
ODPOWIEDZ