Reykholt (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: FortArt »

Chcecie powiedzieć, że Mistrz zrobił słabą grę? :(
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Trolliszcze »

Hengist ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: BartP »

Uwe Rosenberg ma mnóstwo gier za pasem. Większość przeciętna lub gorzej, kilka bardzo dobrych.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 899 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Galatolol »

BartP pisze: 30 sty 2019, 19:17 Uwe Rosenberg ma mnóstwo gier za pasem. Większość przeciętna lub gorzej, kilka bardzo dobrych.
Do tego od kilku lat głównie odcina kupony. Aż usunąłem odznakę na BGG mówiącą, że jestem jego fanem – co w moim przypadku jest mocnym symbolem :lol:
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: seszena2 »

https://youtu.be/mTTIOtzirUY

Prezes się wypowiedział na temat regrywalnoscia. 64 minuta filmu.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: seszena2 »

No i przedsprzedaż ruszyła. Widać po forum, że ciśnienia na grę dużego nie ma. Ciekawe czy nie przestrzelili z tytułem ...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Ja tam jestem zdania, że warto mieć tylko jedną grę Rosenberga - z całego jego katalogu trzeba po prostu dorwać tę jedyną, która leży nam najbardziej, katować ją do upadłego i olać pozostałe :D. U mnie od początku króluje Agricola, której nie przebiło nic, co Uwe stworzył później. Dla innych być może będzie to Kawerna, Pola Arle, Uczta dla Odyna, Le Havre, a może Ora et Labora (w zależności od poziomu "ciśnienia"/otwartości gry, jaki sprawia nam radochę). Ja już nawet nie patrzę na to, co Uwe wypluje z siebie w przypływie weny :D. To nadal będzie wariacja na temat tego samego (czytaj "worker placement w odmianie X").
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: seszena2 »

Ja mam cztery, w kolejności od najlepszej: Agricola, Loyang, Fasolki, Patchwork i jestem zadowolony. Zastanawiam się nad Reykholt, na razie opinii nie za wiele i do tego słabe. Jedynie Prezes zachwala. Cena w Portalu to 180 zł z dodatkowymi kaflami, to sporo. W innych sklepach 130 ale chyba bez kafli.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Mnie tylko zastanawia czy to będzie dobra gierka do popykania taka a la Epoka Kamienia :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
wajwa
Posty: 2222
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 248 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

Zagrałem w Reykholt dwa razy w dwie osoby i było mocno średnioooo … Być może spotęgował to fakt , że przed pojedynkiem w Reykholta zagraliśmy w Agricolę 8)
I niestety wyszło tak , że w szklarniach na Islandii nuuudaaaa , a w Agri wyścig , emocje ;-)
Ale jako , że to Uwe i jak wiadomo "szacunek się należy" ;-) odwróciłem tę planszę ze strony dwuosobowej , gdzie jest pięć akcji na krzyż ;-) , na drugą stronę dedykowaną rozgrywce 3-4 osobowej i stwierdziłem , że na więcej osób wcale nie musi być tak źle …
Tak więc chcąc nie chcąc zagraliśmy w cztery osoby i było zdecydowanie lepiej. Ok , to nie jest poziom najlepszych wg mnie gier Rosenberga (Agri , LH) , to zdecydowanie luźniejszy tytuł bardziej skierowany do familijnego grania , ale jest nad czym pogłówkować , no i jak we wszystkim co ostatnio Uwe wypuszcza czuć duch dawnych produkcji.
Z poważniejszych tytułów mam skojarzenie z Loyangiem , generalnie jak wspomniałem czuć rekę miszcza , ale jast to Uwe bardziej w stylu Szklanego Szlaku , Ogródka czy Patchworka dla mnie , a nie poważniejszych kobyłek , które popełnił wcześniej ...
Summa summarum do pogrania , ale nie w dwie osoby , raczej nie dla graczy (chyba , że na drugą nogę) , z pewnością dla rodzin ...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 990 times
Been thanked: 433 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: KurikDeVolay »

wajwa pisze: 06 maja 2019, 14:53 generalnie jak wspomniałem czuć rekę miszcza , ale jast to Uwe bardziej w stylu Szklanego Szlaku , Ogródka czy Patchworka dla mnie
Tym fragmentem wypowiedzi wrzuciłeś mi grę bardzo wysoko na wishlistę. Każdy z wymienionych przez Ciebie tytułów to dla mnie klasa sama dla siebie, a skoro piszesz że Reykholt to duchowy spadkobierca.... Biorę!
wajwa
Posty: 2222
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 248 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

KurikDeVolay pisze: 06 maja 2019, 14:58
wajwa pisze: 06 maja 2019, 14:53 generalnie jak wspomniałem czuć rekę miszcza , ale jast to Uwe bardziej w stylu Szklanego Szlaku , Ogródka czy Patchworka dla mnie
Tym fragmentem wypowiedzi wrzuciłeś mi grę bardzo wysoko na wishlistę. Każdy z wymienionych przez Ciebie tytułów to dla mnie klasa sama dla siebie, a skoro piszesz że Reykholt to duchowy spadkobierca.... Biorę!
To dodam jeszcze , żeby była jasność , że nie chodzi mi o podobieństwa w mechanice , a o stopień trudności czy też ciężkości ;-) gry , jak zwał tak zwał ...
Ponadto nie wspomniałem , że wydane jest to wszystko bardzo pięknie , ładne graficzki (choć ja jednak wolę kreskę Klemenza Franza) , fajne drewienka.
Ładnie to Portal wydał , ale to już powoli taki ich standard 8)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Gizmoo »

wajwa pisze: 06 maja 2019, 15:21 (choć ja jednak wolę kreskę Klemenza Franza)
Spoiler:
Awatar użytkownika
black_currant
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2019, 14:22
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: black_currant »

Witam, pytanie techniczne: opłaca się koszulkowac karty ? Nie tak łatwo dostać te koszulki ,a zastanawiam się czy karty aż tak są narażone na uszkodzenia.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

Miałem w planach koszulkowanie ale chyba rezygnuję ,po kilku rozegranych partiach nie zauważyłem śladów zużycia ,wszystkie karty podczas rozgrywki leżą na stole brak kontaktu z dłońmi zwieksza ich żywotność.
Awatar użytkownika
black_currant
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2019, 14:22
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: black_currant »

Kart się na początku gry tasuje podobno , ale jeśli robić to ostrożnie to nie powinno być chyba problemu , koszulki tylko na zagranicznych portalach
wajwa
Posty: 2222
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 248 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

Odkurzyłem Reykholta po dłuższym czasie , żeby zagrać z młodym (12lat) i wyszła nam zupełnie fajna szybka rozgrywka , gdzie ja się nie nudziłem , a młodemu się podobało.
Tym bardziej skłoniło mnie to do zagrania rodzinnie i zagraliśmy w 3 os.
Z perspektywy czasu (ponad rocznej) wyszło mi , że gra na 2 os. "urosła" nieco w moich oczach , a gra na 3 osoby w rodzinnym gronie przypomniała , że to fajny familijny tytuł , który nie odstraszy niedzielnych graczy i nie wynudzi dziecka , a i geek pochyli się z zainteresowaniem nad tym tytułem.
Oczywiście jak wspomniałem kilka postów wyżej to nie kaliber cięższych tytułów Uwego , do których ja w domu nikogo nie jestem w stanie przekonać :? , ale fajna lekka giera od której z kolei domownicy już tak dziarsko nie uciekają ;-)

Na marginesie: sięgnąłem pamięcią nieco w głąb i przypomniał mi się Merkator (tak wiem , bardzo w głąb ;-) ) , jakoś nie umiem sobie przypomnieć szczegółów , ale tam też zdaje się była nieco łatwiejsza rozgrywka i z tego co pamiętam podobało mi się , kurczę jakoś później ten tytuł zgubił się w zalewie kolejnych gier (Uwego i nie tylko) , jakaś mnie naszła refleksja , żeby sobie przypomnieć tę grę , która nie siadła z wyjadaczami , ale w domu kto wie , może nie było by najgorzej :roll: ?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: mistrz_yon »

Ooo, nie wierzę, że ktoś pamieta Merkatora - moim zdaniem bardzo niedocenianą grę, prekursora szybkich tytułów ze sporą ilością decyzji. Bardzo lubiłem pograć!

Co do Reykholta, to mam podobne obserwacje, w sensie bardzi lubi w niego grać moja młoda, właśnie w okolicach tego wieku. Moim zdaniem głównie przez setup oraz pewne uproszczenie reguł w stosunku do Loyanga. No i radykalne skrócenie czasu rozgrywki. Fajnie działa tez ten element „dostawania” tego, czego brakuje.
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: aigimig »

hej. mam francuską wersję gry i szukam dokładnych polskich tłumaczeń tekstów. udało mi się znaleźć polskie wersje wszystkich akcji z planszy, 44 z 52 kart usług, 5 z 8 kart scenariuszy i 4 z 13 kart wydarzeń. czy ktoś mógłby poratować zdjęciem brakujących elementów z polskiej wersji gry? zaznaczam, że nie mam problemu ze zrozumieniem istoty tłumaczenia tylko chodzi mi o dokładny tekst z portalowej wersji :) wszystkie brakujące elementy pochodzą z trybu przygody, więc wrzucam w spoilery.

8 brakujących kart usług:
Spoiler:
3 brakujące karty scenariuszy: Rozdziały 3, 4, 5

9 brakujących kart wydarzeń:
Spoiler:
Edit: dzięki za pomoc Cezary1916, już wszystko mam!
MartaT
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2020, 15:02

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: MartaT »

Czołem, dobrzy ludzie tego forum!

Mam zmiksowane karty usług z Trybu przygody i z podstawowej wersji gry, a chciałabym je rozdzielić. Czy ktoś mógłby umieścić w odpowiedzi listę kart usług, które nie pochodzą w Trybu przygody?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

A: Kogut, Upominek dla kupującego, Geotermalna pompa ciepła, Głodni goście, Siew mieszany, Uprawa małych grzybów,
B: Nawóz, Siew marchewki, Pomocnik, Straganiarz, Sałatka wielowarzywna, Zagon marchewki, Praca sezonowa, Znawca rynku,
C: Szybki siew, Tajna skrytka, Sałatka pomidorowa, Uprawa marchewki, Miski do siewu, Praktykant, Nadgodziny, Nawóz przyspieszający,
D: Duży kompleks ogrodowy, Najemca, Umowa sprzedaży grzybów, Kelnerka, Zupa dla budowniczego, Umowa sprzedaży pomidorów, Umowa sprzedaży kalafiorów, Okazja,
E: Taryfa ochronna, Ranny ptaszek, Pełna restauracja, Właścicielka ziemska, Dzierżawa gruntów, Kolejka
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
ODPOWIEDZ