Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pierrnik
Posty: 118
Rejestracja: 20 cze 2017, 16:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Pierrnik »

Ktoś się orientuje na kiedy (w końcu) przewidziana jest premiera Wiecznej Wojny?
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: _leigam_ »

Pierrnik pisze: 25 paź 2019, 17:36 Ktoś się orientuje na kiedy (w końcu) przewidziana jest premiera Wiecznej Wojny?
Nie ma co się przywiązywać do dat, jakie jest prawdopodobieństwo że tym razem będzie "o czasie"... Ale niby listopad.

BTW. Przewiduje totalna kaszane jeśli chodzi o jakość wydania. Już nawet sam portal po tych paru miesiącach nie reklamuje tego produktu.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Migello84
Posty: 41
Rejestracja: 06 sty 2018, 19:56
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Migello84 »

_leigam_ pisze: 25 paź 2019, 18:03
Pierrnik pisze: 25 paź 2019, 17:36 Ktoś się orientuje na kiedy (w końcu) przewidziana jest premiera Wiecznej Wojny?
Nie ma co się przywiązywać do dat, jakie jest prawdopodobieństwo że tym razem będzie "o czasie"... Ale niby listopad.

BTW. Przewiduje totalna kaszane jeśli chodzi o jakość wydania. Już nawet sam portal po tych paru miesiącach nie reklamuje tego produktu.
Już nie reklamuje ponieważ zakładana(aktualnie opóźniona) premiera i przedsprzedaż już za nami. Kto chciał kupić to już dawno zamówił, nowi dochodzą w trakcie. Po drugie sam tytuł bardzo dobrze przyjął i sprzedaje się w PL, wiec nie martwią się o sprzedaż Wiecznej Wojny. Jakoś wydania przecież będzie taka sama jak poprzedniej podstawki oraz dodatków więc nie bardzo wiem jak powiązałeś to z opóźnioną premierą. W ostatnim live mówili o dacie 13 listopad, bliższe info mamy poznać po 1 listopada.
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: _leigam_ »

Migello84 pisze: 25 paź 2019, 18:55 Jakoś wydania przecież będzie taka sama jak poprzedniej podstawki oraz dodatków więc nie bardzo wiem jak powiązałeś to z opóźnioną premierą.
Z jakiegoś powodu była ta niezliczona ilość opóźnień. Prawdopodobnie poprawianie błędów, problemy z kolorami itp. W końcu musieli zaakceptować, tylko pytanie czy dlatego że już nie chcieli przeciągać czy dlatego że jest już jak być powinno. To się okaże, może będzie w porządku, ale się obawiam.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Migello84
Posty: 41
Rejestracja: 06 sty 2018, 19:56
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Migello84 »

_leigam_ pisze: 25 paź 2019, 21:11
Migello84 pisze: 25 paź 2019, 18:55 Jakoś wydania przecież będzie taka sama jak poprzedniej podstawki oraz dodatków więc nie bardzo wiem jak powiązałeś to z opóźnioną premierą.
Z jakiegoś powodu była ta niezliczona ilość opóźnień. Prawdopodobnie poprawianie błędów, problemy z kolorami itp. W końcu musieli zaakceptować, tylko pytanie czy dlatego że już nie chcieli przeciągać czy dlatego że jest już jak być powinno. To się okaże, może będzie w porządku, ale się obawiam.
Powód był tylko jeden, błednie wydrukowane kilka kart- nie ta grafika. Część osób już ma wydanie przedpremierowe, jakość taka sama jak poprzednich wersji. Nic tu nawet nie zmieniają oprócz dodruku kart.
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: _leigam_ »

Migello84 pisze: 25 paź 2019, 23:37 Część osób już ma wydanie przedpremierowe.
Serio, w sensie zamówione przez ich sklep? Bardzo ciekawe, nikt się nie chwalił.

No nic, "niedługo" się okaże.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: japanczyk »

_leigam_ pisze: 25 paź 2019, 23:45 Serio, w sensie zamówione przez ich sklep? Bardzo ciekawe, nikt się nie chwalił.

No nic, "niedługo" się okaże.
Bo niewiele osób dostalo, przerwali wysyłanie preorderow jak ogarneli że jest zła grafika na karcie
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: playerator »

japanczyk pisze: 26 paź 2019, 11:03 (...) przerwali wysyłanie preorderow jak ogarneli że jest zła grafika na karcie
Chyba nie poszło o jedną kartę..?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: japanczyk »

playerator pisze: 26 paź 2019, 11:58
Chyba nie poszło o jedną kartę..?
Jeśli dobrze pamiętam to jeden czar (wszystkie karty) miały zła grafikę, więc woleli przedrukowac niz distac backlash
Ale backlashu i tak mają za przesunięta da te premiery
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Wczoraj wrocilismy do gry po chyba roku przerwy i dostalismy becki od Gluttona na hardzie, aczkolwiek bylo blisko.
Jesli ktos gra w parach jakies macie zestawy magow i rynkow na hardy?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

Wosho pisze: 28 paź 2019, 09:42 Wczoraj wrocilismy do gry po chyba roku przerwy i dostalismy becki od Gluttona na hardzie, aczkolwiek bylo blisko.
Jesli ktos gra w parach jakies macie zestawy magow i rynkow na hardy?
Próbowałem ostatnio maksować osiągnięcia w wersji na Steam i duet Lash i Xaxos daje sobie świetnie rade na wysokich poziomach trudności, gdyż mogą w zasadzie tak ustawiać talię tur, żeby ciągle wyciągać z niej karty gracza. Żeby nie być gołosłownym (chociaż to robiłem na easy): https://imgur.com/a/Z607r9U

Ale udało mi się pokonać 3/4 nemezis na poziomie 'extinction' tą trochę tandetną taktyką ;)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

O widzisz nice :)
My gramy Brama plus Lash żeby był heal, ale idea ta sama. Jaki ustawiasz rynek?

Czemu tandetna, fajnie że w takiej grze można odpalać infinite, czy nawet finite comba :)
NIe jest tak że zrobisz to w dwie tury tylko trzeba przeżyć jakiś czas.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

Wosho pisze: 28 paź 2019, 15:21 O widzisz nice :)
My gramy Brama plus Lash żeby był heal, ale idea ta sama. Jaki ustawiasz rynek?

Czemu tandetna, fajnie że w takiej grze można odpalać infinite, czy nawet finite comba :)
NIe jest tak że zrobisz to w dwie tury tylko trzeba przeżyć jakiś czas.
Na steamie nie ma póki co dodatków, więc jeśli chodzi o karty z podstawki, to najlepszą taktyką wydaje mi się używanie czaru Arcane Nexus (po polsku coś w stylu "Tajemna Brama"?), który pozwala na przywrócenie na rękę zagranego klejnotu. Kupuję każdemu po przynajmniej 2 takie czary i spokojnie mogę wygenerować ponad 8 eteru w każdej turze i mogę wydajnie zapętlać umiejętności. Bardzo przydaje się tutaj Zamglony Szafir, który daje dodatkowe ładunki sojusznikowi, dzięki Rubinowi można szybko kupić to najdroższe zaklęcie, a Wir w Butelce bardzo szybko czyści talię z blotek. W napędzaniu silniczka ładowania umiejętności pomaga Talizman Maga i Podpalenie, a Złodziej Esencji (Essence Theft) daje leczenie, które łagodzi dotkliwość umiejętności Lasha.

Tak naprawdę to napędzenie tej machiny daje sporo satysfakcji, ale po kilku rozgrywkach wydaje się to już trochę pójściem na łatwiznę. Nie jest to jednak strategia uniwersalna - nadal nie znalazłem sposobu na Maskę Kłamstw.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Cos to dziwne jest..
Szafir kosztuje 6, rubin 4, nexus 7 wiec bez dwoch gemow z 2 kasy nie ma prawie opcji zeby go kupic.
Nie wiem jak CI starcza czasu na takie zabawy drogimi kartami..
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

Wosho pisze: 28 paź 2019, 16:25 Cos to dziwne jest..
Szafir kosztuje 6, rubin 4, nexus 7 wiec bez dwoch gemow z 2 kasy nie ma prawie opcji zeby go kupic.
Nie wiem jak CI starcza czasu na takie zabawy drogimi kartami..
Kolejność to Rubin -> Nexus -> Szafir.

Obaj panowie mają 4 eteru na pierwszej ręce (Lash może mieć 5), więc kupują Rubin. W trzeciej swojej turze Rubin + 4 Kryształy -> Nexus. Jak Nexus wejdzie na Bramę -> kolejny Nexus lub Szafir.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Dzieki przetestujemy :)
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Jools »

Taka kwestia, bo nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi, a zdaje się że wszyscy mylą pojęcie Deck buildingu... z Deck buildingiem.
Otóż generalnie są dwa typu gier z mechaniką Deck buildingu:
1. Budowanie decku przed grą na podstawie kolekcji kart, bez możliwości jej edycji w trakcie, przykłady: Arkham Horror LCG, Gra o Tron LCG, Magic The Gathering, Star Wars Destiny td
2. Budowanie decku w trakcie gry na podstawie rynku kart, gdzie zaczynasz z podstawową talią, przykłady: Mage Knight, Dominion, Star Realms itd

Obie te kategorie to kompletnie inna para kaloszy, ale nawet na BGG jest to wrzucone do jednego worka mechaniki jako "Deck, Bag, and Pool Building", co jest wg mnie błędem.

Wielu uważa iż typ pierwszy (budowanie talii przed grą) to jedyny i prawdziwy typ Deck buildingu (gracze Magicka i innych karcianek CCG/LCG). Też uważam iż ten typ co główna kategoria deck buildingu, są to gry ciężkie, wymagające dużego nakładu na wymieniony deck building, a deck building (nawet nie ma jak tego odróżnić terminlogicznie) w trakcie gry to zazwyczaj jakieś lekkie pipidówy, jak Star Realms itd.


I teraz rodzi sie moje pytanie, bo na nie nie mogłem znaleźć odpowiedzi - jakiego typu grą jest Aeon's End?
Zdaje się że każdy "recenzent" pomija różnicę między Deck buildingiem in-game a Deck buildingiem pre-game.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2019, 11:08 przez Jools, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: RUNner »

Gry, które wymagają zbudowania talii przed rozgrywką powinno się określać jako deck preparing, a nie deck building. ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 992 times
Been thanked: 433 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: KurikDeVolay »

Aeon's End to gra w budowę talii w trakcie gry. Wszystkie te gry gdzie trzeba improwizować, wydają mi się dużo... żywsze? W tych wszystkich LCGach siedzi się jak jakaś ostatnia stuleja, przewala godzinami karty i kombinuje tylko po to, żeby sobie pograć. Ile tam jest gry w grze? Jakbym chciał papierki pomiętolić, to bym sobie sreberka po cukierkach prostował. AE, Dominiony, Hero Realmsy są... ciekawsze? Przynajmniej pod względem zaskoczenia i możliwości ukręcenia czegoś z niczego.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: japanczyk »

Jools pisze: 31 paź 2019, 10:37
Drugim typem, gdzie podczas gry budujesz deck z draftowanych/kupowanych kart

Wydaje mi sie ze nikt tu nic nie myli, po prostu w tym drugim wypadku dochodzi mechanika card draftingu, którego nie masz w przygotowanych przed grą deckach
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Jools »

Też wydaje mi się że deck building w grze jest ciekawszy od tego przed grą. Tzn gry nie są z góry skazane na pewien schemat narzucony przez konstrukcję swojej talii, ale są bardziej dynamiczne i różnorodne przez dynamikę talii w trakcie gry.
Talie budowane przed grą mają syndrom maksymalnej optymalizacji na konkretny scenariusz. To psuje grę i fun. Przez to też przestałem grać w LOTR LCG, bo zrobiłem ultimate talię która w zasadzie nie jest w stanie przegrać. Dalsze kupowanie paczek i granie straciło sens.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: seki »

Nie zauważyłem by ktoś tu coś mylił. Rzeczywiście w AE buduje się talię w trakcie gry ale to właśnie budowanie talii. Rzeczywiście są dwa odmienne typy deck buildingu. Powiedział bym nawet, że AE ma znamiona obu. Tu też jak ktoś chce może przed grą pochylić się nad całą talią i na rynek wybrać 9 odmiennych kart, które potem trzeba będzie kupować. Takie rozwiązanie niektórzy stosują na poziomie hard (wybierają karty na rynek zamiast losować). W większości tytułów deck buildingowych z rynkiem, rynek zmienia się przez całą grę. Tu jest stały, dlatego oprócz deck buildingu możemy tu zastosować jeszcze market building.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2422
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Jiloo »

Nie ma dwóch mechanik deck buildingu, jest jedna. Mechanika w grach planszowych to element, który występuje w trakcie rozgrywki. Dlatego mamy takie mechaniki jak np. area control, set collection, worker placement, deck building i wiele więcej.

Składanie talii przed grą nie jest mechaniką, to po prostu przygotowanie sobie kart do rozgrywki zanim się jeszcze zacznie grać. Gry tego typu najczęściej jako główną mechanikę rozgrywki wykorzystują hand management. Widzę, że największy problem z tym mają gracze TCG/CCG/LCG, którzy uważają, że jedyny słuszny i prawdziwy deck building to ten, który odbywa się przed grą. Tylko nie mogą zrozumieć, że skoro odbywa się przed grą to jest bardziej elementem setupu, a nie gry.

Żadna z gier kolekcjonerskich na BGG nie występuje w kategorii deck, bag and pool building. Występują w kategorii hand management. Z tego po prostu powodu, że mechanika DB tam nie występuje.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
bosu
Posty: 8
Rejestracja: 26 sie 2018, 17:17
Has thanked: 15 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: bosu »

japanczyk pisze: 26 paź 2019, 12:12
playerator pisze: 26 paź 2019, 11:58
Chyba nie poszło o jedną kartę..?
Jeśli dobrze pamiętam to jeden czar (wszystkie karty) miały zła grafikę, więc woleli przedrukowac niz distac backlash
Ale backlashu i tak mają za przesunięta da te premiery
Ja dzisiaj otrzymałem poprawione karty (6 szt.) od Portalu - gra kupiona w przedsprzedaży w czerwcu.

Pewnie już niedługo będzie dostępna w otwartej sprzedaży.
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Freshus »

Na stronie można znaleźć już informacje, że premiera poprawionej wersji 14.11.
ODPOWIEDZ