Tribune

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Tribune

Post autor: asiok »

A mnie w ogóle nie przypadła do gustu. Przyznaję - grałem tylko raz na ostatnim Pionku. Dałem jej sporo szans - plansza i karty wyglądały dość stonowanie i sugerowały przyzwoitą strategię. Tymczasem okazał się lekką i losową (wg mnie za bardzo losową) gierką. Ciężko zaplanować jakieś zbieranie kart dla zrobienia "kombosów" bo karty, jakie zbieramy, są co kolejkę losowane. Gdyby chociaż zostawały na planszy karty nie zużywane - niestety jednak co rundę wylatują z gry i znowu czekamy czy wylosują się takie jak nam pasują czy też nie.
Ani to gra lekka ani ciężka - takie ni to ni owo.
Może jakbym pograł więcej - może podeszłoby ale... nie chce mi się już w to grać. Nie będę za nią tęsknił i na pewno jej nie kupię.
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Tribune

Post autor: salou »

asiok pisze:A mnie w ogóle nie przypadła do gustu. Przyznaję - grałem tylko raz na ostatnim Pionku. Dałem jej sporo szans - plansza i karty wyglądały dość stonowanie i sugerowały przyzwoitą strategię. Tymczasem okazał się lekką i losową (wg mnie za bardzo losową) gierką. Ciężko zaplanować jakieś zbieranie kart dla zrobienia "kombosów" bo karty, jakie zbieramy, są co kolejkę losowane. Gdyby chociaż zostawały na planszy karty nie zużywane - niestety jednak co rundę wylatują z gry i znowu czekamy czy wylosują się takie jak nam pasują czy też nie.
Ani to gra lekka ani ciężka - takie ni to ni owo.
Może jakbym pograł więcej - może podeszłoby ale... nie chce mi się już w to grać. Nie będę za nią tęsknił i na pewno jej nie kupię.
Zagrałem kiedyś raz w GOA właśnie na pionku i stwierdziłem że to taka sobie gierka właściwie o co tyle szumu mamy przecież Daimonds Club pomyślałem w 99 % to samo, a jak bardzo się myliłem okazało się po kolejnych 2 partiach w gronie zaawansowanych graczy :D , Tribune faktycznie jest grą gdzie co rundę dolosowuje się karty (jak w TTA ) ale absolutnie nie zgodzę się że nie można niczego zaplanować zupełnie też nie wiem o co chodzi z tymi combosami :twisted: obstawiasz pola przy których zdobywasz karty takie jakich ci trzeba są trzy lokacje gdzie obstawiając pole nie wiemy czego sie spodziewać ale większość to jawne karty i właśnie bardzo wiele można zaplanować. Do zdobycia kontroli przykładowo nad Legatami czy Patrycjuszami potrzeba najczęściej 3 kart i jak dobrze rozstawisz swoich pracowników to jesteś w stanie zdobyć potrzebną ilość nawet w jednej turze :)

W grze na pewno można planować czy jest lekką gierką ... do wsiąśc do pociągu bym jej nie przyrównywał to manili również a to są właśnie lekkie gierki, Tribun to ciekawa gra ze sporym elementem losowym ale akurat w tej grze jest on rozsądnie użyty
Polecam zagrać kilka razy :D
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Tribune

Post autor: stalker »

salou pisze:
asiok pisze:A mnie w ogóle nie przypadła do gustu. Przyznaję - grałem tylko raz na ostatnim Pionku. Dałem jej sporo szans - plansza i karty wyglądały dość stonowanie i sugerowały przyzwoitą strategię. Tymczasem okazał się lekką i losową (wg mnie za bardzo losową) gierką. (...)
Zagrałem kiedyś raz w GOA właśnie na pionku i stwierdziłem że to taka sobie gierka właściwie o co tyle szumu mamy przecież Daimonds Club pomyślałem w 99 % to samo, a jak bardzo się myliłem okazało się po kolejnych 2 partiach w gronie zaawansowanych graczy :D , Tribune faktycznie jest grą gdzie co rundę dolosowuje się karty (jak w TTA ) ale absolutnie nie zgodzę się że nie można niczego zaplanować (...)
Można, tylko tak naprawdę pole manewru jest niewielkie -- trzeba dokonywać szybkich i bardzo celowych wyborów, i sensowność tych akcji staje się oczywista w miarę poznawania gry.

Inne zalety Trybuna: Szybki -- partia trwa tylko 45 min i po pierwszym zagraniu mamy efekt: To już? I dlaczego nie wygrałem?! Po drugim zaczynamy widzieć, o co chodzi, po trzecim i dalej to już możemy powalczyć :)

Generalnie gra nie jest może nadzwyczaj oryginalna, ale ma swoje zalety i jest całkiem niezła na poważną rozgrzewkę lub kilka partii pod rząd.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Tribune

Post autor: kaimada »

Trochę uprawiam archeologię na blogu, ale dziś pojawiła się tam recenzja Tribune'a.
Okazją są walentynki ponieważ właśnie tym tytułem wciągnąłem żonę w gry planszowe, a ona swoje koleżanki i do dziś uwielbiają do Tribune'a usiąść. Zapomniana gra, a moim zdaniem dużo lepsza od takich Ticketów. Do tego świetny gateway wprowadzający kilka różnych mechanik w bardzo przystępny sposób.
Pełna recenzja Tribune na ZnadPlanszy
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tribune

Post autor: RE.Lee »

Przyjemna recenzja.

Trybun był jedną z pierwszych gier w jakie grałem, ale mimo nabycia dodatku (który, nota bene, wprowadza znacznie więcej niż Brutusów) już nie wciąga tak jak kiedyś. Według wielu opinii (m. in. Mark Bigney) gra ma w sobie dużo strategicznej głębi, ale jakoś nie dane mi było jej odkryć.

Gra na pewno warta poznania!
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Tribune

Post autor: Vester »

Gra zdecydowanie cięższa od Ticketów. Polecam dodatek, który wprowadza asymetrię: gracza-mąciwodę.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Tribune

Post autor: garg »

Vester pisze:Gra zdecydowanie cięższa od Ticketów. Polecam dodatek, który wprowadza asymetrię: gracza-mąciwodę.
BARDZO zdecydowanie cięższa. W swoim ruchu trzeba uwzględnić co najmniej kilka, a czasem kilkanaście zmiennych :) . To już nie jest ciężkość Ticketa czy Carcassonne.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Tribune

Post autor: kaimada »

Moim zdaniem z tym bardzo cięższa przesadzacie. Owszem nie grałbym w nią z pięciolatkiem, ale dorośli dla których była to pierwsza gra planszowa nie mieli z nią problemów. Dużo więcej umieć nie musisz po prostu poznajesz zasady worker placementu.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Tribune

Post autor: garg »

kaimada pisze:Moim zdaniem z tym bardzo cięższa przesadzacie. Owszem nie grałbym w nią z pięciolatkiem, ale dorośli dla których była to pierwsza gra planszowa nie mieli z nią problemów. Dużo więcej umieć nie musisz po prostu poznajesz zasady worker placementu.
Nie miałem na myśli reguł (które są dość prost), ale złożoność rozgrywki.

Każdy ma kilka celów do zrealizowania (do tego w dowolnej kolejności), jest po kilka możliwości zdobywania każdego rodzaju żetonów, a poza tym są losowe karty i zagrania przeciwników. Dużo zmiennych do ogarnięcia powoduje, że ciężar gry jest jednak znaczniejszy niż typowych gatewayów. Nie piszę, że Tribine trudny, ale to na pewno nie jest gra dla początkujących. Oczywiście ogarnięty początkujący powinien sobie poradzić, tylko jest to po prostu gra przeznaczona dla bardziej zaawansowanego gracza.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Tribune

Post autor: kaimada »

Ja po prostu z doświadczenia się nie zgadzam. Tak samo uważam, że dobrym gateway'em jest Godfather. Nie każdy gateway musi być losową gierką.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Tribune

Post autor: wajwa »

Hm ... przeprowadzono tu wykopaliska archeologiczne :wink: , powiem szczerze , że ostatnio przeszło mi po głowie czy taki Trybun nie doczeka się czasem polskiego wydania , skoro odkopano takie starocie jak Teby czy Hansa Teutonica chociażby ...

Zdecydowanie fajna i trochę niedoceniana gra , jeszcze mi się przypomniało mniej więcej z tego okresu jak w to grałem - Colosseum Kramera - kurczę , to też był całkiem fajny tytuł ...
Always look on the bright side of life
ODPOWIEDZ