Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: BrigadeGeneral »

Możesz maksymalnie wznosić 4 budynki na rundę, bo masz 4 Strażników. Dodatkowo, bez udziału Strażnika, możesz wybudować reaktor w bazie (5 budulca, wpłacane na raz). Ilość dostępnych akcji definiuje ilość posiadanych zasobów i wolnej przestrzeni na planszy.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: vinnichi »

Teraz już wiem :) dzisiaj rozgrywka na poprawnych zasadach, po cichu liczę że mi się nie spodoba bo i tak sporo wydałem w tym miesiącu ale serce podpowiada inaczej :D
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: BrigadeGeneral »

vinnichi pisze: 18 mar 2019, 09:58 Teraz już wiem :) dzisiaj rozgrywka na poprawnych zasadach, po cichu liczę że mi się nie spodoba bo i tak sporo wydałem w tym miesiącu ale serce podpowiada inaczej :D
Odpal Starcie Klanów, jak ogarniesz już zasady - będzie się działo :D
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: vinnichi »

to rasowa cecha strażników?
EDTIT: a co z planszą na 2 osoby, w pudełku takiej nie było a podobno jest :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: BrigadeGeneral »

To była dodatkowa plansza dostępna tylko na zagramw.to
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: vinnichi »

Bardzo dobra gra, druga partia dużo ciekawsza, mimo że jeszcze nie zaczęliśmy Wojny klanów. Widać jak sprytnie została przemyślana walka, trzeba się naprawdę nagłowić żeby nie wpaść w pułpakę. Początek był całkiem pomyślny dla mnie, dzięki wsparciu skwarków już na samym początku udało mi się przejść do ataku i przenieś walkę na stronę przeciwnika. Długi czas dzięki dochodzącym skrawkom udawało mi się trzymać drugiego gracza w okupacji, przez co nie mógł stawiać budowli bo strażnicy stali na wieżyczkach albo chronili budynków. Ja z technologią poboru kryształów z pól radioaktywnych zakupywałem kolejne skwarki. Niestety powoli moi strażnicy zaczęli się wykrwawiać, niespodziewanie udało się przełamać moją linię obrony i niebiescy ruszyli do ataku. Mimo dużego dochodu z dwóch kopalni nie miałem czasu odbudować 2 ubitych strażników nawet z technologią obniżającą ich koszt do 3. Wszystko szło na reaktory. Dopiero pod koniec udało mi się odbudować 2 strażników, niestety było już za późno. Wynik 17x4 do 12x4. Rewelacyjna gra.

Jest jeden błąd. Instrukcja podaje że leczenie strażnika w budynku technicznym kosztuje kryształ a na zasłonkach i FAQ na końcu jest mowa o 2 kostkach budulca. Zastanawiam się też czy strażnik stawiający budynek może przeprowadzać ataki, w instrukcji jest informacja że nie może się tylko poruszać.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: BrigadeGeneral »

vinnichi pisze: 18 mar 2019, 23:51 Zastanawiam się też czy strażnik stawiający budynek może przeprowadzać ataki, w instrukcji jest informacja że nie może się tylko poruszać.
Może - posiada swoją moc (bo jej nie da razy przekazać) więc normalnie atakuje. Do tego może też być wspierany leczeniem/mocą
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: vinnichi »

Dzięki a korzystając że jesteś napisz proszę jaki jest koszt leczenia 2 budulce czy 1 kryształ?
EDIT: Widziałem że na filmiku z Wookiem zaczęliście grę z początkowymi kostkami budulca, ale w instrukcji jest tylko informacja że baza produkuje 1 budulec na rundę. Czy zaczynamy z jakimś budulcem?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Imagine Realm
Posty: 299
Rejestracja: 30 sie 2016, 18:01
Lokalizacja: Opole

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: Imagine Realm »

Aj, nie masz erraty:

Koszt leczenia strażnika = 2 Budulce
Każdy gracz zaczyna z 3 Zasobami Budulca
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: vinnichi »

Bardzo dziękuję, te 3 budulce pozwolą się szybciej rozbujac się na początek czy errata jest gdzieś do pobrania?
EDIT: Ok widzę na zbiórce. Z dalszymi pytaniami przeniosę się na wątek z zasadami ;-)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
bunny
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2018, 17:35

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: bunny »

Niestety przez błędy w instrukcji i problemy z rozstrzyganiem pewnych sytuacji dwie pierwsze partie były źle rozegrane i przez to trwały one zbyt długo :( Pomimo tego daliśmy grze szanse bo naprawdę nas zainteresowała. Dwie kolejne rozgrywki były...... naprawdę świetne! uwielbiam tworzyć misterne plany :D :D walka z przeciwnikami jest bardzo emocjonująca, gdyż strata choć jednego strażnika jest bardzo, ale to bardzo bolesna, dlatego trzeba mieć zawsze plan B w takiej sytuacji i być gotowym na szybką reanimację! Nie udało się rozegrać gry w więcej niż dwie osoby, ale we dwie gra się naprawdę płynnie. Kolejnym celem jest zagranie w więcej osób i wypróbowanie dodatku "starcie klanów". W wyborze graczy do Strażników podchodzę bardzo ostrożnie z tego względu, że ta interakcją jest naprawdę silna i tematyka nie wszystkich zachęca. Z wprowadzaniem nowych graczy nie miałam większego problemu. Regrywalność gry wydaje się być na bardzo wysokim poziomie, natomiast większa różnorodność kafelków technologii byłaby mile widziana ;) :D

Podsumowując: muszę pokazać ją większej grupie znajomym by móc ich męczyć :P i czekam na więcej rozgrywek :D :D Instrukcja jest moim zdaniem zła :( i kupujący powinien mieć tego świadomość.

Trzymam kciuki za rozwijanie projektu.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: polwac »

Gra jest bardzo fajna i ciesze się, że ją wsparłem. Jedynie irytuje słaba instrukcja(Ewidentnie widać, że pisana przez kogoś kto dokładnie wie jak grać w Strażników Xobos i nawet pominięcie niektórych zasad takiej osobie nie przeszkadza. Niestety nowi gracze przez to nie mają pojęcia o niektórych rzeczach...sam musiałem obejrzeć film z gameplay'a, żeby sprawdzić pewne rzeczy), także jak dla mnie instrukcja jest do przeredagowania. Liczę na to, że pojawi się nowa wersja w formie PDF do ściągnięcia.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: vinnichi »

Na szczęście wydawca nie rozpłynął się po kampanii jak inne wydawnictwa ;-) i można dopytać o zasady, a gra jest tego warta. Nie myślałem że kiedyś to napiszę ale tutaj figurki są niezbędne. Nawet nie wyciągałem tych papierkowych standów z arkusza, tu po planszy muszą chodzić robale-kolosy... to mówię ja – miłośnik brzydkich gier i suchych euro. Jeśli ktoś lubi ciężkie gry, a ma już na półce za dużo eurosucharów to warto sprawdzić ten tytuł – ja się w nim zakochałem, mimo że 1 partię zagraliśmy zupełnie źle już czułem że "Love is in the air". Czuć, że w grze mechanicznie zostało to co niezbędne same zasady jak na tak ciężki tytuł są proste, wymagają tylko obejrzenia filmików z rozgrywek i później można siadać do instrukcji.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
piter555
Posty: 88
Rejestracja: 16 lut 2019, 16:52
Has thanked: 41 times
Been thanked: 23 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: piter555 »

Potwierdzam co napisał vinnichi tyle że ja jeszcze nie mam figurek (grałem z nimi w graticlavie w listopadzie 2018) i już nie mogę się doczekać kiedy je zakupię.
Kajmak
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2015, 23:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: Kajmak »

Dlaczego uważasz, że figurki są niezbędne?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: vinnichi »

Oczywiście nic nie jest niezbędne, gra sama w sobie jest bardzo dobra ale dla mnie wstawienie na planszę figurek dodaje bitewniwakowego pazura całości. Czuć, że na tej plananecie nie ma już miejsca dla tylu robali i ktoś musi odpaść :-).
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: kelvar »

Mi osobiście niesamowicie spodobały się koncepty/wzory figurek (z pełnymi szczegółami). Aż szkoda, że tak nie wygląda ich końcowa wersja.

Acz taki klimat i nikomu "niepotrzebne" elementy robią robotę (via np. moje odkrycie - Colt express i kartonowe modele - chociaż karty by wystarczyły :P).
W wersji KS jest tylko wersja "spływająca" plastikiem (a mapy - na dwóch graczy + "trudniejsza" są SG, chociaż widząc przebieg kampanii raczej ciężko je będzie zrealizować:( )..

Aż żal, że to nie do końca mój klimat gry (...a może szczęście bo bym chciał kupić w czasie kampanii wszystko:P)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: vinnichi »

Wczorajsza partia z wojną klanów boleśnie mi pokazała że głupie błędy na początku mogą szybko zakończyć partię. Już w połowie rozgrywki czerwoni pakowali się do domu. W tej grze trzeba umieć zachować balans i zimną xobosiańską krew. Za dużo chciałem zbudować odrazu w dodatku jak się okazało niezbyt trafione budynki i zblokowani strażnicy popadali jak muchy
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: BrigadeGeneral »

vinnichi pisze: 27 mar 2019, 07:06 Wczorajsza partia z wojną klanów boleśnie mi pokazała że głupie błędy na początku mogą szybko zakończyć partię. Już w połowie rozgrywki czerwoni pakowali się do domu. W tej grze trzeba umieć zachować balans i zimną xobosiańską krew. Za dużo chciałem zbudować odrazu w dodatku jak się okazało niezbyt trafione budynki i zblokowani strażnicy popadali jak muchy
Hahahhaa :) Ja też ostatnio zostałem rozgromiony (też grałem czerwonymi) przez brak spokoju. Nie dość, że się zblokowałem na budowie ze 2 tury za długo (brak zasobów) to jeszcze wypuściłem lidera samopas, który został wciągnięty w pułapkę :/ - ani się obejrzałem, brakło i zasobów, i lidera, i możliwości obrony. Po kilku porażkach z rzędu zauważyłem, że pierwszą rzeczą jaką chcę zrobić to zakupić tech I "Odbudowa Strażnika za 3 budulce" bo gdzieś w głowie mam "srogi łomot" :D
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: vinnichi »

Dużo rzeczy się chciałoby tu mieć i to jest piękne w tej grze. Kopalnia kryształków które przetapiamy na skwareczki też jest fajna. No i ten niebieski samiec alfa to niezły rozbójnik
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: BrigadeGeneral »

Lider alfa jak się go dobrze poprowadzi może namieszać, choć w sumie najlepiej mi się sprawdza Kokon Quarków :D - z tym, że ta technologia, aby zadziałała, to przeciwnik musi dać mi przestrzeń, bo jak mnie przyciśnie na starcie to jest ciężko to odpowiednio wykorzystać.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: vinnichi »

Uzbierało się Xobosom 10k na Kickstarterze
https://www.kickstarter.com/projects/im ... escription

Jest szansa że gra "pójdzie w świat", trzymam kciuki
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: polwac »

Super, bardzo mi szkoda, że tak wolno to tam idzie. Gra zasługuje na dużo więcej, ale chyba brakło marketingu i siły przebicia na KS.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: BrigadeGeneral »

Cel osiągnięty - nie marudzę, nie oczekiwałem więcej. W tym czasie jest tak dużo kampanii że faktycznie ciężko jest się przebić. A marketingu mieliśmy totalne 0!
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos / Guardians of Xobos (Jarosław Biliński)

Post autor: vinnichi »

Czy nowa instukcja z wersji KS będzie dostępna w pdfie? Czy będzie też może bardziej obszerny FAQ, przydałoby się zebrać pytania, dodatkowe przykłady w jednym miejsu.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
ODPOWIEDZ