Aristeia! (Alberto Abal, Jesús Fuster, David Rosillo)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Aristeia! (Alberto Abal, Jesús Fuster, David Rosillo)

Post autor: Dabi »

Zauważyłem, że nie ma żadnego wątku o tym nowym produkcie który pojawił się na sklepowych półkach.
Podobnie jak Games Workshop i kilku innych producentów również Corvus Belli twórca systemu bitewnego Infinity postanowiło wydać grę planszową.

W tym przypadku mamy do czynienia z umiejscowionym w świecie Infinity sportowym widowiskiem będący odmianą walk gladiatorów przeniesionych w XXIII wiek - tytułową Aristeią! Na których arenach charakterystyczni zawodnicy toczą drużynowe potyczki o chwałę, pieniądze oraz zainteresowanie widowni.
Do tej pory niektóre postacie znane były z gry bitewnej (np. Miyamoto Musashi) a tutaj możemy je odnaleźć w grze planszowej.

Gra jest mocno inspirowana grami Moba a przede wszystkim nie mogę się oprzeć, że wpływ miała spory fps Blizzarda - Overwatch. Unikalni bohaterowie mające unikalne cechy walczą o kontrolę nad polami punktowymi, kolorowo, szybko i wydaje się całkiem taktycznie. Po obejrzeniu kilku materiałów oraz po odkryciu Shadespire od GWU Aristeia! wskakuje na mój radar.


Boardgamegeek strona
https://boardgamegeek.com/boardgame/230889/aristeia

Strona oficjalna
https://aristeiathegame.com/

Jak uda mi się pograć to napiszę coś więcej.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2017, 19:48 przez Dabi, łącznie zmieniany 1 raz.
Turnavine

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: Turnavine »

Wiem, że to czyste czepialstwo, ale chwilę musiałem się zatrzymać żeby zrozumieć:
(...) sportowym widowiskiem będący odpowiednikiem XXIII wiecznych walk gladiatorów tytułową Aristeią!
XXIII wiecznym odpowiednikiem jeśli już. Chyba, że byliśmy w przyszłości i znamy już dobrze kultowe XXIII wieczne walki gladiatorów - szanuję. ; )
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: Dabi »

Turnavine pisze:Wiem, że to czyste czepialstwo, ale chwilę musiałem się zatrzymać żeby zrozumieć:
(...) sportowym widowiskiem będący odpowiednikiem XXIII wiecznych walk gladiatorów tytułową Aristeią!
XXIII wiecznym odpowiednikiem jeśli już. Chyba, że byliśmy w przyszłości i znamy już dobrze kultowe XXIII wieczne walki gladiatorów - szanuję. ; )
To prawda czepiactwo. 8) Nie mniej jednak czasami i to bywa przydatne - aktualnie to najważniejsze zdanie niszczące sens całej wypowiedzi zostało zmienione na mniej niezręczne. :)
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: IseeWinner »

Szkoda, że Corvus Belli nie poszło jeszcze w plastik w przypadku Infinity. W Aristei wygląda to bardzo dobrze.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: Dabi »

IseeWinner pisze:Szkoda, że Corvus Belli nie poszło jeszcze w plastik w przypadku Infinity. W Aristei wygląda to bardzo dobrze.
Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem.
Czytałem recenzję znanego malarza i gracza Infinity o grze. Jest różnica widoczna - plastik ze względu na ograniczenia materiału i zastosowaną technologię nie daje takich detali jak metal. Nie ma tak super. A zdjęcia studyjne są robione na metalu.
Nie bez powodu Aristeia! występuje również w edytowanej edycji z metalowymi modelami - detale są po prostu lepsze. Nie mniej jednak same plastiki jak ja standardy planszówkowe są ładne i możliwe, że stanowią pierwsze eksperymenty z wchodzeniem w plastik przez wydawcę.
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: IseeWinner »

GW osiągnęło mistrzostwo jeśli chodzi o zastosowanie tworzyw sztucznych przy produkcji modeli. Tak czy inaczej plastik mógłby znacznie obniżyć koszty Infinity, chociaż nadal kwestią zaporową dla wielu potencjalnych graczy pozostanie poziom komplikacji zasad.

Aristeia zapowiada się ciekawie jako alternatywa dla Shadespire ale twórcy (Corvus Belli) nie byliby sobą gdyby uczynili grę równie intuicyjną i przyswajalną jak koledzy z GW.

Tutaj oficjalny filmik omawiający zasady gry: https://www.youtube.com/watch?v=Lz4wdIMdsa8
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: Dabi »

Nie taki model wydawania gry i nie ten klimat oraz zapewne nie ten poziom komplikacji. Jakoś nie widzę tego jako alternatywy dla Shadespire - a co do zasad to wiesz dobrze, że zasady gry bitewnej cenię zdecydowanie wyżej niż zasady bitewniaków GW stąd i tutaj może być naprawdę nieźle.
Odchodzimy jednak od tematu - o grach GW można porozmawiać gdzie indziej i przy innej okazji.
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: IseeWinner »

A tu info o pierwszym dodatku z kolejnymi bohaterami: http://www.beastsofwar.com/aristeia/aristeia-week-sof/
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: misioooo »

I mam :)
Spoiler:
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: gregos »

misioooo pisze:I mam :)
Spoiler:
Daj znać jakie wrażenia z rozgrywki.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1281
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: ShapooBah »

I jak wrażenia z rozgrywki?
Warto inwestować w tę grę? Szukam właśnie czegoś dla dwóch osób. A widzę że gra wygląda na dość rozsądną. Jakby ktoś, kto ją posiada, mógł zrobić krótką recenzję z plusami i minusami byłbym bardzo szczęśliwy. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 664
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: Tyrek »

Mam w domu od jakiegoś czasu a nie zdążyłem zagrać jeszcze :(

Rzeczywiście o grze tutaj mało - jeśli nie masz nic przeciwko Facebookowi to tam w grupie Gry Planszowe znajdziesz trochę zdań na temat rozgrywki, które publikował tutejszy misiooo (którego chyba ostatnio gdzieś wcięło?).

Po lekturze instrukcji oraz pochodzeniu solo przez przykładową rozgrywkę czuć, że gra ma moc i jeśli druga osoba złapie się w ten klimat i będzie jednakowo zaangażowana w rozgrywkę to razem z dodatkami zapewni Wam naprawdę kupę zabawy, emocji i regrywalności.

Mechanika gry jest mocno kostkowa - przeciwstawne rzuty na niemal wszystkie akcje, które obierają za cel postać przeciwnika (kulamy swoją pulą kostek, przeciwnik swoją i liczymy ilości sukcesów, minus tarcze etc). W grze niezmiernie ważne jest pozycjonowanie swoich postaci i przepchanie przeciwnika na planszy (niekiedy również swoich, aby przenieść ich na lepsze pozycje). W kategorii gier bitewnych, do których tej pozycji jest dość blisko, jest to jedna z prostszych do okiełznania produkcja (mało postaci w grze, niewielka ilość wyjątków od zasad czy modyfikatorów).

Wydanie bardzo fajne. Jakość figurek plastikowych zadowalająca - nie jest to szał w porównaniu do niektórych produkcji bitewniakowych (szczególnie modeli metalowych), ale z punktu widzenia planszówek nic tym modelom nie brakuje.

Muszę kogoś namówić na testy wreszcie bo szkoda, żeby się kurzyło na półce.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1281
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: ShapooBah »

Kupiłem, grałem, zakochałem się.

Gra jest super taktyczna, faktycznie tak jak pisze kolega wyżej blisko jej do bitewniaków. Ale daje fun. Minideckbuilding kart taktyk przed każdą rozgrywką (10 podstawowych plus 8 z 16 kart postaci) do tego draft postaci w późniejszych rozgrywkach sprawiają, że gra jest dość regrywalna, chociaż czuć niedosyt figurek po kilku partiach (przynajmniej jeden dowolny dodatek jest wymagany, żeby gra zachowała świeżość przy tych samych graczach) Możliwości manipulacji i wymyślania scenariuszy sprawiają, że po kilku przykładowych rozgrywkach sam zacząłem kminić nad kolejnymi scenariuszami znanymi z gier Heroshooter czy Moba, Capture the flag potrzebuje kilka szlifów, ale za kilka dni będzie super grywalna.


Jestem póki co zakochany, nigdy nie grałem w bitewniaki, więc taki niski próg wejścia mi odpowiada, jakby ktoś chciał spróbować mogę się spotkać na śląsku z grą i wytłumaczyć zasady.
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: szajus2 »

ShapooBah pisze: 11 wrz 2018, 08:49 ...jakby ktoś chciał spróbować mogę się spotkać na śląsku z grą i wytłumaczyć zasady.
Gdzie dokładnie? ;)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1281
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: ShapooBah »

szajus2 pisze: 11 wrz 2018, 11:18
ShapooBah pisze: 11 wrz 2018, 08:49 ...jakby ktoś chciał spróbować mogę się spotkać na śląsku z grą i wytłumaczyć zasady.
Gdzie dokładnie? ;)
Katowice/Gliwice/Chorzów.
Awatar użytkownika
MaxiCas
Posty: 133
Rejestracja: 03 lis 2016, 10:52
Lokalizacja: Milanówek/Warszawa

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: MaxiCas »

Idzie to gdzieś dostać w nadwiślańskim kraju?
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: Jacek_PL »

MaxiCas pisze: 14 wrz 2018, 20:41 Idzie to gdzieś dostać w nadwiślańskim kraju?
Oczywiście, np. w Mgle, Vanaheim.
Awatar użytkownika
MaxiCas
Posty: 133
Rejestracja: 03 lis 2016, 10:52
Lokalizacja: Milanówek/Warszawa

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: MaxiCas »

Jacek_PL pisze: 14 wrz 2018, 20:45
MaxiCas pisze: 14 wrz 2018, 20:41 Idzie to gdzieś dostać w nadwiślańskim kraju?
Oczywiście, np. w Mgle, Vanaheim.
Dzięki! Już tak się do i-szopa przyzwyczaiłem, że zapomniałem o istnieniu sklepów, które się tam nie wyświetlają :)
glorfindel
Posty: 247
Rejestracja: 04 lip 2012, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: glorfindel »

a w Warszawie w Wargamerze
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: Pierzasty »

Ogólnie tej gry należy szukać w sklepach sprzedających bitewniaki, w takich typowo planszówkowych to chyba jeszcze jej nie widziałem.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1281
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: ShapooBah »

Pierzasty pisze: 14 wrz 2018, 22:32 Ogólnie tej gry należy szukać w sklepach sprzedających bitewniaki, w takich typowo planszówkowych to chyba jeszcze jej nie widziałem.
Samo Corvus Belli reklamuje ją jako bitewniak dla początkujących więc trochętraci ona przez to na popularności.
Awatar użytkownika
lunatykuku
Posty: 288
Rejestracja: 03 lis 2016, 18:22
Has thanked: 3 times
Been thanked: 112 times

Re: Aristeia! - pierwsza planszówka od twórców Infinity

Post autor: lunatykuku »

Kupiłem sobie limitowaną wersję z metalowymi modelami na promocji, pomalowałem i wczoraj zagrałem pierwszą gierkę. Wrażenia świetne, gra jest bardzo dynamiczna i mimo dość prostych zasad bardzo mózgożerna. Wykonanie jest bardzo porządne, zwłaszcza jeśli lubi się ten mangowy styl ilustracji.

Same figurki... metale są świetne, utrzymują stały poziom CB, którego możemy doświadczyć również w Infinity. Malowałem dla znajomego wersję plastikową równolegle ze swoją. Różnice są duże zwłaszcza przy odwzorowaniu detali, ale da się nich wyciągnąć sensowny poziom. W porównaniu miedzy wersjami plastiki wypadają 'tak sobie', ale już stawiając je obok innych figurek z planszówek Aristeia! wypada całkiem dobrze. Posiadam również dodatek 'Soldiers of fortune' i odnoszę wrażenie że tutaj jakość jest odrobinę lepsza, więc zapewne zainwestuję w kolejne.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1281
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Aristeia! (Alberto Abal, Jesús Fuster, David Rosillo)

Post autor: ShapooBah »

Grałeś w podstawowych zespołach czy jakoś mieszałeś teamy na zasadzie draftu?

Ogólnie ciekawi mnie jak Sortune of Fortune balansuje rozgrywkę, wiem, że każdy dodatek oprócz figurek dodaje też nowe mechaniki do gry. Czy team mercenery nie jest zbyt OP w stosunku do podstawki?

Edit: Ja zazwyczaj gram po prostu w king of the hill, chyba najprostszy, a jednocześnie najbardziej wymagający tryb gry.
Awatar użytkownika
lunatykuku
Posty: 288
Rejestracja: 03 lis 2016, 18:22
Has thanked: 3 times
Been thanked: 112 times

Re: Aristeia! (Alberto Abal, Jesús Fuster, David Rosillo)

Post autor: lunatykuku »

Na początek graliśmy tylko Aristos z podstawki, ale nie w ustalonych składach, tylko draftowaliśmy. Ja grałem w układzie: Maximus, 8- ball, Luna i Hexxer, a przeciwnik Gata, Musashi, Parvati i Bill. Wygrałem 7:4, fragi 4:3 dla przeciwnika, graliśmy Assault.

Karty z dodatku przejrzałem i następnym razem chciałbym już draftować z całej dwunastki. Postaci z Soldiers of fortune na papierze wyglądają na bardzo mocne, ale nie powiedział bym, że są mocniejsze niż te z podstawki. Z nowych mechanik wprowadzają stun (przy każdym rzucie -1 gwiazdka) i focus (można odrzucić żeton żeby dodać sobie żółtą kostkę). Imo każda z postaci ma swoje zalety ale też wady.

- Senor Masacre mocno bije i jest wytrzymały przez samoleczenie, ale ma obronę poniżej przeciętnej, więc jak coś go lutnie mocniej to nie dożyje żeby się zregenerować.
- Laxmee ma bardzo fajne umiejętności wspomagające ale no właśnie- jest typowym supportem bez ataków.
- Hanibal ma świetne umiejętności, żeby wspomagać innych w drużynie, ale sam również wymaga supportu żeby sensownie strzelać.
- Valkyrie jest dość wytrzymała i mocno bije, ale w tym celu musi się poruszać wiec dowolny immobilize mocno utrudnia jej grę.

Osobiście zupełnie nie mam odczucia, żeby Aristos z core boxa byli gorsi. Przy otwartym drafcie można spokojnie kręcić combosy mixując SoF z podstawową ekipą.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1281
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Aristeia! (Alberto Abal, Jesús Fuster, David Rosillo)

Post autor: ShapooBah »

Draft z dwoma tankami w jednym teamie i healerem znacząco psuje rozgrywkę drugiej osobie.

Edit: a jak u Ciebie z tworzeniem talii? Dla mnie nie ma to większego sensu imho, ale nie gramy na hardkorze i rzadko karty wchodzą w ogóle
ODPOWIEDZ