Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Vester »

Spielworxx zapowiada na 2019. Ma być podrasowana/ulepszona.

Wiecej nie wiem. Dziękuję, over and out.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2316
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Die Macher nowa edycja

Post autor: Galatolol »

Na to czekałem :)
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Die Macher nowa edycja

Post autor: uyco »

ho ho, gruby temat. przydałby sie jej konkretny lifting. mam bardzo dobre wspomnienia z tym tytułem, chociaż dawno już nie grałem. czekam z niecierpliwoscią na dalsze wieści.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Die Macher nowa edycja

Post autor: DarkSide »

Ze skąpych info na BGG można wywnioskować że pre-order do nowego wydania "Die Macher" ruszy ok 31 maja. Chwilowo cała para Spielworxx idzie w gwizdek o nazwie "Yinzi". Z komentarzy w sekcji "Die Macher" wywnioskowałem że wydanie będzie niemiecko-anglojęzyczne. Brak info o cenie.
Czy możecie przedstawić jakieś racjonalne argumenty za tym bym się tą grą nie interesował (nadchodzi czas urlopu + brak miejsca na regałach)? :roll: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 14 maja 2019, 22:45 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2316
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Die Macher nowa edycja

Post autor: Galatolol »

DarkSide pisze: 14 maja 2019, 10:19 Czy możecie przedstawić jakieś racjonalne argumenty za tym by się tą grą nie interesował (nadchodzi czas urlopu + brak miejsca na regałach)? :roll: :mrgreen:
Jest ryzyko, że to będzie wykastrowany (nie mylić z doszliwowanym) oryginał. W każdym razie, wg postów na BGG, różnice mechaniczne są duże. Choć te posty to spekulacje na podstawie paru zdjęć.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: michaldz1 »

Dzisiaj na Heavy Cardboard ma być prezentacja nowej edycji gry: https://www.youtube.com/watch?v=zo6kxOdsuQQ
Kickstarter ma ruszyć 18 czerwca: https://boardgamegeek.com/thread/220321 ... g-ks-61819
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: DarkSide »

Znalazłem takie 2 komentarze jednego z testujących nową wersję. Jako, że nie dane mi było zagrać w tę grę, a od bardzo dawna czaję się na nią, to czy znający dobrze ten tytuł są w stanie ocenić czy są to zmiany na lepsze, czy to raczej "pauperyzacja mechaniki" coby trafić pod strzechy do masowego odbiorcy?
Some changes I noticed from playing over the weekend:

No dice.
Coalitions have (near) zero agency.
Shadow cabinet cards are super cool and have some risk to them.
National platform is gone.
Money is points at end of game.
Party rallies to vote conversion is different.
49 vote cap is gone.
The art is legible.

The game will be better for some people and worse for others. All the changes make the game feel more "modern/contemporary." I do not know yet whether I prefer this or my medley of variants to the 2nd/3rd edition.
Coalitions - In older versions, coalitions are formed by two consenting parties who have two issues aligned AND have chosen a shadow cabinet member with the phone symbol. Coalitions could be forced if more than two issues aligned. In the version I played, coalitions are only formed if no one wins a region with 50+ votes. In this case, the leading player is forced to form a coalition with the player who aligns with their platform closest, ties going to the player with more votes. Both coalition members share VPs for winning election and can place their media marker on the scoreboard along with the player who controlled the media (if different)

Dice - In the older versions, dice are used in the donations phase to decide how much party support a player wins or loses. I haven't played with these rules since my first game of Die Macher (I only play medleys of variants these days), so there may be other uses I've forgotten. In the new version, each donation card has a flat value of support gained or lost.

National Platform - In older versions, this created incentive to win elections because you could shift endgame VPs in your favor. Now, players have a much easier time adjusting their platform so the national platform likely lost utility, especially as the 4:1 split occurred
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 580 times
Been thanked: 934 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Odi »

Świetnie, że to odświeżają. Jak najbardziej mam to na radarze.

A tak na marginesie: miło będzie zagrać w grę polityczną, w której partie mają "zdolność koalicyjną". Sytuacja polityczna w Polsce raczej nadaje się na klona "Zimnej Wojny", niestety :(
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: uyco »

Grze z całą pewnością należy się lifting reguł, bo mechanika trąci mocno latami 80. Odniosę się do jednej rzeczy:

National platform is gone - grałem bardzo dawno, ale z tego co pamiętam mechanika national platform była bardzo ciekawa, dzięki wygranym wyborom i wpływom w mediach krajowych można było wpływać na preferencje wyborców w skali kraju, a tym samym zagwarantować sobie całkiem pokaźny dopływ VP na koniec gry. Była to misterna układanka, jak zaplanować kolejne wybory lokalne, żeby zmaksymalizować wynik na arenie krajowej. Trudno ocenić wpływ tej zmiany na mechanikę i balans bez większych szczegółów.

Pomimo, że posiadam starą wersję, nowa jest i pozostaje na radarze.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: DarkSide »

Ledwie ruszyła kampania na KS a już się ufundowało. Niestety cena lekko ścina z nóg: 69$ + 20$ shipping dla UE. :shock: :|
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Adam3
Posty: 165
Rejestracja: 30 lis 2017, 20:17
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Adam3 »

Czy ktoś organizuje zamówienie zbiorowe tej gry?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: WRS »

Wrzuciłem na BGG 2 pliki:
* Die Macher - pomoc gracza https://boardgamegeek.com/filepage/1968 ... moc-gracza
* Die Macher - planszetka osobista https://boardgamegeek.com/filepage/1968 ... a-osobista

Pomoc gracza zawiera z jednej strony opis przygotowania, a z drugiej zasady rozgrywki.
Tak, na 1 kartce :P
Planszetka osobista zawiera objaśnienie akcji Gabinetu Cieni oraz zasady przyznawania bonusów za wygrane wybory.

Może komuś jeszcze się przyda...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Silent »

Hej,

zerknąłem na pomoc gracza i w jednym miejscu ma być inaczej, ten błąd jest też w angielskiej instrukcji.

Faza licytacji, w przypadku remisu, rozpoczyna się ją od aktualnego pierwszego gracza (lub gracza na lewo od pierwszego gracza). W niemieckiej instrukcji jest dobrze. Przykład w angielskiej jest dobry.

I pamiętajcie, że nie wykorzystane znaczniki mediów z Landu wracają do graczy na koniec rundy. Nie ma tego nigdzie w instrukcji, ale wracały w starej edycji. Można się pomylić i grać, że są jednorazowe.
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: WRS »

Dzięki, poprawię
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: PytonZCatanu »

Czy dziś rozpocznie się przedsprzedaż polskiej wersji Die Macher?
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: osa1908 »

Tak jest dla mnie troche za drogie. https://sklep.portalgames.pl/die-macher ... r_preorder
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: DarkSide »

- Próba klikania na przedsprzedaż kończy się błędem :(
- Link do instrukcji pdf na stronie Portalu nie działa.
- Co konkretnie robią planszetki gracza? Szkoda że brak jakiejś wizualizacji. Czy to po prostu bajer czy faktycznie porządkuje to mocno indywidualny obszar gracza. Na ile to atrakcyjny wabik a na ile można poczekać do pierwszych wrażeń innych graczy z jakości wykonania gry.
- Czy dobrze widziałem że są używane w tej grze banknoty? Przecież generalnie w grach już odchodzi się od papierowych pieniędzy. Rozumiem że to pomysł autora gry, który pomimo reedycji postanowił pozostać przy banknotach i po prostu Portal musiał się dostosować? :?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
KamilM
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 20:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 13 times
Been thanked: 15 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: KamilM »

Na FB portalu są pokazane planszetki graczy (chociaż nie całe).
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: DarkSide »

KamilM pisze: 30 mar 2020, 18:01 Na FB portalu są pokazane planszetki graczy (chociaż nie całe).
Tyle to sam widziałem. Chodziło mi o użyteczność. Czyli jak wiele wnoszą do przestrzeni gracza. Podam przykład: Jakiś czas temu widziałem ogłoszenie na FB, w którym ktoś sprzedawał Troyes z dopiskiem "+ wydrukowane planszetki dla graczy". Do dziś zachodzę w głowę co takiego robiła ta planszetka w Troyes. Jak dla mnie akurat w tej grze jest bezużytecznym bajerem (szkoda papieru i tuszu na druk) :roll:
Dlatego zapytałem jak to się ma tutaj w Die Macher.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Namurenai »

DarkSide pisze: 30 mar 2020, 18:13
KamilM pisze: 30 mar 2020, 18:01 Na FB portalu są pokazane planszetki graczy (chociaż nie całe).
Tyle to sam widziałem. Chodziło mi o użyteczność. Czyli jak wiele wnoszą do przestrzeni gracza. Podam przykład: Jakiś czas temu widziałem ogłoszenie na FB, w którym ktoś sprzedawał Troyes z dopiskiem "+ wydrukowane planszetki dla graczy". Do dziś zachodzę w głowę co takiego robiła ta planszetka w Troyes. Jak dla mnie akurat w tej grze jest bezużytecznym bajerem (szkoda papieru i tuszu na druk) :roll:
Dlatego zapytałem jak to się ma tutaj w Die Macher.
A zdziwiłbyś się jak "te planszetki do Troyes" (jeśli to o tych mowa) wiele upraszczają w głowach ludzi, którzy z planszówkami obyci nie są i jak nagle nie muszą szukać - dużo łatwiej im się przyzwyczaić.
I tak, piszę empirycznie - testowane na dwóch grupach :)

Aczkolwiek co do Die Macher, to również jestem ciekaw jak dużo te Portalowe planszetki usprawniają i czy warto za nie dopłacić u Ignacego ;)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Banan2 »

Ja bym się jeszcze zapytał jak te planszetki Ignacego mają się do planszetki opracowanej przez WRS?

Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: WRS »

No, ja jeszcze ostatniego słowa NIE powiedziałem.
Mam opracowaną lepszą wersję, jeno cóś zapomniałem wrzucić na BGG. W sumie, dzięki za przypomnienie. :D
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Banan2 »

WRS pisze: 30 mar 2020, 22:30 No, ja jeszcze ostatniego słowa NIE powiedziałem.
Mam opracowaną lepszą wersję, jeno cóś zapomniałem wrzucić na BGG. W sumie, dzięki za przypomnienie. :D
Czyli niepotrzebne nam będą portalowe planszetki?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: WRS »

Nie widziałem ich.
Moja propozycja wynika z nadzwyczajnego, wewnętrznego oburzenia ergonomią zaproponowanych rozwiązań w tej edycji.
No nie wytrzymałem i zrobiłem to co wg mnie powinno być od razu w pudełku.
Najbardziej boleję nad brakiem miejsca na każdej ćwiartce na żeton "2x". Byłoby jasne i proste, że możesz go przenieść z/na kartę. A tak trzeba przypominać, że w każdej ćwiartce tylko jeden żeton można stosować.
Ech...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: WRS »

Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ