Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: TuReK »

Z pustego i Saruman nie naleje
Negreanu1
Posty: 32
Rejestracja: 11 sty 2015, 23:44

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: Negreanu1 »

No no na gen conie bedzie dużo nowości :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: karawanken »

Ech a ja jedynki nie mam porządnie ogranej mimo że mam ją już jakieś dwa lata :(
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: Błysk »

Wygląda na to, że prezenty na święta w tym roku dostanę tylko JA.
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: odmu »

Mocno inna gra się zapowiada. Stara cywilizacja od nich miała na pudełku 2-4h gry. Tutaj 1-2h.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: siekan »

Kurcze, faktycznie nie zauwazylem tego czasu gry. A juz byl pewniak do zakupu. Mam nadzieje, ze zostawia ten tytul na ciezszym poziomie.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: uyco »

o ja nie mogę... jak żyć :( po pierwszym spojrzeniu wyglada na nowe podejście, nie drugą edycję.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
yarzab
Posty: 351
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: yarzab »

Jak dla mnie to brzydkie to okropnie w porównaniu do poprzedniej edycji.
Ciekawe jak rozgrywka, bo stara gra należy do mojego TOP 10. :)
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: andy h »

siekan pisze:Kurcze, faktycznie nie zauwazylem tego czasu gry. A juz byl pewniak do zakupu. Mam nadzieje, ze zostawia ten tytul na ciezszym poziomie.
Dla geeków jest opcja epic:
"Experienced players may also choose to enforce the aptly named "epic game" rule. This offers players a longer gaming experience by including four victory cards in the game instead of three. The rules for victory remain the same: players must complete one agenda on each victory card. The first player who accomplishes this wins and may proudly look upon the civilization they have built, knowing that their people can look forward to a bright and glorious future."
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: 8janek8 »

A ja akurat czekałem na streamlining tej gry. Jeśli tylko ciężar będzie zachowany (albo jakimś cudem większy), a losowość nie będzie dokuczała (chociaż widzę tam kostki :( ) i Galakta zdecyduje się wydać, to pewnie kupię, zwłaszcza, że cena nie powala jak na dzisiejsze czasy. Dawno nie było tak obiecujących nowości/nowych edycji od FFG na Gen Con - trafiają jedna po drugiej :)
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: RasTafari »

Jestem oburzony! Nie widzę Polski wśród nacji do wyboru! :wink:

Ciekawa propozycja, poprzedniej edycji jakoś nie kupiłem, gra mi się nawet podobała ale tyłka nie urywało, może teraz się skuszę (tzn. dostanę pod choinkę :lol: ).
8janek8 pisze:(chociaż widzę tam kostki :( )
Tak, widzę tam kostki :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: sqb1978 »

Wygląda jakby wzięli sporo inspiracji z Clash of Cultures
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: Trolliszcze »

W starej edycji było sporo do poprawy, więc cieszę się, że to coś więcej niż streamlining. Podoba mi się zmiana wynikająca z zapowiedzi - nie ma już kilku pojedynczych warunków zwycięstwa; są karty z warunkami (na każdej karcie dwa), losujemy trzy karty, żeby wygrać, gracz musi spełnić po jednym warunku z każdej karty. Jeżeli dobrze rozumiem, dzięki temu nie będzie już opcji: idę 100% w militaria, bo tak spełnię sobie warunek z tylko jednej karty. Teraz trzeba będzie budować cywilizacje bardziej zrównoważone, by spełnić kilka niekoniecznie zbieżnych warunków.

Jeśli poprawią do tego kulawy system walki z pierwszej edycji, to na pewno rozważę zakup.

EDIT: No i nie wiem, czy zauważyliście, jak działają karty technologii. Każda frakcja ma pięć ponumerowanych slotów, pod którymi kładzie się technologie (więc możemy mieć ich maksymalnie 5 w grze). Jednakże w zależności od tego, na którym slocie położymy kartę (pewnie im wyższy, tym większy koszt) karta daje inne korzyści. Np. karta Currency determinuje, po jakich terenach mogą poruszać się nasze karawany - jeżeli położymy ją na slocie 5, po wszystkich, jeżeli na 1, tylko po zielonych "łąkach" itd. Ciekawy system, który będzie zmuszać do zastanowienia się nie tylko KTÓRĄ technologię wziąć, ale też gdzie ją położyć i jak bardzo skorzystać z jej siły.
Awatar użytkownika
Bombloslav
Posty: 57
Rejestracja: 11 cze 2013, 11:52
Lokalizacja: Gdynia

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: Bombloslav »

Jeżeli tylko wywalą system walki z jedynki, jestem za. Krótsza rozgrywka też nie musi oznaczać, że gra stanie się mniej wymagająca.
Jedyne czego się obawiam to mocno "okrojona" podstawka i to, że już na starcie odczuć będzie można brak ze dwóch dodatków do kompletnej gry.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: karawanken »

Krótsza rozgrywka na plus. Do jedynki ciężko mi znaleźć chętnych do grania. Nawet dodatków nie kupiłem chociaż teraz pewnie w końcu będą tańsze jak się wyczerpie nakład starej podstawki :) wątpię czy będą ją dodrukowywać.
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: andy h »

qrde Panowie co Wy tak narzekacie na czas gry w "jedynkę"? Przyznaję że nasza pierwsza partia w 4 osoby trwała 8h :) ale teraz w 5ciu Civka z oboma dodatkami zabiera nam koło 4h (najkrótsza partia 3h15min). Z każdą kolejną partią czas gry wyraźnie spada.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: Rocy7 »

Trolliszcze pisze:W starej edycji było sporo do poprawy, więc cieszę się, że to coś więcej niż streamlining. Podoba mi się zmiana wynikająca z zapowiedzi - nie ma już kilku pojedynczych warunków zwycięstwa; są karty z warunkami (na każdej karcie dwa), losujemy trzy karty, żeby wygrać, gracz musi spełnić po jednym warunku z każdej karty. Jeżeli dobrze rozumiem, dzięki temu nie będzie już opcji: idę 100% w militaria, bo tak spełnię sobie warunek z tylko jednej karty. Teraz trzeba będzie budować cywilizacje bardziej zrównoważone, by spełnić kilka niekoniecznie zbieżnych warunków.
to akurat w zasadzie zerżneli z Clash of Cultures, bo tam cele tak samo działają (i tez na każdej karcie jest 1 z 2 celów do wyboru).
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: KrzysiekL »

RasTafari pisze:Jestem oburzony! Nie widzę Polski wśród nacji do wyboru! :wink:
Poczekaj na dodatki. ;)
Kal-El83
Posty: 1136
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 238 times
Been thanked: 120 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: Kal-El83 »

Właśnie tego brakowało mi w cywilizacji tta, czyli mapy :D
Wygląda dobrze, czekam na dalsze wieści :D
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: Rocy7 »

Azazelek pisze:Właśnie tego brakowało mi w cywilizacji tta, czyli mapy :D
Wygląda dobrze, czekam na dalsze wieści :D
Akurat mape (w tym chyba również ksztalt kafli) też FFG skopiowało od Mancusena z Clash od Cultures ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: kamron6 »

Piszecie jakby ściąganie z CoCa było czymś złym, a dla mnie to zaleta :D
Boję się tylko że mechanika ekonomii / technologii będzie bardzo dobra, ale walka i polityka to będzie rzucanie kostkami i wysyłanie armii na prowadzącego gracza.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: karawanken »

Trzeba poczekać na jakiś artykuł na temat armii i walki. Jestem ciekawy jak to zostało rozwiązane. Na zdjęciu widać plastikowe figurki karawan i miast natomiast nie widzę żadnych armii ani jednostek.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: Rocy7 »

karawanken pisze:Trzeba poczekać na jakiś artykuł na temat armii i walki. Jestem ciekawy jak to zostało rozwiązane. Na zdjęciu widać plastikowe figurki karawan i miast natomiast nie widzę żadnych armii ani jednostek.
Mam nadzieje, ze pojawia sie figurki armii. Ich brak był dla mnie dużą wada poprzedniej edycji.

Oczywiście, że wzorowanie sie na Clashu to zaleta, zwłaszcza, iż tutaj asymetrie dostaniemy najprawdopodobniej w cenie podstawki.
Ostatnio zmieniony 15 sie 2017, 15:18 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: Błysk »

[quote="Rocy7"]
Akurat mape (w tym chyba również ksztalt kafli) też FFG skopiowało od Mancusena z Clash od Cultures ;)

[quote]

Akurat mapa jest wzorowana na Civ5 i 6 (przejście na heksy) a taki kształt kafla jest uniwersalny.
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: Cywilizacja od FFG nowa edycja

Post autor: yNidhogg »

Błysk pisze:
Rocy7 pisze: Akurat mape (w tym chyba również ksztalt kafli) też FFG skopiowało od Mancusena z Clash od Cultures ;)
Akurat mapa jest wzorowana na Civ5 i 6 (przejście na heksy) a taki kształt kafla jest uniwersalny.
Nie chodzi o zastosowanie samych sześciokątów (wiele gier je stosuje). Odniosłem wrażenie że koledze chodziło o tzw. "czwórki sześciokątów" których zastosowanie daje pewną kontrolę nad ostatecznym kształtem stworzonej mapy (czyt. nadaje jej bardziej ->naturalny<- wygląd).
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
ODPOWIEDZ