Forum Trajanum (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: ChlastBatem »

O proszę, cena wersji PL wysoka i na dodatek wydawana przez oszustów. Teraz już jestem przekonany, aby kupować zagraniczną wersję :wink:
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: trance-atlantic »

playerator pisze: 05 paź 2018, 22:30 Już sobie wygooglałem. Cena polskiej wersji całkiem może być, szczególnie po zniżkach.
Mój żarcik tyczył się braku jakiegoś linka do źródła tej informacji :)
Nie chciałem tutaj wrzucać reklamy żadnego ze sklepów, aczkolwiek link z i-szop byłby z pewnością dobrym tropem. Będę miał to na uwadze next time. :)

@BartP - jakbym czytał samego siebie...Na samą myśl o nowej grze Felda z człowiekiem zaczyna się dziać coś dziwnego - poci się, spać w nocy nie może, koniec końców bierze urlop na żądanie aby w spokoju wszystko przetrawić... po czym przychodzi co do czego i pozostaje nam tylko ciężko westchnąć, bynajmniej nie ze starości. ;)

No nic, dobrze że "W Roku Smoka" jest wciąż pod ręką i w sumie wypada mi teraz żałować, że swego czasu pozbyłem się Rialto, bo dziś chętnie do niej bym wrócił na takie szybkie, popołudniowe granie w mniejszym lub większym gronie. Gdyby ktoś miał na (od)sprzedaż w promocyjnej cenie, to chętnie przytulę. Albo gdyby na Essen Pegasus Spiele robiło wietrzenie magazynów i pozbywałoby się gry za parę ojro, to może jakaś życzliwa dusza byłaby skłonna przywieźć mi kopię. Będę nad wyraz zobowiązany! :) (kontakt na PW)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: jax »

BartP pisze: 06 paź 2018, 08:23 Jak kogoś interesuje, to tu się pastwię nad innymi grami z tego roku: geeklista.
No to odpaliłeś bombę tą listą, BartP.
NIe wiedziałem wcześniej o jej istnieniu i dziś większą część dnia zajęło mi jej sprawdzanie (playthrough i videorecenzje zajmują sporo czasu) a i tak przerobiłem dopiero 2 na 4 strony.
Wnioski? W zeszłym roku prawie nic mnie nie interesowało. W tym - wyłapałem mnóstwo świetnych tytułów. Lista znakomita. Kciuk w górę.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: Tomzaq »

Jest dostępna polska instrukcja na BGG.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: romeck »

Czy ja dobrze widzę, że Rieneck nie figuruje już jako współautor?

Dobrze by go było wywalić z tytułu posta.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: Gizmoo »

romeck pisze: 23 paź 2018, 12:34 Czy ja dobrze widzę, że Rieneck nie figuruje już jako współautor?
A skąd taka informacja?

Wpisałem w google i figuruje jako współautor we wszystkich innych materiałach.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: warlock »

Na stronie głównej gry na BGG figuruje tylko Feld (podobnie jak na końcu instrukcji). ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: mat_eyo »

Będę miał dziś egzemplarz w rękach i dam znać, co widnieje na pudełku i w instrukcji.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: Trolliszcze »

Tylko Feld, który już się na ten temat wypowiadał - stwierdził, że podczas jego prac z wydawcą gra zmieniła się do tego stopnia, że Rieneck poprosił o skreślenie jego nazwiska (nie bardzo tam zostało to, co on z Feldem stworzył). Poza tym wciąż się lubią i nie wykluczają dalszych projektów.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: kaimada »

Potwierdzam, że zarówno na pudełku jak i w instrukcji widnieje tylko Stefan Feld.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: Gizmoo »

Trolliszcze pisze: 23 paź 2018, 13:00 stwierdził, że podczas jego prac z wydawcą gra zmieniła się do tego stopnia, że Rieneck poprosił o skreślenie jego nazwiska
O! To bardzo ciekawe! Chętnie poczytał/posłuchałbym o tym. Rieneck, to mój absolutnie ulubiony twórca i ciekaw jestem co się wydarzyło i... Jaki był jego pierwotny pomysł na grę.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: Trolliszcze »

Żebym tylko pamiętał, gdzie ja to przeczytałem... W każdym razie było to podane w formie suchej informacji, bez szczegółów, jak wyglądały zmiany i dlaczego do nich doszło.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: Furan »

Ransru od Rahdo: https://youtu.be/ae-KHcrrmDw

i zaczynam rozumieć skąd nawiązanie w nazwie do Trajana... :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: mat_eyo »

Pierwsza partia za mną, graliśmy we trójkę. Dawno nie miałem tak mieszanych odczuć po partii...

Gra jest PRZERAŹLIWIE abstrakcyjna. Wiecie, że ja nie zwracam praktycznie żadnej uwagi na tematykę, ale w tym wypadku jest tak sucho, że nawet mi zaczęło to przeszkadzać. Brak jakiejkolwiek :logiki klimatycznej" sprawia, że ciężko tłumaczy się grę. Dodatkowo pomoce gracza to żart, a o kliku rzeczach trzeba po prostu pamiętać. Miałem też problem z interpretacją jednej z reguł, a bgg niestety milczy :(

Sama rozgrywka, mimo nieintuicyjnych zasad, jest bardzo dynamiczna. Feld zrobił w tym roku dwie gry, które mimo ciężaru są dosyć szybkie. Podnosimy dwa kafelki ze wskazanych przez karty kolumn/rzędów, jeden dajemy w prawo, sami otrzymując z lewej. Z dwóch kafelków wybieramy sobie jeden, z którego pobieramy korzyści i jeśli nas stać, to budujemy jakiś budynek na planszetce, w miejscach, z których już zdjęliśmy kafelki. Budynki dają natychmiastowe korzyści albo pozwalają wysłać człowieka na planszę główną, gdzie będzie mógł zapunktować. Tak gramy 12 raz, z trzema przerwami na punktowanie.

Wystawiając na planszetkę budynki trzeba mieć w głowie kilka warunków ich punktowania oraz cele, które można spełniać. Będziemy chcieli podnosić kafelki z konkretnych miejsc, co będą utrudniały karty, które jednak można poskromić wydając jeden z zasobów. Dodatkowo w większości przypadków nie wiemy, co jest po drugiej stronie kafelka. Dlatego rozgrywka jest mocno taktyczna, nawet świetnie przemyślany plan trzeba zmienić, kiedy nie mamy do wyboru kafelków z potrzebnymi surowcami.

Rozgrywka jest satysfakcjonująca, kombinowanie z kafelkami i budynkami przyjemne, jednak po partii nie miałem wrażenia "wow", jak przy niektórych grach Felda. Na pewno będę chciał pograć więcej, ale na razie wydaje mi się, że Carpe Diem jest lepszą, tegoroczną grą Mistrza, nawet ze swoją ograniczoną regrywalnością.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: konrad.rymczak »

mat_eyo pisze: 25 paź 2018, 10:23 Sama rozgrywka, mimo nieintuicyjnych zasad, jest bardzo dynamiczna. Feld zrobił w tym roku dwie gry, które mimo ciężaru są dosyć szybkie.
[... ]
Na pewno będę chciał pograć więcej, ale na razie wydaje mi się, że Carpe Diem jest lepszą, tegoroczną grą Mistrza, nawet ze swoją ograniczoną regrywalnością.
Grałem tylko w Carpe Diem, Forum widziałem u Rahdo i wydaje mi się, że gry są mimo wszystko trochę podobne (punktowanie z losowych kart, losowe kafle, akcje bonusowe, wybór z puli kafli, itd.). Mimo wszystko wydaje mi się, że Forum wydaje się cięższe niż Carpe Diem. Czy faktycznie Forum jest równie lekki jak Carpe i tylko sprawia wrażenie bardziej ciężkiego?

Dlaczego uważasz, że Carpe Diem ma ograniczoną regrywalność w stosunku do Forum? W obu są losowe plansze graczy (w Carpe Diem chyba nawet bardziej, przez brzegi), losowe kafle, losowe karty punktujące. Co przeważa na korzyść Forum?
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: mat_eyo »

konrad.rymczak pisze: 25 paź 2018, 10:55 Czy faktycznie Forum jest równie lekki jak Carpe i tylko sprawia wrażenie bardziej ciężkiego?
Nie uważam, żeby Carpe Diem było lekkie. Jest średniej ciężkości, jak FT. Jeśli źle się przygotujesz do punktowania w CD, albo zaśpisz z kolejnością wyboru kart, to dostaniesz po tyłku i to mocno. CD pozwala też więcej zaplanować. Z jednej strony możliwość wyboru kafelków jest ograniczona przez zasady ruchu, z drugiej można sobie zdecydowanie więcej zaplanować niż w FT. Sam szkielet rozgrywki jest równie banalny w obu przypadkach, ale obudowany sporą liczbą zależności. Ciężar oceniłbym na tym samym poziomie.

konrad.rymczak pisze: 25 paź 2018, 10:55 Czy faktycznie Forum jest równie lekki jak Carpe i tylko sprawia wrażenie bardziej ciężkiego?

Dlaczego uważasz, że Carpe Diem ma ograniczoną regrywalność w stosunku do Forum? W obu są losowe plansze graczy (w Carpe Diem chyba nawet bardziej, przez brzegi), losowe kafle, losowe karty punktujące. Co przeważa na korzyść Forum?
Może to, że w FT grałem tylko raz? ;) Wydaje mi się, że w FT można bardziej różnicować źródła punktów. Tym razem pójdę mocno w szare budynki, innym razem skupię się najbardziej na zadaniach Trajana. W CD to zawsze jest budowa czegoś pod cele. Nie da się wygrać z samej ramki. Nie da się wygrać, jeśli olewa się cele. Możesz pójść raz w kurczaki, a raz w targowiska, ale to nadal jest wybuduj budynek x żeby spełnić kartę y. Jedyne, co można w tej grze zrobić inaczej, to pójść bardzo mocno w świątynie, ale trzeba mieć sporego farta, żeby to wyszło. Widziałem raz, a kumpel i tak wtedy ze mną przegrał.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: Trolliszcze »

A jak to się różni regrywalnością od takich Zamków Burgundii, gdzie też za każdym razem robi się to samo? Mimo to nie odczuwam przy nich monotonii. Carpe Diem wydaje się pod tym względem podobne - może nawet bardziej zróżnicowane, bo karty celów mocno wpływają na opłacalność wyborów.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: Furan »

A ja przyznam, że Forum miałem odpuścić po tym jak nie do końca byłem w stanie przebić się przez instrukcję na sucho. Ale po obejrzeniu filmiku od rahdo jestem zajarany. Chyba ta pokręcona kafelkowość i zębatkowanie podobne do Trajanowego, ale nie tak restrykcyjne jak w Bora-Bora, mnie zaintrygowało i gra wskoczyła do muszę-miecia na życzenioliście. :)

EDIT
Nie bez znaczenia jest też fakt, że >>są napisy<< po łacinie! :twisted:
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: mat_eyo »

Trolliszcze pisze: 25 paź 2018, 11:22 A jak to się różni regrywalnością od takich Zamków Burgundii, gdzie też za każdym razem robi się to samo? Mimo to nie odczuwam przy nich monotonii. Carpe Diem wydaje się pod tym względem podobne - może nawet bardziej zróżnicowane, bo karty celów mocno wpływają na opłacalność wyborów.
Nie chciałem w wątku o Forum Trajanum porównywać Carpe Diem do Zamków Burgundii. Odpowiedziałem Ci w odpowiednim miejscu ;)

Jeśli chodzi o moje wrażenia, to pamiętajcie, że to na razie tylko jedna partia.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: Tomzaq »

mat_eyo pisze: Jedyne, co można w tej grze zrobić inaczej, to pójść bardzo mocno w świątynie, ale trzeba mieć sporego farta, żeby to wyszło. Widziałem raz, a kumpel i tak wtedy ze mną przegrał.
Jakie świątynie? Tam nie ma świątyń. Może chodzi Ci o wille?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: mat_eyo »

Po pierwsze, dlaczego uparcie ciągniecie mnie za język w sprawie Carpe Diem w wątku dotyczącym innej gry? ;)

Po drugie, oczywiście się pomyliłem, chodziło mi o fontanny. Jakoś od pierwszej mojej partii zostały nazwane świątyniami i tak już zostało. Tak właśnie u Felda wygląda klimat :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: warlock »

Tomzaq pisze: 25 paź 2018, 13:55
mat_eyo pisze: Jedyne, co można w tej grze zrobić inaczej, to pójść bardzo mocno w świątynie, ale trzeba mieć sporego farta, żeby to wyszło. Widziałem raz, a kumpel i tak wtedy ze mną przegrał.
Jakie świątynie? Tam nie ma świątyń. Może chodzi Ci o wille?
Jakby u Felda miało znaczenie, czy to słoń, czy gitara elektryczna... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: Arachion »

Miałem odpuścić tego suchara ale jednak nie mógłbym sobie na to pozwolić...

Jestem już prawie zdecydowany ale brakuje jeszcze ostatniego ogniwa, grane będzie z reguły na dwie osoby - jakieś uwagi, spostrzeżenia w tej konfiguracji?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: cezner »

Powiem tak.
Grałem tylko raz w konfiguracji 4 -osobowej, ale wydaje mnie się, że nie ma to wielkiego znaczenia i bardzo podobnie będzie się grało w 2 osoby.
Gdyż ponieważ interakcja tu jest bardzo niewielka a w dodatku plansza, którą się wspólnie zabudowuje ( i praktycznie tylko tutaj pojawia się interakcja) odpowiednio jest pomniejszana przy mniejszej liczbie osób.
Inna sprawa, czy jesteś pewien że na pewno potrzebujesz tej gry na półce swej. Gdyż ponieważ moim osobistym zdaniem nic tutaj ciekawego nie napotkasz. Ale oczywiście możesz przekonać się sam i zaopatrzyć się w swój własny, niepowtarzalny egzemplarz :mrgreen:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Forum Trajanum - Stefan Feld + Rieneck

Post autor: mat_eyo »

Ja pograłem już więcej, powoli zbieram się do pisania recenzji. Jeśli chodzi o skalowanie, to w zasadzie nie ma znaczenia w jakim składzie siadasz, gra będzie działała podobnie. Interakcja jest szczątkowa, a mapka do wystawiania wysłanników rośnie wraz z liczbą graczy.

Zgadzam się też z ceznerem. W tej grze nie ma niczego, co by do niej przykuwało. Ot niezłe, trochę przekomplikowane euro. To nie jest nawet najlepsza gra Felda z tego roku, nie mówiąc już o porównaniu z jego hitami.
ODPOWIEDZ