Montana (Rüdiger Dorn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: Gizmoo »

Moje marzenia się spełniły!!! :D Do Montany wyjdzie dodatek Gold Rush!

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... a-goldrush

O Gorączce Złota Na razie wiadomo niewiele - Za wybudowanie osad obok gór możemy się wzbogacić. Na specjalnych żetonach będzie można znaleźć surowce. Dodatkowo ma być nowy rodzaj osad i oczywiście - nowe kafle terenu. Dojdą też karty wydarzeń, które mają mocno wpływać na rozgrywkę.

Jaram się niesamowicie, bo uwielbiam tą grę!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: Gambit »

Okej. Czuję się zainteresowany :)
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: bobule »

I jak, dalej warto zaznajomić się z Montaną? Jak wygląda rozgrywka w dwie osoby?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: Gizmoo »

bobule pisze: 23 lip 2019, 16:11 Jak wygląda rozgrywka w dwie osoby?
Gra jest wyścigiem i chociaż skalowanie jest niby całkiem nieźle wymyślone, bo gra się na mniejszej/większej mapie, to niestety Montany nie polecam na dwie osoby. Jak w każdym wyścigu - fajnie ścigać się w większym gronie. Wtedy jest dużo więcej emocji, dużo więcej blokowania i ciekawszych sytuacji na planszy. Gra rozwija swoje skrzydła od trzech osób w górę, a przy czterech to już w ogóle jest fajna rywalizacja, no i oczywiście - licytacja wtedy działa i ma dużo większy sens.

Moim zdaniem wiele osób "odbiło" się od Montany właśnie przez rozgrywkę dwuosobową. No niestety, ale ta gra ma sporo mechanizmów (wyścig, licytacja, losowe otrzymywanie workerów), które strasznie słabo działają w rozgrywce jeden na jednego. Jeżeli masz grać wyłącznie we dwójkę, to polecam odpuścić zakup Montany.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: mikeyoski »

Mechanizm licytacji w mojej grupie to słabo działał i na czterech graczy. Jak dla mnie dodany na siłę. A w dwójkę często gramy i jest spoko. Może faktycznie trochę za luźno, ale tylko trochę.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: kaszkiet »

Cześć. Wczoraj wreszcie przetestowałem Montanę i jest to kolejny zaskakująco sprytny tytuł Rudigera Dorna (po genialnym Las Vegas, świetnym Luxorze, bardzo fajnej Karubie).
To gra na odpowiedni TAJMING (jak by to powiedział Dariusz Szpakowski), na wyczekanie przeciwnika lub uprzedzenie jego zamiarów. To bardzo zwiększa ciekawą interakcję i nie ma mowy o kopaniu we własnym ogródku. Gra jest prosta i szybka ale oferuje naprawdę ciekawe wybory.

- Potrzebuję węgla, ale wolne jest tylko najsłabsze pole - jeśli tam pójdę to wszystkie pola w kopalni się zwolnią i udostępnię te lepsze przeciwnikom. Może jednak poczekać?
- Mam mało dyń, ale przeciwnik ma jeszcze mniej - może to dobry moment na uruchomienie licytacji?
- Muszę dozbierać zboża na tańsze pola osad, obawiam się że przeciwnik mi je zajmie. Czy to dobry moment? Widzę, że on w ogóle nie ma zboża, więc jest krok za mną.

Dodatkowo - co niezwykle sobie cenię w grach i naprawdę niewiele gier to oferuje - jestem w stanie jednym rzutem oka zobaczyć co ma przeciwnik i na co może się zasadzać, bez mozolnych obliczeń i analiz (co nie znaczy, że nie może mi coś umknąć).
Grałem na 2 osoby, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i nie mogę się doczekać gry na 3.
Wiem też, że są 2 dodatki.
I tutaj powstaje pytanie - czy Lacerta wypowiadała się o planach na ich wydanie?

Edycja: a co do licytacji - takiego rodzaju system jest generalnie ceniony i podobał mi się w każdej grze, gdzie go spotkałem (Amun-Re, Cyklady, Stockpile i jeszcze 1-2 których teraz nie pamiętam).
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: Gizmoo »

kaszkiet pisze: 11 sie 2021, 11:54 I tutaj powstaje pytanie - czy Lacerta wypowiadała się o planach na ich wydanie?
Tak, pytałem u źródeł. Nie wyda ich na 100%. Montana w Polsce miała wyjątkowo kiepską sprzedaż. :(

Ja niestety musiałem sprowadzić z zagranicy, bo niestety nawet nie ma tych dodatków w polskich sklepach z Planszówkami. Planszostrefa i Planszomania je miała swego czasu, później miała niby w ofercie "do sprowadzenia", ale jak napisałem, to okazało się, że w hurtowniach z którymi współpracują - jest pusto. Polecam poszukać w niemieckich sklepach, bo wychodzi chyba najtaniej. ;)
kaszkiet pisze: 11 sie 2021, 11:54 Edycja: a co do licytacji - takiego rodzaju system jest generalnie ceniony i podobał mi się w każdej grze, gdzie go spotkałem (Amun-Re, Cyklady, Stockpile i jeszcze 1-2 których teraz nie pamiętam).
Licytacja tutaj jest świetna, ale działa na prawdę dobrze przy komplecie graczy, gdzie rzeczywiście ten element rozgrywki nagle staje się kluczowy. ;) Przy trzech graczach jest nadal nieźle, ale ma dużo mniejszy impakt na rozgrywkę. Nigdy za to nie grałem we dwie osoby, więc nie mam pojęcia.

I polecam granie w Montanę w stałym gronie. Jak się gracze ograją, to gra z leciutkiej - zamienia się w pojedynek szachowy. Serio przy trzech ogranych graczach decyzje są uber kluczowe.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: BartP »

kaszkiet, jakbym czytał swoje przemyślenia. Też bardzo doceniałem w tej grze to, że łatwo ocenić sytuacje przeciwników jednym rzutem oka. Można dzięki temu sprawdzić, gdzie na planszy mogą się wybudować. Niby kolejny worker placement, ale całość działa bardzo zgrabnie, jest prosta w tłumaczeniu i z chęcią będę wracał. Mam nawet w planach zagrać z siedmiolatką wkrótce, bo myślę, że się nadaje.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: PytonZCatanu »

Montana

Zaletą tej gry jest to, że w bardzo krótkim czasie (przy 3-4 osobach to 25-35 minut) dostajemy dość dobrego eurasa, dość ciężkiego. Nie jest to odkrywcza gra, ale mało jest chyba takich tytułów, które oferują podobną ciężkość w takim czasie rozgrywki. Może być wartościową pozycją w kolekcji, bo właśnie wypełnia tę lukę.

Ode mnie 7/10
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: monika5593 »

Gizmoo pisze: 11 sie 2021, 13:51
kaszkiet pisze: 11 sie 2021, 11:54 I tutaj powstaje pytanie - czy Lacerta wypowiadała się o planach na ich wydanie?
Tak, pytałem u źródeł. Nie wyda ich na 100%. Montana w Polsce miała wyjątkowo kiepską sprzedaż. :(

Ja niestety musiałem sprowadzić z zagranicy, bo niestety nawet nie ma tych dodatków w polskich sklepach z Planszówkami. Planszostrefa i Planszomania je miała swego czasu, później miała niby w ofercie "do sprowadzenia", ale jak napisałem, to okazało się, że w hurtowniach z którymi współpracują - jest pusto. Polecam poszukać w niemieckich sklepach, bo wychodzi chyba najtaniej. ;)
kaszkiet pisze: 11 sie 2021, 11:54 Edycja: a co do licytacji - takiego rodzaju system jest generalnie ceniony i podobał mi się w każdej grze, gdzie go spotkałem (Amun-Re, Cyklady, Stockpile i jeszcze 1-2 których teraz nie pamiętam).
Licytacja tutaj jest świetna, ale działa na prawdę dobrze przy komplecie graczy, gdzie rzeczywiście ten element rozgrywki nagle staje się kluczowy. ;) Przy trzech graczach jest nadal nieźle, ale ma dużo mniejszy impakt na rozgrywkę. Nigdy za to nie grałem we dwie osoby, więc nie mam pojęcia.

I polecam granie w Montanę w stałym gronie. Jak się gracze ograją, to gra z leciutkiej - zamienia się w pojedynek szachowy. Serio przy trzech ogranych graczach decyzje są uber kluczowe.
Możesz napisać coś o dodatkach? Warto czy nie warto? Który lepszy?
Wakabayashi
Posty: 124
Rejestracja: 03 lut 2021, 17:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 18 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: Wakabayashi »

Podbijam pytanie o dodatki.
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Ja tez podbije :) recke longhornow widziałem, ale gold rush nie widze :/ a znalazlem sklep, z którego sobie planuję całość sprowadzić. Montane kuoiłem wczoraj za 39 zł w sklepie Lacerty - aż żal było nie brać.
Wakabayashi
Posty: 124
Rejestracja: 03 lut 2021, 17:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 18 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: Wakabayashi »

Nosiadbt1100 pisze: 12 cze 2022, 09:58 Ja tez podbije :) recke longhornow widziałem, ale gold rush nie widze :/ a znalazlem sklep, z którego sobie planuję całość sprowadzić. Montane kuoiłem wczoraj za 39 zł w sklepie Lacerty - aż żal było nie brać.
Możemy razem zamówić. Ja znalazłem w jakimś holenderskim sklepie. Tylko chciałbym się zorientować czy warto je brać.
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: skibo »

Wakabayashi pisze: 12 cze 2022, 10:49
Nosiadbt1100 pisze: 12 cze 2022, 09:58 Ja tez podbije :) recke longhornow widziałem, ale gold rush nie widze :/ a znalazlem sklep, z którego sobie planuję całość sprowadzić. Montane kuoiłem wczoraj za 39 zł w sklepie Lacerty - aż żal było nie brać.
Możemy razem zamówić. Ja znalazłem w jakimś holenderskim sklepie. Tylko chciałbym się zorientować czy warto je brać.
Wiem ze polecali ten dodatek o złocie , ale nie znam się na tyle czy jest dobry.

Na Lacercie ostatnio kupiłem mini dodatek Faktorie ( dodatkowe 4 kafle zakupu) .

Jak ogarnięcie koszty itp dajcie znać, wstępnie zainteresowany :). Gorzej , ze brak Pl instrukcji.
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Sprawdzam, szuka i oglądam te dodatki w zagranicznych sklepach i mam problem - jak w jakimś sklepie już jest komplet, to jest to tylko 1 sztuka jednego z dodatków :/ Znowu jakby rozłożyć zakupy na dwa sklepy, to koszt przesyłki po prostu niszczy - dlaczego sklepy chcą za przesyłkę z DE/NL po 22-25 euro!?!! Sprawdzałem milan-spiel.de, sprlshop.be, speelenhuis.nl, spelhuis.be. Znaleźliście może coś ciekawego?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: eveni »

litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: litk »

Też właśnie miałem dać znać. Ale cena chyba o 20-30zł wyższa niż poprzednia.
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: planszufka »

litk pisze: 13 cze 2022, 10:54 Też właśnie miałem dać znać. Ale cena chyba o 20-30zł wyższa niż poprzednia.
xd no ciezko zeby byla taka sama
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: AndreV »

A te dodatki to warto brac? Bo podstawka 30zl na wyprzedazy, a dodatki 200zl…
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: Mr_Fisq »

Z drugiej strony podstawka z jednym dodatkiem to raptem 140PLN... Wszystko zależy od perspektywy.

Myślę, że najrozsądniej pograć w podstawkę i wtedy zdecydować, czy rzeczywiście potrzebujesz dodatku (dodatków?).
Ja pewnie skuszę się na max 1 z nich.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: litk »

xd no ciezko zeby byla taka sama
A dlaczego nie? Rozumiem parę złotych, ale nie o tyle, dla mnie to raczej celowy zabieg na dodatkowy zarobek, gdy nastąpiła wyprzedaż podstawki za ułamek ceny. Wiadomo, że ludzie zaczną wtedy szukać dodatków.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: BartP »

Ale rozumiesz, że to inny wydawca wydał po polsku podstawkę, a inny wydawca wydaje niepolskie dodatki? Nie wiem, czy słyszałeś o takich zjawiskach jak inflacja, wzrost cen papieru, wzrost cen transportu itd. Jeśli nie, to warto się rozejrzeć wokoło i co nieco poczytać.

Niemniej tak, celowe. Spisek i zdzierstwo elit.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: litk »

Nie pij do mnie. Doskonale wiem, że wyszła tylko polska podstawka. Chodziło mi o poprzednią cenę angielskich dodatków, która wynosiła 70 coś.
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: Nosiadbt1100 »

W zeszłym roku dawało radę ściągać rzeczy z DE za 5-9 euro przesyłka. Teraz bez 20-25 euro nie ma co podchodzić...


I obydwa dodatki zamówione w planszostrefie :) Dzięki za linki

Btw - nie ma ktoś przypadkiem na sprzedaż promo packu 4 faktorii?
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Montana (Rüdiger Dorn)

Post autor: monika5593 »

Nosiadbt1100 pisze: 13 cze 2022, 12:37 W zeszłym roku dawało radę ściągać rzeczy z DE za 5-9 euro przesyłka. Teraz bez 20-25 euro nie ma co podchodzić...


I obydwa dodatki zamówione w planszostrefie :) Dzięki za linki

Btw - nie ma ktoś przypadkiem na sprzedaż promo packu 4 faktorii?
To ja czekam na pierwsze wrażenia po zagraniu z dodatkami :)
ODPOWIEDZ