Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: autopaga »

coś mi wygląda na to że premiery są dwie, dla tych co kupili na stronie portalu i reszty ;)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Largo »

Na fb ludzie wrzucają zdjęcia egzemplarzy z przedsprzedaży z portalu, natomiast zwykli śmiertelnicy kupujący w zwykłych sklepach maja mieć premierę 21 listopada. Przynajmniej tak mi zakomunikowano w mailu z portalu
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: xtomashx »

Za cenę ich wcześniejszego dostępu mam obie gry wraz z koszulkami (400 kart) i jeszcze na kilka piw zostało :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: japanczyk »

xtomashx pisze: 30 paź 2019, 21:58 Za cenę ich wcześniejszego dostępu mam obie gry wraz z koszulkami (400 kart) i jeszcze na kilka piw zostało :)
Ale nie masz super turbo zbędnych 5 plansz gracza i 3 budynków, których braku nie zauwazysz :P
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Blue »

Cicho tam! Nie jest prawdziwym fanem Portalu, kto nie kupuje u Trzewika w sklepie!;)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Largo »

Nie wiem, jak było z premierami innych gier, ale troszkę nie na miejscu wydaje mi się zachowanie portalu. Oczywiście rozumiem decyzję o bonusach dla ich przedsprzedaży i wydaje mi się to normalnym pomysłem, ale sztuczne wydłużanie premiery w momencie, gdy ma się gry na magazynie jest conajmniej kontrowersyjne, żeby nie ująć tego bardziej dosadnie. Trochę szkoda. Pozostaje czekać.
Sorry za offtop.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Blue »

To nie jest pierwsza taka decyzja. Portal też wspiera sklepy stacjonarne i nie wiem jak teraz, ale np w przypadku zombicide miały miesiąc wyłączności na sprzedaż, i ja np bardzo taki ruch szanuję, bo stacjonarki często organizują jakieś eventy, maja wypożyczalnie etc. generalnie wspierają rynek, więc warto je wspierać.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2019, 23:14 przez Blue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: japanczyk »

Blue pisze: 30 paź 2019, 22:55 To nie jest pierwsza taka decyzja. Portal też wspiera sklepy stacjonarne i nie wiem jak teraz, ale np w przypadku zombicide miały miesiąc wyłączności na sprzedać, i ja np bardzo taki ruch szanuję, bo stacjonarki często organizują jakieś eventy, maja wypożyczalnie etc. generalnie wspierają rynek, więc warto je wspierać.
Ja taki ruch szanuje, o ile jest jasno ogłoszony. Tutaj nie ogłosili oficjalnej daty premiery jeśli się nie mylę, ale inaczej wyglada komunikat "wspieramy FLGSy", a inaczej wiesci z neta, ze ludzie zamawiajacy od portalu dostaja gry, a ty musisz obejsc sie smakiem do blizej nieokreslonego terminu
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czewik to taki Robin Hood sceny planszówkowej, zabiera bogatym a daje... sobie! :lol:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
keldorn
Posty: 558
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: keldorn »

Ale nie wiem o co się rozchodzi... Jak jest kampania na KS to najpierw dostaja wspierajacy a dopiero po miesiacu lub dwóch trafia do sklepów podstawowa gra bez dodatków. Tutaj mozesz kupic w przedsprzedaży od Portalu - płacisz wiecej ale masz jakis mały bonusik, a do tego dostajesz wcześniej. Nie chcesz płacić więcej - czekasz aż trafi do sklepów.
Ja tez zrezygnowałem z przedsprzedaży Japończyków i czekam aż sklepy dostana.

Tutaj zamówiłem w przedsprzedaży bo nie było pewności czy te addony sie pojawią w sklepie. Zapłaciłem jakieś 70 zł wiecej za zestaw dwóch gier wraz z dodatkami i jak sie okazuje prawie miesięcznym wcześniejszym dostępem do gry i darmową wysyłka. Jakbym chciał zapewne kupic te dodatki później w sklepie o ile by sie pojawiły to zapewne do arichitektów i paladynów zapłacił bym z 30zł + przesyłka (jesli nie kupował bym jeszcze czegoś). Wychodzi na to że przepłaciłem jakieś 30-40zł.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: japanczyk »

keldorn pisze: 31 paź 2019, 07:18 Ale nie wiem o co się rozchodzi... Jak jest kampania na KS to najpierw dostaja wspierajacy a dopiero po miesiacu lub dwóch trafia do sklepów podstawowa gra bez dodatków.
Rozchodzi się o to, że w przypadku Arhcitektów nie było żadnej informacji o opóźnionej premierze dla kupujących poza sklepikiem portalu - na kampanii KS ZAZWYCZAJ pojawia sie taka informacja (chociaz sa kampanie ktore w tym aspekcie zawiodły). Rozumiesz - np. przy Zombicide Portal jasno sprawe postawił i poinformował, że gra trafi online z opóxnieniem, wiec albo FLGS albo sklepik Portali. Tutaj - nie ma takiej informacji, wiec ludzie oczekuja ze dostaja gre w tym samym czasie.

Wyobraz sobie inna sytuacje. Galakta rozsyła Sword & Sorcery, udostepnia sklepom, wszyscy sie ciesza, a tu jebs okazuje się, ze sklepy internetowe mogą wysłać grę dopiero 30.11 zamiast 31.10, BO TAK. Wszystko rozchodzi się o przepływ informacji.

Ja nie płacze - Architektów, miałem, grałem i kupie ponownie, bo moja luba najpierw miała "meh", a teraz się pyta dlaczego sprzedałem grę, bo w sumie była spoko >_<
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 218 times
Been thanked: 63 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: bowie »

Wspierający Pret-a-Porter dostali kod rabatowy 30%. Architekci i Paladyni z promkami i darmową dostawą wyszli po niecałe 105 zeta :)
Awatar użytkownika
rand
Posty: 479
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 112 times
Been thanked: 82 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: rand »

Z jednej strony jest mi przykro, bo nie zagram w ani jeden długi weekend, w żadną z dwóch gier z Zachodniego Królestwa. Szkoda też, że nie zamówiłem na przykład Abominacji, którą miałem w planach a zapewne będzie szybciej, zamiast tego zamawiłem w sklepie internetowym w przedsprzedaży, która nic nie daje po za niższą ceną, to była moja decyzja ale poparta błędnymi informacjami... Ale rozumiem, że gry to biznes:

- Premiera w połowie listopada daje większe szanse, że gra będzie kupiona na święta, na prezenty. ( ludzie zazwyczaj patrzą wtedy na premiery a nie na zapomniane gry z października :wink: )
- Do tego mamy jeszcze targi gier w Gdańsku i Warszawie, gdzie ludzie, którym nie chciało się zamawiać wcześniej i czekać, kupią na miejscu.

Tak więc, teoretycznie rozsądna decyzja, która jednak godzi w sporą liczbę graczy, które jak ja zamówiła gre w sklepie internetowym.
Szkoda też, że firma, która chwali sie najlepszym kontaktem z klientami, nie podołała, bo wystarczyło w jakikolwiek poniedziałek, na ich youtubowym kanale dać odpowiednią informacje. Obserwuje Portal na youtubie i na prawdę nie wiem czemu tak z tym zamieszali. Tak więc ja czuje się jednak trochę zdezinformowany i lekko "oszukany", bo jednak ufałem temu co mówili co poniedziałek - gra będzie na początku listopada. :?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Portal Games »

Parę słów wyjaśnienia, bo pojawiło się trochę w tym wątku domysłów i plotek.

1. Informowałem w ekspresie o tym, że Architekci i Paladyni mają mieć premierę w listopadzie. Jako, że w momencie nagrywania ostatniego gry nadal znajdowały się w kontenerze - czyli przed przejściem przez cło jak i przyjęciem w naszym zewnętrznym magazynie, nie mogłem podać bliższej daty - wspominałem jedynie że pod koniec października/ z początkiem listopada będziemy wysyłać egzemplarze do klientów, którzy zamówili u nas w sklepiku.
2. Faktycznie wszystko poszło bardzo płynnie i mogliśmy wysłać egzemplarze w pierwszym możliwym terminie. Zdecydowaliśmy się utrzymać chronologiczny porządek premier, który dziś zostanie też wrzucony na naszą stronę. I tak za dwa tygodnie Aeon's End Wieczna Wojna, oraz dodatek do Roota, tydzień później Paladyni i Architekci
i w ostatni czwartek listopada Roll for the Galaxy (choć tu może się pojawić tygodniowe opóźnienie, jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem). Z uwagi na Essen premiera w przyszłym tygodniu odpadała, a wymiana terminów premier Wiecznej Wojny oraz Architektów i Paladynów nie wchodziła w grę.

Fani, którzy zamówili u nas w sklepiku dostają gry wcześniej - to norma. Na ogół to plus minus tydzień różnicy - zbiegiem okoliczności będą mogli cieszyć się grami z większym wyprzedzeniem.

Pozdrawiam,

Grzegorz
Awatar użytkownika
rand
Posty: 479
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 112 times
Been thanked: 82 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: rand »

No i to jest konkretna komunikacja :wink:
Szkoda tej dużej różnicy między premierą dla zamówień w sklepie Portalu i dla reszty, no ale nie można mieć wszystkiego. Warto zaznaczać tą różnicę przy omawianiu tytułów na youtube, bo oglądają Was również osoby, które zamawiają w innych sklepach z powodu wygody ;-) (bliżej odbioru osobistego w Gdańsku za free to ja nie mogę mieć, chyba że prace zmienie).
Dzięki za informacje, pozdrawiam i do usłyszenia na kanale w kolejny poniedziałek 8)
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: birdm »

Konkret!
Szkoda, że nie udało się przyspieszyć premiery Architektów. Niemniej Grzegorzu - bardzo dziękuję za informacje. Pozostaje tylko czekać. No i brawa dla Portalu, że śledzą "swój" wątek i raz na czas coś sprostują.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Arachion »

Dr. Nikczemniuk pisze: 31 paź 2019, 20:11
Szkoda że ja jako preorderowiec wspierający swój sklep nie mogę liczyć na "zbieg okoliczności" i muszę czekać prawie miesiąc, oczywiście nie licząc zrobionego preorderu.
Trzewik- projektant gier, prezes Portalu, i niestety Janusz biznesu proszący o jałmużne.
Tłumaczenie w stylu chcesz mieć grę wcześniej kup u nas jest dla mnie zwykłym dziadowaniem.
W Rebelu też można kupować gry, ale tam nikt o to się nie prosi (nie dziaduje) i nie odwala takich numerów, ciekawe dlaczego...?
Doktorze Nikczemniku, też nas to boli.
Rozumiem model biznesu ale kiedyś sam w piątkowy live wspomnial Trzewik, że jak jest towar na magazynie to się go nie trzyma bezsensownie by zajmował miejsce....
Od tego czasu się zmieniło najwyraźniej.
Ale ludzie nie w woda w butelce, zmieniają się.
W sumie spójrz na to od strony biznesu:
- premiera bliżej świata, może ktoś kupi na prezent jak będzie głośno o tytule
- jak ktoś ma miękkie jajko, to następnym razem kupi w portalu by nie czekać znowu prawie miesiaca
- Ci co kupili i przeplacili są uradowani, że chams two z forum się denerwuje, że nie ma na półce

Moim zdaniem świadomego euro gracza-
Dobrze, że prezes docenia swoich fanatyków ale na wszystko musi być równowaga, żeby nie zepsuć się w oczach innych. Zaryzykował, jest twarzą wydawnictwa, niech nie dzieli kupujacych na lepszych i gorszych bo tych drugich jest więcej, a twarz jedna.

Edit- żeby i mój post nie poleciał...
Grane było, czekam na więcej.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: xtomashx »

Czy nasze rodzime wydanie posiada jakieś babole techniczne? Jedynym plusem opóźnienia wysyłki do sklepów byłaby możliwość anulowania zamówienia w sklepie z powodu błędów.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dlaczego nikt nie chwali się swoim egzemplarzem gry i miodnością rozgrywki?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: xtomashx »

Może nikt nie zamówił w Portalu :D
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: waffel »

Jako lekki worker placement do wytłumaczenia i zagrania w sumie poniżej półtorej godziny dla mnie jest spoko, przy czym nie jestem ani koneserem worker placement, ani lekkich gier :) możliwe, że w tej niszy są gry, które Architektów zjadają na śniadanie.

Nie czuję jeszcze tej dynamiki, która miała chyba być nowatorska. Wyobrażam ją sobie tak: jeden z graczy kładzie coraz to więcej chłopków do jednej lokacji, przez co ma z niej coraz większe korzyści. Z tego co rozumiem powinno się to balansować tym, że innym graczom coraz bardziej opłaca się ich uwięzić i wsadzić do lochu za kasę. W praktyce w naszej jedynej partii na kasę nikt nie narzekał, a na pewno nie na tyle, żeby poświęcać w sumie dwie akcje na uwięzienie plus wtrącenie do lochu, więc w zasadzie nikt się nie więził. Tzn. ja raz czy dwa kogoś uwięziłem żeby zobaczyć jak to działa i skończyłem grę z górą kasy, za to na ostatnim miejscu w punktach :)

Najwięcej kasy z tego co pamiętam schodzi na właśnie uwalnianie więźniów i czarny rynek (plus trochę na zatrudnianie pomocników), a nie korzystaliśmy z tych opcji zbyt intensywnie. Może jak ktoś wie co robi i lepiej korzysta z czarnego rynku i pomocników, to potrzeba mu więcej kasy i wtedy akcje zużyte na uwięzienie są bardziej rentowne.

Budynkami graliśmy bardzo nieporadnie, tzn. nie punktując z nich optymalnie, przez co wygrał gracz, który po prostu skupił się na budowie katedry (i którego chyba ani razu nie uwięziłem). A z tego co rozumiem, to katedra raczej ma być takim zrzutem "nie podeszła mi karta budynku to chociaż coś dostanę za jej zagranie".
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: birdm »

xtomashx pisze: 13 lis 2019, 13:14 Może nikt nie zamówił w Portalu :D
No niestety trafiłeś w sedno... Ten 21 listopada strasznie się oddala, co dzień mam wrażenie że jest dalej :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jak wychodzi czasowo gra na 5 graczy?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Cierń »

waffel pisze: 13 lis 2019, 15:28 Jako lekki worker placement do wytłumaczenia i zagrania w sumie poniżej półtorej godziny dla mnie jest spoko, przy czym nie jestem ani koneserem worker placement, ani lekkich gier :) możliwe, że w tej niszy są gry, które Architektów zjadają na śniadanie.

Nie czuję jeszcze tej dynamiki, która miała chyba być nowatorska. Wyobrażam ją sobie tak: jeden z graczy kładzie coraz to więcej chłopków do jednej lokacji, przez co ma z niej coraz większe korzyści. Z tego co rozumiem powinno się to balansować tym, że innym graczom coraz bardziej opłaca się ich uwięzić i wsadzić do lochu za kasę. W praktyce w naszej jedynej partii na kasę nikt nie narzekał, a na pewno nie na tyle, żeby poświęcać w sumie dwie akcje na uwięzienie plus wtrącenie do lochu, więc w zasadzie nikt się nie więził. Tzn. ja raz czy dwa kogoś uwięziłem żeby zobaczyć jak to działa i skończyłem grę z górą kasy, za to na ostatnim miejscu w punktach :)

Najwięcej kasy z tego co pamiętam schodzi na właśnie uwalnianie więźniów i czarny rynek (plus trochę na zatrudnianie pomocników), a nie korzystaliśmy z tych opcji zbyt intensywnie. Może jak ktoś wie co robi i lepiej korzysta z czarnego rynku i pomocników, to potrzeba mu więcej kasy i wtedy akcje zużyte na uwięzienie są bardziej rentowne.

Budynkami graliśmy bardzo nieporadnie, tzn. nie punktując z nich optymalnie, przez co wygrał gracz, który po prostu skupił się na budowie katedry (i którego chyba ani razu nie uwięziłem). A z tego co rozumiem, to katedra raczej ma być takim zrzutem "nie podeszła mi karta budynku to chociaż coś dostanę za jej zagranie".
Ja raczej więziłem, gdy odnosiłem wrażenie, że ktoś za bardzo się rozpędzał na danym polu - oczywiście to jest najkorzystniejsze w grze na mniejszą liczbę graczy. Natomiast katedra w początkowych grach to faktycznie "zwycięska strategia", ale mam wrażenie, że z budynków/pomocników da się wycisnąć więcej, ale do tego potrzeba ciut więcej ogrania.

JA uwielbiam grać na niskiej "Cnocie", daje to spore możliwości, jednak jeśli nie zdąży się odbić od moralnego dna przed końcem gry, z punktacją bywa już różnie :).
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: birdm »

21 listopada nadszedł i w końcu premiera. Gra dotarła do mnie cała i zdrowa. Na początek rzuciło mi się w oczy nietypowych rozmiarów pudełko, ale na to byłem wstępnie przygotowany - Trzewik o tym mówił. Niemniej pudło jak na takie małe dość ciężkie. A w środku klasycznie - plansza, karty, meeple i pozostałe "drzewo". Komponenty wykonane ok, chociaż karty moim zdaniem za cienkie. Natomiast plansza bardzo fajna, gruba, ładnie się składa.
Co do samej gry na razie jestem po 1 rozgrywce w 4-osobowym składzie. Zasady są bardzo proste i po wstępnym tłumaczeniu byliśmy w stanie rozegrać partię po 5-7 minutach. Co do samej gry to rozgrywka była bardzo przyjemna, chociaż spodziewałem się, że niektóre mechaniki będą działać nieco ciekawiej. Zaskoczony byłem faktem, że mimo wielu meeple czułem ciśnienie. Chciałem móc zrobić wiele, ale zawsze, albo zabrakło drewna, albo złota, albo kasy, a do tego meeple się kończyły. Na początku poszedłem w czarny rynek i poborcę podatkowego tracąc nieco cnoty. Źle wyczułem czas gry i za szybko starałem się odzyskać utraconą cnotę, na co straciłem kilka tur. Myślę, że gdybym utrzymał się dłużej na "negatywnym" poziomie cnót wyszedłbym na tym lepiej.
Reasumując - gra działa bardzo fajnie i widzę duży potencjał. 1 rozgrywka przebiegła trochę chaotycznie ze względu na nieznajomość kruczków i myków ale frajda była spora. Nawet moja żona była zaskoczona jak fajnie to działa. :D Myślę, że na chwilę obecną dałbym ósemkę, a z czasem może i więcej. Lekka, łatwa, przyjemna i niepozbawiona pazurka - polecam :D
ODPOWIEDZ