Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: Aeon's End

Post autor: poket »

Grałem kilkanascie razy bez maty i tu trzeba patrzeć na matę pod kątem stołu. Zazwyczaj rozkładalne gra że siedząc że współgraczy naprzeciwko siebie rozkładaliśmy karty marketu po jednej stronie a Nemezis po drugiej. Wyobraź sobie Dominiona gdzie masz karty do kupienia i do tego musisz mieć obszar na planszetke Nemesis i jego karty wykładane pod nim.
Mata napewno ułatwi rozłożenie kart na powierzchni stołu.
Jeżeli chodzi o dodatki to nie dokładają one elementów które wychodzą poza obszar maty. Dodatki dodają nowe karty zaklęć i reliktów które wybierasz/losujesz przed rozgrywka (jak w Dominon). Dochodzą nowi Nemesis i każdy ma swoje karty w które wtasowujesz losowe podstawowe karty Nemesis.
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Aeon's End

Post autor: Zack »

Mi się ta mata nie wydaje zbyt przydatna. Przestrzeń gry jest dość przejrzysta i nie ma większej potrzeby jej dodatkowego porządkowania. Jedynie talie Nemesis wymagają ułożenia z jakimś schematem bo karty pozostają w grze do momentu rozpatrzenia i ma znaczenie, która karta Nemesis weszła wcześniej - to na macie jest fajnie ogarnięte na torze "karty nemesis w grze". Ja zwyczajnie odkrywam karty Nemesis na prawo od talii i jeśli któraś zostaje odrzucona to pozostałe trzeba zsunąć w lewo żeby nie było przerw.

Nie jestem przekonany tylko co do tego, że na macie jest tylko jeden tor kart dla Nemesis w grze. Niektórzy mają dwie talie - zwykłą i specjalną, wydaje mi się, że dobrze jest trzymać odkryte karty z tych dwóch talii oddzielnie. W War Eternal na przykład jest taki Nemesis. Na macie te karty nie zmieszczą się oddzielnie na tym jednym torze.

Ze stołu karty podnosi się stosunkowo rzadko, więc tutaj ułatwienie w postaci maty też nie jest do końca przydatne. Często się podnosi talię inicjatywy (tur) żeby przetasować, więc tu mata ułatwi.

W porównaniu na przykład do Władcy Pierścieni LCG - tam każdy gracz ma swój obszar gry gdzie są potwory w zwarciu z nim. Do tego jest wspólny obszar zagrożenia. Te obszary dobrze wydzielić na macie i karty często przemieszczają się między tymi obszarami. W Aeon's End jest dość statyczne pole gry

Poza tym wizualnie ta mata nie wygląda dla mnie jakoś zachęcająco.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

Ponieważ mam wszystko co do tej port wyszło to nie pamietam czy to któraś podstawka czy dodatek, ale są Nemesis, które mają dodatkowe planszetki. Na pewno dwa pamietam, może być jeszcze jakiś.

Ogólnie mata jest fajna, bo karty się łatwiej ściąga i nie rysuje nimi po stole, ale do tego można kupić zwykłą matę Ultra-Pro. Kupiłem kiedyś matę do jednej gry i generalnie z niej nie korzystam. Między innymi ze to dodatkowa rzecz do zabrania jak ide grać w planszówki. Ale z drugiej strony maty w serii Legendary Encounters działają bardzo fajnie i są przydatne.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Aeon's End

Post autor: seki »

Dziękuję za wyczerpujące info.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5223
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Gambit »

Adik pisze: 23 maja 2018, 23:29 Ruszyła przedsprzedaż
http://portalgames.pl/pl/aeons-end/

Opłaca się brać? Recenzja Gambita przekonuje do gry.
Brać. Mnie jego recenzja też przekonała. Nie żałuję tej decyzji 8)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

Gambit pisze: 24 maja 2018, 08:45
Adik pisze: 23 maja 2018, 23:29 Ruszyła przedsprzedaż
http://portalgames.pl/pl/aeons-end/

Opłaca się brać? Recenzja Gambita przekonuje do gry.
Brać. Mnie jego recenzja też przekonała. Nie żałuję tej decyzji 8)
+1

Choć dla mnie recenzja przybyła za późno. Już miałem podstawkę i dodatki. Ale z recenzją się zgadzam.

Tak jak nie jestem wielkim miłośnikiem coopoeracji (zagram ale nie muszę posiadać) to AE mnie szybko kupiło. Co prawda uwielbiam deckbuilding wiec gra miala na starcie trochę łatwiej, ale to naprawdę fajna mechanicznie i klimatycznie gra.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6124
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 636 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: pan_satyros »

Gambit pisze: 24 maja 2018, 08:45
Adik pisze: 23 maja 2018, 23:29 Ruszyła przedsprzedaż
http://portalgames.pl/pl/aeons-end/

Opłaca się brać? Recenzja Gambita przekonuje do gry.
Brać. Mnie jego recenzja też przekonała. Nie żałuję tej decyzji 8)
Mnie również Gambit przekonał. Miałem podstawkę, sprzedałem ... kupiłem wszytko na Kickstarterze Legacy :D
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Aeon's End

Post autor: Wroobel »

seki pisze: 24 maja 2018, 00:12 Mam pytanie do osób, które już grają w ten tytuł. Czy mata zaprezentowana przez Portal w ich przedsprzedaży wydaję się wam przydatna? Czy dodatki mogą wpłynąć na jej bezużyteczność? Koszt maty to ok 70 zl więc dość sporo (porównuje z przedsprzedażą w 3trollach z rabatami i darmową wysyłką).
Podpinam się pod pytanie - mata w przedsprzedaży kusi :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

Wroobel pisze: 24 maja 2018, 11:44
seki pisze: 24 maja 2018, 00:12 Mam pytanie do osób, które już grają w ten tytuł. Czy mata zaprezentowana przez Portal w ich przedsprzedaży wydaję się wam przydatna? Czy dodatki mogą wpłynąć na jej bezużyteczność? Koszt maty to ok 70 zl więc dość sporo (porównuje z przedsprzedażą w 3trollach z rabatami i darmową wysyłką).
Podpinam się pod pytanie - mata w przedsprzedaży kusi :)
Przeczytaj posty powyżej :mrgreen:
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Aeon's End

Post autor: Wroobel »

Coś mi się widzi że będzie to pierwszy coop w mojej kolekcji.
Czy orientuje się ktoś jak wygląda wnętrze pudełka? Aż się prosi o jakąś wypraskę żeby mieć porządek w kartach.
Może ktoś ma na to jakiś domowy patent?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 363 times
Been thanked: 250 times

Re: Aeon's End

Post autor: Deem »

Czy ktoś z szanownych obecnych miał do czynienia z ich „obsługą pozakupową”? W moim egzemplarzu brakuje jednego Nemesis, za to mam zdublowanego maga (średnia wymiana). Skrobnąłem do nich przez formularz kontaktowy, ale zero odzewu (plus nie dostałem kopii wiadomości na moją skrzynkę, co było standardem w innych firmach). Odpisują, wysyłają brakujące elementy, czy próbować ich nękać innymi sposobami?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Aeon's End

Post autor: wirusman »

Ja nie miałem problemu.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

Wroobel pisze: 25 maja 2018, 09:08 Coś mi się widzi że będzie to pierwszy coop w mojej kolekcji.
Czy orientuje się ktoś jak wygląda wnętrze pudełka? Aż się prosi o jakąś wypraskę żeby mieć porządek w kartach.
Może ktoś ma na to jakiś domowy patent?
War Eternal ma dość fajnie rozwiązaną wypraskę. Udało mi zmieścić obie podstawki i wszystkie dodatki (zrezygnowałem tylko z dublujących się kart startowych). Nie wiem czy w AE jest taka sama jak w War Eternal czy taka jak była w pierwszej edycji. Ta z pierwszej edycji była trochę gorsza, tylko dwa rzędy na karty a planszetki leżały na wierzchu.
Wieczorem mogę wrzucić foty jak to u mnie teraz wyglada.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Aeon's End

Post autor: bartekb8 »

Jak dla mnie taka mata to niepotrzebny bajer, zwłaszcza do Aeon's End, ale każdy lubi to co lubi. Na pewno miły gest ze strony Portalu i miejmy nadzieję że gra się dobrze sprzeda na tyle żeby opłacało się wydać również dodatki. A następnie AE War Eternal. I kolejne dodatki.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

bartekb8 pisze: 25 maja 2018, 19:59 Jak dla mnie taka mata to niepotrzebny bajer, zwłaszcza do Aeon's End, ale każdy lubi to co lubi. Na pewno miły gest ze strony Portalu i miejmy nadzieję że gra się dobrze sprzeda na tyle żeby opłacało się wydać również dodatki. A następnie AE War Eternal. I kolejne dodatki.
Oraz AE Legacy :D
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Aeon's End

Post autor: seki »

Wydaję mi się, że Aeons End jest na tyle mocno wyczekiwaną premierą, że Portal będzie zadowolony ze sprzedaży. Osobiście z całego roku polskich premier najbardziej czekam na ten tytuł i Clanka. Mam wrażenie, że sporo osob wspominało Aeons end jako najbardziej oczekiwaną premierą Portalu.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Aeon's End

Post autor: RUNner »

Adik pisze: 23 maja 2018, 23:29 Opłaca się brać? Recenzja Gambita przekonuje do gry.
A widziałeś jakiegokolwiek deckbuildera, którego Gambit by nie polecał?? :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Aeon's End

Post autor: RUNner »

Gambit pisze: 31 gru 2017, 16:10 Akurat dziś wrzuciłem na kanał recenzję tej gry :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Co mnie podkusiło żeby tutaj wejść??
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End

Post autor: karawanken »

Proszę powiedzcie jaki jest najbardziej optymalna liczba graczy? Grafiki bardzo fajne, recenzje zachęcające, cena niczego sobie (za 110 spokojnie da się kupić) ostatnio prezez Star/Hero Realms nawet polubiłem deckbuilding (wcześniej nie specjalnie przepadałem za tą mechaniką). Więc się poważnie zastanawiam nad zakupem.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

karawanken pisze: 26 maja 2018, 15:52 Proszę powiedzcie jaki jest najbardziej optymalna liczba graczy? Grafiki bardzo fajne, recenzje zachęcające, cena niczego sobie (za 110 spokojnie da się kupić) ostatnio prezez Star/Hero Realms nawet polubiłem deckbuilding (wcześniej nie specjalnie przepadałem za tą mechaniką). Więc się poważnie zastanawiam nad zakupem.
Nie grałem tylko solo. Na każda liczbę osób jest dobrze. Kolejność jest losowa ale zawsze są dwie tury Nemesis i cztery graczy. Niezależnie od liczby grających.
Mam trochę wrażenie, że podobnie jak w Legendary Encounters jest łatwiej na mniej osób a tym trudniej im więcej.

Ja uwielbiam deckbuilding, ale warto zaznaczyć ze ten jest nieco inny. Przede wszystkim - nie tasuje się kart.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Aeon's End

Post autor: Dwntn »

Jiloo pisze: 26 maja 2018, 18:41
Mam trochę wrażenie, że podobnie jak w Legendary Encounters jest łatwiej na mniej osób a tym trudniej im więcej.
Powiedziałbym że jest wręcz odwrotnie. Więcej szczegółów w mojej recenzji.

Pozdrawiam,

- K.
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Aeon's End

Post autor: Zack »

karawanken pisze: 26 maja 2018, 15:52 Proszę powiedzcie jaki jest najbardziej optymalna liczba graczy? Grafiki bardzo fajne, recenzje zachęcające, cena niczego sobie (za 110 spokojnie da się kupić) ostatnio prezez Star/Hero Realms nawet polubiłem deckbuilding (wcześniej nie specjalnie przepadałem za tą mechaniką). Więc się poważnie zastanawiam nad zakupem.
Według mnie optymalnie jest 2 graczy, wtedy jest największa kontrola nad tym co się dzieje i można lepiej planować taktycznie. Przy 4 graczach też jest super, ale trochę więcej chaosu się wkrada. Przy 3 graczach jest według mnie najsłabiej (ale nadal bardzo fajnie) bo w talli inicjatywy są 3 karty graczy i jedna "wild" i wtedy gracze decydują kto się ruszy. Dość specyficznie to wychodzi - często będzie się opłacało wybierać cały czas tego samego gracza, który ma najmocniejsze zaklęcie. Z drugiej strony pozwala to na też fajne taktyczne zagrania, kiedy można wybrać gracza zależnie od sytuacji (np. jeśli potrzeba leczenia to rusza się gracz z leczeniem, jeśli potrzeba szybko zabić miniona, to gracz z przygotowanym mocnym zaklęciem itp.). Jednym słowem, dużo zależy od tego jaki charakter mają gracze przy stole i czy jest gracz alfa ;)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Aeon's End

Post autor: bartekb8 »

Jiloo pisze: 25 maja 2018, 21:01Oraz AE Legacy :D
To już tak daleka i niepewna przyszłość że nawet o tym tytule nie wspomniałem :D Ale któż wie?
Myślę że po wydaniu podstawki Portal powinien od razu pójść za ciosem i wydać dodatki do niej, a jeśli gra się sprzeda to najdalej pół roku po tych dodatkach puściłbym War Eternal - w ten sposób hype będzie podtrzymywany i zainteresowanie grą nie zmaleje :-)
Dwntn pisze: 26 maja 2018, 21:42 Powiedziałbym że jest wręcz odwrotnie. Więcej szczegółów w mojej recenzji.
No muszę Ci powiedzieć że Twoje recenzje były bardzo pomocne - podoba mi się jak wyczerpująco i dokładnie zrecenzowałeś grę i oba dodatki. Tym samym stałeś się "współwinnym" wsparcia przeze mnie kampanii AE Legacy - takiego złapałem hype'a :D
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

Dwntn pisze: 26 maja 2018, 21:42
Jiloo pisze: 26 maja 2018, 18:41
Mam trochę wrażenie, że podobnie jak w Legendary Encounters jest łatwiej na mniej osób a tym trudniej im więcej.
Powiedziałbym że jest wręcz odwrotnie. Więcej szczegółów w mojej recenzji.
Większość moich gier była 4-osobowa, na 2 osoby grałem jakieś 4-5 razy. I generalnie w dwie osoby mieliśmy ewidentnie łatwiej. Nie wiem czy to kwestia szczęścia, czy idealniej współpracy, ale większość partii wygraliśmy. Na 3-4 osoby wygrywamy co 4 partę.
Może na 4 osoby lepiej się współpracuje, ale grając w dwie osoby dużo łatwiej jest budować sobie skuteczną talię. W rundzie każdy gracz ma swoją turę dwa razy, a Nemesis zawsze rozgrywa tyle samo tur niezależnie od liczby graczy. Minusem jest że ma tylko dwóch graczy do atakowania, ale jakoś u nas nie dało się odczuć bardziej zmasowanej rozwałki.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Aeon's End

Post autor: margrabius »

Niestety solo jest masakra. Tak jak Robinson - jak masz pecha to gra Cię pozamiata zaraz na starcie. Część nemezis mam wrażenie, że na solo lub w 2 są nie do przeskoczenia (jak się pojawi dużo minionów).
ODPOWIEDZ