Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Sir_Yaro »

Obrazek

Właśnie sobie przeczytałem, że jutro na KS rusza kampania JA.
Tutaj można obejrzeć pierwszy firm pokazujący rozgrywkę:
https://www.youtube.com/watch?v=mm9TQfHNoW0

Jak sądzicie, to wypali ?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Jagged Alliance Board Game

Post autor: maciejo »

Inne formy odlewnicze Figurek,inne mapy,inne grafiki Kart poza tym wszystko chyba jak w dziesiątkach podobnych gier :|
Pewniw ktoś się skusi ,ja nie :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Jagged Alliance Board Game

Post autor: warlock »

Jagged Alliance 2 to jedna z moich ulubionych gier na PC, jeszcze z półtora roku temu sobie grałem :D
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Jagged Alliance Board Game

Post autor: wirusman »

warlock pisze:Jagged Alliance 2 to jedna z moich ulubionych gier na PC, jeszcze z półtora roku temu sobie grałem :D
Tez często wracałem do tej gry,miód :)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Jagged Alliance Board Game

Post autor: mauserem »

maciejo pisze:Inne formy odlewnicze Figurek,inne mapy,inne grafiki Kart poza tym wszystko chyba jak w dziesiątkach podobnych gier :|
Pewniw ktoś się skusi ,ja nie :wink:
Ty po prostu nie grałeś w Jagged Alliance na kompie :D - to oczywiste, że Cie nie rusza fala nostalgii w zalewie plastiku na KS - nie jesteś targetem :)
Ja chyba jestem :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: Jagged Alliance Board Game

Post autor: Sir_Yaro »

mauserem pisze:
maciejo pisze:Inne formy odlewnicze Figurek,inne mapy,inne grafiki Kart poza tym wszystko chyba jak w dziesiątkach podobnych gier :|
Pewniw ktoś się skusi ,ja nie :wink:
Ty po prostu nie grałeś w Jagged Alliance na kompie :D - to oczywiste, że Cie nie rusza fala nostalgii w zalewie plastiku na KS - nie jesteś targetem :)
Ja chyba jestem :mrgreen:
Swoja drogą zadziwia mnie że nikt nie zrobił godnego następcy. W sumie wystarczyło by aby poprawić grafikę, trochę usprawnić interfejs i łyknął bym jak pelikan.
Marecki
Posty: 36
Rejestracja: 17 kwie 2014, 09:54

Re: Jagged Alliance Board Game

Post autor: Marecki »

Miło wspominam jedynkę (w późniejsze nie grałem), ale jednak zapowiedziany Fallout bardziej mnie zainteresował. Wspominam o tym ponieważ przy Jagged Alliance może wystąpić ten sam "problem", że autorzy grafiki opierać będą na nowszej części (tam już wiadomo, że będą na 3 i 4, a nie 1 i 2). Tutaj patrząc na gameplay z "Jagged Alliance: Back in Action" już nie wzbudza on emocji.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Jagged Alliance Board Game

Post autor: AkitaInu »

mauserem pisze:
maciejo pisze:Inne formy odlewnicze Figurek,inne mapy,inne grafiki Kart poza tym wszystko chyba jak w dziesiątkach podobnych gier :|
Pewniw ktoś się skusi ,ja nie :wink:
Ty po prostu nie grałeś w Jagged Alliance na kompie :D - to oczywiste, że Cie nie rusza fala nostalgii w zalewie plastiku na KS - nie jesteś targetem :)
Ja chyba jestem :mrgreen:
Jezeli cos jest wtorne to nawet dobra licencja nie pomoze :)
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Jagged Alliance Board Game

Post autor: bukimi »

Sir_Yaro pisze:
mauserem pisze:
maciejo pisze:Inne formy odlewnicze Figurek,inne mapy,inne grafiki Kart poza tym wszystko chyba jak w dziesiątkach podobnych gier :|
Pewniw ktoś się skusi ,ja nie :wink:
Ty po prostu nie grałeś w Jagged Alliance na kompie :D - to oczywiste, że Cie nie rusza fala nostalgii w zalewie plastiku na KS - nie jesteś targetem :)
Ja chyba jestem :mrgreen:
Swoja drogą zadziwia mnie że nikt nie zrobił godnego następcy. W sumie wystarczyło by aby poprawić grafikę, trochę usprawnić interfejs i łyknął bym jak pelikan.
Z następcami było tyle kiepskich podejść już, że większych szans na kolejne bym nie widział... Co ciekawe, chyba najlepiej wyszły te gry, które nie miały licencji na nazwę i wyszły pod innymi.
Kojarzę, że była nawet edycja wydana z jakiejś wspierajki: zebrali fundusze i wypuścili niedokończony produkt, gdzie nawet nie było mechaniki otwierania drzwi (więc wszystkie stały otwarte).

Z postępów zbierania widzę, że gra się ufunduje.
Trochę niepokoi fakt, że oni nadal dopracowują zasady rozgrywki, już podczas kampanii. "Be advised that rules will still change" -> czyli pomysł jest, ale przed nimi wiele pracy, a może się skończyć tak, że wyjdzie ładnie, ale niegrywalnie. Osobiście nie wspieram gier, do których nie ma choćby gotowej instrukcji.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: Jagged Alliance Board Game

Post autor: Sir_Yaro »

Ja obejrzałem ten męczący film do połowy. Stwierdziłem, że mnie to nie porywa i to nie jest JA na które chciałbym wydać kase.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Jagged Alliance Board Game

Post autor: Quba40 »

10 października na Wspieram.to startuje kampania polskiej edycji Jagged Alliance. Gra na BGG ma średnią 8.8 oraz dużo pochlebnych komentarzy na temat mechaniki i regrywalności.
Pod względem wykonania jest raczej średnio jak na dzisiejsze standardy, figurki są wytrzymałe ale występują w zaledwie kilku pozach (każdy typ przeciwnika ma taką samą figurkę) i nie posiadają zbyt wielu detali, z 12 najemników tylko 6 posiada swoją podobiznę. Niższa jakość przełożyła się jednak na niższą cenę ($69 na KS), a Polska wersja w pierwszych dniach ma kosztować 249 zł - za dungeon crawler nie jest ona zbyt wygórowana.

Produkt jest raczej skierowany do osób, które zjadły na komputerowym pierwowzorze zęby, jednak z tego co wyczytałem w Internecie mechanika i gameplay oddaje ten sam klimat, spotykamy wielu znanych i lubianych bohaterów, w niektórych się wcielimy a inni będą naszymi sojusznikami.

Trzymam kciuki za powodzenie kampanii, gier o tematyce najemników rodem z filmów akcji z lat 80-90'tych jest jak na lekarstwo, a dla zainteresowanych jest już polska recenzja http://angryboardgamer.pl/jagged-allian ... planszowa/
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2019, 17:37 przez Quba40, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Jagged Alliance Board Game

Post autor: Gromb »

Dzisiaj, na planszówkach w spodku zobaczyłem angielskie wydanie. Plastiki rzeczywiście zadu nie urywają, za to cała reszta- karty, żetony, planszetki nie odstają od współczesnych standardów. Plansza jest mała i to może być zarzut, bo planszetki postaci są przy niej jakby przeskalowane. Jeżeli tylko gra będzie miała klimat komputerowego pierwowzoru, wejdę we wsparcie, bo prezentuje się całkiem całkiem. Zatem czekam na polską kampanię.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Quba40 »

Gromb pisze: 14 wrz 2019, 19:09 Dzisiaj, na planszówkach w spodku zobaczyłem angielskie wydanie. Plastiki rzeczywiście zadu nie urywają, za to cała reszta- karty, żetony, planszetki nie odstają od współczesnych standardów. Plansza jest mała i to może być zarzut, bo planszetki postaci są przy niej jakby przeskalowane. Jeżeli tylko gra będzie miała klimat komputerowego pierwowzoru, wejdę we wsparcie, bo prezentuje się całkiem całkiem. Zatem czekam na polską kampanię.
Z tego co widziałem w recenzjach, opiniach i filmikach na YT to oddanie klimatu pierwowzoru to chyba najmocniejszy punkt tej gry:
- taktyczna walka i chodzenie po planszy - dobra równowaga pomiędzy planowaniem a losowością
- wyzwalanie sektorów, wycofanie się do wyzwolonego sektora, ruch drużynowy
- gromadzenie przedmiotów i ich ulepszanie o znalezione moduły, no i z tego co widziałem to jest tu tona tego
- rany zmniejszające nasze możliwości bojowe, jest szansa na utratę przytomności oraz śmierć najemnika
- można szkolić rebeliantów i ich korzystać z ich pomocy oraz przekupywać dygnitarzy
- pomiędzy misjami można zmieniać zespół
- większość znanych najemników dostępna jest jako postacie bohaterów albo jako sojusznicy
- fabuła w zasadzie jest przeniesiona z pierwowzoru JA2 tak jak i wrogowie, porucznicy i podstawowy dyktator
- gra skupia się na naszych najemnikach, dlatego rodzajów wrogów nie ma zbyt dużo, ale fajnie rozwiązano, że prawie każdy rodzaj ma 4 podtypy (1 i 2 poziom, zwykły, elitarny) ze specjalnymi zdolnościami, wydaje się to wystarczająco wiele aby zapewnić różnorodność.
- dodatek zapewnia kopalnie z potworami. Osobiście nie jestem fanem tego wątku w JA2, ale na pewno zapewni on jeszcze większą różnorodność i regrywalność

Nie wiem natomiast czy jest jakiś system zarządzania finansami, ale przedmioty mają wartość cenową więc prawdopodobnie jest możliwość zakupu sprzętu, nie wiem nic na temat opłacania najemników, a to był ważny element w pierwowzorze.
W prototypie widziałem też poziom doświadczenia najemników ale chyba to zniknęło w wersji finalnej, prawdopodobnie zdecydowano się na pewne uproszczenia. Akurat szkoda, bo chętnie zobaczyłbym nowe zdolności do wyboru/losowania.
Skala jest dość umowna, mamy duże figurki i małe elementy planszy, jednak myślę, że aby oddać klimat wielkich przestrzeni pierwowzoru to trzeba było pójść na pewien kompromis, wolę już takie rozwiązanie niż plansze przedstawiające maksymalnie 50 metrów.

Jedyna obawa jaką mam to czy polski wydawca Underworld Kingdom podoła z rozpropagowaniem tej gry. Wersja anglojęzyczna nie zdobył dobrego wyniku na KickStarterze (jedynie 65K euro), a nasze rodzime poletko to dla mnie wielka niewiadoma.
promykx
Posty: 247
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: promykx »

Jest jakaś mechanika że najemnicy nie lubią innych najemników? albo jakaś forma paniki w którą wpadną postacie? (Jeśli znajdą się pod za dużym ostrzałem)
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Quba40 »

promykx pisze: 15 wrz 2019, 09:54 Jest jakaś mechanika że najemnicy nie lubią innych najemników? albo jakaś forma paniki w którą wpadną postacie? (Jeśli znajdą się pod za dużym ostrzałem)
Nie wydaje mi się, nie da się przenieść wszystkiego z gry komputerowej na planszówkę. Natomiast jest dostępny deck zachowania Larry'ego, który jeśli pamiętasz nie był zbyt stabilny psychicznie ze względu na pociąg do alkoholu 😉
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Quba40 »

Opis zawartości wersji polskiej https://underworldkingdom.com/jagged-al ... JKEtF174Q8
Czekam na więcej informacji a w szczególności na temat celów do odblokowania.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Gromb »

Jak tylko będzie dobra i da poczucie komputerowego pierwowzoru to biorę. Nawet kiepskiej jakości komponenty mnie nie odstraszą. Nie są złe, ale jakościowo daleko im do standardowych plastików. Dlatego będę obserwował kampanie, szukał recenzji i opisów i wtedy podejmę decyzję.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Quba40 »

Gromb pisze: 21 wrz 2019, 18:13 Jak tylko będzie dobra i da poczucie komputerowego pierwowzoru to biorę. Nawet kiepskiej jakości komponenty mnie nie odstraszą. Nie są złe, ale jakościowo daleko im do standardowych plastików. Dlatego będę obserwował kampanie, szukał recenzji i opisów i wtedy podejmę decyzję.
Prześledziłem wszystkie wpisy i opinie ludzi na BGG i ocena 8,8 świadczy o tym, że gra jest bardzo dobra i nieźle oddaje komputerowy pierwowzór. Pozostałe komponenty (poza średniej jakości figurkami) są bardzo dobrej jakości.

Znalazłem jeszcze jedną anglojęzyczną recenzję https://www.strategygamer.com/articles/ ... oard-game/
warto też zerknąć na opinie na BGG w tym wątku https://boardgamegeek.com/thread/227261 ... w-thoughts i tym https://boardgamegeek.com/thread/2236148/game-any-good
Komentarze na BGG https://boardgamegeek.com/boardgame/23 ... &comment=1
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2019, 13:38 przez Quba40, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: awawa »

Najwięcej wątpliwości mam co do dodatku: klimatycznie odstaje dla mnie od tego co znajdziemy w podstawce. Z tego samego powodu zrezygnowałem wcześniej z rozszerzenia do Reichbusters. Ale samą grę na pewno wesprę.
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Quba40 »

awawa pisze: 22 wrz 2019, 13:03 Najwięcej wątpliwości mam co do dodatku: klimatycznie odstaje dla mnie od tego co znajdziemy w podstawce. Z tego samego powodu zrezygnowałem wcześniej z rozszerzenia do Reichbusters. Ale samą grę na pewno wesprę.
Cenowo jednak nie jest bardzo drogi, zastanawiam się czy nie wziąć z powodu zwiększenia regrywalności, w końcu nowy dyktator, dwa rodzaje wrogów, jaskinie i 13 scenariusz. Choć dla mnie ten wątek w samym pierwowzorze nie należał do moich ulubionych i klimatem zdecydowanie odstawał.
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: c08mk »

Quba40 pisze: 21 wrz 2019, 17:43 Opis zawartości wersji polskiej https://underworldkingdom.com/jagged-al ... JKEtF174Q8
Czekam na więcej informacji a w szczególności na temat celów do odblokowania.
Z opisu trochę już mi się nie podoba częściowe tłumaczenie ksywek. "Fox", "Cliff", a dalej "Steryd". Jak jeszcze z "Shadowa" zrobią "Cienia" to dla mnie już wersja polska odpada z wishlisty.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: garg »

Mnie akurat ten "Steryd" ujął :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
DonCzeslavio
Posty: 6
Rejestracja: 10 mar 2017, 17:35

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: DonCzeslavio »

W kwestii tłumaczenia - właśnie uruchomiono pierwszą ankietę na temat elementu tłumaczenia - czyli właśnie Steryda :) Na pewno będą kolejne ankiety a może i całe tłumaczenie - przed oddaniem do druku - zostanie udostępnione, by mógł wyrazić swoje zdanie "vox populi" :)
Gre-gor
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2018, 10:48
Has thanked: 1 time

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Gre-gor »

Gdzie znajdziemy link do tej ankiety? Bardzo podoba mi się ten pomysł :-)
DonCzeslavio
Posty: 6
Rejestracja: 10 mar 2017, 17:35

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: DonCzeslavio »

Ankieta jest na FB wydawnictwa - najnowszy post : https://www.facebook.com/pg/underworldk ... e_internal
ODPOWIEDZ