Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Aeon's End

Post autor: esztfke »

Nie jest trudny. Do tego moim zdaniem zasady są intuicyjne. Rozegrałem w listopadzie kilkanaście partii i niedawno po przerwie 3 miesięcy chciałem odświeżyć zasady i okazało się że i tak wszystko pamiętałem. To co wg mnie można zapomnieć to tworzenie decku nemesis (ale jest na to tabelka na ostatniej stronie instrukcji) i co się dzieje kiedy jesteś wyczerpany (jest na karcie pomocy). Poza tym na karcie pomocy jest czytelnie zapisany przebieg rundy nemesis i przebieg rundy gracza, a ta karta pomocy to przecież tylko 1 karta dwustronna w rozmiarze ccg
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: pan_satyros »

Ja polecam zainteresować się dołączeniem do któregoś z wspólnych zamówieniem aktualnie trwającego Kickstartera. Gra wychodzi naprawdę atrakcyjnie, a do tego z trudno dostępnymi dodatkami.
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Aeon's End

Post autor: pyz »

inzkulozik pisze:Z drugiej strony, czy to jest trudny tytuł do ogarnięcia po angielsku? Tekstu na kartach chyba nie ma zbyt wiele, zostaje tylko kwestia przebrnięcia przez instrukcję?
Mi osobiście nie przeszkadza język, ale może sie zdarzyć grać z ludzmi, którzy jednak słabo go ogarniają. A spędzanie połowy gry na przypominaniu każdemu, co która karta robi, to słaba zabawa. :P
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

pyz pisze:
inzkulozik pisze:Z drugiej strony, czy to jest trudny tytuł do ogarnięcia po angielsku? Tekstu na kartach chyba nie ma zbyt wiele, zostaje tylko kwestia przebrnięcia przez instrukcję?
Mi osobiście nie przeszkadza język, ale może sie zdarzyć grać z ludzmi, którzy jednak słabo go ogarniają. A spędzanie połowy gry na przypominaniu każdemu, co która karta robi, to słaba zabawa. :P
W AE jest stały market, w grze jest jednocześnie dostępnych tylko 10 wzorów kart. Myśle, ze nawet osoba słabo znająca język jest w stanie to ogarnąć w trakcie gry.


Tapnięte z telefonu
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Aeon's End

Post autor: pyz »

Zależy od ludzi. Ale z drugiej strony są tez ludzie, którzy jak maja karty po polsku, to nie zadadzą sobie trudu żeby przeczytać, tylko proszą o wyjaśnienie...

Koniec końców moim zdaniem po prostu lepiej mieć polską wersję, jeśli taka jest dostępna. Oczywiście pod warunkiem, że będzie kompletna, tzn. ze wszystkimi dodatkami itepe.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Aeon's End

Post autor: Gatherey »

Jako, że zostały niecałe 3 dni do końca kampanii, a zrobiło sie trochę miejsca na półce to spytam. Jak to jest z dostępnością dodatków? Bo zastanawiam się nad all-in na KS za 200$ + wysyłka. Widzę, że obie podstawki dosyć łatwo dostępne, ale jak jest z dodatkami? Czy to się będzie opłacało?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: pan_satyros »

Gatherey pisze:Jako, że zostały niecałe 3 dni do końca kampanii, a zrobiło sie trochę miejsca na półce to spytam. Jak to jest z dostępnością dodatków? Bo zastanawiam się nad all-in na KS za 200$ + wysyłka. Widzę, że obie podstawki dosyć łatwo dostępne, ale jak jest z dodatkami? Czy to się będzie opłacało?
Brałbym All in. Dodatki do 1 części trudno dostać, cenowo tez nie powala, a do tego na KS dostajesz wypakowany box promo kart. No i są zamówienia zbiorowe, które mocno obniżają koszt. Sam takie robię.
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Aeon's End

Post autor: inzkulozik »

Odgrzewam kotleta, ale w sumie nie jest jeszcze taki stary ;)
Jiloo pisze:Fajna mechanika kolejności graczy – mała talia 4 karty graczy, 2 potworów i losujemy kogo kolej. Rewelacja. Może się oczywiście zdarzyć, że potwory zaatakują 4 razy, ale coś i tak bywa. Przy dwóch graczach dwa razy rusza się 1, dwa razy 2 i dwa razy potwory, przy trzech jest „dzika karta” i gracze decydują kto zagra.
Są jakieś warianty gry z dwoma (więcej?) potworami na raz? :)

Bo generalnie przy jednym potworze gra się zawsze mając 6 kart w talii "turn order", 4 karty graczy + 2 karty nemesis,
więc przypadek, że potworek (jeden, nie potwory) zaatakuje 4 razy ma miejsce wtedy gdy pod koniec jednej rundy
będą dwa ataki pod rząd i w następnej na początku znowu dwa.

W związku z tym, że w tej talii kolejności jest zawsze 6 kart, 4 dla graczy, to właściwie czy gra się faktycznie dobrze skaluje na więcej graczy?
Proporcje ruchów gracze/nemesis są stałe, ale 4 graczy ma w sumie 40pkt życia, a dwóch tylko 20, więc połowę mniej do rozdysponowania
co powinno oznaczać, że na więcej graczy jest łatwiej ?
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 141 times
Been thanked: 42 times

Re: Aeon's End

Post autor: elbruus »

Jiloo pisze: W związku z tym, że w tej talii kolejności jest zawsze 6 kart, 4 dla graczy, to właściwie czy gra się faktycznie dobrze skaluje na więcej graczy?
Proporcje ruchów gracze/nemesis są stałe, ale 4 graczy ma w sumie 40pkt życia, a dwóch tylko 20, więc połowę mniej do rozdysponowania
co powinno oznaczać, że na więcej graczy jest łatwiej ?
Punkty życia są mniejszym ułatwieniem w porównaniu z koordynacją działań w czteroosobowym zespole. Wtedy masz tylko jedną akcję na turę, z rynku dociągasz mniej kart więc ciężej ubić miniony. Sprawdza się tu zasada z innych deckbuilderów, że im więcej graczy tym wyższa trudność rozgrywki.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

elbruus pisze:
Jiloo pisze: W związku z tym, że w tej talii kolejności jest zawsze 6 kart, 4 dla graczy, to właściwie czy gra się faktycznie dobrze skaluje na więcej graczy?
Proporcje ruchów gracze/nemesis są stałe, ale 4 graczy ma w sumie 40pkt życia, a dwóch tylko 20, więc połowę mniej do rozdysponowania
co powinno oznaczać, że na więcej graczy jest łatwiej ?
Punkty życia są mniejszym ułatwieniem w porównaniu z koordynacją działań w czteroosobowym zespole. Wtedy masz tylko jedną akcję na turę, z rynku dociągasz mniej kart więc ciężej ubić miniony. Sprawdza się tu zasada z innych deckbuilderów, że im więcej graczy tym wyższa trudność rozgrywki.
To nie moja wypowiedź, zły cytat ;)
inzkulozik pisze: Są jakieś warianty gry z dwoma (więcej?) potworami na raz? :)
Oficjalnych nie ma, innych nie szukałem.
Bo generalnie przy jednym potworze gra się zawsze mając 6 kart w talii "turn order", 4 karty graczy + 2 karty nemesis,
więc przypadek, że potworek (jeden, nie potwory) zaatakuje 4 razy ma miejsce wtedy gdy pod koniec jednej rundy
będą dwa ataki pod rząd i w następnej na początku znowu dwa.
Tak, o tym pisalem. I generalnie mimo całej losowości zdarza się. Trzy ataki też.
W związku z tym, że w tej talii kolejności jest zawsze 6 kart, 4 dla graczy, to właściwie czy gra się faktycznie dobrze skaluje na więcej graczy?
Proporcje ruchów gracze/nemesis są stałe, ale 4 graczy ma w sumie 40pkt życia, a dwóch tylko 20, więc połowę mniej do rozdysponowania
co powinno oznaczać, że na więcej graczy jest łatwiej ?
Gra się dobrze skaluje. Jak grasz na 3 osoby to masz 3 karty graczy i jedną „wild”, wtedy sami decydujecie kto zagra swoją turę. Przy dwóch graczach są po prostu dwie karty na gracza i dwie Nemesis.
Na więcej graczy jest chyba jednak trochę trudniej. Przy dwóch graczach możesz sobie szybciej zbudować talię niż na 4. Ogólnie balans jest w miarę wyrównany w tej grze.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Aeon's End

Post autor: Gatherey »

Zdecydowałem się na kupno gry, ale zamówiłem tylko war eternala bo jako jedyny był dostępny. Czy to dobry wybór czy mimo wszystko szukać normalnej podstawki?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: pan_satyros »

Gatherey pisze: 01 kwie 2018, 22:40 Zdecydowałem się na kupno gry, ale zamówiłem tylko war eternala bo jako jedyny był dostępny. Czy to dobry wybór czy mimo wszystko szukać normalnej podstawki?
WE to bardzo dobry wybór i jak najbardziej normalna podstawka :)
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Aeon's End

Post autor: inzkulozik »

Wbrew zapewnieniom, przygotowano możliwość dogrywki po kampanii AE Legacy
https://www.kickstarter.com/projects/20 ... ts/2152472
slanesh
Posty: 116
Rejestracja: 27 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aeon's End

Post autor: slanesh »

A jak się łączą obie podstawki ze sobą? Bezproblemowo i przyjemnie? :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: pan_satyros »

slanesh pisze: 04 kwie 2018, 11:44 A jak się łączą obie podstawki ze sobą? Bezproblemowo i przyjemnie? :)
mniej więcej tak jak kolejne Dominiony :) czyli dobrze.
slanesh
Posty: 116
Rejestracja: 27 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aeon's End

Post autor: slanesh »

A lepiej dokupić drugą podstawkę czy dodatki (zakładając, że miałbym jak je dostać).?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End

Post autor: karawanken »

Wiadomo coś kiedy premiera polskiej wersji?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: pan_satyros »

slanesh pisze: 04 kwie 2018, 12:48 A lepiej dokupić drugą podstawkę czy dodatki (zakładając, że miałbym jak je dostać).?
zależy. Jeśli masz dostać War eternal, to chyba wolałbym + 2-3 dodatki. Jeśli masz dostać zwykłe AE to brałbym + War.
Xavris
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Aeon's End

Post autor: Xavris »

karawanken pisze: 04 kwie 2018, 13:35 Wiadomo coś kiedy premiera polskiej wersji?
Na stronie pyrkonu jest informacja, że premiera na pyrkonie :)
Co prawda jest tam też np. Gloom, który z tego co wiem już jest w sklepach, ale nie zmienia to faktu że na pyrkonie Aeon's End będzie dostępny.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End

Post autor: karawanken »

Xavris pisze: 04 kwie 2018, 14:24
karawanken pisze: 04 kwie 2018, 13:35 Wiadomo coś kiedy premiera polskiej wersji?
Na stronie pyrkonu jest informacja, że premiera na pyrkonie :)
Co prawda jest tam też np. Gloom, który z tego co wiem już jest w sklepach, ale nie zmienia to faktu że na pyrkonie Aeon's End będzie dostępny.
Dzięki, nie wiedzieć czemu umknęła mi ta informacja.
Xavris
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Aeon's End

Post autor: Xavris »

Umknęła Ci, bo nie jest w sumie nigdzie na wierzchu :)
Póki co są informacje tylko o grach Black Monk i portalu, może coś jeszcze dojdzie.
A aeons po tym pyrkonie najpewniej do kolekcji dołączy :)
Xavris
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Aeon's End

Post autor: Xavris »

Niestety, wbrew informacji na stronie pyrkonie, Prezes zdementował info o premierze na pyrkonie :/
https://youtu.be/7h1h7YZAh70 36minuta mniej więcej.
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Aeon's End

Post autor: Zack »

W War Eternal za każdym razem jak konstruuje się deck dla nemesis to bierze się 7 kart z basic tier 3 (niezależnie od liczby graczy)? Nie jest to trochę dziwne, tym bardziej że basic tier 3 jest łącznie 8 kart w podstawce?

Jaki dodatek proponujcie na początek do War Eternal?
Adik
Posty: 10
Rejestracja: 09 maja 2018, 20:26

Re: Aeon's End

Post autor: Adik »

Ruszyła przedsprzedaż
http://portalgames.pl/pl/aeons-end/

Opłaca się brać? Recenzja Gambita przekonuje do gry.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Aeon's End

Post autor: seki »

Mam pytanie do osób, które już grają w ten tytuł. Czy mata zaprezentowana przez Portal w ich przedsprzedaży wydaję się wam przydatna? Czy dodatki mogą wpłynąć na jej bezużyteczność? Koszt maty to ok 70 zl więc dość sporo (porównuje z przedsprzedażą w 3trollach z rabatami i darmową wysyłką).
ODPOWIEDZ