Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Rafal75 »

Obrazek

Opis polskiego wydawcy
Spoiler:
Zakładam wątek bo jak zauważylem nie ma go jeszcze a karcianka z tego co piszą naprawdę warta uwagi.
Kooperacyjna karcianka z elementami deckbuilding. Do tego swietne grafiki i fajny klimat. ktoś jeszcze grał? Może sie podzielić wrażeniami?
Link do BGG https://boardgamegeek.com/boardgame/191189/aeons-end
Ostatnio zmieniony 01 sty 2018, 10:53 przez Rafal75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Gambit »

Akurat dziś wrzuciłem na kanał recenzję tej gry :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

Tomek mnie uprzedził swoją recenzją, a co więcej, generalnie się z nim zgadzam :D

Bardzo fajny DBC kooperacyjny. Specyficzny przez to, że nie tasuje się kart.

Wcielamy się w magów którzy walczą z potworami wdzierającymi się przez wyłomy do naszego świata. Fajna mechanika rzucania czarów – czar przygotowujemy w swojej turze, a będziemy mogli/musieli rzucić go dopiero w swojej kolejnej turze. Choć może się zdarzyć inaczej.

Fajna mechanika kolejności graczy – mała talia 4 karty graczy, 2 potworów i losujemy kogo kolej. Rewelacja. Może się oczywiście zdarzyć, że potwory zaatakują 4 razy, ale coś i tak bywa. Przy dwóch graczach dwa razy rusza się 1, dwa razy 2 i dwa razy potwory, przy trzech jest „dzika karta” i gracze decydują kto zagra.

Jedna z moich ulubionych gier. Miałem pierwszą edycję, teraz mam drugą z dwoma dodatkami i War Eternal z oboma dodatkami.
Gambit pisze:Akurat dziś wrzuciłem na kanał recenzję tej gry :)
Ja bym nawet założył, że wątek powstał po zobaczeniu Twojego filmu :D

Tomku, przy okazji, też masz wrażenie, że gra na dwie osoby jest łatwiejsza? Wcześniej graliśmy na 3-4 osoby i było czasem trudno. Ostatnio graliśmy z żoną we dwoje i jest stanowczo łatwiej (albo bossowie z War Eternal są dużo prostszy).

PS. Skoro to wątek poświęcony grze to może dać jakiś link do BGG w pierwszym poście, jakiś obrazek? :D
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: pan_satyros »

Również ogrywamy wersję WE. Póki co tylko we dwoje. Nie wydaje się za łatwe. Zapewne kwestia odpowiednich układów postaci i kart dla danego nemesis.
Zgadzam się też z recenzja Tomka - gra jest bardzo dobrze przemyślana, nic w sumie nie gryzie (nie czuć by coś wybijało nas z flow gry), całość działa bardzo płynnie, wrogowie są różnorodni, a ciekawa mechanika budowania talii sprawia, że nawet ich dość standardowe funkcje nabierają barw i wagi. Dawno mnie żaden deckbuilder nie zachwycił, a tu niespodzianka.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Gambit »

Jiloo pisze:Tomku, przy okazji, też masz wrażenie, że gra na dwie osoby jest łatwiejsza? Wcześniej graliśmy na 3-4 osoby i było czasem trudno. Ostatnio graliśmy z żoną we dwoje i jest stanowczo łatwiej (albo bossowie z War Eternal są dużo prostszy).
Fakt, czasem jest prostsza na dwie osoby. Dobrze zaplanowane tury jak się poszczęści w kartach kolejności, potrafią naprawdę dowalić Nemesis. A co do ewentualnej łatwości bossów w War Eternal, to mnie trochę zmartwiłeś.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: pan_satyros »

hmmm ja już 5 raz podchodzę do Umbra Titan (właśnie z zestawu WE) i nic - rozwala nas nie tracąc nawet połowy życia.
Albo mu migiem żetony schodzą, albo wywala tylu minionów, że nie ma szans w niego uderzyć, nie olewając ich zdolności, albo mi wchodzi 3-4 tury bosa z rzędu i nie ma szans, bohaterowie są masakrowani. Nie wiem, może ja coś mylę w zasadach? bo nie wierzę, że taka ze mnie cienka pupa.
Graliśmy 2 układami postaci póki co i tylko z podstawowym układem rynku.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2018, 14:22 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Aeon's End

Post autor: esztfke »

Gambit pisze:
Jiloo pisze:Tomku, przy okazji, też masz wrażenie, że gra na dwie osoby jest łatwiejsza? Wcześniej graliśmy na 3-4 osoby i było czasem trudno. Ostatnio graliśmy z żoną we dwoje i jest stanowczo łatwiej (albo bossowie z War Eternal są dużo prostszy).
Fakt, czasem jest prostsza na dwie osoby. Dobrze zaplanowane tury jak się poszczęści w kartach kolejności, potrafią naprawdę dowalić Nemesis. A co do ewentualnej łatwości bossów w War Eternal, to mnie trochę zmartwiłeś.
Zanim kupiłem Aeon's End czytałem wiele opinii i wszędzie bez wyjątku (włącznie z autorem gry) było mówione, że bossowie z war eternal są bardziej skomplikowani pod kątem mechaniki i trudniejsi do wygrania niż ci z podstawki.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

Zaznaczę od razu, że nie grałem w pierwsze AE w dwie osoby, zawsze graliśmy w minimum 3. Teraz odpaliliśmy z żoną na dwie osoby War Eternal. No i jakoś nam za łatwo szło (choć przyznaję, że zacząłem od bossów na poziomie 3). Moja pierwsza myśl, że jest to samo co w Legendary Encounters – im więcej osób tym trudniej. pogramy więcej to dam znać, może zwyczajnie mieliśmy więcej szczęścia niż rozumu :D
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: pan_satyros »

Nadal czekam na jakieś info jak w 2 osoby sklepaliście 70 hp umbra titana :D
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

pan_satyros pisze:Nadal czekam na jakieś info jak w 2 osoby sklepaliście 70 hp umbra titana :D
Tak jak mówiłem, mogło być tak, że mieliśmy więcej szczęścia niż rozumu. Nawet żona stwierdziła, że w pierwszej grze czuła większe wyzwanie. Wrzucę opis w spoiler, może ktoś nie chce sobie psuć zabawy.
Spoiler:
Dziś gramy ze znajomymi w 3 lub 4 osoby, może uda się wziąć Umbra Titan. Zobaczymy jak nam pójdzie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: pan_satyros »

Jiloo pisze:
pan_satyros pisze:Nadal czekam na jakieś info jak w 2 osoby sklepaliście 70 hp umbra titana :D
Tak jak mówiłem, mogło być tak, że mieliśmy więcej szczęścia niż rozumu. Nawet żona stwierdziła, że w pierwszej grze czuła większe wyzwanie. Wrzucę opis w spoiler, może ktoś nie chce sobie psuć zabawy.
Spoiler:
Dziś gramy ze znajomymi w 3 lub 4 osoby, może uda się wziąć Umbra Titan. Zobaczymy jak nam pójdzie.
A no to faktycznie daje dużo dmg. My graliśmy proponowanymi postaciami, czyli serowy mag "Mazdameron" + Mist, a później Gex + Quilius.
Spróbujemy, niemniej już to że chcę próbować i porażki mnie aż tak nie wkurzają, daje dużą nadzieję na to, że gra szybko się nie znudzi (szczególnie z dodatkami).
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

pan_satyros pisze: A no to faktycznie daje dużo dmg. My graliśmy proponowanymi postaciami, czyli serowy mag "Mazdameron" + Mist, a później Gex + Quilius.
Spróbujemy, niemniej już to że chcę próbować i porażki mnie aż tak nie wkurzają, daje dużą nadzieję na to, że gra szybko się nie znudzi (szczególnie z dodatkami).
Nas również porażki nie zniechęcają, wręcz przeciwnie. Jakby się okazało, że wszystkich Nemesis można tak łatwo pokonać to po co grać?
Pierwszą grę w War Eternal zagraliśmy sugerowanymi postaciami, i zagraliśmy na easy, bo wprowadzałem żonę w grę. Przy drugiej zastosowałem randomizer ze strony Action Phase. Niestety nie można tam wybrać liczby graczy - bierzemy więc 4 wylosowane postaci i wybieramy z tego co wpadło.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: Aeon's End

Post autor: poket »

pan_satyros pisze: A no to faktycznie daje dużo dmg. My graliśmy proponowanymi postaciami, czyli serowy mag "Mazdameron" + Mist, a później Gex + Quilius.
Spróbujemy, niemniej już to że chcę próbować i porażki mnie aż tak nie wkurzają, daje dużą nadzieję na to, że gra szybko się nie znudzi (szczególnie z dodatkami).
Śmiem twierdzić że te proponowane postacie w War Eternal mogą dać radę tylko w komplecie. Grałem solo na dwóch magów Mazahedron + Mist i zdążyłem tylko zadać niecałe 10 dmg dla Umbra Titan. Podejrzewam, że za mało korzystałem ze specjalnych kart obojgu magów i ani razu nie użyłem ich zdolności.

Dodatkowo utrudniłem sobie mocno traktując : "Any player" jako każdy gracz i jeden atak był skierowany do każdego z magów.
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Aeon's End

Post autor: Rafal75 »

A jak porównać tą grę do np. Ascension lub Hero Realms?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: pan_satyros »

Rafal75 pisze:A jak porównać tą grę do np. Ascension lub Hero Realms?
Z A gra ma naprawdę niewiele wspólnego.
- kupujesz karty z rynku jak w Dominion, a nie z losowej puli. Stąd wzorów w jednej partii jest znacznie mniej (max 12 - 9 z rynku i jeden specjalny z talii herosa+ 2 standardowe zasoby startowe).
- jedyną wspólną talią w grze jest talia wroga, z której karty nie są kupowane, a pokonywane. W przeciwieństwie do A karty te nie dają nagród za pokonanie, a kary za każdą kolejną turę gdy nie zostały pokonane.
- celem gry jest albo przetrwać do końca talii wroga, albo pokonać go używając swoich kart ataków (kupionych z rynku)
- serce rozgrywki to nie tworzenie gigantycznych kombinacji kart, a przemyślane zarządzanie ręką, discardem i przygotowanymi czarami. Przede wszystkim dlatego, że odrzuconych kart nie tasujemy, a po prostu przekładamy zapełnimy discard z powrotem na dociąg (stąd znaczenie m w jakiej kolejności odłożymy zagrane karty)
- to gra kooperacyjna, a nie równoległy pasjans jak w A.

Dla mnie to taki mix Doiniona (kupno kart z rynku, ograniczona liczba wzorów) z Władcą Pierścieni LCG (wrogowie i złe wydarzenia), Eldritch Horror ("przedwieczny" z własną talią i zdolnościami) i szczyptą własnych pomysłów (zarządzanie talią, bohater)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

pan_satyros pisze:Nadal czekam na jakieś info jak w 2 osoby sklepaliście 70 hp umbra titana :D
Zapomniałem się odezwać. Graliśmy w 3 osoby, nie było tak łatwo, ale Umbra Titan pokonany. Mieliśmy trochę szczęścia, bo jak skończyliśmy grę w talii Nemesis zostały prawie same ataki. Market i postaci wybraliśmy losowo za pomocą randomizera ze strony (w spoilerze zdjęcia setupu).
Spoiler:
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

Sam jeszcze nie czytałem, wiec nie wiele wiem poza samym tytułem.
Aeon’s End: Legacy
https://boardgamegeek.com/boardgame/241 ... end-legacy
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Aeon's End

Post autor: Jiloo »

| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Aeon's End

Post autor: Rafal75 »

świetna wiadomośc, w takim razie wstrzymam się z kupnem wersji ENG.
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Aeon's End

Post autor: Sroczka »

Jiloo pisze:Aeon’s End po polsku od Portalu.
http://portalgames.pl/pl/portal-games-2 ... ydawnicze/
Już zbieram złoto
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Aeon's End

Post autor: pyz »

Wiadomo cos na temat dodatkow po polsku? Czy Portal za nie tez sie będzie brał? Oby, bo już zęby ostrze. :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Aeon's End

Post autor: seki »

pyz pisze:Wiadomo cos na temat dodatkow po polsku? Czy Portal za nie tez sie będzie brał? Oby, bo już zęby ostrze. :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Jak zawsze zależy od sprzedaży podstawki.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Aeon's End

Post autor: Dwntn »

seki pisze:
pyz pisze:Wiadomo cos na temat dodatkow po polsku? Czy Portal za nie tez sie będzie brał? Oby, bo już zęby ostrze. :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Jak zawsze zależy od sprzedaży podstawki.
To też, ale warto nadmienić, że dodatki IMO są konieczne, aby w pełni cieszyć się grą. Znajduje się w nich kilka użytecznych czarów i postaci, nie wspominając o kilku Nemesis, które wprowadzają ciekawą mechanikę. Cicho liczę, że Portal jest tego świadom i wyda dodatki wkrótce po podstawce.

- K.
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Aeon's End

Post autor: pyz »

Właśnie z tego powodu dopytuję. Nie chciałbym kupić polskiej podstawki, a potem musieć brać angielskie dodatki.

Trzeba pewnie poczekać aż będzie bliżej premiery, może Trzewik uchyli jakiegoś rąbka.
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times

Re: Aeon's End

Post autor: inzkulozik »

Z drugiej strony, czy to jest trudny tytuł do ogarnięcia po angielsku? Tekstu na kartach chyba nie ma zbyt wiele, zostaje tylko kwestia przebrnięcia przez instrukcję?
ODPOWIEDZ