GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: Wincenty Jan »

NOWOŚCI :

PANDEMIC LEGACY SEZON 1 - pomijam fakt, że dostaliśmy wybrakowaną talię Legacy, która zaburzyła rozgrywkę i najprawdopodobniej jeżeli Lacerta dośle nam brakujące elementy zaczniemy od poczatku. Staram się nie patrzeć na grę poprzez brak jednej ale za to kluczowej karty. Szukam w myślach odpowdniego słowa, którym mogę podsumować póki co 10rozgrywek... Gra mnie nie porwała... najciekawszy moment to rozpakowanie kolejnych elementów Legacy. Rośnie we mnie wtedy ciekawość, wzrasta zainteresowanie , głód przygody i... i wracam do tego samego.... Moim zdaniem to żart, że Sezon 1 jest „najlepszą grą świata”. Z drugiej strony doskonale rozumiem zachwyt nad tą grą i jej wysokie oceny. Mnie to nie porywa, rozumiem że porwać może... Najbardziej w grze brakuje mi narracji, snucia opowieści, zrzycia z postaciami, zaskoczenia innowacyjną mechaniką. Plusem jest sposób w jakim zostało to zaprojektowane, wszystko jest bardzo czytelne i proste w obsłudze. Same zmienne w mechanicę są mniej lub bardziej ciekawe , problem w tym, że w całości gra do mnie nie trafiła... i żałuję bo liczyłem na wyjątkową plaszową przygodę! [+ - -]

KARCIANE PODZIEMIA -dobrze , że nie wspierałem gry. Po pierwszej partii byłem zadowolony ale z każdą kolejną mój zapał i ocena malała. Odnoszę wrażenie, że mam za mało decyzji. Możliwości manipulowania kośćmi są ale nie dają mi wystarczającej frajdy. Może jest to wina grania solo? Pewnie się już nie przekonam jak gra działa na dwie osoby. [- - -]

RAPTOR - długo chciałem zagrać w ten tytuł i ... i muszę zagrać jeszcze kilka razy aby móc tak do konca ocenić. Po pierwszych rozgrywkach nie zachwycił ale też nie został spisany na straty. Jest tam nad czym pomyśleć. [+ - -]

PIĘTASZEK - a to mile zaskoczenie... gra mnie pozytywnie zaskoczyła i jeszcze bardziej wciągnęła! Pewnie po kilku rozgrywkach dostrzegę pewne schematy ale na chwilę obecną gra na duży plus, oczywiście w swojej kategorii! [+ + -]

LEGENDA PIĘCIU KRĘGÓW - wypowiadać się po dwóch rozgrywkach o tym tytule to tak jakbym zabierał głos o filmie po obejrzeniu zwiastunu lub miał napisać recenzje kaiązki po przeczytaniu prologu. Gra wydaje się wyjątkowa... tym bardziej cholernie żałuje, że nie będzie mi dane w nią zagrać. Niestety ani czas ani stan mojego portfela mi na to nie pozwolą. [+ + +]

LORENZO IL MAGNIFICO -bez szału. Gra na plus ale obawiam się , że zagram jeszcze kilka razy i gra podzieli los dobrego Marco Polo i przeciętnego Grand Austria Hotel. "Dobra"gra w moim słowniku to już trochę za mało kiedy mam możliwość grania w gry wybitne... jak tylko będę miał okazję to z chęcią zagram aby wyrobić sobie zdanie. Nie mam nic przeciwko „krótkiej kołderce” ale w tym wypadku była wyjątkowo wk******ca... I jeszcze wykonanie! Dawno nie widziałem tak nijakiej, brzydkiej, nieciekawej planszy! [+ + -]

SAGRADA - gra bardziej wygląda niż oferuje ciekawą mechanikę. Sam zamysł gry przypadł mi do gustu, a wiaderko kości tylko potęgowało moją chęć poznania gry! Byłem bardzo pozytywnie nastawiony ale z każda rundą moja ocena spadała. Z przyjemnością zagram jeszcze raz ale to raczej aby utwierdzić się w swoim przekonaniu. Może jeszcze pozytywnie się zaskoczę! [- - -]

SPAGHETTI - ciężko to nazwać grą... może sprawdzi się w gronie rodzinnym lub w przedszkolach czy podstawówkach. [- - -]

WIERTŁA SKAŁY MINERAŁY - kolejny tytuł, który mnie niczym nie porwał ani nie zakończył. No może oprócz kiepskiej oprawy graficznej... w ten tytuł akurat więcej nie chcę grać. I chyba pierwszy raz jestem zdziwiony, że taka gra została tak ciepło przyjęta przez wszystkich recenzentów. [- - -]

TRICKERION – nooo... jest dobrze! Jest bardzo dobrze. Gra "urwała” i zachwyciła! Oryginalna tematyka, bardzo ładne wykonanie i wciągająca mechanika. Nie mogę się doczekać kolejnej rozgrywki [+ + +]

ZOMBIE DICE - porażka [- - -]

NAJGORSZA NOWOŚĆ - mógłbym kilka gier tutaj umieścić ale to chyba Pamdemic Legacy Sezon 1 najbardziej mnie zawiódł. Paradoksalnie uważam, że to bardzo dobra gra, sprytnie zaprojektowana i mogąca dać sporo rozrywki! I patrząc ogólnie na planszowkowy świat to rozumiem wysokie oceny. Natomiast jeżeli spojrzę poprzez siebie i swoje odczucia to czuję się zawiedziony. Mam nadzieję, że Sezon 2 okaże się ciekawszy z mojego punktu widzenia.

NOWOŚĆ MIESIĄCA - nie wypada brać pod uwagę Legendy Pięciu Kręgów skoro rozegrałem tylko dwie rozgrywki w ten tytuł , a gra ma naprawdę ogrom do zaoferowania! Nie mam innego wyboru niż nagrodzić Trickerion! Ależ gra mi spasowala... jak to mój znajomy mówi : „ klasyczny hack trick” i tematyka i wykonanie i mechanika! Mam pewne obawy co do tego tytułu ale póki co wskakuje na najwyższy poziom mojego zainteresowania i chęci ogrywania gry.


STAROCIE :wink:

PANDEMIC - ironia losu... męczę się przez 10rozgrywek w Legacy i przyszło mi jeszcze grać w standardowego Pandemica. Co jak co, doceniam grę za to co zrobiła w świecie planszówek i od czasu do czasu ,z mniejszą lub większą chęcią zagram. [+ - -]

PLAGUE INC - a tej gry akurat nie rozumiem... oryginalna tematyka, ciekawa mechanika i końcowa akcja to rzut kością czy da rady czy rady nie da... tak mnie w tej grze to drażni, że nie mam ochoty więcej w nią grać. Tak wiem są karty, które poszerzają możliwości sukcesu przy rzucie kością ale jak w odpowdnim momencie nie ma ich do kupna to moge sobie tak siedzieć, rzucać z nadzieją w oczach, że zobaczę szósteczkę... tak samo mnie to drażni jezeli przeciwnik ma taką sytuacje. No nie! Ktoś zaprojektował w miare ciekawą grę i na koniec kosteczka zdecyduje. Ale klimat! Ale emocje! I aby nie było, bardzo lubię losowość w grach! [ - - -]

SCYTHE - rozegrałem ponad czterdzieści rozgrywek w ten tytuł i napewno nie wygrałem więcej niż 8 razy... zasiadając do tego tytułu czuję się jakbym z kontuzją miał stoczyć równa walkę na bieżni ze sportowcami. W tym wypadku to kontuzja umysłowa. Totalnie nie potrafię grać w ten tytuł po mimo tego jak szalenie lubię przy nim spędzać czas! Jestem chłopcem do bicia i wiecie co jest najgorsze? Że z każdą grą jest co raz gorzej... jak tak dalej pójdzie moi zacni współgracze będą bili mi brawo kiedy równo poukładam drewienka na swojej planszetce! Jest źle... a gra bardzo dobra... [+ + +]

TERRA MYSTICA - ależ to jest pyszna euro uczta! Co zasiadam do tej gry to odkrywam coś nowego. Tytuł, który ociera się o idealność! Mam pewne obawy czy po premierze nie okaże się, że Gaja to jednak ulepszona i faktycznie lepsza Terra i pudełko obrośnie kurzem. Liczę na to, że będą to dwie równorzędne wybitne gry!

LISBOA - poznając Lacerdę dużo zyskałem , a zarazem trochę straciłem. Okazało się , że im cięższa gra tym bardziej przypada mi do gustu. Dzięki Lacerdzie mój świat planszowkowy doznał przewartościowania i np Feld, za którego niedawno dałbym się pokroić nieco stracił w moich oczach. Stracił to złe słowo... nadal uwielbiam jego gry ale półkę wyżej jest twórczość Lacerdy. Zresztą nie tylko jego ale to gry Portugalczyka odpaliły lont rewolucji. Lisboa to dla mnie taki sand box z ogromem możliwości. Grając w jego gry mam wrażenie, że tam wszystko zostało precyzyjnie przemyślane i dotestowane do granic możliwości. Jako gracz czuję się dopieszczony wykonaniem, tematyką i mechaniką. Lisboa jest tego idealnym przykładem [ + + +]

ULM - taka miła gra :D z chęcią zagram. Nie porywa, nie urywa, a przyjemnie jest pokombinować z tymi akcjami. Oststnio rozegrałem cztery patrię pod rząd i miałem ochotę na kolejną. Grałem tylko na dwie osoby i spokojnie wyrabialiśmy się w 30min. [+ + -]

BATLESTAR GALACTICA - miesiąc bez tej gry będzie miesiącem straconym! Nie sądziłem , że ta gra tak bardzo przypadnie mi do gustu. Jestem w niej zakochany i mógłbym co tydzień rozgrywać kolejną partie! Zagrałem dwa razy na sześć osób i zdecydowanie wole rozgrywkę pięcioosobową. Ani przywódca cylonów ani sympatyk nie przypadli mi do gustu. [+ + +]

DOMEK - jak skończę rozgrywkę w Domek to zastanawiam się co ludzie w tej grze widzą... problem polega na tym, że jak już w nią gram to bardzo dobrze się bawię. No i wykonanie na duuuuży plus [+ - -]

PODAJ DALEJ - bardzo dobra imprezówka , która z każdą kolejną partią traci swój „power”. Zagrać raz, góra dwa i odłożyć na półkę aby za miesiąc znowu z wielką przyjemnością wyciągnąć na stół. [+ - -]

VINHOS - patrz Lisboa [+ + +]

TRAJAN - zagrałem dwa razy z wariantem solo i muszę przyznać , że przypadł mi do gustu. [+ + +]


ZAWÓD MIESIĄCA -z gier to zdecydowanie PLAGUE INC, ten rzut kostką przekreśla moje do niedawna pozytywne zdanie o tej grze. A drugim zawodem miesiąca jestem ja podczas grania w Scythe :cry:

GRĄ MIESIĄCA WŚRÓD STAROCI zostaje LISBONA.

I tak zawsze sobie wybieram grę miesiąca spośród nowości i „staroci”

GRA MIESIĄCA : LISBONA (kolejny miesiąc)
ZAWÓD MIESIĄCA : PANDEMIC LEGACY SEZON 1 ( trochę przykro...)
Ostatnio zmieniony 01 lis 2017, 10:34 przez Wincenty Jan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: GRA MIESIĄCA - LISTOPAD

Post autor: Jiloo »

Czekaj, czekaj. A nie październik?
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: GRA MIESIĄCA - L

Post autor: Wincenty Jan »

O matko.... Dziekuje Jiloo. Niestety nie wiem jak to zmienić... :oops:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: GRA MIESIĄCA - Październik

Post autor: Trolliszcze »

Kliknij w edycję pierwszego posta.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: KamradziejTomal »

U nas mocne spowolnienie w październiku - tylko 15 partii w 8 różnych gier.

Nowość (no prawie bo pojawiła się we wrześniu):
Bora Bora - pierwsza gra Felda na półce. Dzieje się tutaj dużo rzeczy. Bardzo dużo rzeczy i paraliż decyzyjny jest straszny. Jest tyle rzeczy to wzięcia pod uwagę że nie mam pojęcia co mi da wygrywające kombinacje. Wrażenia pozytywne ale głowka paruje bardzo póki co ;)

Turlało się: Marco Polo - oczywiście

Turlało się także: Roll for the Galaxy - bo szybciej się wyciąga i gra niż w Marco Polo a rozgrywka jest całkiem całkiem.

Fajnie że wróciły: Agricola - i to w 3 osobowym składzie (bardzo fajna), Patchwork - miła zabawka, Splendor - żona się niemalże obraziła za to, że znowu ją pokonałem kilka razy z rzędu :D Generalnie na największy chyba plus Agricola, która od kilku miesięcy pokutowała a ze względu na inny rozkład pól jest inna na 3 osoby niż na 2.

Garść nowinek: Kingdomino - zagrane na Planszówkach na Narodowym w całości. Miły przyjemny fillerek ale chyba nie aż tak fajny żeby koniecznie dołączyć do kolekcji; Carcassone - nasz pierwszy kontakt z tą grą, fajnie się grało ale nie za wiele tutaj do roboty, ot wyciągasz, dokładasz i masz nadzieję na punkty w pryszłości ;)

Coś jeszcze?: Fajnie było po raz pierwszy pójść na większe targi, nie było gier jakie mnie by zainteresowały (a przynajmniej była ich garstka) ale i tak było całkiem spoko, teraz trzeba wpaść na jakieś targi gdzie więcej będzie "trudnych" gier. Przez okropny setup Bora Bora wciągnąłem się wrobienie insertów z płyty piankowo-kartonowej. Samo ich robienie to super zabawa a naprawdę różnica w organizacji jest kolosalna :)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 213 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: Namurenai »

U mnie październik miesiącem trzeź.. nowości - w końcu była okazja do ogarnięcia paru tytułów, które leżały na półce od dłuższego czasu i smutno patrzyły na partie w "stałych bywalców" ;) Ogółem 32 rozgrywki w 15 pozycji. Liczbowo nie jest źle, ale mogłoby być lepiej :)

Nowości:
- Pan Lodowego Ogrodu (+++) - Czekał na swoją dziewiczą grę od maja. I kiedy już się doczekał, to chyba zostanie stałym bywalcem, bo wrażenie zrobił niesamowite - mózgożerny, asymetryczny, z wieloma możliwymi sposobami na zwycięstwo... Damn.
- Trickerion: Legends of Illusion & Trickerion: Dahlgaard's Gifts (+++) - Dosłownie w każdej akcji czuć klimat (który wylewa się też z wykonania). Na razie pierwsza rozgrywka na dwie osoby, ale czekam z niecierpliwością na te w większym gronie. Może powinienem dać jeden minus za fakt w jaki sposób napisana jest instrukcja, ale ten klimat mnie udobruchał. No i rozumiem też panuje opinia, że bez dodatku gra na dwie osoby jest uboższa.
- Exodus: Edge of Extinction (++-) - nowy system ruchu w udany sposób skraca grę, natomiast dodanie frakcji przyjemnie ją różnicuje. Minusem jest jeszcze większy wpływ gracza rozpoczynającego, co niejako wymusza walkę o tę pozycję, ale zdecydowanie do "gołej" podstawki już nie wrócimy
- Tezeusz: Mroczna Orbita & Tezeusz: Boty (++-) - Porządne, zmuszające do myślenia, ale jakoś... nie wiem, czegoś mi brakuje. Muszę to chyba mocniej ograć, może wtedy siądzie tak jak powinno.
- Luna (++-) - Zaskoczenie. Zupełne. Feld i złe rzeczy, które można robić innym? A jednak.. I nawet działa! Klimatem nie powala (choć da się go wyczuć) i byłoby naprawdę dobrze, ale dostępna liczba akcji potrafi przytłoczyć nowych graczy.
- Rococo (++) - bardzo przyjemne zaskoczenie. Fillerem bym tego nie nazwał, bo jednak ciut za długie, ale... lekkie, przyjemne i oryginalna tematyka. Na pewno zagości jeszcze na stole
- Terra Mystica: Ogień i Lód (++) - po X grach w samą podstawkę w końcu udało mi się dostać dodatek... I cóż mogę powiedzieć, nowa mapa zmienia naprawdę sporo, tak jak i nowe cele (o rasach nie wspominając). Zostaje tylko testować i testować.. ;)
- Cacao (++) - Przyjemny, szybki, ładnie wykonany tile-placement z drobnym twistem. Chyba zostanie jako stały filler - w drodze już dodatek ;)
- Carcassonne Big Box 6 (+-) - W końcu zagrałem w Carcassonne i już rozumiem czemu wielu ludzi twierdzi, że to świetny gateway, klasyka i tak dalej. Niemniej jednak losowość w tej grze potrafi zniszczyć.

Stali bywalcy:
Terra Mystica, Lords of Waterdeep, Najeźdźcy z Północy, Szklany Szlak, Tajemnicze Domostwo

Powroty:
Resistance, Świat Dysku: Ankh Morpork

Wyróżnienia:
Nowość miesiąca:
Mocna walka Trickeriona z PLO, ale jednak to Pan Lodowego Ogrodu wygrywa. Co mogę powiedzieć... Zauroczyła mnie ta gra. Z niecierpliwością czekam na więcej.
Rogrywka miesiąca:
Sojusze, zdrady, wielkie kosmiczne bitwy... Rozgrywka w Exodusa z dodatkiem długo jeszcze będzie ze mną. A następny dodatek już w drodze ;)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: kastration »

Wygrywa Terraformacja Marsa (po raz czwarty o d stycznia), tym samym niestety czyniąc ranking 2017 nieco nudnym, bo nie dając się już żadnemu tytułowi dogonić do końca zestawienia. Gratulacje!
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: mat_eyo »

Solidny miesiąc, 51 partii w 18 tytułów, najwięcej w Pory Roku (16!).

Nowości:
-Five Tribes - (+) Świetnie się bawiłem zarówno w dwie, jak i (wbrew obawom) we trzy osoby. We czwórkę raczej nie siądę. Gra daje mi masę frajdy i jest przepięknie wydana, żałuję, że tak późno po nią sięgnąłem.
-Niezłe Ziółka - (+) Cudowny filler, zwłaszcza przy czterech osobach i wariancie gry w parach. Gra się szybko i przyjemnie, zawsze chętnie zagram. We trójkę już było odrobinę gorzej, ale nadal przyjemnie.
-BattleCON: Fate of Indines - (+) Kolejna niesamowita gra od Level99. Po wtopie z Adrenaliną trochę bałem się kolejnej próby przeniesienia gry wideo na planszę, jednak w tym wypadku wyszło niesamowicie. Tym większy smutek, że nie bardzo widzę stałego partnera do tej gry, a przy tym tytule to jednak podstawa.
-A Handful of Stars - (+/-) Kolejny deckbuilder z planszą. Niestety podobał mi się mniej od Tyransów. Nie podobało mi się wykonanie, nie podobało mi się kilka dupereli od strony mechanicznej. Gra sama w sobie poprawna, jednak nie porywa. Martwi mnie to głównie w kontekście Mythotopii, którą zgarnąłem w MatHandlu ;)
-Vinhos - (+/-) Długo się skradałem do tego tytułu i w końcu udało się zagrać. Niestety lekki zawód, po Lacerdzie spodziewałem się więcej. Gra jest poprawna, dobrze skrojona, jednak momentami wygląda na sztucznie skomplikowaną tylko po to, żeby kopać graczy w czwóry. Co prawda druga partia, kiedy już wiedziałem czego spodziewać się po banku, była wyraźnie przyjemniejsza, ale nie wiem, czy trend ten się utrzyma. W tej chwili mając ochotę na ciężkie euro sięgnę po inne tytuły.
-Ewolucja - (-/+) Gra jest szybka, w miarę sprawna i daje trochę miejsca na główkowanie. Wszystko to w miarę lekkie i bez jakiegoś błysku. Jako lekkie euro, do wyciągnięcia w mniej ogranym gronie może być, ale mam lepsze gry tego typu. Dla ogranych ludzi nie znajdzie się tu nic specjalnie angażującego.
-Piraci 7 Mórz - (-/+) Kilka ciekawych rozwiązań, jednak więcej wad niż zalet. Za długie jak na filler, za trudne dla dzieci, za mało interesujące jak na gateway. Gra dla nikogo.


Stali bywalcy:
- Alchemicy, Pory Roku, Zamki Burgundii, Pupile Podziemi, Władcy Podziemi, Clank, Trajan, Broom Service, Godfather, Gejsze.

Powroty:
- Star Realms, Dominion, Bora Bora.

Wyróżnienia:

Nowość miesiąca: BattleCON: Fate of Indines - wyróżnienie dla Five Tribes byłoby pójściem na łatwiznę ;) a wolę napisać coś więcej o mało znanej grze. Rozgrywka jest niesamowita, klimatyczna i zmuszająca do mocnego kombinowania. Partia trwa 30-60 minut, w tym czasie człowiek nie nudzi się nawet przez chwilę. Regrywalność ogromna, bo każdą postać należy dobrze ograć i sprawdzić jak działa w zestawieniu z konkretnym przeciwnikiem, a mówimy o najmniejszym zestawie BattleCON, z tylko 10cioma postaciami! Szkoda, że o grze jest tak cicho (tak samo jak o Millenium Blades).

Gra miesiąca: Trajan - trzeba oddać (nomen omen) cesarzowi co cesarskie. W końcu doczekałem się swojego egzemplarza i zagrałem przy stole, a nie przy komputerze. Przypomniałem sobie, jak niesamowite wrażenie robi ta gra na żywo. Najlepsze dzieło Felda, doskonała gra.

Rozczarowanie miesiąca: Essenowe premiery były dla mnie tak mało interesujące, że zamówiłem tylko jeden tytuł.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: Nadis »

Mało było grania w tym miesiącu, niestety. Ale pozytywne zaskoczenia też były.
Przede wszystkim - i to jest zaskoczenie dosłownie - Fuse. Grałam na Pionku i rany, jak mi się ta gra wtedy nie podobała (graliśmy z wybitnie lamowatymi ludźmi, no przepraszam, ale to była udręka...), zirytowałam się, że ją chłopak zamówił. Ale zagraliśmy w nią chyba z 10 razy i bardzo mnie wciągnęła. Drugim - choć już nie aż tak pozytywnym - zaskoczeniem jest Star Realms. Nie lubię karcianek, a już zwłaszcza z negatywną interakcją, a ten tytuł mi całkiem pasuje. Miły był powrót do Roll for the Galaxy - nadal wolę wersję karcianą, ale kościana też daje radę i grało się zupełnie przyjemnie.
Na plus na pewno również Exit:Chata w lesie. Kolejny raz graliśmy w Tajniaków:Bez cenzury i dalej nie czaję, skąd takie powszechne oburzenie tym tytułem, jaki to on fe, jaki wulgarny i prostacki. U nas było w sumie 8 graczy, różnych charakterem (osoby bardzo nieśmiałe też) i wszyscy dobrze się bawili. Myślę, że reszty bywalców Ludiversum nie zgorszyliśmy, bo haseł typowo kojarzących się z seksem mieliśmy zdumiewająco mało. Może my za mało jesteśmy sami w sobie wulgarni, żeby i partie takie były, nie wiem.
Na minus - mamy masę nieogranych gier, nie mamy czasu ogarnąć do nich instrukcji. W tym 4 super gry z MatHandlu.
I partia w Dixit Odyseja. Bleh. Dobrze, że ta gra się tak szybko kończy.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 2546 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: Gizmoo »

Przedziwny miesiąc i tym razem nie będzie mojego klasycznego zestawienia. ;) Grałem w sumie dużo (spokojnie ponad 40 partii), a Essen dołożyło do tego swoją (sporą) cegiełkę. W najlepsze w sumie tytuły w tym miesiącu grałem właśnie na Spiel. Kilka gier wręcz mnie powaliło i muszę powiedzieć, że szykuje się multum świetnych tytułów, które mam nadzieję - wkrótce zostaną wydane w naszym kraju. Chciałbym je mieć już na półce! (na Imaginarium i Monster Lands przyjdzie jednak trochę poczekać).

Z totalnych odkryć miesiąca - wreszcie zostałem nauczony Race for the Galaxy. Gra mnie zachwyciła i żałuję, że po pierwszej traumie z tym tytułem (dobre osiem lat temu) unikałem jej jak ognia. Zatem właśnie Race zostaje "nowością" miesiąca. I odszczekuję, że Roll jest lepszy. Nie jest. Jest duuuużo słabszym tytułem. ;)

Grą miesiąca będzie jednak tytuł stary, do którego sięgnąłem po ponad półtora rocznej przerwie. I pewnie będzie dla wielu zaskoczeniem, że jest to Stone Age. Odkryłem ją na nowo i rozegrałem weń aż pięć partii w tym miesiącu, co nie zdarza się często. Za każdym razem bawiłem się wyśmienicie i odkryłem, że w tej niby prostej grze jest sporo bardzo dobrej zabawy i fajnego kombinowania. A w ogranym towarzystwie - ta gra zamienia się w potwora! Niniejszym - powrót miesiąca i gra miesiąca - Stone Age. Wyróżnienia idą do: Martwa Zima, Lobotomy, Hero Realms, Deadwood, które to tytuły dostarczyły mi sporo fajnej zabawy.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: Ardel12 »

Kolejny średni miesiąc, niestety wiele rzeczy zajmuje wolny czas.
Nowości: Lisboa, FUSE, UNLOCK, Anachrony
Powroty: PLO, Trickerion, PS2ED, Wyrocznia Delficka
Nowość miesiąca: Lisboa - świetne wykonanie i ogromny ciężar okupiony w pierwszej partii ogromnych pomieszaniem i zamieszaniem, ale WARTO
Powrót miesiąca: PLO - grało się świetnie, a wraz z dodaniem żetonów Vuko oraz ustalania kolejności akcji, gra zyskała u każdego z graczy jeszcze więcej.
Zawód miesiąca: Wyrocznia Delficka - z każdą partią odczuwam coraz większą powtarzalność.
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 35 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: ravenone »

Od dwóch miesięcy i ja zacząłem zapisywać rozgrywki na BGG. Fajna sprawa:)
Październik to 44 partie.
Najwięcej w:
One Deck Dungeon 19
Roll Player 6
Runebound (Third Edition) 6
The Lost Expedition 5
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: 7koliberek9 »

Wreszcie wyraźnie lepszy miesiąc, 38 partii w 11 tytułów

Nowości: tylko dodatki do Keyflower: The Farmers oraz The Merchants
Najwięcej partii: Gejsze (10), Tzolkin: Kalendarz Majów (6), Keyflower (5)
Powrót: było kilka pozycji ale zdecydowanie wygrał Keyflower

Gra miesiąca: Keyflower z dodatkami
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: Apos »

33 rozgrywki w 11 tytułów

Najwięcej partii: FUSE (10), Star Realms (7)

Nowości:
- FUSE [8.5], jak pisała @Nadis po rozgrywce na Pionku mieliśmy mieszane uczucia, ale widziałem w tej grze potencjał. Kupiłem i gra sprawdza się super w tym co oferuje. Dobra gra do wprowadzenia nowych graczy, jako przerywnik lub rozgrzewka przed cięższymi tytułami (albo po prostu gdy nie ma czasu na coś dłuższego). Bardzo miłe i wciągające;
- Dixit: Odyseja [5.5], wiele lat temu Dixit nie przypadł mi do gustu. Odyseja przypomniała mi dlaczego;
- EXIT: Opuszczona chata [8.7], po Unlocku przyszedł czas na serię EXIT zaczynając od najwyżej ocenianej chaty. Dobrze się przy tym bawiłem i polecam :);
- Odlotowy Wyścig [7.5], recenzje sugerowały, że to bardzo dobry tytuł. Dziewczyna była bliska zakupu i w sumie cieszymy się, że udało się pożyczyć. Przyjemne, ale bez rewelacji - wystarczy, że ktoś to ma w naszej grupie planszówkowej;
- Ora Et Labora [X.X], kolejny Rosenberg - partia nie zagrana do końca, ale pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Przypomina miks gier które bardzo lubię, czyli Le Havre oraz Pól Arle z dodatkową mechaniką koła kieratu. Mam nadzieję zagrać w tym miesiącu pełną partię!

Starzy znajomi:
- Star Realms [7.7], znana gra, ale pierwszy raz w wersję nieelektroniczną. Miłe, lekkie i przyjemne
- Tajniacy: Bez Cenzury [8.0];
- Tajniacy [8.0];
- Secret Hitler [8.7];
- 6. Bierze! [7.0];
- Roll for the Galaxy [8.0];



Gra miesiąca: FUSE, zaskoczenie miesiąca.
Powrót miesiąca: Roll for the Galaxy i Secret Hitler
Na plus: świadomość ile jest rewelacyjnych gier o zróżnicowanym stopniu trudności.
Rozczarowanie miesiąca: seria Dixit. Gra jest poprawna, ale nie porywa jak inne imprezówki. Moim zdaniem w pełni zastąpiona przez serię Tajniaków
Postanowienia na listopad: wizyta na Pionku i poznanie nowych tytułów. Rozegranie Legacy Sezonu pierwszego, Time Stories scenariuszy oraz innych gier większych gier.

@Wincenty Jan zasmuciłeś mnie pisząc o Lorenzo. Jest to jeden z tych tytułów, które mam na oku i planuję poznać ten tytuł na Pionku. Dla mnie Marco Polo był mocno przeciętny, a GAH mimo dobrej mechaniki miał kilka problemów, przez co gra poszła na sprzedaż.
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: cboot »

Nowe gry: Uno, Monopoly Millionaire Deal Card Game

Gra miesiąca: Mr. Jack
elprzybyllo
Posty: 424
Rejestracja: 08 sty 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: elprzybyllo »

Dużo nie pograłem w październiku, ale najbardziej podobały mi się Waleczne Piksele.
Dodam jeszcze, że drugi scenariusz do Time Stories (Marcy) wydał mi się dużo lepszy od pierwszego (azyl), a granie w dwie osoby było całkiem w porządku.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: charlie »

Październik bardzo udany pod względem ilości i jakości rozgrywek.

Nowości: Dolina Kupców, Dr. Eureka, Kingdomino, DC Comics Dice Masters: Superman and Wonder Woman Starter Set, Marvel Dice Masters: Guardians of the Galaxy, Marvel Dice Masters: Spider-Man Maximum Carnage Team Pack.
Powroty: Świat Dysku: Ankh-Morpork, Dominion, 7 Cudów Świata, Pandemic, Lewis & Clark, Notre Dame, Niagara, Qwirkle, Wsiąść do Pociągu, Imperium w 8 minut.
Stałe tytuły: Blueprints, Mr Jack Pocket, Dice Masters, Jaipur.
Najwięcej Partii: Kingdomino.
Powrót miesiąca: Świat Dysku: Ankh-Morpork.
Chwiler miesiąca: Kingdomino - hit dla mojej córki, no i z mojej perspektywy świetnie zagrać z nią w grę rodzinną, a nie skierowaną dla dzieci.
Nowość i gra miesiąca: Dolina Kupców - dziwna sprawa, bo pierwszą partię zagraliśmy w 2 osoby taliami sugerowanymi dla początkujących (Pandy, Papugi, Wiewórki) i było tak sobie. Wystarczyło jedną z tych talii zastąpić inną i już zrobiło się bardzo dobrze. Podoba mi się zwłaszcza to, że jak w żadnym innym znanym mi deckbuildingu, bardzo czuć, że to jest wyścig.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: Furan »

charlie pisze: Nowość i gra miesiąca: Dolina Kupców - [...] Podoba mi się zwłaszcza to, że jak w żadnym innym znanym mi deckbuildingu, bardzo czuć, że to jest wyścig.
To proponuję zagrać w kniziowe El Dorado. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: kmd7 »

Jeden z najsłabszych miesięcy, tylko 16 rozgrywek. Miesiąc zacząłem Polami Arle, a skończyłem Galleristem. A środek miesiąca uświetniła elektroniczna wersja "W roku Smoka".
Statystyka wygląda tak:
Pola Arle - 4
The Gallerist - 4
Raging Bulls - 2
Carcassonne: łowcy i zbieracze, Zamki Burgundii, Goa, Jaipur, Robinson Crusoe, Unlock! - po 1 partii
Dodatkowo W roku Smoka - 10 partii przed ekranem komputera.
Tym razem nie mam faworyta do gry miesiąca, Niech będzie, że wygrywa triumwirat (w kolejności alfabetycznej): Feld, Lacerda, Rosenberg :D.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: gregos »

Całkiem dobrze było - 57 rozgrywek w 18 tytułów. Dopiero pod koniec miesiąca zakupiłem Zamki Burgundii i tak mnie urzekła ta gra, że chcę w nią grać niemal codziennie. O tron walczyły jeszcze Terra Mystica i Scythe, ale grą miesiąca zostają Zamki Burgundii.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: Neoptolemos »

Furan pisze:
charlie pisze: Nowość i gra miesiąca: Dolina Kupców - [...] Podoba mi się zwłaszcza to, że jak w żadnym innym znanym mi deckbuildingu, bardzo czuć, że to jest wyścig.
To proponuję zagrać w kniziowe El Dorado. :)
Czy ja wiem? Niby tu jest dosłownie wyścig, ale (zastrzegam - po jednej partii) emocji wielkich jakoś nie odczułem. A Dolina Kupców zawsze chodzi fajnie :) charlie - a grałeś w Lewis & Clark? Tam jest co prawda mniej deckbuildingu, ale też czuć oddech przeciwników na plecach.

U mnie zaś 47 partii w 14 tytułów. Bardzo dużo powrotów z zamierzchłej przeszłości, jak Pociągi, Red7 czy Dreams.

Nowości:
Ryzyko: Gra o Tron (+) - Ryzyko jak każde inne, całą serię traktuję w kategorii guilty pleasure. W przeciwieństwie do klasycznej wersji, tu nie ma takiej Australii, gdzie można się okopać, bo wszędzie można dotrzeć przez porty. No i gra ma określony koniec, także nie potrwa więcej niż te ~2h.
Gejsze (+/-) - wiele hałasu o nic. Sympatyczna gierka, która mnie niczym nie porwała.
Wilkołaki (+/-) - od dłuższego czasu szukam następcy Avalona, ale ani Wściekłe Psy, ani Wilkołaki jakoś nie porywają. Za mało jest tu przestrzeni na dedukcję, za dużo przypadku. Ale w sumie zagrać można
Imperium w 8 minut (+) - całkiem przyjemne zaskoczenie, szybka, niegłupia area control, taki Szogun w skali mikro. Chętnie zagram, ale nie kupię, bo znajomi się rzucili ;)

Nienowości: Piraci 7 Mórz, Diamenty, Dice Masters, Gra o Tron LCG, Blueprints, SHCD, Wsiąść do Pociągu, Red7, Dreams, 2 de Mayo.

Najwięcej partii: 16 - Dice Masters

Gra miesiąca: Triumfalny, efektowny i wspaniały powrót w glorii i chwale Dice Masters!

Rozczarowanie miesiąca: Nie poznałem nic nowego, co by mnie wyrwało z kapci.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: Chaaber »

Październik ponownie całkiem niezły.

Obrazek

Nowości: Magic Maze, Zwierzaki na Pokład, Pośród Gwiazd, Costa Rica, Owocowe Opowieści, Mechs vs. Minions, Strażniczki.

Nowość Miesiąca: Magic Maze, niesamowicie mnie ta gra zauroczyła, pełna emocji, śmiechu. Dzięki takim tytułom zaczynam się przekonywac do real-time.

Gra miesiąca: Star Wars Rebelia, kolejna partia, pomimo, że podabno mi moje rebelanckie dupsko na tacy to bawiłem się fantastycznie i mam straszną ochotę zagrać kolejny raz.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: maciejo »

U mnie zdecydowanie,nowość i gra miesiąca

The Battle at Kemble's Cascade

Fajna gra tato-syn,dobry wariant coop no i solo można pograć,znakomita grafika prosto z fliperów z lat 80-tych :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: omam »

grane było: Żelazny Tron, Misja Czerwona Planeta, Red 7
gra miesiąca: Żelazny Tron - zdrady, knucia, nieoczekiwane zwroty akcji, podchody i wiele innych działań oddających ducha całej serii, prawdziwa negocjacyjna uczta dla graczy nielękających się negatywnej interakcji, już zacieram ręce na dodatek uzupełniający grę o ród Greyjoy oraz Martell
powrót miesiąca: Misja Czerwona Planeta - bardzo przyjemne połączenie mechaniki wyboru postaci z kontrolą terytoriów, jak zwykle emocji nie brakowało: trup padał gęsto, a walka o zwycięstwo na żyletkę toczyła się do samego końca.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: GRA MIESIĄCA - PAŹDZIERNIK

Post autor: seki »

U mnie typowy miesiąc. 35 partii w 15 tytułów.
Najwięcej partii: Karciane podziemia (8) i Star Realms (7)

Nowości:
Takenoko - Gra przeciętna ale nie spodziewałem się niczego specjalnego. Wiem, że to gra rodzinna. Mimo to granie w większość gier tego typu sprawia mi przyjemność a tutaj nie bawiłem się dobrze.
EXIT Chata w lesie - Rewelacja. Jakiś czas temu grałem w demonstracyjny scenariusz Unlocka i stwierdziłem, że tego typu gry nie są dla mnie gdyż patrzenie w karty i szukanie jakichś małych znaczków będących rozwiązaniem zagadki w ogóle mnie nie bawi. Do EXITa podchodziłem ostrożnie a okazał się petardą! Zupełnie inny rodzaj zagadek niż w Unlocku. Zagadki są bardzo pomysłowe, często trzeba myśleć nieszablonowo, system podpowiedzi i sprawdzania rozwiązania super. Polecam.
Onirim - Trochę się zawiodłem. Słyszałem dużo dobrego o tej grze a odebrałem ją jako nudny i losowy pasjans. Decyzyjność niewielka.
Star Realms - Zaiskrzyło od pierwszego rozłożenia na stole. Kupie każdy dodatek aby jeszcze bardziej zwiększyć różnorodność kart, która już w talii podstawowej jest całkiem duża i daje dużo możliwości różnorodnego budowania talii. Podoba mi się to, że mamy 4 frakcje, w każdej z nich mamy coś dobrego ale trzeba zachować umiar w ich mieszaniu aby korzystać z efektów frakcyjnych. Są partie, w których o zwycięstwie zadecyduje szczęście - miewałem przypadki gdy posiadając określoną pule handlu nic ciekawego nie mogłem kupić, a przeciwnik mając taką samą pule kupił super karty. Mimo to grę oceniam bardzo wysoko bo jest dynamiczna, szybka i wciągająca.
Dodatek Carcassonne Karczmy i Katedry - Dodatek nie zmienia wiele ale to co wnosi do podstawowej gry jest bardzo udane.

Spis wszystkich partii: One Deck Dungeon (8), Star Realms (7), Onirim (6), Ribbit (3) i po 1 partii w 7 Wonders Duel, Blueprints, Carcassonne, Cyclades, Exit: The Game – The Abandoned Cabin, Pocket Mars, Splendor, Steampunk Rally, Takenoko, Through the Ages: A New Story of Civilization, Ticket to Ride Map Collection: Volume 5 – United Kingdom & Pennsylvania.

Po pół rocznej przerwie na stół wróciła Cywilizacja poprzez wieki i to ona przyniosła najwięcej fanu w tym miesiącu. Po raz pierwszy, a grałem 9 raz, mogę stwierdzić że wreszcie większość założonego planu mi wyszła i obrana strategia okazała się strzałem w dziesiątkę dając mi pewne zwycięstwo nad przeciwnikiem, który dotąd pokonał mnie 7-krótkie.

Karcianie podziemia po rozegraniu kampanii i łącznie po 21 partiach zaczęły się nudzić. Straciłem zapał do gry i na pewno będę do niej wracać ale zdecydowanie rzadziej.

Najbardziej cieszy mnie ilość nowości na stole - dla kogoś kto grywa poza domem może być to tylko, ale dla mnie domownika jest to aż 5 nowo poznanych tytułów. Kolejny miesiąc też zapowiada się nieźle. Na stół z nowości ma szanse trafić: TIME Stories, Terraformacja Wenus, Pandemia Legacy 1, Carcassonne Kupcy i Budowniczowie, Keyflower i być może też Robinson, Zamki Burgundii, Runebound 3 edycja.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2017, 14:07 przez seki, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ