Azul (Michael Kiesling)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Azul

Post autor: harrison »

Lothrain pisze:
harrison pisze: Może zrobimy zrzutę?
Pójdź na całość: kafelek
dobre :lol: a poważnie to ktoś na bgg zajmuje się tym z wykorzystaniem drukarki 3D
Spoiler:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Azul

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Azul w pierwszej setce BGG.
Widać że na miejsce w rankingu ma wpływ popularność/nowość a nie to czy gra jest rzeczywiście dobra.
Uważam że w pierwszej setce powinny znajdować się gry bardzo dobre i wybitne.
BGG zamienia się powoli w listę przebojów fm :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Azul

Post autor: Trolliszcze »

Azul ma wysoką ocenę 8.0, więc jest dokładnie tam, gdzie powinien (a właściwie to nawet za nisko - patrząc wyłącznie po średniej, powinien być wyżej). Czy Ci się to podoba, czy nie.
Pewnie wszystko przez to, że na BGG oceniać może każdy, kto chce, a nie tylko tacy wybitni znawcy jak Dr. Nikczemniuk ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Azul

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Trolliszcze pisze:Azul ma wysoką ocenę 8.0, więc jest dokładnie tam, gdzie powinien (a właściwie to nawet za nisko - patrząc wyłącznie po średniej, powinien być wyżej). Czy Ci się to podoba, czy nie.
Pewnie wszystko przez to, że na BGG oceniać może każdy, kto chce, a nie tylko tacy wybitni znawcy jak Dr. Nikczemniuk ;)
Azul nie ma wysokiej oceny tylko jest bardziej popularny.
Tak samo jak dzis bardziej jest popularny Zenon Martyniuk niż Elvis Presley :wink:
A jeśli chodzi o popularność to bardzo proszę:
Według BGG szachy są na 413 pozycji a głosów oddanych jest 21834.
Centralny rejestr członków Polskiego Związku Szachowego zrzesza jakieś 75000 ludzi. To ilu mamy szachistów na świecie?
A teraz jakby ci wszyscy szachiści oddali swój głos na BGG to na którym miejscu byłyby szachy?

Jak zatem Trolliszcze widzisz ci wybitni znawcy nawet nie chcą się afiszować z tym że grają w najlepszą grę planszową na świecie, po prostu oni o tym doskonale wiedzą i nie muszą o tym nikogo przekonywać... :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Azul

Post autor: esztfke »

Dr. Nikczemniuk pisze:
Trolliszcze pisze:Azul ma wysoką ocenę 8.0, więc jest dokładnie tam, gdzie powinien (a właściwie to nawet za nisko - patrząc wyłącznie po średniej, powinien być wyżej). Czy Ci się to podoba, czy nie.
Pewnie wszystko przez to, że na BGG oceniać może każdy, kto chce, a nie tylko tacy wybitni znawcy jak Dr. Nikczemniuk ;)
Azul nie ma wysokiej oceny tylko jest bardziej popularny.
Tak samo jak dzis bardziej jest popularny Zenon Martyniuk niż Elvis Presley :wink:
A jeśli chodzi o popularność to bardzo proszę:
Według BGG szachy są na 413 pozycji a głosów oddanych jest 21834.
Centralny rejestr członków Polskiego Związku Szachowego zrzesza jakieś 75000 ludzi. To ilu mamy szachistów na świecie?
A teraz jakby ci wszyscy szachiści oddali swój głos na BGG to na którym miejscu byłyby szachy?

Jak zatem Trolliszcze widzisz ci wybitni znawcy nawet nie chcą się afiszować z tym że grają w najlepszą grę planszową na świecie, po prostu oni o tym doskonale wiedzą i nie muszą o tym nikogo przekonywać... :wink:
Rozumiem że w momencie, gdy przykładowy azul przestanie być popularny ludzie zmienia swoje oceny z 8-10 na 4-5, a inna aktualnie popularna gra wskoczy na jego miejsce?
Przecież jest właśnie na odwrot, bo domyślnie na bgg jest 100 czy ileś tam głosów z oceną 5 po to, żeby utrudnić wskakiwanie nowych gier zbyt szybko do top. Dlatego gry nowe mające mało ocen na bgg muszą mieć lepszą ogólna ocenę od gier starszych, żeby się wybić.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Azul

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

I tu występuje błąd w rozumowaniu.
Zenek Martyniuk nie jest wybitnym wokalistą a ilu ma fanów?
I jak oni zaczną głosować na topową/popularną piosenkę Zenka to jak zagłosują? Na 5 według BGG? Oczywiście że oceny będą wyższe.

BGG już szturmują gry które są ładne z niewyszukaną mechaniką i dobrą reklamą.
Tak samo jest w muzyce, na play listach pierwsze miejsca okupują piosenki nowe a nie stare wybitne standardy czy evergreeny które są o niebo lepsze. Po prostu jest kult nowości a nie jakości. No i kasa musi się zgadzać bo nowość to nowy zastrzyk maniany.
Zamykam temat bo wiem że mam rację no i niestety trzeba się z tym pogodzić.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Azul

Post autor: Trolliszcze »

BGG od zawsze ma formę otwartego plebiscytu. Zagłosować może tam każdy - ten, kto zagrał w 1000 planszówek i ten, kto zagrał w 1. Jeśli ktokolwiek sądzi, że przez Azula zrobiła się z tego nagle lista przebojów, to się obudził o "parę" lat za późno. Tam zawsze królowały gry popularne.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Azul

Post autor: esztfke »

Dr. Nikczemniuk pisze:I tu występuje błąd w rozumowaniu.
Zenek Martyniuk nie jest wybitnym wokalistą a ilu ma fanów?
I jak oni zaczną głosować na topową/popularną piosenkę Zenka to jak zagłosują? Na 5 według BGG? Oczywiście że oceny będą wyższe.

BGG już szturmują gry które są ładne z niewyszukaną mechaniką i dobrą reklamą.
Tak samo jest w muzyce, na play listach pierwsze miejsca okupują piosenki nowe a nie stare wybitne standardy czy evergreeny które są o niebo lepsze. Po prostu jest kult nowości a nie jakości. No i kasa musi się zgadzać bo nowość to nowy zastrzyk maniany.
Zamykam temat bo wiem że mam rację no i niestety trzeba się z tym pogodzić.
Błędem w rozumowaniu jest porównanie BGG gdzie oceny są zachowywane z lat do jakichś list przebojów, w których liczą się głosy z tygodnia? miesiąca? Ale ok, nie ma co drążyć off-topa, bo wiem, że mam rację no i niestety trzeba się z tym pogodzić.
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Azul

Post autor: Drasquez »

Zbędny wywód zupełnie. Popularność wpływa na liczbę oceniających jedynie. Mam Azul, bardzo lubię i nie dziwi mnie wysoka pozycja ani trochę.

Co do przykładu z szachami to lepiej przemilczeć jednak :)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Azul

Post autor: RunMan »

Drasquez pisze:Zbędny wywód zupełnie. Popularność wpływa na liczbę oceniających jedynie.
O ile nie ma to faktycznie znaczenia dla średniej głosów, to ilość oddanych not ma już wpływ na Geek Rating, a tym samym na pozycje w rankingu BGG.

Jeżeli mamy kontynuować dyskusje to dobrze byłoby przenieść ją gdzieś indziej. To że ranking BGG jest konkursem popularności nie powinno chyba nikogo dziwić, wystarczy zobaczyć, że ostatnimi latami rokrocznie na #1 wskakuje gra, która została niedawno wydana (Pandemic Legacy, Gloomhaven).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Azul

Post autor: seki »

RunMan pisze:
Drasquez pisze:Zbędny wywód zupełnie. Popularność wpływa na liczbę oceniających jedynie.
O ile nie ma to faktycznie znaczenia dla średniej głosów, to ilość oddanych not ma już wpływ na Geek Rating, a tym samym na pozycje w rankingu BGG.

Jeżeli mamy kontynuować dyskusje to dobrze byłoby przenieść ją gdzieś indziej. To że ranking BGG jest konkursem popularności nie powinno chyba nikogo dziwić, wystarczy zobaczyć, że ostatnimi latami rokrocznie na #1 wskakuje gra, która została niedawno wydana (Pandemic Legacy, Gloomhaven).
To absurdalne. Starsze gry mają jeszcze więcej głosów. Ilość głosów nie daję czołówki w rankingu. Istotne są jeszcze wysokie oceny. Ranking bgg nie jest idealny ale nic lepszego nie ma.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Azul

Post autor: toblakai »

Jedyny ranking jaki się dla mnie liczy to ten mój osobisty ;) Radzę nie podchodzić do rankingu BGG w żaden skrajny sposób - ani to żadna wyrocznia dotycząca dobrych gier, ani wyznacznik tego jak wybitna gra powinna wyglądać.

Ot, taki aglomerat opinii użytkowników.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Azul

Post autor: mat_eyo »

Tak głośno było o grze przed Essen, a w wątku cisza. Na rozruszanie moja recenzja w 125 numerze Rebel Times
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Azul

Post autor: harrison »

mat_eyo pisze:Tak głośno było o grze przed Essen, a w wątku cisza. Na rozruszanie moja recenzja w 125 numerze Rebel Times
Pewnie ludzie czekają na polską edycję. BTW to SCD to z przecieku polskiej edycji? bo jak tak to chyba czas szukać wersji germańskiej
Spoiler:
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Azul

Post autor: gregos »

harrison pisze:SCD to z przecieku polskiej edycji? bo jak tak to chyba czas szukać wersji germańskiej
Spoiler:
Nawet biorąc pod uwagę zawyżone kwoty przez Rebel, to i tak niepokojąco wysoka ta cena. Chyba, że jeszcze nie uwzględniono tutaj polskiego wydania i odpowiedniej dla niego ceny.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Azul

Post autor: harrison »

gregos pisze: Nawet biorąc pod uwagę zawyżone kwoty przez Rebel, to i tak niepokojąco wysoka ta cena. Chyba, że jeszcze nie uwzględniono tutaj polskiego wydania i odpowiedniej dla niego ceny.
Dlatego pytam autora recenzji skąd ta cena :) bo przeglądając inne sklepy planszówkowe można kupić edycję niemiecką lub angielską w przedziale 149-160
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Azul

Post autor: mat_eyo »

harrison pisze:
gregos pisze: Nawet biorąc pod uwagę zawyżone kwoty przez Rebel, to i tak niepokojąco wysoka ta cena. Chyba, że jeszcze nie uwzględniono tutaj polskiego wydania i odpowiedniej dla niego ceny.
Dlatego pytam autora recenzji skąd ta cena :) bo przeglądając inne sklepy planszówkowe można kupić edycję niemiecką lub angielską w przedziale 149-160
Autor recenzji i osoba uzupełniająca tabelki na jej końcu to dwie różne osoby, więc szczerze mówię, że nie wiem ;)

Zauważcie jednak, że obecnie Rebel nie ma w ofercie Azula, więc nie przywiązywałbym się zbytnio do tej ceny. Poza tym pamiętajmy, że to SCD. Ja za swój niemiecki egzemplarz gry (zaraz po Essen, kiedy polska wersja nie była zapowiedziana, a angielska nie do kupienia) zapłaciłem w jednym z większych sklepów internetowych 127 zł po zniżkach. Uważam to za bardzo dobrą cenę, biorąc pod uwagę zawartość i jakość jej wykonania. Obstawiam, że polską wersję będzie można kupić za te ~130 zł.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Azul

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Pojawiły się przedsprzedaże od 130zł.
Gra z cyklu nie pomoże i nie zaszkodzi więc idealnie nada się na prezent.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Azul

Post autor: Nadis »

Dr. Nikczemniuk pisze:Pojawiły się przedsprzedaże od 130zł.
Gra z cyklu nie pomoże i nie zaszkodzi więc idealnie nada się na prezent.
Co masz przez to na myśli? ;)

Czy ktoś grał z tym dodatkiem, który ma być dostępny tylko w sklepie Lacerty? Czy jest warty zakupu?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Azul

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nadis pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Pojawiły się przedsprzedaże od 130zł.
Gra z cyklu nie pomoże i nie zaszkodzi więc idealnie nada się na prezent.
Co masz przez to na myśli? ;)

Czy ktoś grał z tym dodatkiem, który ma być dostępny tylko w sklepie Lacerty? Czy jest warty zakupu?
Wiesz ta gra to taki klejnocik, kupisz Kowalskim i geekowi a jak nie podejdzie to i tak będzie ładnie prezentowała się na półce. :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Azul

Post autor: seki »

Nadis pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Pojawiły się przedsprzedaże od 130zł.
Gra z cyklu nie pomoże i nie zaszkodzi więc idealnie nada się na prezent.
Co masz przez to na myśli? ;)

Czy ktoś grał z tym dodatkiem, który ma być dostępny tylko w sklepie Lacerty? Czy jest warty zakupu?
Nie grałem ale widziałem na bgg, że ludzie raczej pozytywnie go oceniają ale z zaznaczeniem, że nie jest to obowiązkowy dodatek. Ja osobiście zobaczę jak to wyjdzie cenowo w przedsprzedaży Lacerty.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Azul

Post autor: Nadis »

seki pisze:
Nadis pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Pojawiły się przedsprzedaże od 130zł.
Gra z cyklu nie pomoże i nie zaszkodzi więc idealnie nada się na prezent.
Co masz przez to na myśli? ;)

Czy ktoś grał z tym dodatkiem, który ma być dostępny tylko w sklepie Lacerty? Czy jest warty zakupu?
Nie grałem ale widziałem na bgg, że ludzie raczej pozytywnie go oceniają ale z zaznaczeniem, że nie jest to obowiązkowy dodatek. Ja osobiście zobaczę jak to wyjdzie cenowo w przedsprzedaży Lacerty.
taki też mam plan ;) ciekawe jak to cenowo wyjdzie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Azul

Post autor: seki »

Azul 135 zl. Azul z dodatkiem 190 zl. Lacerta ruszyła z przedsprzedażą. Plus koszty wysyłki.
Awatar użytkownika
planszoweczka.pl
Posty: 91
Rejestracja: 21 wrz 2009, 20:37
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Azul

Post autor: planszoweczka.pl »

seki pisze:Azul 135 zl. Azul z dodatkiem 190 zl. Lacerta ruszyła z przedsprzedażą. Plus koszty wysyłki.
Powyżej 160zł wysyłka frei (przy przedpłacie) - więc pakiet z darmową wysyłką ;)
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Azul

Post autor: josiu »

Szczerze,to cena dodatku mnie zniecheciła do niego. Tym bardziej,że czytałem,że nie jest on niezbędny. Choć przyznam,że te jokery wyglądają ładnie. 39,99- jeszcze bym się zastanowił,ale okolice 60 zł to za dużo
ODPOWIEDZ