Western Legends (Hervé Lemaître)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 780 times
Been thanked: 1218 times
Kontakt:

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: mat_eyo »

diegomaradona21 pisze: 30 paź 2019, 09:19
rattkin pisze: 30 paź 2019, 00:16 Tymczasem dodatek Ante-Up i Wild Bunch of Extras dotarły na polskie progi. Cattle Chips (addon w kampanii) są wyjątkowo fajne.
co masz na mysli z ante up? gdzie mozna kupic w PL?
Od ludzi, którzy wspierali na ks i właśnie dostają swoje egzemplarze ;)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: kaszkiet »

Wczoraj zadebiutował u mnie dodatek do Western Legends - Ante Up.
Rozszerzenie dodaje m.in. nową planszę, więcej korzyści z hazardu, pociąg, wydarzenia, czy więcej tego samego, jak postacie, Legendary Items, czy karty do story decku.
Dochodzą także bardzo ciekawe karty do talii pokerowej, które zastępują kilka istniejących. Tylko jedna z dotychczasowych kart wypada (uderzenie w twarz - zapomniałem teraz nazwy), reszta zostaje, niektóre w mniejszej liczbie kopii.
Nowe karty pozwalają m.in. robić zakupy poza miastem, czy uruchamiać samemu pojawianie się wydarzeń.

Od razu napiszę, że podstawkę bardzo lubię, a dodatkiem jestem zachwycony.

Pierwsze spostrzeżenie, to brak "standardowych otwarć", które po kilku rozgrywkach zaczynają się pojawiać w podstawce (idę do kopalni, napadam na bank).
Gra daje teraz dużo więcej możliwości, jednocześnie wychylając się w stronę mniej policzalnej, a bardziej przygodowej. Co nie znaczy od razu, że non stop zły los nas karze, ale sytuacja na planszy kreowana przez samą mechanikę gry (talia wydarzeń, oprócz story decku) jest bardziej dynamiczna. Przez to pod koniec rozgrywki nie zawsze da się bez trudu biegać po całej mapie, bo oprócz bandytów czekają na nas także Outlaws (tacy mocniejsi bandyci ze zróżnicowaną nagrodą) i Claim Jumpers (nielegalnie wykopujący złoto na nie swoich ziemiach), szeryf staje się bardziej ruchliwy (gdyby cham nie pojechał pociągiem w moje okolice walczyłbym o pierwsze miejsce) i wszyscy chętnie będą z nami walczyć.

W grze dostajemy Gambler Track, na kórym możemy awansować po każdej wygranej w pokera i faro(nowa gra hazardowa - taka jakby mini ruletka, która polega na szczęściu, ale nie wymaga od nas zużywania kart pokerowych). Daje to nam różne korzyści, z których najciekawszą jest możliwość dobierania Legendary Tokens! A więc poza naszymi celami mamy większą możliwość na "znalezienie" tych żetonów o wyższych wartościach. Jest w czym szukać bo dodatek dokłada Legendary Tokens o wartości 4 punktów, ale także i takie z 0 LP.

Widoczny na zdjęciu pociąg (post był najpierw pisany na grupę FB) rusza się co turę każdego gracza - można na niego próbować napaść, a korzyści/kary z tego wynikające są losowane z Train Event decku, bo nigdy nie wiemy co w takim pociągu jest naprawdę przewożone.
Oprócz tego linia kolejowa pozwala za drobną opłatą przemieszczać się między stacjami i jest to szybsza forma transportu niż przejście z granicznego pola jednej planszy na drugą, bo taka czynność kosztuje nas całą akcję.

Podczas gry wydawało nam się, że mieliśmy pewne problemy z kasą w stosunku do poprzednich rozgrywek. Ale tak naprawdę gra zaczęła oferować takie możliwości, że działania "tylko" w celu zdobycia kasy (zamiast przy okazji) stały się nieco mniej opłacalne. Z drugiej strony oczywiście mógł na to mieć wpływ fakt, że chcieliśmy przetestować to, co daje dodatek. Ale raczej nie był to wpływ zbyt wysoki.

Co tu jeszcze? Mamy Event Deck, który jest uruchamiany przy setupie i wraz z postępem gry (czyli gdy znaczniki graczy dotrą do odpowiednich pól na torach punktacji, Marshall, Wanted i Gambler). Karty wydarzeń rozmieszczają na mapie Event Tokeny (czyli wspomniane Outlaw, Claim Jumper, High Roller (mistrz pokera) i Longhorn (bydło, którego można transportować dowolną liczbę, ale każdy żeton nas spowalnia o 1 pole, do minimum 1). Czasem dzieje się też coś mniej spodziewanego, jak przemieszczenie szeryfa, albo wykorzystywane w mini dodatku Wild Bunch of Extras unikatowe żetony wydarzeń dotyczące konkretnych kart.

Na nowej mapie są także lokacje frontier z widocznymi wartościami 6-8. Przy setupie kładzie się tam Frontier Tokeny o wartościach bodaj 3-6. W takiej lokacji można wykonać akcję polegającą na odrzuceniu kart pokerowych o wartości równej lub większej od sumy wartości na karcie i żetonie. Są tam bardzo fajne nagrody, np. dowolny wierzchowiec po upgradzie. Albo 2 LP i grudka złota.

Bez większego wnikania wymienię jeszcze nowe przedmioty (legendarne i nie), nowe ranczo z trzecim kolorem bydła, wariantowy dodatek Titles (tego nie używałem jeszcze - losuje się jedną kartę przed grą, która wpływa na rozgrywkę i na punktację końcową - np. może premiować wydawanie dużych ilości pieniędzy, albo kto ma najwięcej ran na koniec ten ma punkty), Gang/Posse Cards (można nająć gang w Outlaw Camp, lub oddział w Biurze Szeryfa, co pomaga nam w walkach), Sheriff Cards, które nadają specjalne zdolności szeryfowi (a gdy ktoś go pokona wchodzi nowa karta).

Bawiłem się DOSKONALE. Gdyby nie późna pora i fakt, że się mega nie wyspałem poprzedniej nocy, nalegałbym na natychmiastowe powtórzenie partii.

Graliśmy we 3, więc oczywiście na planszy jest luźniej, ale i tak interakcji między graczami było dosyć sporo, więcej niż w niektórych czteroosobowych grach w samą podstawkę.
Dostaliśmy mnóstwo ran, co mocno redukuje rękę i Doctor's Office stało się o wiele atrakcyjniejszym miejscem niż zwykle. Atakowaliśmy siebie nawzajem, wchodziliśmy w pojedynki z NPCami, z Szeryfem włącznie. Po planszy walało się chyba 5 grudek złota, których nikt nie podniósł, bo tak byliśmy zajęci innymi sprawami.

Dodatek jest znakomity i zawsze będę go używać.

Wszystkim, którzy czekają na polską wersję napiszę, co usłyszą/przeczytają pewnie jeszcze nie raz:
podstawka jest świetna, ale za to z dodatkiem...

EDYCJA: Nie napisałem jeszcze istotnej rzeczy.
Jest tu pewien narzut nowych zasad, ale bardzo gładko wkomponowują się one w zasady podstawki.
Najbardziej skomplikowane zasady dotyczą gry Faro, ale też bez przesady, że to jest jakieś trudne.
Nero
Posty: 50
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:52
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Nero »

Czy ten do dodatek będzie wydany w PL?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10897
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: japanczyk »

Nero pisze: 30 paź 2019, 21:03 Czy ten do dodatek będzie wydany w PL?
Pewnie jak zwykle zależy od sprzedaży podstawki
Nero
Posty: 50
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:52
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Nero »

japanczyk pisze: 30 paź 2019, 21:11
Nero pisze: 30 paź 2019, 21:03 Czy ten do dodatek będzie wydany w PL?
Pewnie jak zwykle zależy od sprzedaży podstawki
🤣 Czyli wydadzą albo nie wydadzą... 😜To jest już jakiś konkret 👍
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Matio.K »

kaszkiet pisze: 30 paź 2019, 14:28 Wczoraj zadebiutował u mnie dodatek do Western Legends - Ante Up.
Z KS, czy gdzies udało ci sie zanabyc? Bo szukałem chwile w sieci, ale nigdzie nie widze w retailu
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: kaszkiet »

Przyszedł do mnie z Kickstartera.
Miałem chyba szczęście o tyle, że moich dwóch znajomych wciąż czeka.
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: dominGeS »

Funiverse,
Wiadomo już coś więcej nt Westen Legends. Dopłynęło czy jeszcze nie?
Death4ever
Posty: 142
Rejestracja: 20 paź 2019, 13:45
Has thanked: 50 times
Been thanked: 56 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Death4ever »

dominGeS pisze: 06 lis 2019, 12:16 Funiverse,
Wiadomo już coś więcej nt Westen Legends. Dopłynęło czy jeszcze nie?
Niby wczoraj statek miał być w Gdańsku, ale nie był :(

Tutaj w komentarzach drugiego posta jest info od wydawnictwa.
https://www.facebook.com/FuniversePL/
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: dominGeS »

Ma być w 47 tyg w sklepach. W takim razie zamówiłem i czekam...do przyszłego 47go tygodnia.😄
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Filip z Lublina »

Hej, ja już w Funiverse nie pracuję, ale wiem, że gry są już prawie w magazynie. Nie wiem kiedy będą rozsyłane. Podejrzewam, że w przyszłym tygodniu.

EDIT: o Ante up się nie wypowiadam. Z tego co wiem, na tą chwilę nie ma w planach ani tej ani innych gier. Czas pokaże.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Rigidigi »

To zabrzmiało, jakby wydawnictwo nie dało rady...

Jeszcze podstawki nie kupiłem, a już info ze dodatku nie będzie..
Nero
Posty: 50
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:52
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Nero »

Wydawnictwo nadal nic nie wie i milczy?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10897
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: japanczyk »

Rigidigi pisze: 15 lis 2019, 20:24 Jeszcze podstawki nie kupiłem, a już info ze dodatku nie będzie..
Już bez przesady, pewnie najpierw trzeba zbadać jak się podstawka sprzeda
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: dominGeS »

Funiverse
Czy rozesłaliście grę do sklepów?
Fojtu
Posty: 3378
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 556 times
Been thanked: 1263 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Fojtu »

Na FB jest informacja, że jutro wysyłają: https://www.facebook.com/FuniversePL/ph ... =3&theater
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Lubel »

Warto brać dodatki czy można się obejść bez nich i frajdy to nie odbierze ?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: kaszkiet »

Lubel pisze: 20 lis 2019, 14:48 Warto brać dodatki czy można się obejść bez nich i frajdy to nie odbierze ?
Przeklejam to, co pisałem jakiś czas temu na fb:

Fistful of Extras:
- 6 postaci - zawsze fajnie mieć ich więcej
- 6 figurek - ponieważ figurki nie są przypisane do konkretnych postaci też fajnie mieć
- story cards - więcej tego samego (czyli na plus)
- karty Joker, które zagrane zastępują inną kartę, którą się ma (Joker idzie na discard po zagraniu). Fajne, zawsze z tym gram, ale nie jest niezbędne.
- karty bandytów - pisałem wcześniej, zawracanie głowy
- 3 przedmioty - Holster (niedoceniany ale bardzo skuteczny w walce), Workhorse (dobry koń dla zbieraczy złota - zwiększa chyba do 6 liczbę grudek możliwych do przewożenia), Peacekeeper (Pistolet, który bazowo nie pomaga w walce, ale przynosi bonusowe Marshall lub Bandit points za niektóre akcje)

Podsumowując - nie jest niezbędny, ale bardzo fajnie go mieć.

The Good, The Bad and the Handsome:
- 6 postaci - j.w.
- nowe karty do Story Decku z bardzo fajnym warunkiem do spełnienia - należy zainicjować walkę z innym graczem. Zachęca to do większej interakcji, a także zapewnia ciekawe nagrody, m.in. takie jak...
- Legendary Items - megafajne, unikatowe przedmioty, które się losowo dobiera (w Ante Up Frontier Tokens też mogą je dać). Są to ciekawe rzeczy takie jak np. Silver Flask. 1 Legendary Point na koniec gry, ale można ją też w dowolnym momencie odrzucić, żeby się natychmiast uleczyć i dobrać karty do pełnej ręki. NIE ZNAM wszystkich Legendary Items - nie przeglądałem talii, żeby nie psuć sobie niespodzianki, gdy się pojawiają w grze. A pojawiają się, ale wcale nie za często (co jest plusem wg mnie).

Dla mnie drugi dodatek jest niezbędny - Legendary Items dodają jeszcze więcej czystej zabawy do tej gry. A że w Ante Up doszły kolejne Legendary Items, jest jeszcze fajniej.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Matio.K »

Do kogoś już dotarło zamówienie?
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: dominGeS »

Kontaktowałem się ze sklepem Aleplanszówki.pl i podobno Western ma do nich dotrzeć dopiero w poniedziałek. Nie wiem jak inne sklepy, być może juz mają na stanie. Mam nadzieję, że było warto tak długo czekać, że na kartach i w instrukcji nie ma żadnych baboli.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Kin@a »

Rigidigi pisze: 15 lis 2019, 20:24 To zabrzmiało, jakby wydawnictwo nie dało rady...

Jeszcze podstawki nie kupiłem, a już info ze dodatku nie będzie..
No właśnie... to jakieś nowe wydawnictwo... przyznam się, że gra mi się wizualnie i tematycznie podoba dlatego chciałabym mieć pewność wydania wszystkich dodatków do niej...
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Flank3r »

Gra zamówiona z Dragoneye już jest u mnie. Dziś wieczorem będzie ogrywana :D
Jednak przy rozpakowaniu, zauważyłem, że brakuje mi 1 żetonu legendy (tego za 1 pkt).
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: dominGeS »

Daj znać jak wrażenia i czy nie ma babol i w rodzimej wersji 😉
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Flank3r »

dominGeS pisze: 23 lis 2019, 23:11 Daj znać jak wrażenia i czy nie ma babol i w rodzimej wersji 😉
Jestem po pierwszej grze na 4 osoby. W wariant bez celów osobistych na 20 PL graliśmy z 2,5 h wraz z rozkładaniem, tłumaczeniem zasad i okazjonalnym zaglądaniem do instrukcji.
Przy stole 2 bardziej zaawansowanych graczy i 2 wdrażających się. Wszystkim bardzo się bardzo podobało. Wygrał największy bandzior Jessie James mimo, iż raz w trakcie gry był raz złapany :twisted: Na początku gry 2 osoby trochę odskoczyły do przodu z punktami ale pod koniec, wszyscy zbliżyliśmy się do siebie.
Nie przeglądałem wszystkich kart ale na komponentach, które przewinęły się w grze nie napotkaliśmy baboli czy nieścisłości oprócz tego, że na kartach pomocy i w instrukcji kabaret ma ikonkę masek teatralnych a na planszy ma ikonę nogi z podwiązką. No i tak jak wspominałem w poście wyżej, w mojej kopii gry nie ma jednego żetonu legend.
Koniec końców trochę żałuje, że nie zakupiłem chociaż jednego dodatku i już nie mogę się doczekać kolejnej partii :D
Pewnie w ciągu kilku dni przetestuję też wariant na dwóch graczy.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: traxek »

Witam,

Ja mam dylemat, bo mam wersje angielską (nie wiedziałem, że będzie polska) i zakupiłem bo lubie klimatu Dziekiego Zachodu.
Teraz bym chciał dokupić dodatki, jednak są w polskiej wersji jezykowej. I teraz czy mieszać wersje? Czy sprzedać angielską i kupić polską wersje chociaż może nie być więcej dodatków? Polska wersja jest tańsza. Powiem szczerze, że nie wszystkie karty zdarzeń rozumiem po angielsku i by sie przydały po polsku.
Gra jest fajna i można kombinować, ale brakuje właśnie przedmiotów dlatego wskazane jest dodawanie dodatków. Sam nie wiem.
ODPOWIEDZ