Western Legends (Hervé Lemaître)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Western Legends

Post autor: mat_eyo »

gierrappa pisze: 23 lis 2018, 10:26
eM_ pisze: 17 lis 2018, 13:21 Napisałam wczoraj ponownie do Kolossal i czekam na odpowiedz od kolesia, do którego mnie skierowano. Jak coś odpisze dam znać, może zrobią wyjątek na paczkę do PL jeśli miałoby być więcej sztuk. W sumie możecie tez napisać by ich ‚zmotywowac’ ;)
A nie wiadomo jak z dodatkami czy można kupić osobno?
Można zamówić bezpośrednio od wydawcy, aczkolwiek jest drogo i bez wysyłki do Polski:

The Fistful of Extras
The Good, The Bad, & The Handsome

Wczoraj udało mi się zagrać, bawiłem się wyśmienicie. Partia trzyosobowa, do 20 punktów. Zabawne, jak ta gra pisze scenariusze. Kumpel pograł trochę w pokera, dozbroił się i zaczął rabować bank. Jego żona była stróżem prawa, ale głównie zajmowała się przepędzaniem bydła (i kosiła na tym spore punkty). Ja od początku założyłem, że będę praworządny, niestety dwie pierwsze walki z bandytami to zagrane na mnie karty uniemożliwiające wzięcie mi Marshal Point. Skoro więc szeryf nie chciał mojej pomocy, to postanowiłem pokazać mu, co traci :D Po zdeponowaniu kilku złotych samorodków w banku ruszyłem na szybkie zakupy. Lżejszy o całą gotówkę, ale o kilka kilogramów ołowiu cięższy, postanowiłem odwiedzić bank ponownie ;) Efekt był taki, że z kolegą ścigaliśmy się na torze Wanted, szeryf był bezsilny (przez całą grę nikt nie został aresztowany), a koleżanka zbyt zajęta swoim bydłem, żeby za nami ganiać.

Gra jest genialna jako niezbyt ciężka, przygodowa pozycja. Bardzo dużo możliwości przy nieskomplikowanych zasadach. Miałbym w sumie tylko jeden zarzut. W grze do 20tu punktów (i jak mniema do 25 również) gracze szybko się rozwijają i potyczki z NPCami, nawet szeryfem, przestają być wymagające. Jak wspominałem szeryf nikogo nie aresztował, mimo kilku prób, a przegrana z bandytami zdarzyła się może ze dwa razy. Byłby to spory minus, gdyby nie fakt, że w swojej ostatniej akcji w grze kolega na pewniaka chciał obrabować bank i tym razem przegrał ;) dzięki temu zostałem na koniec gry Most Wanted i wygrałem całą grę :)
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Western Legends

Post autor: gierrappa »

Spoiler:
Planuje zaopatrzyć się w podstawkę w Planszostrefie i dokupić same dodatki u wydawcy tylko zastanawiam się czy to bardziej się opłaca.

Mam pytanie co do długości gry, ile zajeła Wam partia 3 osobowa? I jak wygląda sprawa z down-timem?
Ostatnio zmieniony 23 lis 2018, 13:13 przez gierrappa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Western Legends

Post autor: mat_eyo »

Dodatki choć drogie, to moim zdaniem warto. Prawie drugie tyle postaci, co w podstawce, więcej przedmiotów, więcej wydarzeń, więcej figurek. Nie grałem z kartami walk bandytów, bo wydały mi się zbyt losowe, ale np. jedna z dodatkowych kart ze sklepu była osią całej strategii jednego z graczy.

Z tłumaczeniem graliśmy około dwóch godzin. Downtime nie przeraża, bo jeśli ja gram swoją turę, to gracz po mojej prawej (czyli ten, który się właśnie skończył ruszać) prowadzi NPC podczas moichwalk, a gracz po mojej lewej zastanawia się nad swoim ruchem. Tury są bardzo szybkie, trzy akcje, z czego tylko walka i ewentualnie zakupy (jeśli ktoś nie wie, co chce kupić) mogą zająć więcej czasu. Dodatkowo poza swoją turą gracze mogą zostać napadnięci przez aktywnego gracza, więc walczą,a jeśli "dokładali" się wcześniej do karty wydarzenia, to jej rozstrzygnięcie również ich interesuje. Downtime nie jest więc duży, choć w sześć osób bym raczej nie zagrał, wtedy mogłoby to przeszkadzać.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2330 times

Re: Western Legends

Post autor: Curiosity »

gierrappa pisze: 23 lis 2018, 12:21 ...
Bądź człowiekiem i przytnij ten cytat o 95%. Albo wywal go zupełnie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Western Legends

Post autor: kaszkiet »

@mat_eyo - pamietaliscie, że szeryf zmusza do odrzucenia karty przed walką?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Western Legends

Post autor: mat_eyo »

kaszkiet pisze: 23 lis 2018, 14:51 @mat_eyo - pamietaliscie, że szeryf zmusza do odrzucenia karty przed walką?
Tak, oczywiście. Podczas tłumaczenia podkreślałem, że karty pokerowe są tutaj najważniejsze i gracze pilnowali ich liczby. Kolega grał jako Belle Starr, więc w walce z NPC obniżał wartość karty zagranej przeciwko sobie o 2. Miał też ulepszony rewolwer, co daje już obniżenie o 3. Koleżanka prowadziła Judge Roya Beana, który zmusza NPCów do zagrania karty walki jako pierwszych i wygrywa z nimi remisy. Ona również miała ulepszony rewolwer. Oboje mieli kabury, więc mogli dalej obniżać wartość zagranych przeciwko nim kart. Jednak jak pisałem wcześniej, nie ma to większego znaczenia, bo tę najważniejszą, decydującą walkę kolega przegrał ;)

W sumie teraz sobie uświadomiłem, że przy abilitkach tych dwóch postaci, mój Y.B. Rowdy wypadł bardzo blado. Jeśli dobrze pamiętam, nie skorzystałem z jego umiejętności ani razu.
eM_
Posty: 9
Rejestracja: 12 lut 2017, 02:43
Lokalizacja: Poznań

Re: Western Legends

Post autor: eM_ »

Czy ktoś z Was koszulkował już tę grę? Jeśli tak to w jakie koszulki włożyliście mniejsze karty i czy macie jakiś patent żeby do góry za dużo folii nie wystawało? Przy standardowych 44x68 będzie jakieś 4mm zapasu;/
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 835 times

Re: Western Legends

Post autor: Neoptolemos »

Moim zdaniem małych kart nie warto koszulkowac - nie są właściwie tasowane (grałem w cudzy egzemplarz, małych kart nie koszulkował i po grze rozumiem czemu.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Western Legends

Post autor: kaszkiet »

Warto zakoszulkować talię walki dla NPC. Koszulki wystają i ja z tym po prostu żyję :)

@mat_eyo - to rzeczywiście były dobre umiejętności na NPC, ale w takim razie gracz na torze Marshall powinien wziąć się za aresztowanie przeciwników i jeśli to zaniedbał, to jego błąd.
Przy trzech graczach rzeczywiście może tak być, że szeryf nie stanowi problemu, ale przy czterech jest więcej osób, żeby tego szeryfa na gracza nasyłać i w którymś momencie karty mogą się skończyć.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Western Legends

Post autor: mat_eyo »

Nie wyobrażam sobie koszulkowania tylko części gry :P Koszulki zamówiłem dziś, jak przyjdą, to dam znać, czy pasują bez problemu.

Gracz Marshall zbytnio skupił się na przeganianiu bydła i przegapił dwa dobre momenty na aresztowanie. Tak jak pisałem wyżej, nie przeszkadza mi ta walka z NPC, bo w najważniejszym momencie jednak strażnik banku stanął na wysokości zadania. Jednak z tego samego powodu raczej nie będę próbował gry do 25 punktów. Wtedy gracze muszą być już tak dopakowani, że NPC nie będą stanowili żadnego zagrożenia.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Western Legends

Post autor: kaszkiet »

Jestem po 4 grach na 3-5 osób i uważam, że te 20 punktów to optymalna długość gry.

Ja to bym w ogóle nie koszulkował, ale ponieważ przynosilem grę do knajpy zabezpieczyłem najbardziej macane karty (czyli też talię pokerową).
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Western Legends

Post autor: jnowaczy »

mam pytanie do tych co grali, jak duża jest interakcja między graczami i na czym ona głównie polega ?
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Western Legends

Post autor: kaszkiet »

Polega na walczeniu ze sobą, graniu w pokera lub nasylaniu szeryfa na innych. W wyniku walki możemy przeciwnika okraść, zaaresztować, lub dostać punkty zwycięstwa jeżeli wcześniej wyzwaliśmy go na pojedynek.
Interakcja nie jest ogromna ale jak najbardziej istnieje i jest odczuwalna.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Western Legends

Post autor: Rigidigi »

Tak bardzo brakuje mi dobrej gry w klimatach dzikiego zachodu po polsku. Niech ktoś to u nas wyda.. :cry:
Gawlisz
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2016, 13:30
Been thanked: 4 times

Re: Western Legends

Post autor: Gawlisz »

Też zamówiłem przez planszostrefe, dziwne że nie są dostępne dodatki. Podobno tylko podstawka jest do zamowienia na ten moment.
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Western Legends

Post autor: jnowaczy »

w Planszostrefie juz nie ma, jedynie został Mepel
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: Western Legends

Post autor: gierrappa »

Poniżej wklejam wiadomość od MEPEL'a w sprawie dodatków, może kogoś zainteresuje :wink:
Spoiler:
Gawlisz
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2016, 13:30
Been thanked: 4 times

Re: Western Legends

Post autor: Gawlisz »

Jak będziecie zamawiać dodatki to piszcie na forum, btw wczoraj przyjechała podstawka z planszostrefe.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2330 times

Re: Western Legends

Post autor: Curiosity »

Ranyyy, ale ta gra ma wielgaśne pudełko. Tak z 50% większe niż się spodziewałem. Jak ją wyjmowałem z paczkomatu, to przed oczami miałem pudło od Tide of Iron.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: dominGeS »

Hej,
Będzie wydanie w rodzimym języku?
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: jnowaczy »

Jestem po pierwszej partii 3- os i tak szczerze jakoś nas nie porwała. Dogrywki nie skończyliśmy bo późno zaczęliśmy ale grało się tak bez wypieków na twarzy. Zaczęło się już źle bo z 15 min straciliśmy na tym która figurka przedstawia jaką postać, jak macie tutorial to poproszę. Zaczęliśmy grać i każdy próbował różnych atrakcji i może dlatego, że wiedzieliśmy, że nie skończymy to ta gra była srednia. Kolega praktycznie naciupal polowe punktow LP z atrakcji kabaretu czy teatru, placac 30$ za kazdy.Dzisiaj zagramy już na poważnie i jak każdy obierze jakąś swoją droge to zrobi się ciekawiej
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 835 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Neoptolemos »

jnowaczy pisze: 30 lis 2018, 10:51 Zaczęło się już źle bo z 15 min straciliśmy na tym która figurka przedstawia jaką postać, jak macie tutorial to poproszę.
Ale jakie to ma znaczenie? :D bierzesz figurkę która Ci się podoba i wkładasz w swoją podstawkę, przecież nie musi być idealnia taka sama jak karta, nie są aż tak szczegółowe ;)

Zagram w swój egzemplarz pewnie w niedzielę pierwszy raz, natomiast raczej nie planuję w ogóle rozkładać WL na inny skłąd niż 4-5 osób. Jak grałem w 5 było bardzo fajnie, choć z lekkim downtimem (jak to przy pierwszej grze) i chyba nie chcę próbować na 3 osoby z uwagi na luz na planszy.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2330 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Curiosity »

Do osób, które zakoszulkowały małe karty: czy nadal mieszczą się w kartonowej podstawce "sklepu"? Jeśli tak, to jakich koszulek użyliście?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: mat_eyo »

Curiosity pisze: 30 lis 2018, 12:03 Do osób, które zakoszulkowały małe karty: czy nadal mieszczą się w kartonowej podstawce "sklepu"? Jeśli tak, to jakich koszulek użyliście?
Mieszczą się na szerokość, ale mają kilka mm zapasu od góry, więc mogą przysłaniać drugą przegródkę. Wsadziłem w rebele mini european, premium pewnie by się już nie mieściły.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2330 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Curiosity »

mat_eyo pisze: 30 lis 2018, 12:32 Mieszczą się na szerokość, ale mają kilka mm zapasu od góry, więc mogą przysłaniać drugą przegródkę. Wsadziłem w rebele mini european, premium pewnie by się już nie mieściły.
Pięknie dziękuję.
Co do pieniędzy, to chcę grać żetonami pokerowymi, więc tego w ogóle nie będę używał (po Big Damn Money już każde "growe" pieniądze będą brzydkie). A co do przedmiotów ze sklepu, to już kiedyś przycinałem za długie koszulki w innej grze i nawet spoko to wyszło (mam gilotynę do zdjęć).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ