Gra roku - najlepsza gra, w jaką zagrałem w 2017

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Gra roku - najlepsza gra, w jaką zagrałem w 2017

Post autor: kastration »

Ciekawe typy Gry Roku na podstawie tryumfatorów poszczególnych gier miesiąca albo innych metodologii, wedle waszych odczuć. Można podawać także top 3 wraz z uzasadnieniami. Może ktoś zbierze i podsumuje podsumowanie podsumowania podsumowania... Albo po prostu podzielcie się wrażeniami.

Moje typy.

1. Terraformacja Marsa - gra idealna, wraz z dodatkami pole manewru jest nieograniczone, dopasowana losowość do mnogości decyzji także o strategicznym ciężarze, świetne dopasowanie klimatu do mechaniki, różnorodność korporacji, przekonujące wykonanie, podatność na pomysłowość fanów, podoba mi się tu większość rozwiązań. 4 razy na szczycie gier miesiąca.
2. Legendary Encounters: Alien - pierwsza seria Legendary, pierwszy deck building i od razu ogrywane w różnych składach i konfiguracjach, niesamowity klimat, dodatek za rogiem, mnogość możliwości, presja czasu, dobra trudność do gier. 2 razy na szczycie gier miesiąca.
3. Star Wars: Rebelia - jeden z najbardziej klimatycznych tytułów w kolekcji, nie jest wyciągany zbyt często, ale smaczek rozgrywki jest zawsze, pojedynek umysłów, dopuszczalna i uzasadniona tematem losowość, piękne wykonanie, angażująca interakcja, idealne dopasowanie rozwiązań mechanicznych do tematu. Dodatek za rogiem wniesie jeszcze więcej do świetnej gry, oby. 1 raz na szczycie gier miesiąca.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2017, 08:55 przez kastration, łącznie zmieniany 2 razy.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: GRA ROKU 2017

Post autor: Gatherey »

To ma być ranking najlepszych gier wydanych w 2017 roku czy gier ogólnie uwzględniając te z 2017?
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 965
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 187 times

Re: GRA ROKU 2017

Post autor: krecilapka »

Tylko jak dobrze sięgam pamięcią to koleś jako nowość wyciągał Legendary Encounters: Alien tak ze 3 lata temu ;).
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: GRA ROKU 2017

Post autor: Wolf »

Tytuł wątku może być mylący, ale nigdzie nie jest napisane nic o dacie wydania, za to autor wątku napisał coś takiego:
kastration pisze:na podstawie tryumfatorów poszczególnych gier miesiąca albo innych metodologii, wedle waszych odczuć.
Więc to po prostu "najlepsza gra w jaką graliście w 2017" (bez względu na datę wydania). Czyli w założeniu takie podsumowanie "gier miesiąca".
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: GRA ROKU 2017

Post autor: kastration »

Wolf pisze:Tytuł wątku może być mylący, ale nigdzie nie jest napisane nic o dacie wydania, za to autor wątku napisał coś takiego:
kastration pisze:na podstawie tryumfatorów poszczególnych gier miesiąca albo innych metodologii, wedle waszych odczuć.
Więc to po prostu "najlepsza gra w jaką graliście w 2017" (bez względu na datę wydania). Czyli w założeniu takie podsumowanie "gier miesiąca".
Nie inaczej. Rok wydania nie ma nic do rzeczy (starczy tego hype'owania nowości, niekiedy bez składu). Podsumowanie najlepszych momentów i gier, w jakie graliście w tym roku. Najlepsze i top 3, wedle chęci.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: GRA ROKU 2017

Post autor: RE.Lee »

Dla mnie Dogs of War, znakomicie się przyjęło w każdym zestawie znajomych.

Z żoną skończyliśmy Mythos Tales i płynnie przechodzimy do Sherlock Holmes Consulting Detective.
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: GRA ROKU 2017

Post autor: Ascalogan »

kastration pisze:Nie inaczej. Rok wydania nie ma nic do rzeczy (starczy tego hype'owania nowości, niekiedy bez składu). Podsumowanie najlepszych momentów i gier, w jakie graliście w tym roku. Najlepsze i top 3, wedle chęci.
W takim razie tytuł tego wątku powinien brzmieć "Nasze top 3", a nie Gra roku 2017.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: GRA ROKU 2017

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Trajan
Orlean + dodatek naprawczy ( :wink: ) Handel i Intryga
Azul

Największy zawód/rozczarowanie roku jak dla mnie to Blood Rage (może Inis otrze łzy :wink: ), trzeba było dołożyć i kupić SW Rebelię...

W 2018 roku czekam na Santa Maria, Inis, Clank!, Flow of History.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: GRA ROKU 2017

Post autor: sipio »

Proponuje jedna zmienić tytuł wątku by nie mieszał się z http://planszowagraroku.pl/
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: GRA ROKU 2017

Post autor: BartP »

Też myślałem, że chodzi o Planszową Grę Roku.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: GRA ROKU 2017

Post autor: Deem »

Czy przy okazji zmieniania tematu, można mu nadać jakiś sens? W ubiegłych latach chodziły dwa osobne wątki: 1) Najlepsze gry poznane w 2017 (nieważne kiedy powstały) 2) Najlepsze gry wydane w 2017.

Wątek w formie obecnej będzie bezsnsownym śmietnikiem.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: PLANSZOWA GRA ROKU 2017

Post autor: maciejo »

Zdecydowanie pierwsze miejsce Seria Legendary
2.Pathfinder
3.King of Tokyo
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: PLANSZOWA GRA ROKU 2017

Post autor: Gizmoo »

Bardzo proszę, zmieńcie tytuł wątku, bo bardzo wprowadza w błąd. Niech będzie "Najlepsze gry jakie zagrałem w tym roku". :|
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: PLANSZOWA GRA ROKU 2017

Post autor: Goldberg »

Arkham horror lcg!
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: GRA ROKU - NAJLEPSZA GRA, W JAKĄ ZAGRAŁEM W 2017

Post autor: BartP »

Jeszcze wyłącz caps locka i będzie gites.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: GRA ROKU - NAJLEPSZA GRA, W JAKĄ ZAGRAŁEM W 2017

Post autor: elayeth »

Strasznie się czepiacie autora wątku, choć napisał, że metoda dowolna...

To ja dla odmiany, w temacie:

1. Gloomhaven - idealne połączenie mechanik znanych z wielu gier, ale w taki sposób, który czyni tę grę prawie idealną. Mamy tu ciekawe decyzje do podjęcia co turę (zarządzanie ręką, system wyboru kart, zamiast nudnych kostek), elementy deckbuildingu, ciekawą kampanię (aczkolwiek nie jakąś rozdmuchaną fabularnie), rozwój postaci, motywujące elementy legacy... Dla mnie gra prawie na 10 i jedyna oceniona powyżej 9. ;)

2. Great Western Trail - Phister staje się powoli jednym z moich ulubionych autorów. Lubi deckbuilding, stawia na ciekawe decyzje. Do tego gra ma fajny temat i różne ścieżki do wyboru, aczkolwiek z czasem zdajemy sobię sprawe, iż jedne są łatwiejsze od drugich. Ciekawa interakcja, właśnie taka jaką lubię... czyli niezbyt negatywna.

3. Posiadłość Szaleństwa (2ed.) / Lisboa - tutaj nie mogę się zdecydować. Jako fan Lovecrafta doceniam osiągnięcie fabularne i techniczne (aplikacja) posiadłości, z drugiej... mamy tutaj mechaniki, które doskonale znamy z innych gier ffg... brakuje mi tego czegoś do pełnego zachwytu. Lisboa, z kolei to solidne, ciężkie euro. Bardzo pubię Lacerdę, jego gry jak rzadko które dają dużą wolność wyboru, posiadają na tyle dużo możliwości, że zawse znajdziesz plan, B, C albo D. Tym samym nie mają, ślepych zaułków, których nie cierpię. Zawsze gdy siadam czuję specyficzny entuzjazm. Choć tego autora najbardziej lubię jednak The Gallerist.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: GRA ROKU - NAJLEPSZA GRA, W JAKĄ ZAGRAŁEM W 2017

Post autor: Quba40 »

1. Horror w Arkham gra karciana - zdecydowany zwycięzca, z biegiem wydawanych dodatków ta gra tylko zyskuje, świetna mechanika, klimat i regrywalność! Najlepsze połączenie gry karcianej z RPG jakie widziałem.
2. XCOM - emocje związane z upływającym czasem niezapomniane, mimo prostej mechaniki występuje mnogość decyzji jakie trzeba podjąć w krótkim czasie, aplikacja robi bardzo dobrą robotę.
3. Hero Realms z Character Packami - bardzo szybki deck builder z multum możliwości i niesamowitą regrywalnością, no i posiada syndrom kolejnej rozgrywki.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: GRA ROKU - NAJLEPSZA GRA, W JAKĄ ZAGRAŁEM W 2017

Post autor: elayeth »

Quba40 pisze:1. Horror w Arkham gra karciana - zdecydowany zwycięzca, z biegiem wydawanych dodatków ta gra tylko zyskuje, świetna mechanika, klimat i regrywalność! Najlepsze połączenie gry karcianej z RPG jakie widziałem.
Dostałem na gwiazdkę. Po przeczytaniu instrukcji czuję, że ma szansę prześcignąć Posiadłość jeśli chodzi o gry na bazie Lovecrafta... tylko czy uda mi się zagrać w tym roku? ;)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: GRA ROKU - NAJLEPSZA GRA, W JAKĄ ZAGRAŁEM W 2017

Post autor: seki »

Z uwagi na to, że aktywnie w hobby jestem dopiero od roku, poznałem w tym roku 51 gier, z czego zdecydowana większość to gry starsze i sprawdzone choć tegorocznych tytułów kilka też było.

Mój top 3 jeśli chodzi o tegoroczne rozgrywki wygląda następująco:

1. Terraformacja Marsa - Za klimat, za świetne powiązanie mechaniki z tematyką, za grafiki które uwielbiam, za emocjonujące wyścigi po najcenniejsze punkty.

2. Keyflower - Za prostotę zasad, które dają niesamowitą głębie rozgrywki, masę myślenia, niesamowitą satysfakcje z gry. A wszystko to w idealnym dla mnie czasie rozgrywki. Myślę, że jeszcze kilka partii i gra może zdetronizować lidera.

3. Cywilizacja poprzez wieki - Za uczucie, że każdy aspekt rozwoju cywilizacji ujęty jest w tej grze. Daje to niesamowite poczucie jakbym rozwijął prawidziwą cywilizacje. Są duże emocje. Gra kompletna. Jedyny minus to czas rozgrywki.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: GRA ROKU - NAJLEPSZA GRA, W JAKĄ ZAGRAŁEM W 2017

Post autor: Ardel12 »

1. Legendary Marvel (seria) - na początku roku przebijałem się przez całą kampanię z ówcześnie dostępnymi dodatkami (bez Villains i F4) i była to po prostu epicka rozgrywka, którą w kolejnym roku zamierzam powtórzyć (nowe dodatki + Villains i mam nadzieję dorwać F4)

2. The Gallerist - o jej jakie to jest dobre euro! Lacerda kupił mnie CO2, ale to co zaprezentował w tym tytule bije wszystko co widziałem. Majstersztyk.

3. Posiadłość Szaleństwa 2ED - pierwsza edycja była świetna, ale niektóre scenariusze wymuszały na mistrzu granie na pół gwizdka. Tutaj problem zażegnała aplikacja prowadząca rozgrywkę w roli MG. Klimat wylewa się z ekranu a motyw obłędu nie raz budził grozę wśród graczy. Po tych doświadczeniach mam ogromną chęć wrócić do 1ED i skupić się na tworzeniu i prowadzeniu historii(rola MG jak z RPG).

Poza top3: Vinhos, Trickerion, Legendary Alien, Bios Genesis, Troyes, RollFtG, Terraformacja Marsa
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: GRA ROKU - NAJLEPSZA GRA, W JAKĄ ZAGRAŁEM W 2017

Post autor: Furan »

Niekwestionowany tytuł mojej gry roku 17 dostanie Pandemic Legacy, pomimo że po skończeniu jej miałem mieszane uczucia.
Ale ex æquo stoją z nim dwa tytuły:
Wspaniała, cudowna, najlepsza gra licytacyjna jaką znam (no może poza Taj Mahal :D) - Traumfabrik od Knizii. Majstersztyk - prostota, emocje w licytacji już na 3 graczy.
Oraz Space Alert - widać w tym geniusz Chvatila. Powinni dorzucić chaos manipulation do mechanik na BGG. :)

Olbrzymim pozytywnym zaskoczeniem były też:
Zamki Szalonego Króla Ludwika - ogromna radocha w grze na 3 i 4 graczy
Wyprawa do El Dorado Knizii - bo Rajner pokazał że wciąż może :D
Mexica - wydanie i emocje pod koniec partii
Sanssouci - za gotującą mózg (i niestety oczy) puzzlowatość
Vampire Empire - za jedną z najlepszych dwuosobowych karcianek, z gigantyczną porcją klimatu i wspaniałe ilustracje
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: GRA ROKU - NAJLEPSZA GRA, W JAKĄ ZAGRAŁEM W 2017

Post autor: hipcio_stg »

Moje odkrycia roku to:

1. Zamki Burgundii... - dlaczego tak późno?!? Top Topów! Uwielbiam, gram zawsze, z każdym. Nie nudzi się w ogóle!
2. Terraformacja Marsa - świetna gra, która czasami przegrywa z innymi ze względu na czas rozgrywki i setup.
3. Uczta dla Odyna - miłość od pierwszego zagrania! Za mało partii, żeby detronizować, ale pozycja mocna!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: GRA ROKU - NAJLEPSZA GRA, W JAKĄ ZAGRAŁEM W 2017

Post autor: Gizmoo »

Trudno wyróżnić jeden tytuł i trudno mi ustawić ranking. Tym bardziej, że nie do końca rozumiem temat. Czy to mają być tytuły odkryte w tym roku, czy nie? Czy mają być gry, które znam od wielu lat, czy nie? Niniejszym śmiecąc temat "dowolnej metodologii" dorzucam więc "najlepsze tytuły jakie odkryłem w tym roku i zakupiłem (z wyjątkiem dwóch pierwszych pozycji)":

GLOOMHAVEN - za to, czym ta gra jest - świetnym, taktycznym rpg. Najlepsza w swoim gatunku.

FEUDALIA - najlepszy deckbuilding w jaki kiedykolwiek grałem. Najbardziej wymagający używania szarych komórek.

RAJAS OF GANGES - kapitalne, satysfakcjonujące euro z masą świetnie połączonych mechanik.

LOBOTOMY - najlepszy ameritrash z kostkami w jaki grałem. Z toną klimatu i świetnymi figurkami.

MARTIANS: A STORY OF CIVILIZATION - za klimat, ciekawą mechanikę i świetne wykonanie. To naprawdę dobre euro!

LEGEND OF DRIZZT - prosty, super przyjemny dungeon crawler.
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 604
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: GRA ROKU - NAJLEPSZA GRA, W JAKĄ ZAGRAŁEM W 2017

Post autor: Bardok »

W tym roku grałem w sporo dobrych gier, ale na pewno jedna wybija się ponad resztę!!

ALIENS vs PREDATOR 2ed - Gra, którą kupiłem przez sentyment za światem i po przeczytaniu instrukcji miałem jedną myśl "moi gracze zasną jak im będę tłumaczył..." - a potem zaczęła się gra i megatony klimatu po prostu wylały się jak z żadnej innej gry którą znam. Marines, którzy muszą działać ostrożnie, taktycznie, badając każdy zakamarek, Obcy, którzy swoją ilością potrafią zalać przeciwnika jak fala, oraz moi ulubieńcy - Predatorzy, mocarni, ale muszą działać ostrożnie wybierając cele. Po każdej grze mam po prostu ciary i uczucie "filmowości". Żadna inna gra nie wbiła mi takich momentów jak AvP - predatorzy broniący się w korytarzu przeciwko fali Obcych, Marines ostrzeliwujący się i przedzierający by wykonać misję, czy facehuggery, które potrafią postawić na planszy PredAliena. Do tego wykonanie figurek to jest po prostu ekstraklasa! i to wszystko za 160,- :O
Najlepsza gra 2017 roku!!! Dla mnie bez konkurencji.
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: GRA ROKU - NAJLEPSZA GRA, W JAKĄ ZAGRAŁEM W 2017

Post autor: Galatolol »

Popatrzyłem na rozgrywki na BGG i w tym roku ciężko mi stworzyć jakieś sensowne zestawienie.

Grą roku powinien być Nippon (choć na 21 partii tylko jedna na żywo)
Wśród nowości takie rzeczy jak Infamous Traffic, Arkwright, W roku smoka.
ODPOWIEDZ