Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Wszystkich nemesis z pierwszej fali na normalu mozna przejsc bez problemu korzystajac z randomowego rynku, zachowujac tylko kryteria kosztu zeby byly tanie i drogie karty.
Dopiero hardmody powoduja chec ustawiania rynku.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Raport z próby zabezpieczenia "pocztówek" z Aeons End:

- Przejechanie markerem po brzegach karty dało świetny efekt. Mimo, że nie naprawia to uszkodzeń to pięknie zakrywa ten rażący po oczach biały papier. (Zalecana duża ostrożność)

- Laminowanie tutaj pół na pół. Z jednej strony najlepsze zabezpieczenie i po tym zabiegu można tymi kartami dosłownie rzucać i będzie ok ale rzeczywiście nie wyszło to najlepiej ze względu na częściową chropowatość tych kart. Bohaterowie wyglądają ok natomiast reszta (przez chropowatość) jest lekko zapowietrzona.

Podsumowanie:
Portal trochę dał dupy z tymi pocztówkami i wydanie angielskie ma nie tylko lepszy papier ale też zaokrąglone rogi kart graczy, nemezis i bram co zmniejsza ich zużycie. Nie chcę ich natomiast za to atakować dlatego, że a) to świetny tytuł i wreszcie ktoś go wydał b) gra wyszła w bardzo atrakcyjnej cenie. Fajnie gdyby ewentualne przyszłe dodatki/podstawki miały już to poprawione.

Co do próby zabezpieczenia tych kart to chyba ostatecznie zostanę przy opcji zamalowania brzegów markerem i wrzucenia ich w koszulki do pocztówek jak już ktoś wyżej pisał.

Tutaj kilka zdjęć w tym efekt po użyciu samego markera: https://imgur.com/a/3NcI8wr

Poniżej jedno poglądowe po laminowaniu:

Obrazek
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Jiloo »

Scamander pisze: 18 lut 2019, 11:54 (...)Portal trochę dał dupy z tymi pocztówkami i wydanie angielskie ma nie tylko lepszy papier ale też zaokrąglone rogi kart graczy, nemezis i bram (...)
Wspomniane rzeczy w wydaniu angielskim są zrobione na kartonie.
Spoiler:
Pierwsze wydanie też miało planszetki zrobione na grubym papierze, ale w drugim już wszystko ładnie poprawili.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: hadrian »

Jiloo pisze: 18 lut 2019, 12:28 Wspomniane rzeczy w wydaniu angielskim są zrobione na kartonie.
Pierwsze wydanie też miało planszetki zrobione na grubym papierze, ale w drugim już wszystko ładnie poprawili.
Czy w tej chwili u nas w sklepach dostępne jest wydanie angielskie właśnie z takimi kartonowymi planszetkami?
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Pytanie brzmi czemu Portal nazywa to na pudle "druga edycja" skoro pomijając zmiany graficzne komponenty są na poziomie pierwszej edycji.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2019, 13:11 przez Scamander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: pan_satyros »

hadrian pisze: 18 lut 2019, 12:38
Jiloo pisze: 18 lut 2019, 12:28 Wspomniane rzeczy w wydaniu angielskim są zrobione na kartonie.
Pierwsze wydanie też miało planszetki zrobione na grubym papierze, ale w drugim już wszystko ładnie poprawili.
Czy w tej chwili u nas w sklepach dostępne jest wydanie angielskie właśnie z takimi kartonowymi planszetkami?
tak, w sklepach ANG wydanie ma te grubsze planszetki. Natomiast nie mają one foliowych nadruków na postaciach, a karty nie mają wykończenia typu "linen" - coś za coś.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: doczek »

Druga edycja ponieważ z tego co pamiętam jest na podstawie drugiej oryginalnej/second print czy coś w tym stylu. Plansze gracza zmienili na teoretycznie fajniejsze/ładniejsze/droższe w produkcji, niestety nie wyszło. Lepsze wrogiem dobrego. Co do laminowania niestety te bąble są paskudne. Zostaje jeszcze ewentualnie dobre ksero i laminacja.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

pan_satyros pisze: 18 lut 2019, 12:48 tak, w sklepach ANG wydanie ma te grubsze planszetki. Natomiast nie mają one foliowych nadruków na postaciach, a karty nie mają wykończenia typu "linen" - coś za coś.
Tylko co nam z tego taniego efekciarstwa jakim są foliowe nadruki na kartach? Tym bardziej, że właśnie przez strukturę powierzchni tych kart nie mogę ich zalaminować? Bądźmy uczciwi jeśli komuś nie przeszkadza język angielski to lepiej brać wersję angielską.

"Coś za coś" o którym piszesz to w tym przypadku wybór między tandetnymi błyszczącymi kartami z rwącymi się brzegami, rażącym oczy białym papierem już po pierwszej rozgrywce a czymś co wydawca rozumiał, że będzie używane do grania. Bądźmy szczerzy.

Obrazek
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: koczkodan »

Pierrnik pisze: 15 lut 2019, 17:09 Ja osobiście używam koszulek do pocztówek (R12 bodajże 120 x 160 mm). Koszulki są ciut za duże, ale zawsze to lepsze niż białe krawędzie.
a gdzie mozna dostac te r12? na allegro tego rozmiaru nie moglem znalezc.
- Laminowanie tutaj pół na pół. Z jednej strony najlepsze zabezpieczenie i po tym zabiegu można tymi kartami dosłownie rzucać i będzie ok ale rzeczywiście nie wyszło to najlepiej ze względu na częściową chropowatość tych kart. Bohaterowie wyglądają ok natomiast reszta (przez chropowatość) jest lekko zapowietrzona.
krotko mowiac wszystkich bohaterow mozna laminowac ale nemesis juz nie ma sensu?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: pan_satyros »

Ok, rozumiem rozgoryczenie. pewnie nie tak to miało wyglądać. Szkoda że nie użyli plastiku jak w Monolith Arena.
Tylko PL wydanie ma też lepiej wykończone karty graczy i nemesis, przynajmniej teoretycznie. Linen finish jest dość powszechnie uważane za plus jeśli idzie o wytrzymałość kart.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Bary »

Scamander pisze: 18 lut 2019, 14:20
pan_satyros pisze: 18 lut 2019, 12:48 tak, w sklepach ANG wydanie ma te grubsze planszetki. Natomiast nie mają one foliowych nadruków na postaciach, a karty nie mają wykończenia typu "linen" - coś za coś.
"Coś za coś" o którym piszesz to w tym przypadku wybór między tandetnymi błyszczącymi kartami z rwącymi się brzegami, rażącymi oczy białym papierem już po pierwszej grze a czymś co wydawca rozumiał, że będzie używane do grania.
Ty piszesz "tandetne", a mnie się bardziej podoba właśnie polska wersja. Z kolei robienie grubych tekturek uważam za lekki przerost formy nad treścią. Faktycznie te rogi mogłyby być jakoś lepiej zabezpieczone, ale nie róbmy dramatu. Przejechanie markerem daje naprawdę dobre wyniki.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

koczkodan pisze: 18 lut 2019, 14:34
Pierrnik pisze: 15 lut 2019, 17:09 Ja osobiście używam koszulek do pocztówek (R12 bodajże 120 x 160 mm). Koszulki są ciut za duże, ale zawsze to lepsze niż białe krawędzie.
a gdzie mozna dostac te r12? na allegro tego rozmiaru nie moglem znalezc.
Znalazłem coś takiego ale nie jestem pewny czy wejdą 120x170mm na zewnątrz a karty mają jakieś 117mm wysokości, na szerokość wejdą z jakimś centymetrem zapasu. Jeśli kupić z kimś na spółę to nie wyjdzie zbyt drogo i starczy jeszcze na dodatki. Napisałem do nich czy weszłaby karta o takim rozmiarze jeśli odpiszą to dam znać.

https://allegro.pl/oferta/leuchtturm-fo ... d00be2ff62

krotko mowiac wszystkich bohaterow mozna laminowac ale nemesis juz nie ma sensu?
Trochę nieprecyzyjnie się wypowiedziałem. Rysunki bohaterów na kartach wyglądają ok natomiast tło wokół nich ma chropowatą strukturę co powoduje lekkie zapowietrzenie przy laminowaniu. Widać to dobrze na zamieszczonych zdjęciach.
Pierrnik
Posty: 118
Rejestracja: 20 cze 2017, 16:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Pierrnik »

Ja znalazlem tego Sprzedawcę szukając koszulek na duże karty do Folklore:
https://allegro.pl/oferta/folie-koszulk ... 7823640181
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Pierrnik pisze: 18 lut 2019, 16:46 Ja znalazlem tego Sprzedawcę szukając koszulek na duże karty do Folklore:
https://allegro.pl/oferta/folie-koszulk ... 7823640181
Tyle, że nie widzę tam już R12 dostępnych :(
Pierrnik
Posty: 118
Rejestracja: 20 cze 2017, 16:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Pierrnik »

A to można podpytać sprzedawcę, ja juz chwile temu kupowałem
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: bartekb8 »

Bary pisze: 18 lut 2019, 14:53 Ty piszesz "tandetne", a mnie się bardziej podoba właśnie polska wersja. Z kolei robienie grubych tekturek uważam za lekki przerost formy nad treścią. Faktycznie te rogi mogłyby być jakoś lepiej zabezpieczone, ale nie róbmy dramatu. Przejechanie markerem daje naprawdę dobre wyniki.
Hmm, teraz to chyba popadamy w przesadę... Nie ma tu żadnego przerostu formy nad treścią, a po prostu solidne i wytrzymałe planszetki, praktycznie niezniszczalne przy normalnym użytkowaniu. To że zajmują trochę więcej miejsca w pudełku jest ceną za ich wytrzymałość i estetykę. O przeroście formy nad treścią można by chyba mówić gdyby były ze 2 razy większe lub tyleż samo grubsze niż obecnie.
Szczerze mówiąc to dopiero się dowiedziałem że tak pojechali z tymi planszetkami w polskiej edycji. Dziwny i niezrozumiały wybór, bo to jednak bardzo ważny element gry. W takim razie Portal powinien dodawać markery do pudełek z grą :wink:
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Bary »

bartekb8 pisze: 18 lut 2019, 21:19 Hmm, teraz to chyba popadamy w przesadę...
Dlatego dodałem słowo "lekki". Jeśli wciąż jest to przesada to na pewno mniejsza, niż nazywanie polskich planszetek tandetą.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Jiloo »

Bary pisze: 19 lut 2019, 07:21
bartekb8 pisze: 18 lut 2019, 21:19 Hmm, teraz to chyba popadamy w przesadę...
Dlatego dodałem słowo "lekki". Jeśli wciąż jest to przesada to na pewno mniejsza, niż nazywanie polskich planszetek tandetą.
Patrząc na te obdrapane krawędzie planszetek również uważam że są zrobione tandetnie. Pierwsze angielskie wydanie miało cienkie planszetki, ale nie niszczyły się tak szybko.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Pierrnik
Posty: 118
Rejestracja: 20 cze 2017, 16:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Pierrnik »

Scamander pisze: 18 lut 2019, 16:57
Pierrnik pisze: 18 lut 2019, 16:46 Ja znalazlem tego Sprzedawcę szukając koszulek na duże karty do Folklore:
https://allegro.pl/oferta/folie-koszulk ... 7823640181
Tyle, że nie widzę tam już R12 dostępnych :(
Dogadałem się ze sprzedawcą, wystawił ponownie
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Bary pisze: 19 lut 2019, 07:21
bartekb8 pisze: 18 lut 2019, 21:19 Hmm, teraz to chyba popadamy w przesadę...
Dlatego dodałem słowo "lekki". Jeśli wciąż jest to przesada to na pewno mniejsza, niż nazywanie polskich planszetek tandetą.
tandeta
1. pogard. «rzeczy tanie, niedbale wykonane lub bez wartości»

Obrazek

Jestem nowy w tym biznesie. Na 30 gier które mam w kolekcji w żadnej z nich nie dostałem kartek pocztowych w formie elementu gry. Może się nie znam ale mówię co widzę i tak te karty są niedbale wykonane, sypią się po pierwszej grze, są tandetne i nawet bez użycia tektury szło to zrobić lepiej.
Pierrnik pisze: 19 lut 2019, 08:13 Dogadałem się ze sprzedawcą, wystawił ponownie
Dzięki! Zamówię dzisiaj.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2019, 08:41 przez Scamander, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 990 times
Been thanked: 433 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: KurikDeVolay »

Jakość planszetek mi nie przeszkadza, bo i tak koszulkuję wszystko (gry, żonę, dzieciaka, kanapę, fotele w samochodzie). Ale jest pytanie. Czy planszetki w wychodzących dodatkach będą spójne z podstawką, czy już na tej grubaśnej tekturze?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Bary »

Scamander pisze: 19 lut 2019, 08:28 Jestem nowy w tym biznesie. Na 30 gier które mam w kolekcji w żadnej z nich nie dostałem kartek pocztowych w formie elementu gry.
Akurat cienkie planszetki są dość popularne, wystarczy popatrzeć chociażby na portfolio FFG.

Zgadzam się, że planszetki mogłyby być lepiej wykończone, nie powinny strzępić się tak szybko- to jest niewątpliwie wpadka w wykonaniu gry. Natomiast sam "foliowy" nadruk imo wygląda świetnie. Tandetą w mojej ocenie można nazwać coś, czego jakość leży po całości, tutaj takich przesłanek nie widzę. I nie zgadzam się, że w tym momencie należałoby bojkotować polską wersję, bo zwyczajnie na to nie zasługuje (tym bardziej, że z kolei karty w rodzimej edycji są lepiej wykończone, jak wspomniał kolega powyżej). Spotkałem się z tytułami, których jakość woła o pomstę do nieba i należy je omijać dużym łukiem. Tutaj mamy jeden niedopracowany element, który niskim sumptem może zostać zamaskowany (co zresztą sam pokazałeś).

@KurikDeVolay
Stawiam, że będą spójne z podstawką, czyli cienkie. Swoją drogą ciekawe, co będzie w przypadku drugiej fali, gdzie zmieniły się lekko planszetki Nemesis.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Nie napisałem że całe wydanie jest do kosza ale pisanie, że wszystko jest ok i nasze wydanie ma nawet lepsze karty graczy/nemezis kiedy ewidentnie tak nie jest to jakaś parodia.
Tandetą w mojej ocenie można nazwać coś, czego jakość leży po całości
Pisałem o tandetnych kartach graczy/nemezis i tyko o tym. Błyszcząca folia na papierze magicznie tych kart nie naprawia.
I nie zgadzam się, że w tym momencie należałoby bojkotować polską wersję
Nikt tu jej nie bojkotuje. Ja gdybym miał kupić ponownie i nie przeszkadzałby mi język angielski kupiłbym wydanie angielskie co nie znaczy że wydajnie polskie jakoś mega odbiega. Jak pisałem nie chce mi się atakować Portalu dlatego że wydali ten tytuł w dobrej cenie ale gdy ktoś przychodzi i pisze mi że mam zwidy, wszystko jest ok a te karty graczy są w polskiej edycji nawet lepsze to poczułem się striggerowany :D
Ostatnio zmieniony 19 lut 2019, 09:27 przez Scamander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Bary »

Scamander pisze: 19 lut 2019, 09:04 Nie napisałem że całe wydanie jest do kosza ale pisanie, że wszystko jest ok i nasze wydanie ma nawet lepsze karty graczy/nemezis kiedy ewidentnie tak nie jest to jakaś parodia.
Nikt nie pisze, że wszystko jest ok, przeczytaj proszę początek mojego poprzedniego posta. Pewnie nawet bym nic nie skomentował, gdybyś w swoim poście nie zaczął na tej podstawie podważać sensu nabycia polskiej edycji. Zwyczajnie w mojej ocenie wada, o której cały czas rozmawiamy, nie predysponuje do takich stwierdzeń. Nie wszyscy mogą/chcą nabyć angielską wersję i mogliby całkowicie zrezygnować z poznania gry, a to by była w mojej ocenie duża strata dla nich.
Scamander pisze: 19 lut 2019, 09:04
Tandetą w mojej ocenie można nazwać coś, czego jakość leży po całości
Pisałem o tandetnych kartach graczy i tyko o tym.
Ja w tym zdaniu także odniosłem się tylko do planszetek.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Nie wszyscy mogą/chcą nabyć angielską wersję i mogliby całkowicie zrezygnować z poznania gry, a to by była w mojej ocenie duża strata dla nich.
Jasne gra jest świetna i da się to przeboleć ale są osoby na tym forum którym mniej lub bardziej zależy na zadbanych elementach gry i dla nich jest mój komentarz w tej sprawie.
Ja w tym zdaniu także odniosłem się tylko do planszetek.
Błyszcząca folia na papierze magicznie tych kart nie naprawia. Ba, przez chropowatą strukturę powierzchni kart nie da się ich laminować co przy ich wykonaniu jest niestety konieczne. Więc jak dla mnie to kolejny minus.
ODPOWIEDZ